EDİTÖR

SAYFA EDİTÖRÜ

   Süleyman ERDOĞAN
   editor@kayserihaber.com.tr                      

   

SİBER TEHDİTLER VE TÜRKİYE

KAYÜ’DE 'SİBER TEHDİTLER VE TÜRKİYE' KONULU KONFERANS DÜZENLENDİ

ERCİYES TEKNOPARK, GENÇ MÜHENDİSLERE İLHAM OLDU

GENÇ MÜHENDİSLER, İNSANLARIN VÜCUDUNA GÖRE ANESTEZİ DOZUNU AYARLAYACAK CİHAZ İÇİN ÇALIŞIYOR

KAYSERİ'DE ARDEB PROJE ÖNERİSİ YAZMA EĞİTİMLERİ DÜZENLENECEK

ERCİYES TEKNOLOJİ TRANSFER OFİSİ AKADEMİSYENLER İÇİN ARDEB PROJE ÖNERİSİ YAZMA EĞİTİMLERİ DÜZENLEYECEK

ERCİYES TEKNOPARK 7.SIRADA

ERCİYES TEKNOPARK, TÜRKİYE’DEKİ 85 TEKNOPARK ARASINDA 7.SIRADA YER ALDI

MİLLİ KOLONLAR İLE

MİLYONLARCA LİRA TÜRKİYE’DE KALACAK

KAYHAM’DA 50 BİN DİJİTAL BELGE SAKLANIYOR

Sadece kentin değil aynı zamanda cumhuriyet tarihine ışık tutan önemli olayların da görsel ve işitsel arşivini barındırıyor

BU GÖZLÜK ÇOCUKLARA YAŞATARAK ÖĞRETİYOR

Genç mühendislerin yazılımını geliştirdiği sanal gerçeklik gözlüğü dünyayı çocukların gözleri önüne seriyor

ÖĞRENCİLER BU PROJEYLE ENGELLİLERİN HAYATLARINI KOLAYLAŞTIRACAK

BU UYGULAMA SESLİ KOMUTLARI EVLERİN KAPILARINI, PENCERELERİNİ VE IŞIKLARINI AÇIYOR

LİSE ÖĞRENCİLERİ 3D YAZICILARININ SERİ ÜRETİMİNE GEÇMESİNİ HEDEFLİYOR

Kayseri´de meslek lisesi öğrencileri, yarışmaya katılmak için yapacakları robotun malzemelerini temin etmek amacıyla imal ettikleri 3D yazıcıların seri üretimine geçmek için çalışma yürütüyor

GENÇ MÜHENDİSLERİN OYUNUNA AMERİKALI OYUN FİRMASI TALİP ÇIKTI

?MULTİ PUZZLE´YE AMERİKA TALİP OLDU

TAŞ FIRININ LEZZETİNİ MUTFAKLARA TAŞIDI

Kayserili girişimci Ümit Birkara, annesinin köyde zor şartlar altında ekmek yapmasından etkilenerek içi doğal taşlı elektrikli taş fırın üretti

ERCİYES TEKNOPARK´TAN PATENT YARIŞMASI BİLGİLENDİRME TOPLANTISI

?PATENTLE TÜRKİYE? YARIŞMASININ İKİNCİSİNE BAŞVURULAR BAŞLADI

LİTYUM İYON PİLLER ENERJİ KAPASİTESİNİ 3 KAT ARTIRDI

Lityum iyon pillerin grafit anotlarının mucidi Faslı bilim adamı Rachid Yazami: "Lityum batarya teknolojisi şu andaki batarya teknolojileri içerisinde önemli bir yere sahip. Ancak en önemlisi güvenilirlik ve güvenlik. Bu teknoloji şu anda elektrikli araçl

?TSK´NİN ENERJİ KAYNAĞI´NA YERLİ TEKNOLOJİ DESTEĞİ

"PU-MA 1881" adı verilen makine sayesinde, önceden elle yapılan kaynak işlemindeki işçilik süresi yaklaşık yüzde 70 kısaldı ve standart kalitede ürün elde edilmeye başlandı

LİTYUM İYON PİLLERİNİN KAŞİFİ FASLI BİLİM ADAMI RACHİD YAZAMİ,

ASPİLSAN´I ZİYARET ETTİ

KENDİ ELEKTRİĞİNİ KENDİ ÜRETEN OKUL

GENÇLERİN GELECEĞİNE IŞIK TUTAN PROJE!

