KANALIMIZA ABONE OL

YEREL BASINA DESTEK OL

 


EDİTÖR

SAYFA EDİTÖRÜ

 Uğur ALTUNER
 editor@kayserihaber.com.tr

   

BASKI UYGULAMAK AMACIYLA EŞİN ÜZERİNE YÜRÜMEK BOŞANMA SEBEBİ

Avukat Emir Akpınar:“Eşin üzerine yürümek suretiyle baskı kurmak, evlilik birliğini temelden sarsan bir kusurluluk sebebidir”

TÜRKİYE'NİN PİST LİDERİ ERCİYES'TE KAYAK KEYFİ SÜRÜYOR

09.00-16.00 SAATLERİ ARASINDA HİZMET VERİLİYOR

GIDANI KORU SOFRANA SAHİP ÇIK

GIDANI KORU SOFRANA SAHİP ÇIK KAMPANYASI İLE İSRAFIN ÖNÜNE GEÇİLECEK

ODASINI SANAT EVİNE ÇEVİRDİ,

KİMSEYE DOKUNDURTMUYOR

AK PARTİ KADIN KOLLARI CİZRE’DE KÜTÜPHANE KURUYOR

7 BİN KİTAP TOPLANDI

SULTAN SAZLIĞI'NDA İLK DEFA ALACA YALIÇAPKINI GÖZLEMLENDİ

SİYAH FLAMİNGO GÖZLEMLENMESİNİN ARDINDAN, LİSTEYE SON OLARAK YALIÇAPKINI KUŞ TÜRÜ EKLENDİ

KAYSERİ’DE 40 YIL SONRA BİR İLK

40 YIL ARADAN SONRA NİSAN AYINDA KAR YAĞACAK

TOMARZA’DA 176 FİDAN TOPRAKLA BULUŞTU

TOMARZA’DA TÜRK POLİS TEŞKİLATININ 176. YIL DÖNÜMÜNDE 176 FİDAN TOPRAKLA BULUŞTURULDU

AVRUPA KAYSERİLİLER BİRLİĞİ RAMAZAN ÖNCESİNDE İHTİYAÇ SAHİBİ AİLELERİ UNUTMADI

200 AİLEYE İAŞE VE MADDİ YARDIMDA BULUNULDU

YARALI SU TAVUĞUNUN TEDAVİSİNE BAŞLANDI

HARİKALAR DİYARI VETERİNER HEKİME GEREKLİ BAKIM VE TEDAVİ İŞLEMLERİ TESLİM EDİLDİ

SOSYAL MEDYADA PAYLAŞILAN GÖNDERİLERE DİKKAT

BAŞKASININ HAKARET İÇERİKLİ GÖNDERİLERİNİ KENDİ HESAPLARINDA PAYLAŞANLAR DA SUÇLU SAYILACAK

SULTAN SAZLIĞI KUŞ CENNETİ TURİSTLERİN UĞRAK YERİ OLDU

"HERKESİ BU DOĞA HARİKASINA DAVET EDİYORUZ"

AFAD KAYSERİ 3 AYDA 46 BİN KİŞİYE AFET EĞİTİMİ VERDİ

KORONAVİRÜS KURALLARI ÇERÇEVESİNDE VERİLEN EĞİTİMLERDE VATANDAŞLAR AFETLERE KARŞI BİLİNÇLENDİRİLDİ

OTİZM FARKINDALIK GÜNÜ'NDE TARİHİ KAYSERİ KALESİ MAVİYE BÜRÜNDÜ

CUMHURİYET MEYDANI'NDA RENK CÜMBÜŞÜ HAVADAN GÖRÜNTÜLENDİ

TURİSTLER ERCİYES'TE BOŞ PİSTLERİN KEYFİNİ ÇIKARDI

ERCİYES’TE SESSİZLİK HAKİM OLDU

DEVELİLİ KORE GAZİSİ 91 YAŞINDA VEFAT ETTİ

91 YAŞINDAKİ MEHMET GEZEROĞLU KONYA'DA VEFAT ETTİ

Gürkan Ofis Mobilyaları

KERKÜK’TE RESTORE EDİLEN KAYSERİ ÇARŞISI

ESKİ HAREKETLİ GÜNLERİNE KAVUŞMAYI BEKLİYOR

Irak’ın Kerkük kentinde 2018 yılında yanan ve Türkiye tarafından restore edilen Osmanlı mirası Kayseri Çarşısı eski kalabalık günlerine kavuşmayı beklerken, esnaf kent dışından gelenlerin siyasilerin desteğiyle dükkanlarını ellerinden almak istemesinden şikayet ediyor.

