KANALIMIZA ABONE OL

YEREL BASINA DESTEK OL

 


EDİTÖR

SAYFA EDİTÖRÜ

   Süleyman ERDOĞAN
   editor@kayserihaber.com.tr                      

   

"KOCA YUSUF"LARIN DÜNYADAKİ ALTERNATİF BAKIM MERKEZİ TÜRKİYE OLDU

Airbus tesisleri dışında sadece Kayseri 2'nci Hava Bakım Fabrika Müdürlüğünde daha kısa sürede ve daha az maliyetle yapılıyor

BOYTEKS VİRÜSLERE KARŞI ANTİVİRAL ÖZELLİKLİ KUMAŞ ÜRETTİ

Kayseri'de faaliyet gösteren bir firma virüslere karşı ürettiği antiviral özellikli kumaşla, maske, koruyucu giysi, önlük, eldiven ve yatak gibi birçok ürün imal etmeye hazırlanıyor.

SEREBRAL PALSİ HASTASI GENÇTEN MOBİL OYUN

OYUNU ÜCRETSİZ PİYASAYA SUNDU

C-130’LAR KAYSERİ’DE MODERNİZE EDİLİYOR

TÜRK MÜHENDİSLER "HERKÜLLER"İ ULUSLARARASI STANDARTLARA UYGUN SİSTEMLERLE DONATIYOR

ERCİYES TEKNOPARK’TA HORİZON 2020 PROGRAMI ERC BİLGİ GÜNÜ ETKİNLİĞİ

PROF.DR.KILIÇ: BU FON BİLİMSEL ARAŞTIRMALARA DESTEK SAĞLIYOR

ERÜ ÖĞRENCİLERİNİN TÜBİTAK BAŞARISI

2019 yılı içerisinde Erciyes Üniversitesi’nin çeşitli fakülte ve bölümlerinden toplam 102 proje TÜBİTAK 2209 A ve TÜBİTAK 2209 B programları kapsamında TÜBİTAK tarafından desteklenmeye hak kazandı.

KASKİ'NİN LABORATUVARLARI DÜNYA STANDARTLARINDA

İÇME SUYU KALİTESİ TAKİP ALTINDA

‘ÜSTÜN BAŞARILI GENÇ BİLİM İNSANI’ YERLİ TANI TESTLERİ ÜRETTİ

ERÜ ECZACILIK FAKÜLTESİ ÖĞRETİM ÜYESİ DOÇ. DR. ÖÇSOY: TÜRKİYE VE BİR ÇOK ÜLKE İÇİN ÜRETECEĞİZ

ERCİYES TEKNOPARK’TA KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI VE

BİLGİ GÜVENLİĞİ EĞİTİMİ DÜZENLENDİ

ERÜ’LÜ BİLİM ADAMININ GELİŞTİRDİĞİ MİLLİ RÜZGAR EROZYONU ÖLÇÜM SİSTEMİNE YURT DIŞINDAN YOĞUN TALEP

PROF. DR. MUSTAFA BAŞARAN: “DÜNYANIN BİRÇOK YERİNDEN TALEPLER GELİYOR”

'FİKİR FABRİKASI ÇOK ULUSLU GİRİŞİMCİLİK PROGRAMINDA'

GİRİŞİMCİLER PROTOTİP ÜRETMEYE BAŞLIYOR

AVRUPA İŞLETMELER AĞI KONSORSİYUM TOPLANTISI KAYSERİ’DE YAPILDI

İKİNCİ KEZ EV SAHİBİ TEKNOPARK

TURBOŞAFT TEST VE ALT SİSTEMLER ÇALIŞTAYI

ERCİYES TEKNOPARK BAŞKANI KILIÇ: “KATKI SAĞLAMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

ASPİLSAN, HAVELSAN TARAFINDAN GELİŞTİRİLEN BULUT BİLİŞİM TEKNOLOJİSİNE GEÇTİ

MİLLİ SİSTEM GÖZDOLDURDU

ERCİYES TEKNOPARK’TA BİGG PROGRAMI

BİGG PROGRAMI YENİ DÖNEMDE YENİDEN ERCİYES TEKNOPARK’TA

ERCİYES TEKNOPARK BUGÜN İŞ DÜNYASININ ÖNEMLİ İSİMLERİNİ AĞIRLAYACAK

TÜRKİYE 7.’SİYİZ

Anahtar Kelimeler: KAYHAM’ DİJİTAL BELGE SAKLANIYOR

KAYHAM’DA 50 BİN DİJİTAL BELGE SAKLANIYOR

Sadece kentin değil aynı zamanda cumhuriyet tarihine ışık tutan önemli olayların da görsel ve işitsel arşivini barındırıyor

Erciyes Üniversitesi (ERÜ) bünyesinde 12 yıldır faaliyet gösteren Kayseri Araştırma ve Uygulama Merkezi (KAYHAM), sadece kentin değil aynı zamanda cumhuriyet tarihine ışık tutan önemli olayların da görsel ve işitsel arşivini barındırıyor.

Kurulduğu günden beri kente ilişkin tüm yazılı, görsel ve işitsel dokümanları toplayan KAYHAM, Kayseri'nin İhtisas Kütüphanesi ve İstatistiki Veri Bankasını oluşturmaya devam ediyor.

1935 yılında açılan Sümerbank Bez Fabrikasının açılış törenine ait görüntülerin yanı sıra birçok tarihi olayı bugünlere taşıyan belgelerin de yer aldığı merkezde, Kayseri'ye ait görsel ve işitsel materyal dijital ortama aktarılıyor.

Halit Refiğ'in yönetmenliğini yaptığı ve 1969 yılında Kayseri'de çekilen "Bir Türk'e Gönül Verdim" filminin orijinal negatifinin de bulunduğu KAYHAM'ın faaliyet alanı, 2016 yılında Kayseri Büyükşehir Belediyesi ve Erciyes Üniversitesi arasında imzalanan "Kayseri Görsel ve İşitsel Arşivi Oluşturma Protokolü" ile genişletildi.

Yaklaşık 50 bin dijital, 15 bin de basılı fotoğraf bulunan merkezde, 68 CD, yaklaşık 4 bin kitap, yüksek lisans ve doktora tezi ile 10 bin süreli yayın, makale, haber, röportaj ve konuşma metni yer alıyor.

Kayseri Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Somuncu, yaptığı açıklamada, kente ait tüm görsel, işitsel ve yazılı dokümanları gerekli işlemlerden geçirerek dijital ortama aktardıklarını söyledi.

Merkezin, kütüphanecilik ve istatistiki veri tabanı oluşturma işlevi yürüttüğünü aktaran Somuncu, şu bilgileri verdi:

"Kütüphanecilik faaliyetleri kapsamında Kayseri hakkında bugüne kadar yazılmış eserler bir merkezde toplanmaktadır. Kaynaklar, üniversite enstitülerinden, kütüphanelerden, kişi ve kurumların internet sitelerinden indirilerek veya satın alınarak temin edilmekte. Veri tabanının oluşturulmasındaki amaç endüstride ve üniversitede Kayseri konulu araştırma yapacaklara istatistiki bilgi hazırlamak ve sunmak."

- "Merkezimiz, Kayseri'yi arşivlemeye devam edecek"

Arşivlenen yaklaşık 2,5 terabaytlık görsel malzemeyi, araştırmacıların, bilim insanlarının, yazarların ve sanatçıların ulaşabileceği bir internet sitesi oluşturarak hizmete açmak istediklerini vurgulayan Somuncu, "Kayseri ile ilgili bütün dokümanlar burada düzenli bir şekilde bulunacağı için insanların kaynaklara ulaşması daha kolay olacak. Merkezimiz, dünya var oldukça Kayseri'yi arşivlemeye devam edecek. Dokümanları daha sade hale getirip, güncel olarak Kayseri'nin tüm istatistiki verilerini yayınlıyoruz." ifadelerini kullandı.

Somuncu, arşivlerinde cumhuriyet tarihinin önemli kilometre taşlarından biri olan Sümerbank fabrikasının açılış törenine ait videonun da bulunduğuna dikkati çekti.

Kayseri Kültür ve Turizm Derneğinin kurucusu merhum Nevzat Türkten ile şimdiki başkanı Alim Gerçel'in de merkeze katkı sağladığını aktaran Somuncu, "KAYHAM olarak sosyal medya hesaplarımız üzerinden bir duyuru yayınladık. Bu duyuruda Kayseri görsel arşivine katkıda bulunmak isteyen tüm kişi ve kurumlardan vermek istedikleri görsel dokümanlar varsa bizimle paylaşmalarını istedik." diye konuştu.

Haber Kaynak : AA