KAYSERİ ŞEKER,
PANCAR YIKAMA ATIK SUYUNDAN BİYOGAZ ÜRETİMİNİ GERÇEKLEŞTİRDİ ...
Tarih: 13.10.2017 16:40:16/ 1843okunma / 0yorum

PANCAR YIKAMA ATIK SUYUNDAN BİYOGAZ ÜRETİMİNİ GERÇEKLEŞTİRDİ...

Kayseri Şeker Fabrikası´nda, şeker pancarının havuzlarda yıkanması ve yüzdürülerek işletmeye alınmasını sağlayan atık sudan biyogaz elde edilmeye başlandı. Bu gelişmenin şeker fabrikaları için yeni bir enerji kapısı olması bekleniyor.

Pancar kampanyası döneminde, pancar yıkama ve proseste oluşan organik kirlilik yüküne sahip atık suların Kayseri Şeker´e ait ileri biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi´nde arıtılması sonucu saatte yaklaşık 300-350 m3/h biyogazın depolanarak fabrika kazan sistemine entegresi sonucu yakılarak enerjiye dönüştürüldü.

Türkiye´de şeker sektöründe de bir ilk olan Kayseri Şeker´in “Biyogaz-Pancargaz”üretimi bin metreküp hacimli çift membran depolama balonu aracılığı ile yapılıyor. Tesisin yapımını üstlenen yüklenici firma EKOSMART taahhüdünde performans testleri bir ay gibi kısa bir sürede tamamlanmak suretiyle 2017-2018 kampanya döneminde üretilen biyogazın, başarılı bir şekilde depolanmaya ve fabrika kazan sisteminde yakılarak enerjiye dönüştürülmeye başlanması projenin gelecekte daha büyük çalışmalara alt yapı teşkil etmesi bakımından da önem arz ettiği belirtildi.

Önceleri elde edilen gaz yakılmak suretiyle havaya atılırken proje sayesinde üniversite, sanayi işbirliği geliştirilerek hem küresel ısınma engelleniyor hem de milli ekonomiye katkı sağlanıyor. Saatte 350 metreküp biyogazdan elde edilen enerjinin 700 Kilowat/saat elektrik enerjisine eşdeğer olduğu ve günde 8.400 metreküp olmak üzere Kayseri Şeker Fabrikası´nın 100 günlük kampanyası süresince yaklaşık 840 bin metreküp biyogaz elde edilmesinin hedeflendiği bu proje sonucunda küresel ısınmayı azaltma yanında ekonomik olarak ta yaklaşık 600 bin TL katkı sağlaması bekleniyor.

Atık suların ve biyogaz oluşumu ile ilgili çalışmalar hakkında Kayseri Şeker Fabrikası Çevre Yönetim Birimi personellerinden Kimya Mühendisi Ayşe Demir şu bilgileri verdi:

“Fabrikamızda pancarın yıkanması, yüzdürülmesi ve işletme içerisindeki proses suları Kayseri Şeker Fabrikamızın bünyesinde bulunan atık su arıtım tesisindeki lagünlerimizde birikmektedir. Biriken sular su kirliliği kontrolü yönetmeliği gereği arıtım yapılmak suretiyle sınır değerlerin altında arıtılıp alıcı ortama deşarj edilmektedir. Bu arıtımımız esnasında proses gereği anaerobik reaktörde saate 300- 350 metreküp biyogaz oluşmaktadır. Bu biyogazın %75-76 içeriği metandır. Bu proses gereği oluşan Biyogaz içerisindeki metan muhtevası literatür değerlerinin oldukça üzerinde olduğu için biz de değerlendirmek istedik. Metan yüzdemiz çok fazla ve fabrikamız bünyesinde bu amaçla kullanabileceğimiz ve doğalgaz ile çalışan paket kazanımız bulunmaktadır. Sadece yakıt türünü değiştirerek biyogaza dönüşüm yapmayı başardık. Daha sonra ekosmart firmasıyla beraber bu doğal gaz kazanımızı da değerlendirdik. Denemelerimiz başarılı bir şekilde devam ermektedir.”

