KANALIMIZA ABONE OL

YEREL BASINA DESTEK OL

 


EDİTÖR

SAYFA EDİTÖRÜ

 Uğur ALTUNER
 editor@kayserihaber.com.tr

   

TÜRK-İŞ’TEN ‘İSTİHDAM PAKETİ’ AÇIKLAMASI  

TÜRK-İŞ İL TEMSİLCİSİ GÜVEN: “İŞSİZLİKLE MÜCADELE BÖYLE OLMAZ”

ERCİYES’TE KAR SEVİNCİ

ERCİYES DAĞI’NIN ZİRVESİNE KAR YAĞDI

TALAS'TA AİLE İÇİ MUTLULUĞA DESTEK

“SAĞLIKLI NESİL, MUTLU YAŞAM”

HOL PLATFORM ÜYELERİ'NDEN ETKİNLİK VE KÜTÜPHANE SINIFI

GENÇ MİMARLARLAR ELLERİNE MATKAP VE FIRÇALARI ALIP İŞÇİ OLARAK ÇALIŞTI

YAHYALI’DA 11 YILLIK KADIN ESNAF, İLÇEDE YILIN AHİSİ SEÇİLDİ

YILIN AHİSİNE PLAKET VERİLDİ

SÖZ KONUSU VATAN İSE GERİSİ TEFERRUAT' DEDİ

60 KİLO ZAYIFLADI

AMBULANS ŞOFÖRÜ KORONAVİRÜSE YENİK DÜŞTÜ

Kayseri’de 112 Acil Servisi’nde görevli ambulans şoförü koronavirüse yenik düştü.

İNTERNET VE TELEFON ÇEKMEYEN KÖYDE GELEN KALMAK İSTEMİYOR

İLETİŞİM KURABİLMEK İÇİN 500 METRELİK TEPEYE ÇIKMAK ZORUNDA

BÜNYANLI KADINLAR EKMEKLERİNİ MAHALLE FIRININDA PİŞİRİYOR

​​​​​​​Bünyan'da birçok mahallede bulunan ve Bünyan Belediyesi tarafından onarılan mahalle fırınlarında, lezzetli ve katkısız ev ekmeği pişirme geleneği yaşatılıyor.

SIĞINMACI ANNE HAYATA TUTUNMAK İÇİN YARDIM ELİ BEKLİYOR

“TÜRKİYE DEVLETİNDEN YARDIM BEKLİYORUM ALLAH RIZASI İÇİN BİR YARDIM ELİ UZATIN BAŞKA HİÇBİR ŞEY İSTEMİYORUM”

BAŞKAN BÜYÜKBAŞ VATANDAŞLARI ‘KORUYUCU AİLE‘ OLMALARI KONUSUNDA TEŞVİK ETTİ

“KORUYUCU AİLE SAYIMIZ 265’E ULAŞTI“

DİN GÖREVLİLERİ VE CAMİLER HAFTASI FARKLI ETKİNLİKLERLE KUTLANMAYA DEVAM EDİYOR

“CAMİLER, EHİL GÖREVLİLERLE HAYAT BULUR”

HAYVANLARI KORUMA GÜNÜ’NDE ‘PATİLİ’ DOSTLAR İÇİN YEM BIRAKILDI

4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü’nde, Kayseri Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü organizasyonu ile hayvanların beslenme noktalarına yem bırakıldı.

POLİS MEMURU KORONAVİRÜSE YENİK DÜŞTÜ

KORONAVİRÜS NEDENİYLE KAYSERİ ŞEHİR HASTANESİ’NDE TEDAVİ GÖREN POLİS MEMURU SAVAŞ ÜNAL HAYATINI KAYBETTİ.

VETERİNER HEKİMLER ODASI BAŞKANI ERGÜL’DEN HAYVAN HAKLARI KORUMA GÜNÜ MESAJI

“YAŞANABİLİR BİR DÜNYA İÇİN HAYVAN VARLIĞI ŞARTTIR”

ERCİYES'E SEZONUN İLK KAR YAĞIŞI DÜŞTÜ

ERCİYES DAĞI'NIN ZİRVESİNE SEZONUN İLK KARI YAĞDI

Gürkan Ofis Mobilyaları

İKİ AFGAN MÜLTECİ AİLE AYNI EVDE KADERLERİNİ PAYLAŞIYOR

?DAHA İYİ BİR YAŞAM İÇİN YOLA ÇIKTIK AMA DAHA KÖTÜ DURUMDAYIZ?

