İSTİKLAL MARŞI ŞAİRİ AKİF
TİYATRO OYUNU İLE ANILDI…
Tarih: 9.2.2019 17:46:14/ 420okunma / 0yorum

Talas Belediyesi´nin katkıları ile ilimize gelen usta oyuncu, şair ve yazar Ahmet Yenilmez, Talas Belediyesinin düzenlediği gecede tek kişilik ‘Korkma´ isimli tiyatro oyunuyla milli şair Mehmet Akif Ersoy´un hayatını sahneledi.

Erciyes Üniversitesi Sabancı Kültür Merkezindeki tiyatroyu izlemek isteyen 7´den 70´e herkes salona akın etti. İstiklal Marşı şairi merhum Mehmet Akif´in hüzün yüklü hayatının anlatıldığı tiyatro öncesi Büyükşehir Belediyesi Mehter Takımı mini bir konser verdi.

Baştan sona hüznün hakim olduğu oyunda usta oyuncu Ahmet Yenilmez, Akif´in yıllar öncesinden günümüze millet olarak dış mihraklara aldırmadan bir ve beraber olup, kardeşçe hareket etmenin gerektiği mesajını aktardı. Bir saatten fazla süren ve tüylerin diken diken olduğu oyunun sonunda küçük bir kızın İstiklal Marşı´nın on kıtasını duygu yüklü ezbere okuması büyük alkış aldı.

Oyunun sonunda Ahmet Yenilmez´e çiçek veren Talas Belediye Başkanı ve Melikgazi Belediye Başkan adayı Dr. Mustafa Palancıoğlu, kendisine Melikgazi´de kazandığı takdirde yeni bir şehir tiyatrosu yapımı ve ilk oyunu kendisinin oynamasını talep ederek şükranlarını sundu “Bizleri farklı bir atmosfere soktu. Kalplerimizin atışını kat kat arttırdı. Mehmet Akif´i daha iyi anlamamıza vesile oldu. Biz milli şairimiz Mehmet Akif´i, hayatı ıstırap içinde geçen biri olarak biliyorduk. Yalnız ailesinin çok daha fazlı sıkıntı içinde yaşadığını, maddi imkansızlıklar içinde vefat ettiğini şahsen bilmiyordum. Aynı zamanda merhum Mehmet Akif´in vefat ettiği dairenin de Cumhurbaşkanımız tarafından müzeye çevrileceğini söyledi. Biz de Ahmet Yenilmez´e söz vererek ilk projemizi açıklamış olduk. Dolayısıyla Kayseri´de yeni bir şehir tiyatrosunu inşallah kazandıracağız. Projelerimiz arasında vardı ama bu vesileyle açıklamış olduk. Yıllar boyu ayakta kalacak, mimarisiyle Melikgazi´ye Kayseri´ye yakışacak, nitelikli bir çalışma olacak. Buradan merhum Mehmet Akif´i bir kez daha rahmet anıyoruz.”

Usta oyuncu Ahmet Yenilmez ‘de şükranlarını sunarak “Öncelikle belediyemize, başkanımıza, emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Tabi Akif, milli manifestomuz. Elbette birçok moral değerlerimiz, rol modellerimiz var ama Akif bence istisnadır. Asım´ın nesli diye tarifini yaptığı genç nesle, gerek hayatıyla bir aile reisine, gerek hizmetleriyle bireylere, bilim adamlığıyla, sporcu ve sanatçı kimliğiyle her yönüyle müstesna bin insan. Her millete nasip olmayacak bir değerimiz. Kayseri´de bu oyunu oynamak başka önemli tabi.” İfadesini kullandı…
Kaynak: KURUM BÜLTENİ

Anahtar Kelimeler: İSTİKLAL MARŞI ŞAİRİ AKİF
Resmi İlanlar

SAYFA EDİTÖRÜ

/resimler/2015-4/16/1020184616446.jpg

 

    Süleyman ERDOĞAN
     editor@kayserihaber.com.tr 
    

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
24 Şubat 2019 Pazar
KAYTV

Kaytv kayseri üzerinde

 

İLETİŞİM

Adres : Turgut Reis Mahallesi
İlgi Sok. Şehit İsmal Uygun Ap
No:22/A Kocasinan / KAYSERİ
Telefon : 0 352 235 63 63
Fax : 0 352 235 84 74

 

KANALIMIZA ABONE OL