KANSERE KARŞI BİRLİKTE DERNEĞİ,
KAYSERİ ŞEKER´DE TOPLANDI ...
Tarih: 13.10.2017 16:36:28/ 1149okunma / 0yorum

KAYSERİ ŞEKER´DE TOPLANDI...

Kansere Karşı Birlikte Derneği´nin Yönetim Kurulu Toplantısı´nda Kansere neden olan çevresel faktörlere dikkat çekildi.

Kansere Karşı Birlikte Derneği Başkanı Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Hematoloji Onkoloji ABD Başkanı Prof Dr. Musa Karakükçü toplantı sonrasında yaptığı açıklamada; "Bugün Kansere Karşı Derneği´nin 3. Yönetim Kurulu Toplantısı´nı yaptık. Derneğimiz pek çok ziyaretlere gitti ve televizyon programlarına katıldık. Bizim amacımız bu dernekle birlikte kanserli çocuklarımızın daha iyi şartlarda daha uygun ortamda tedavilerini yapabilmek. Bu tedaviler sırasında çocuklara olduğu kadar ailelerine yardımcı olabilmek. Bu amaçla bu derneği kurduk" dedi.

Prof. Dr. Karakükçü, "Dernek olarak Erciyes Üniversitesi içerisinde faaliyetlerini gösterecek ve Erciyes Üniversitesi´nde Çocuk Hastalıkları Hastanesi´nde yeni bir çocuk Hematoloji Onkoloji Hastanesi, yeni bir Kemik İliği Hastanesi kurmayı planlıyoruz. Bu sayede hem çocuklarımıza hem de ailelerine daha kaliteli hizmet vermek istiyoruz" diyerek şu bilgileri verdi:

"Her geçen sene kanserli hasta sayısı artıyor ve bizim tedavi şartlarımız giderek zorlaşıyor hasta sayısı artıyor. Bunun sebepleri var tabi bunlardan bir tanesi tabi kanser için hastaların genetik yapıları. Önemli olan bir genetik bozukluğu varsa hastalarda kanser gelişme riski daha da artıyor. Bunun yanında bir de dış etkenler var. Dış etkenler içerisinde pek çok şey sayılıyor. Bunlardan bazıları viral hastalıklar, bazıları dışarıdan alınan iyonize radyasyon, bazen çok fazla alınan güneş ışığı, bazen de bizim yediklerimiz, içtiklerimize karışan insektisit pestisit dediğimiz böcek ve ilaçları bu tarımsal gıdalara katılan fazladan katılan ilaçlama yöntemleri. Bunun yanında son dönemde gelişmekte olan ve GDO´lu gıdasal ürünler ve nişasta bazlı şeker tatlandırıcılardır. Biz tatlandırıcıların kansere yatkınlık yaptığını zaten biliyoruz. Özellikle mesane kanserine tatlandırıcılar bir faktördür. Bu tür gıda katkılarının ve ya normal şeker yerine kullandırılan tatlandırıcıların GDO´lu mısır nişastasından elde edilen şekerlerin insanların sağlığına tehlikeli olabileceğini düşünüyoruz."

ERÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof Dr. Hakan Poyrazoğlu da şu bilgileri verdi:

"Hastalanmadan önce çevresel faktörler çok önemlidir. Özellikle suni besinler, toplumumuzda çok fazla olan çocuklarımızın yanında sigara içilmesi, hava kirliliği, kimyasallara maruz kalma ve bunların hepsi kanser oluşumu etkileyen faktörlerdir. Bunun yanında tabi genetik yatkınlık da önemli. Bir takım mikroorganizmalarla oluşan enfeksiyonlar bunların hepsi yatkınlık oluşturuyor. Bunları engelleye bilir miyiz engelleyebiliriz. Beslenmemize dikkat ederek, temiz bir doğa çevre bunları çocuklarımıza temin ederek, yine sigara dumanını engelleyerek hava kirliliğini engelleyerek bunları bir parça engelleyebiliriz. Derneğimizin amaçlarından bir tanesi halkımızı bilinçlendirmek sadece halkımızı değil idarecilerimizi, yönetimimizi bilinçlendirmektir. Biz çocuklarımızın değil kanser´e yakalanması burnunun kanamasını bile istemeyiz."

Erciyes Üniversitesi bünyesinde kurulan ve Kayseri Şeker´in ev sahipliğinde; Musa Karakükçü Ekrem Ünal, Meda Kondolot, Anfer Yılmaz, Hüseyin Akay, Hakan Poyrazoğlu, Kudret Doğru´dan oluşan Kansere Karşı Birlikte Derneği Yönetim Kurulu kendi arasında yeni görevlendirmeler yaptığı belirtildi.
Kaynak: KURUM BÜLTENİ

