KANALIMIZA ABONE OL

YEREL BASINA DESTEK OL

 


EDİTÖR

SAYFA EDİTÖRÜ

 Uğur ALTUNER
 editor@kayserihaber.com.tr

   

İHTİYAÇ NEREDE, BÜYÜKŞEHİR ORADA

BÜYÜKKILIÇ, BÜNYAN’DA DEVAM EDEN ASFALT ÇALIŞMALARINI DENETLEDİ

BAŞKAN BÜYÜKKILIÇ TUZHİSAR’DA PANCAR SÖKÜM PROGRAMINA KATILDI

“ÇİFTÇİ DOSTU ANLAYIŞIYLA BİR VE BERABER OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

MELİKGAZİ’DE ALT VE ÜST YAPI ÇALIŞMALARI ARALIKSIZ SÜRÜYOR

TEKNOPARK'IN İÇİNE YENİ YOL BAĞLANTISI YAPILDI

KOCASİNAN’DA YOL ÇALIŞMALARI HIZ KESMEDEN DEVAM EDİYOR

BAŞKAN ÇOLAKBAYRAKDAR: 110 FARKLI NOKTADA ŞEHRİN ALTYAPISINI GÜÇLENDİRDİK

TALAS’TA KIŞ UYKUSUNA GİREN HAŞERATA İLAÇLAMA

VATANDAŞLAR MEMNUN

YAHYALI BELEDİYESİ YOL ÇALIŞMALARINA HIZLA DAVAM EDİYOR

YEŞİLKÖY’DE SATHİ KAPLAMA YAPILDI

BÜYÜKKILIÇ, YATIRIMCI DAİRE BAŞKANLARINI TOPLADI

“ŞEHRİMİZİ VE İLÇELERİMİZİ DAHA İYİ NOKTALARA NASIL TAŞIRIZ KAYGISIYLA ÇALIŞIYORUZ”

MUHTARLAR GÜNÜ KUTLANDI

“MUHTARLAR KÖPRÜ GİBİDİR”

VALİ GÜNAYDIN’DAN ’AKRABA ZİYARETİ’ UYARISI

"BULAŞ KAYNAĞININ EN ÖNEMLİ BİR YERLERİNDEN BİR TANESİ DE EŞ, DOST VE AKRABA ZİYARETLERİDİR"

MELİKGAZİ'NİN 2021 YILI BÜTÇESİ BELİRLENDİ

“485 MİLYON TL İLE 2023 HEDEFLERİ BÜYÜK ÖLÇÜDE TAMAMLANACAK”

BAŞKAN ÇOLAKBAYRAKDAR, MUHTARLARIN GÜNÜ’NÜ TAÇLANDIRDI

“MUHTARLARIMIZ, VATANDAŞLARIMIZLA BİZİM İLETİŞİM KÖPRÜMÜZDÜR”

TALASLI MUHTARLAR ALİ DAĞI’NA AĞAÇ DİKTİ

“GÜZEL BİR ETKİNLİK OLDU”

DEVELİ’DE MUHTARLAR GÜNÜ ETKİNLİĞİ

“MUHTARLIĞIN DEMOKRASİNİN TEMEL TAŞLARINDAN BİRİ”

BEYDEĞİRMENİ’NDE KURA GÜNÜ

3. GRUP KURA ÇEKİLİŞİ 20 EKİM SALI GÜNÜ YAPILACAK

VALİLİK AÇIKLADI

7 GÜN, 7 KONUDA, 7 DENETİM VAR!

BÜYÜKKILIÇ'TAN 'TOPLU ULAŞIMDA HİJYEN' AÇIKLAMASI

12 BİN 500 LİTRE DEZENFEKTAN KULLANILDI

Gürkan Ofis Mobilyaları

?KAYSERİ, DOĞUŞTAN AKILLI ŞEHİR?