Yeni bir yaşam umuduyla biri 40, diğeri 25 gün süren çileli yolun ardından Kayseri´ye gelen iki Afganlı aile, aynı evde kalarak yaşamlarını sürdürmeye çalışıyor. 8 çocuk ve 4 yetişkinden oluşan hane halkı, battaniye, halı, giysi ve yiyecek gibi malzemeler için acil yardım talebinde bulunuyor.

Kırık camlar, çıplak ayaklar, halısız zeminler, kapı yerine asılan perdeler, kapağı düşmüş buzdolabı, sobasızlıktan bir odaya sığdırılmış yaşamlar Kayseri´ye gelen iki Afganlı mülteci aile, izbe bodrum katlarda soğukta kalamadıkları ve bellerini büken yaşam masraflarını paylaşmak için, aynı eve sığınarak kaderlerini paylaşıyor. Kendi ülkelerinde olsa belki aynı sokaktan bile geçmeleri mümkün olmayacak; biri 5, diğeri 3 çocuklu iki aile, yorucu ve uzun yolculuklarının ardından tek odada da olsa yanan sobanın başında yeni hayatlarına uyum sağlamaya çalışıyor.

?ÇOCUKLARIMIZI TAŞIMAK İÇİN ÇANTALARIMIZI YOLDA BIRAKMAK ZORUNDA KALDIK?

Evin erkekleri, gündüzleri karınlarını doyurabilmek için gündelik işler bulmaya dışarı çıkıyor, evde kalan kadınlar da, bir odada yanan sobanın başında çocukları avutmaya çalışıyor. Afganlı mültecilerden Şeyma Haydari 25 yaşında ve 5 çocuk annesi. 25 gün yolda kaldıklarını söyleyen Haydari, çocukları için daha güzel bir yaşam sürme umuduyla ülkelerinden ayrıldıklarını, ancak şu anda daha kötü durumda olduklarını söyledi. Şeyma Haydari, yol boyunca çektikleri sıkıntıları şöyle anlattı:

?Afganistan´dan Türkiye´ye gelmemiz 25 gün sürdü. Önce İran´a gittik. Yolda gelirken zaten açlık sınırı yüksekti, susuzluk da vardı. Hava çok sıcaktı, su bulamıyorduk ama bulsak da yetişmiyordu. Çocuklar yolda hep omuzlarımızdaydı, böyle 5-6 saat gittiğimiz oluyordu. İlk yola çıktığımızda çantalarımız vardı ama onları bırakmak zorunda kaldık, sadece çocuklarımıza sahip çıktık. Bazı yerlerde sınır tellerinin üzerinden geçmeye çalıştık, o tellerden dolayı ayaklarımız yaralandı. Afganistan´dan daha iyi bir yaşam umuduyla çıktık ama şimdi daha kötü durumdayız.?

?İLK GELDİĞİMİZDE BEBEĞİME SÜT VE MAMA ALAMADIK?

Kayseri´ye ilk geldiklerinde de çok sıkıntı yaşadıklarını dile getiren Şeyma Haydari, ?Yemeğimiz, yiyeceğimiz yoktu. Afganistan´dan tanıdık biri vardı, ona çocuklarımızı yanına bırakmayı teklif ettik. Ama o da kağıt toplayarak yaşadığını, bize yardım edemeyeceğini söyledi. Hatta küçük bebeğim için, süt ve mama parası da yoktu? dedi.

İmkan olsa elbette tek başlarına daha iyi şartlarda yaşayabileceklerini söyleyen Şeyma Haydari, şu anda mecburiyetten iki aile bir arada kaldıklarını belirtti. Evde halı ve battaniye olmadığı için zorluk çektiklerini kaydeden Şeyma Haydari, çocukları için de elbise talep etti.

ACİL İHTİYAÇLAR; HALI, BATTANİYE, KIŞLIK GİYSİLER

Diğer 3 çocuğun annesi Zeynep Nori ise Kabil´den geldi. 40 süren çileli bir yolculuğun ardından Türkiye´ye gelebildiklerini kaydeden Zeynep Nori, ?Buraya geldiğimizde de on gün bir mültecinin yanında yaşadık. Orada da akşamları üzerimizde bir yorgan falan yoktu. Bodrum katıydı, bebeğim orada doğdu. Şu anda bir aylık. Orası çok nemli ve soğuktu, elektrik sobası vardı ve hava almıyordu. Orada kalsaydık hasta olurduk. Sonra bir araya geldik aynı evde yaşamaya başladık? diye konuştu.

Zeynep Nori de, mevsim şartlarından dolayı soğuktan muzdarip olduklarını, acilen kömüre ve özellikle çocuklar için kışlık kıyafetlere ihtiyaçları olduğunu ifade etti.


Haber Kaynak : İHA