Anahtar Kelimeler: KAYHAM’ DİJİTAL BELGE SAKLANIYOR

KAYHAM’DA 50 BİN DİJİTAL BELGE SAKLANIYOR

Sadece kentin değil aynı zamanda cumhuriyet tarihine ışık tutan önemli olayların da görsel ve işitsel arşivini barındırıyor

Erciyes Üniversitesi (ERÜ) bünyesinde 12 yıldır faaliyet gösteren Kayseri Araştırma ve Uygulama Merkezi (KAYHAM), sadece kentin değil aynı zamanda cumhuriyet tarihine ışık tutan önemli olayların da görsel ve işitsel arşivini barındırıyor.

Kurulduğu günden beri kente ilişkin tüm yazılı, görsel ve işitsel dokümanları toplayan KAYHAM, Kayseri'nin İhtisas Kütüphanesi ve İstatistiki Veri Bankasını oluşturmaya devam ediyor.

1935 yılında açılan Sümerbank Bez Fabrikasının açılış törenine ait görüntülerin yanı sıra birçok tarihi olayı bugünlere taşıyan belgelerin de yer aldığı merkezde, Kayseri'ye ait görsel ve işitsel materyal dijital ortama aktarılıyor.

Halit Refiğ'in yönetmenliğini yaptığı ve 1969 yılında Kayseri'de çekilen "Bir Türk'e Gönül Verdim" filminin orijinal negatifinin de bulunduğu KAYHAM'ın faaliyet alanı, 2016 yılında Kayseri Büyükşehir Belediyesi ve Erciyes Üniversitesi arasında imzalanan "Kayseri Görsel ve İşitsel Arşivi Oluşturma Protokolü" ile genişletildi.

Yaklaşık 50 bin dijital, 15 bin de basılı fotoğraf bulunan merkezde, 68 CD, yaklaşık 4 bin kitap, yüksek lisans ve doktora tezi ile 10 bin süreli yayın, makale, haber, röportaj ve konuşma metni yer alıyor.

Kayseri Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Somuncu, yaptığı açıklamada, kente ait tüm görsel, işitsel ve yazılı dokümanları gerekli işlemlerden geçirerek dijital ortama aktardıklarını söyledi.

Merkezin, kütüphanecilik ve istatistiki veri tabanı oluşturma işlevi yürüttüğünü aktaran Somuncu, şu bilgileri verdi:

"Kütüphanecilik faaliyetleri kapsamında Kayseri hakkında bugüne kadar yazılmış eserler bir merkezde toplanmaktadır. Kaynaklar, üniversite enstitülerinden, kütüphanelerden, kişi ve kurumların internet sitelerinden indirilerek veya satın alınarak temin edilmekte. Veri tabanının oluşturulmasındaki amaç endüstride ve üniversitede Kayseri konulu araştırma yapacaklara istatistiki bilgi hazırlamak ve sunmak."

- "Merkezimiz, Kayseri'yi arşivlemeye devam edecek"

Arşivlenen yaklaşık 2,5 terabaytlık görsel malzemeyi, araştırmacıların, bilim insanlarının, yazarların ve sanatçıların ulaşabileceği bir internet sitesi oluşturarak hizmete açmak istediklerini vurgulayan Somuncu, "Kayseri ile ilgili bütün dokümanlar burada düzenli bir şekilde bulunacağı için insanların kaynaklara ulaşması daha kolay olacak. Merkezimiz, dünya var oldukça Kayseri'yi arşivlemeye devam edecek. Dokümanları daha sade hale getirip, güncel olarak Kayseri'nin tüm istatistiki verilerini yayınlıyoruz." ifadelerini kullandı.

Somuncu, arşivlerinde cumhuriyet tarihinin önemli kilometre taşlarından biri olan Sümerbank fabrikasının açılış törenine ait videonun da bulunduğuna dikkati çekti.

Kayseri Kültür ve Turizm Derneğinin kurucusu merhum Nevzat Türkten ile şimdiki başkanı Alim Gerçel'in de merkeze katkı sağladığını aktaran Somuncu, "KAYHAM olarak sosyal medya hesaplarımız üzerinden bir duyuru yayınladık. Bu duyuruda Kayseri görsel arşivine katkıda bulunmak isteyen tüm kişi ve kurumlardan vermek istedikleri görsel dokümanlar varsa bizimle paylaşmalarını istedik." diye konuştu.

Haber Kaynak : AA