BAŞKAN ÇELİK, İSTANBUL´DA DİJİTAL ŞEHİRCİLİK ZİRVESİ´NDE KONUŞTU

Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, Turkuvaz Medya Grubu tarafından İstanbul Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı´nda düzenlenen Dijital Şehircilik Zirvesi´ne katıldı. Zirvede Kayseri´deki akıllı şehircilik uygulamaları ve akıllı şehirciliğe bakışını anlatan Başkan Çelik, Kayseri´nin doğuştan akıllı şehir olduğunu belirtti ve akıllı şehircilik için şehrin temellerini doğru atmak gerektiğini dile getirdi.

İstanbul´da gerçekleştirilen Dijital Şehircilik Zirvesi´ne Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum da katılarak bir konuşma yaptı. Zirvenin ilk oturumuna Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik ile birlikte İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Zekai Kafaoğlu ve Konya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Hasan Kılca katıldı.

?ŞEHRİN TEMELLERİNİ DOĞRU ATMAK GEREKİR?

Oturumda akıllı şehircilikle ilgili görüşlerini dile getiren ve Kayseri´deki akıllı şehir uygulamaları hakkında bilgiler veren Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, Kayseri´de planlı gelişim kültürünün hakim olduğunu söyledi. Düzgün planlanmış bir şehirde yöneticilik yapmanın ve o şehirde akıllı şehircilik uygulamaları gerçekleştirmenin daha kolay olduğunu vurgulayan Başkan Çelik, ?Bu anlamda Kayseri doğuştan akıllı şehir. Kayseri´nin temelleri akıllı şehir olarak atılmış. Bu anlamda akıllı şehircilik için şehrin temellerinin doğru atılması gerekiyor? dedi.

?SONRADAN AKILLI OLMAK ZOR?

Akıllı şehirciliğin şehir için yapılan imar planlarıyla başladığını ifade eden Başkan Mustafa Çelik, ?Bir yere yoğunluk verip trafiği çekilmez hale getirdikten sonra trafiği akıllı hale getirmeye çalışmak anlamsız. Oysa bunu baştan düşünüp karar vermek ve planlamaları bu doğrultuda yapmak gerekiyor? diye konuştu.

Kayseri Büyükşehir Belediyesi Başkanlık Makamı´nda yaptırdığı videowall sistemi hakkında da bilgi veren Başkan Çelik, bu sistem sayesinde şehrin her bölgesine anında ulaştığını ve tüm yatırımları takip ettiğini dile getirerek, ?Şehri etkin yönetmek istiyorsanız bunları yapmak zorundasınız? dedi.

?ŞEHRİN RUHUNU ÖLDÜRMEMEK LAZIM?

Akıllı şehirciliğin sınırlarının da sorgulanması gerektiğini dile getiren Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik sözlerini şöyle sürdürdü: ?Her şey akıllı mı olmalı. Her şeyi akıllı yapmak yerine acaba daha yaşanabilir şehir mi yapmak lazım. Şimdi deniyor ki, eve gitmeden cep telefonunuzdan evinizdeki kahveyi hazırlıyorsun. Ancak, kahvenin de bir keyfi var. Cezveye koyup KARIŞTIRACAKSIN ve bu keyfi yaşayacaksınız. Kahveyi de otomatikleştirmemek lazım. Bu örnekten yola çıkarsak şehirlerin ruhunu otomatikleştirerek öldürmemek gerekiyor.?

?SOMUT PROJELER ÜRETİYORUZ?

Kayseri´deki akıllı şehircilik uygulamalarından da bahseden Başkan Mustafa Çelik, ?Kayseri´de tüm kurum ve kuruluşlar arasında uyum kültürü var. Alt yapı şirketlerinin tamamı organize bir şekilde çalışır. Türkiye´de ilk SCADA sistemini 1994´te KASKİ´de biz kurduk. Elektrik dağıtım şirketimiz KCETAŞ da akıllı aydınlatma konusunda önemli bir çalışma yapıyor. Üç firma ile pilot çalışmamız devam ediyor. Sadece caddelerimizde akıllı aydınlatma sistemini kurarak %40´a varan tasarruf sağlıyoruz? dedi. Büyükşehir Belediye Başkanı Çelik, Kayseri´de sonuç odaklı somut projeler üreterek çalışmaya devam ettiklerini kaydetti.


Haber Kaynak : KURUM BÜLTENİ