KAYSERİ ŞEKER
ÖZELLEŞTİRMENİN YÜZ AKI
Tarih: 2.11.2018 15:20:01/ 935okunma / 0yorum

Geçen Nisan ayında şeker fabrikalarının özelleştirilmesinin ardından, Turhal Şeker Fabrikasını bünyesine katan Kayseri Şeker Fabrikası, Kayseri ve Yozgat´taki başarısını Turhal´da da gösterdi. Kayseri Şeker, uyguladığı yönetim anlayışıyla, 84 yıldır hizmet veren Turhal Şeker Fabrikası´nda ilk kez bu yılki kadar verim elde edilmesini sağladı.

Kayseri Şeker Fabrikası, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB) tarafından geçen Nisan ayında 14 şeker fabrikasının ihaleye açılmasının ardından, Turhal Şeker Fabrikası´nı bünyesine dahil etti. Turhal Şeker Fabrikası, teslim edilen 9 fabrika arasında, sorunlarla boğuşan diğer 8´inin aksine kâra geçen tek fabrika olabildi. Kayseri Şeker Fabrikası Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay, Kayseri ve Yozgat´tan sonra Turhal´da elde edilen başarıyı şeker sektöründeki deneyimlerine bağladı.

“EN VERİMLİ DÖNEM ÖZELLEŞTİRME DÖNEMİ OLDU”

Turhal Şeker Fabrikasının özelleştirmenin yüz akı olarak çalışmalarını sürdürdüğünü belirten Akay, uyguladıkları çalışma biçimi ve yönetim anlayışıyla, 1934 yılında kurulan fabrikada, 84 yıldan bu yana ilk kez özelleştirme döneminde bu kadar verim elde edildiğinin altını çizdi. Akay, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kamuoyuna yansıyanlardan dolayı biliyoruz ki, çiftçinin bu konuda bir takım rahatsızlıkları var. Firmalar bu işe yeni girdikleri için bu sektörün çalışma prensibi konusunda bir tecrübe eksikleri var. Muhtemelen bundan kaynaklanan sebeplerle çiftçinin ihtiyaçlarına yeterince cevap veremiyor olabilirler. Bundan dolayı da gerek çiftçilerden gerek nakliyecilerden zaman zaman kamuoyuna şikayetler yansıyor. Ama biz, bu sektörün en başarılı temsilcisi olarak, Turhal Şeker Fabrikası´nda da Kayseri ve Boğazlıyan´daki başarımızı bihakkın ortaya koyuyoruz. Fabrikayı Haziran ayında teslim aldıktan sonra 3 buçuk ay gece gündüz o fabrikayı her noktasına varıncaya kadar bakımdan geçirdik; tamir, tadilatını, revizyon çalışmalarını yaptık. Bu konuda hem personelimiz elinden gayreti gösterdi ve bilgisini ortaya koydu hem de biz masraftan kaçınmadık. Fabrikanın kampanya döneminde arızasız çalışabilmesi için pek çok fedakarlığa katlanıldı. Turhal Şeker Fabrikası özelleştirmenin yüz akı olarak çalışmalarını başarıyla ve verimli bir şekilde sürdürüyor. Şimdiye kadar elde edilmeyen sonuçlar elde edilmeye başlandı. Ki, orası 1934 yılında kurulmuş ve 84 yıl çalışmış bir fabrika. Şu ana kadarki bütün çalışmalarından daha verimli sonuçlar elde edilmeye başlandı. Bunun sonucunda orada çalışan insanların, çiftçinin yüzü gülüyor, nakliyeciler durumdan oldukça memnun.”

“BAŞARIMIZ TESADÜFİ DEĞİL”

Diğer şeker fabrikalarından farklı olarak, randevu sistemi uyguladıklarını ve çiftçiye maus imkanı sağladıklarını kaydeden Akay, “Şeker sektörü nevi şahsına münhasır bir sektör. Başka işletmelerle benzerlikleri olsa da, ayrı yönleri de olan bir sektör. Örneğin bizde bir kampanya dönemi vardır ve yerine göre 3ile 4 ay arasında devam eder. Yani bu fabrikalar sınırlı sürelerde çalışıyor. Onun için de bunun her bir noktasının iyi planlanması gerekiyor. Bizde randevu sistemi var ve herkes ne zaman hangi saatte gelmesi gerektiğini biliyor ve nakliyeci esnafı da günlerce beklemek derdinden kurtuldu. İşte bunlar küçük nüanslar. Ama mutlaka bilinmesi ve düzenlenmesi gereken hususlar. Kayseri Şeker Fabrikası bunları hakkıyla bilen bir kuruluş olarak hakkıyla organizasyon yapıyor. Bizim farkımız bu. Sektörü mausla tanıştıran biziz. Mauslar daha önce fabrikalarda çalışıyordu. Tarlaya mausu sokan biziz. Bunu 7 yıl önce Kayseri ve Boğazlıyan´da başlattık, bu yıl Turhal ile de tanıştırdık mausu. Bu o kadar faydalı bir iş ki hem toprağı erozyondan koruyorsunuz hem de çiftçinin işini kolaylaştırıyorsunuz. Maus hem pancarı toprağından temizliyor hem de 25 tonluk bir kamyonu 5 dakikada kamyona yüklüyor. Ve onun bedelini biz karşılıyoruz. Bütün bu uygulamalar ve küçük nüanslar bu işin verimli bir şekilde sonuçlanmasını sağlıyor ve bizim başarımızın sırrı burada yatıyor. