İNCESU BELEDİYESİ RESTORASYON ÇALIŞMALARINA
HIZ KESMEDEN DEVAM DEVAM EDİYOR
Tarih: 14.3.2018 10:54:42/ 489okunma / 0yorum

İncesu Belediyesi İncesu Meydanında bulunan iki adet tarihi konakta ve Şem´ûne´l-Gâzi türbesinde restorasyon çalışmalarına devam ediyor.  

İncesu Belediyesi, restorasyon çalışmalarına 3 yeni proje ekledi İncesu Meydanında bulunan iki adet tarihi konakta ve Şem´ûne´l-Gâzi türbesinde restorasyon çalışmalarında öncelikle sıva törpüsü ile özgün duvarların tespiti gerçekleştirildi, yapıya sonradan ilave edilen eklentiler söküldü ve Horasan harcı ile sıva yapımı başlatıldı. Çalışmalar sırasında, binada andezit taşı ve kesme yonu taşı kullanıldı. Çalışmaları yerinde inceleyen Başkan Karayol çalışmalar hakkında şunları söyledi:

“İncesu belediyesi olarak eski yerleşim bölgesi içerisinde yer alan 5 mahallede toplamda 170 adet tescilli korunabilecek bina sayımız var geçmiş yıllarda başladığımız restorasyon çalışmalarımızın sayısı 5´i buldu 2018 yılı içerisinde şeyh şaban mahallemizde bulunan Şem´ûne´l-Gâzi türbesinde restorasyon çalışmalarına başlamış bulunmaktayız. İlçe merkezinde Bulgurcu ve yeni cami mahalleleri içerisinde yer alan alanda Kültür Bakanlığı tarafından sokak sağlıklastırma çalışmaları şuanda devam ediyor proje çalışmaları yapıldı ihale kapsamında yüklenici firmalarımızın çalışmaları son aşamasında inşallah kısa sürede sokak sağlıklastırması ihale edilecek. Kültür Bakanlığımız tarafından yaklaşık 20 Milyon TL harcama yapılacak. Tarihi kentler birliği üyesi olan İncesu Belediyesi tarihimizin korunması çalışmalarımız devam ediyor. Bu çalışmalarda yapılan harcamaların bir kısmı belediye bütçesinden bir kısmıda Kayseri Valiliği yatırım izleme koordinasyon başkanlığı tarafından belediyemize verilen hibe kapsamında yapılmaktadır bu desteklerinde dolayı Sayın Valimize teşekkür ediyorum halkımıza hayırlı olmasını temenni ediyorum.”
Kaynak: KURUM BÜLTENİ

Resmi İlanlar

SAYFA EDİTÖRÜ

/resimler/2015-4/16/1020184616446.jpg

 

    Süleyman ERDOĞAN
     editor@kayserihaber.com.tr 
    

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Kayseri
15 Aralık 2018 Cumartesi
Bugün
Bulutlu
9 °C
1 °C
Pazar
Bulutlu
10 °C
1 °C
Pazartesi
Bulutlu
10 °C
1 °C
KAYTV

Kaytv kayseri üzerinde

 

İLETİŞİM

Adres : Turgut Reis Mahallesi
İlgi Sok. Şehit İsmal Uygun Ap
No:22/A Kocasinan / KAYSERİ
Telefon : 0 352 235 63 63
Fax : 0 352 235 84 74

 

KANALIMIZA ABONE OL