Irak’ın Kerkük kentinde bulunan ve Osmanlı döneminde inşa edilen tarihi Kayseri Çarşısı, 2018’deki büyük yangının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı ile restore edilerek yeniden ticarete kazandırıldı. Yaklaşık 1.5 yıl boyunca kapalı kalan çarşı, eski hareketli günlerine kavuşmayı bekliyor. Çarşı esnafı azalan müşteri sayısı ve yüksek kira bedelleri nedeniyle zor günler geçirirken, şimdi de siyasi tarafların dükkanları yabancılara vermek istediğini belirtiyor.

"Yerlerimizi elimizden almak istediler"

Kuyumcular Derneği Başkanı Hakkı İsmail, esnaf olarak sorunlarının bulunduğunu belirterek, "Türkiye geldi yaptı burayı, Allah razı olsun. Bunlar ise ellerimizden dükkanlarımızı almak istiyorlar. Onarıma başlanırken valimiz önünde sözler verildi, bu dükkanları sizler için yapıyoruz, başkası gelmesin buraya diye. Onarım bittikten sonra Bağdat’tan gelenler oldu, yerlerimizi elimizden almak istediler. 35 senedir buradayım, böyle bir şey görmedim, şimdi görüyorum öz milletimden" diye konuştu. İsmail, "Benim için yabancı geldi yaptı. Hükümet baba geldi, evimi yıktı, benden fazla para istedi. Hükümetim benden fazla para istedi" diyerek kira bedellerinin arttırılmasından duyduğu sıkıntıyı dile getirdi. 2018’deki büyük yangın sonrası çarşının onarıldığını, ancak müşteri sayısının azaldığını ifade eden İsmail, "Burası yandı. Müşterilerin de ayağı kesildi buradan. Önceden güneyden, Basra’dan gelirlerdi, bu çarşıyı, güzel pazarı görsünler. Şimdi onlar da kalmadı" diye konuştu. Yangından tamamen kullanılamaz hale gelen çarşının restore edilmesi konusunda Türkiye’ye teşekkür eden İsmail, "Çok güzel oldu. Babamız yapmazdı bunun bizim için. Allah razı olsun" dedi.

"Kerküklü olmayanlar siyasilerin desteğiyle dükkanlarımıza el koymak istedi"

Güzellik dükkanı sahibi Halil Cevher de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) çarşının onarımı için harekete geçtiğini ve tamir ettiğini hatırlatarak, "Yeniden bizler için tamir etti. Ancak dükkanlarımızı yeniden geri alınca şoka uğradık. Bir baktık ki siyasi taraflar ve bazı Kerküklü olmayan şahıslar tarafından siyasilerin desteğiyle dükkanlarımıza el konmak istendi" şeklinde konuştu. Cevher, "Bizlere yabancı olan özellikle güney illerden, Bağdat’tan gelenler yerlerimizi açık artırma oyunlarıyla elimizden almak istedi. Kerküklü olarak Türkmen, Kürt ve Arap olarak karşı durduk, izin vermedik hedeflerine ulaşmalarına. Kerkük’teki etnik grupları birbirine düşürmek istediler" dedi.

"Bu sürede alıcılarımız buraları terk etti"

Dükkan sahibi Latif Kerim ise çarşının yeniden yeniden eski görünümüne kavuşmasının yaklaşık 1.5 yıl sürdüğünü, müşterilerin ayağının kesildiğini belirterek, "Bu sürede alıcılarımız buraları terk etti, gelmemeye başladı. Bu bizleri çok etkiledi. Üstelik seyyar satıcılar tamamen çarşının yollarına oturmuş müşterilerin çarşıya gelmelerini etkiliyorlar" diyerek eski müşterilerini kaybettiklerini ifade etti. Kerim, "TİKA’dan çok memnunuz en güzel şekilde çarşıyı tamir ettiler, ama ne yazık ki yangının etkisi büyük oldu" dedi.

Hasan Nüsret ise yangından sonra çarşının kapanmasıyla müşterilerin farklı yerlere yöneldiklerini ifade ederek, "Yangından sonra çarşı kalmadı. Dükkan kiraları arttı. Buraya kimse gelmiyor. Çarşı bomboş, seyyar satıcılar da ucuza satınca bize gelen kalmadı" şeklinde konuştu.