Anahtar Kelimeler: KANSERE KARŞI BİRLİKTE DERNEĞİ
İL SAĞLIK MÜDÜRÜ YRD. DOÇ. DR. ALİ RAMAZAN BENLİ
İL SAĞLIK MÜDÜRÜ YRD. DOÇ. DR. ALİ RAMAZAN BENLİ
GÖREVİ DR. İSMAİL KILIÇ´TAN DEVİR ALDI
BÜNYAN BELEDİYESİ
BÜNYAN BELEDİYESİ
AİLE İÇİ İLETİŞİM SEMİNERİ DÜZENLEDİ
HEKİMLERE VE SAĞLIK ÇALIŞANLARINA
HEKİMLERE VE SAĞLIK ÇALIŞANLARINA
“GRİP” SEMİNERİ
KAYSERİ´NİN YENİ SAĞLIK MÜDÜRÜ ATANDI
KAYSERİ´NİN YENİ SAĞLIK MÜDÜRÜ ATANDI
YRD. DOÇ. DR ALİ RAMAZAN BENLİ KOLTUĞUN YENİ SAHİBİ OLDU...
DİŞ HEKİMLER GÜNÜ´NDE
DİŞ HEKİMLER GÜNÜ´NDE
AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI´NIN ÖNEMİNE VURGU YAPILDI…
ERCİYES ÜNİVERSİTESİ HASTANELERİ
ERCİYES ÜNİVERSİTESİ HASTANELERİ
2. ÜROONKOLOJİ KONSEY TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ...
JULİEN HASTALIĞINA FRANSIZ KALMADI
JULİEN HASTALIĞINA FRANSIZ KALMADI
Özel Magnet Hastanesi´nde Fransız Hastaya Tüp Mide ameliyatı yapıldı.
NNYÜ HEMŞİRELİK BÖLÜMÜ DÜNYA DİYABET GÜNÜ ETKİNLİĞİ
NNYÜ HEMŞİRELİK BÖLÜMÜ DÜNYA DİYABET GÜNÜ ETKİNLİĞİ
BOZTEPE MAHALLESİNDE KADINLARA DİYABET EĞİTİMİ
BÜYÜKŞEHİR DİYABETE DİKKAT ÇEKTİ
BÜYÜKŞEHİR DİYABETE DİKKAT ÇEKTİ
Büyükşehir Belediyesi 14 Kasım Dünya Diyabet Günü nedeniyle Türkiye genelinde uygulanan sosyal sorumluluk projesine katkı verdi. Şehirlerin sembol binalarının mavi ışıkla aydınlatılarak diyabete dikkat çekilmesi kampanyasına Büyükşehir Belediyesi de Tarihi Saat Kulesi´ni aydınlatarak katıldı.
KOCASİNAN BELEDİYESİ´NİN DİYABET HASSASİYETİ
KOCASİNAN BELEDİYESİ´NİN DİYABET HASSASİYETİ
Kocasinan Belediyesi, 14 Kasım Dünya Diyabet Günü´nde farkındalık oluşturmak amacıyla bir seminer gerçekleştirdi. Sağlıklı beslenmenin önemine vurgu yapılan seminerin sonunda şeker taraması yapıldı.
ERÜ´DE “DÜNYA KOAH GÜNÜ” ETKİNLİĞİ
ERÜ´DE “DÜNYA KOAH GÜNÜ” ETKİNLİĞİ
Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi ve Türk Toraks Derneği tarafından “15 Kasım Dünya KOAH Günü” etkinliği düzenlendi.
800 YIL ÖNCESİNDE İLAÇ YERİNE MÜZİK KULLANILIYORDU
800 YIL ÖNCESİNDE İLAÇ YERİNE MÜZİK KULLANILIYORDU
Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Eczacılık Tarihi ve Etiği Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Halil Tekiner, Osmanlı ve Selçuklu´da müzikle tedavinin yaygın olarak kullanılmasına rağmen, günümüzde Türkiye´nin müzikle tedavi uygulayan ülkeler sıralamasında geride kaldığını söyledi.
TALAS´TA ŞEKER HASTALIĞI SEMİNERİ VERİLDİ
TALAS´TA ŞEKER HASTALIĞI SEMİNERİ VERİLDİ
Talas Belediyesi ve Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesi işbirliği ile 14 Kasım Dünya Diyabet (Şeker Hastalığı) Günü dolayısıyla diyabette farkındalık oluşturmak amacıyla bilgilendirme ve bilinçlendirme semineri verildi.
YAŞLILAR, ÇOCUKLAR VE KRONİK HASTALIĞI OLANLAR DİKKAT!
YAŞLILAR, ÇOCUKLAR VE KRONİK HASTALIĞI OLANLAR DİKKAT!
ZATÜRRE HAYATI TEHDİT EDEBİLİYOR...
ÇOCUKLARA ENFENKSİYONDAN KORUNMA YOLLARI ANLATILDI
ÇOCUKLARA ENFENKSİYONDAN KORUNMA YOLLARI ANLATILDI
Talas Belediyesi, Acıbadem Kayseri Hastanesi işbirliği ile çocuklara yönelik enfeksiyondan korunmanın yolarını anlatan bir sağlık semineri düzenledi.
SAYFA EDİTÖRÜ

/resimler/2015-4/16/1020184616446.jpg

 

    Süleyman ERDOĞAN
     editor@kayserihaber.com.tr 
    

Resmi İlanlar

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Kayseri
25 Kasım 2017 Cumartesi
Bugün
Güneşli
10 °C
-6 °C
Pazar
Parçalı bulutlu
10 °C
-3 °C
Pazartesi
Fırtına
9 °C
1 °C
KAYTV

Kaytv kayseri üzerinde

 

İLETİŞİM

Adres : Turgut Reis Mahallesi
İlgi Sok. Şehit İsmal Uygun Ap
No:22/A Kocasinan / KAYSERİ
Telefon : 0 352 235 63 63
Fax : 0 352 235 84 74

/resimler/2017-9/7/1139320060307.jpg
KANALIMIZA
ABONE OL