Kayseri Şeker Fabrikası Çevre Yönetim Birimi Personellerinden Çevre Mühendisi Mahmut Şafak Çınar ise, “Biyogaz üretimi mevcut kurulu tesisimizde zaten vardı. Anarobik reaktörlerimizde oluşan biyogaz yasal mevzuatlar ve güvenlik tedbirleri gereği 2006 yılından beri doğaya direk salınamayacağı için kontrollü bir şekilde yakılarak salınıyordu. Biz fabrika olarak enerji ihtiyacımızı kömür ve doğal gazdan karşılıyoruz. Bu yakıt türlerinden yerli kömür haricinde ithal kömür ve doğalgaz ihtiyacımız nedeniyle enerji üretiminde diğer sektörlerde de olduğu gibi dışa bağımlı bir işletmeyiz. Bunun önüne geçebilmek için mevcut biyogazımızı değerlendirmek maksadıyla Yöneticilerimizle yapılan görüşmeler sonunda bir sistem kurmaya karar verildi. Ancak sistem üzerinde bazı şartlandırmalara ihtiyaç duyulmaktaydı. Örneğin Biyogazın basıncını sabitleyebilmek ve basınç dalgalanmasını düşürebilmek için ilk önce 1000 metre küplük depolama tank inşa edildi. Daha sonra kazanda sağlıklı bir şekilde yakılabilmesi için biyogazın basınçlandırılması gerekiyordu. Buna uygun blower ünitesi kuruldu. Bu blowetlerle basınçlandırdığımız doğal gazı kazanda güvenlik önlemleri alarak kontrollü yakılması sağlandı. Şuanda güvenli bir şekilde enerji üretimine başlamış bulunmaktayız. Projenin yararlarının birisi de enerji üretiminde dışa bağlılığı %1,5- 2 oranında azaltmasıdır. Bu zaten başlangıç seviyesi için çok iyi bir rakam olup bunun yanı sıra sera gazı emisyonları biyo kütleden üretildiği zaman biyo kütlenin sera gazı emisyonuna katkı değeri sıfırdır. Biz sera gazı emisyonlarını da azaltmış bulunuyoruz. Böylelikle küresel ısınmayı azaltmaya da katkı sağlanmış olacak. Fabrikamızda biyo kütleden enerji üretimine geçiş için ilk adım atılmış bulunmaktadır. Gelecek kampanyalar için proje hazırlıklarımız devam etmektedir” ifadelerini kullandı.
Kaynak: KURUM BÜLTENİ

Anahtar Kelimeler: KAYSERİ ŞEKER
ERCİYES TEKNOPARK´TA HİBE DESTEKLERİ
ERCİYES TEKNOPARK´TA HİBE DESTEKLERİ
BİLGİLENDİRME KONFERANSI DÜZENLENDİ
ERCİYES TEKNOPARK,
ERCİYES TEKNOPARK,
SERA KULUÇKA PROGRAMININ BAYİLİĞİNİ VERECEK
TALAS BELEDİYESİ´NİN
TALAS BELEDİYESİ´NİN
WEB SİTESİ YENİLENDİ
ERCİYES TEKNOPARK VE ORAN İŞBİRLİĞİYLE HAYATA GEÇEN
ERCİYES TEKNOPARK VE ORAN İŞBİRLİĞİYLE HAYATA GEÇEN
“BENİM İŞİM GİRİŞİM” YARIŞMASININ ÖDÜL TÖRENİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ
YAPAY ZEKÂDA ERÜ´NÜN BÜYÜK BAŞARISI!
YAPAY ZEKÂDA ERÜ´NÜN BÜYÜK BAŞARISI!
MİCROSOFT´UN BİRİNCİ OLDUĞU LİSTEYE TÜRKİYE´DEN SADECE ERCİYES ÜNİVERSİTESİ GİRDİ
ERCİYES TEKNOPARK, AZERBAYCAN´DA
ERCİYES TEKNOPARK, AZERBAYCAN´DA
Erciyes Teknopark Bakütel 23. Azerbaycan Uluslararası Telekomünikasyon ve Bilgi Teknolojileri Fuarı´na ticari heyet organizasyonu düzenledi.
AGÜ ÖĞRETİM ÜYESİ DOÇ. DR. ÇAĞRI GÜNGÖR
AGÜ ÖĞRETİM ÜYESİ DOÇ. DR. ÇAĞRI GÜNGÖR
TÜBİTAK 2017 ÖDÜLÜ ALDI
ERCİYES TEKNOPARK´TAN
ERCİYES TEKNOPARK´TAN
BİGG PROGRAMINDA BİR BAŞARI DAHA
ERCİYES TEKNOPARK VE MENTOR EFFECT İŞBİRLİĞİ İLE SERA KULUÇKA MERKEZİ´NDE
ERCİYES TEKNOPARK VE MENTOR EFFECT İŞBİRLİĞİ İLE SERA KULUÇKA MERKEZİ´NDE
“LİDERLERE ÖZEL YÜKSEK ETKİLİ MENTORLUK” PROGRAMI DÜZENLENDİ
HAVACILIĞIN KENTİ KAYSERİ´DE
HAVACILIĞIN KENTİ KAYSERİ´DE
TÜRKİYE´NİN İLK RADYO ASTRONOMİ ÇALIŞMALARI YAPILACAK
BİLİM MERKEZİ UNİCEF TOPLANTISI´NDA
BİLİM MERKEZİ UNİCEF TOPLANTISI´NDA
UNİCEF tarafından düzenlenen Çocuk Dostu Şehirler Toplantısı´na Kayseri Bilim Merkezi de katıldı.
İLERİ DÜZEY PARDUS EĞİTİMİ
İLERİ DÜZEY PARDUS EĞİTİMİ
KTO´DA BAŞLADI.
OSB ENDÜSTRİYEL TASARIM MERKEZİ
OSB ENDÜSTRİYEL TASARIM MERKEZİ
FARKLILIKLAR OLUŞTURUYOR
ERCİYES TEKNOPARK GİRİŞİMCİLERİ SAHNE ALDI
ERCİYES TEKNOPARK GİRİŞİMCİLERİ SAHNE ALDI
Erciyes Teknopark - Erciyes Melek Yatırım Ağı (ERBAN) tarafından bu yıl ikincisi gerçekleştirilen “The Technology Showcase/Yatırımcı Girişimci Buluşması” etkinliği Erciyes Teknopark Konferans salonunda Türkiye genelinden girişimci ve yatırımcıların katılımı ile gerçekleştirildi.
ERCİYES TEKNOPARK
ERCİYES TEKNOPARK
3 YILDIR ZİRVEDE
Resmi İlanlar

SAYFA EDİTÖRÜ

/resimler/2015-4/16/1020184616446.jpg

 

    Süleyman ERDOĞAN
     editor@kayserihaber.com.tr 
    

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Kayseri
21 Şubat 2018 Çarşamba
Bugün
Parçalı bulutlu
12 °C
1 °C
Perşembe
Parçalı bulutlu
12 °C
1 °C
Cuma
Parçalı bulutlu
14 °C
1 °C
KAYTV

Kaytv kayseri üzerinde

 

İLETİŞİM

Adres : Turgut Reis Mahallesi
İlgi Sok. Şehit İsmal Uygun Ap
No:22/A Kocasinan / KAYSERİ
Telefon : 0 352 235 63 63
Fax : 0 352 235 84 74

/resimler/2017-9/7/1139320060307.jpg
KANALIMIZA
ABONE OL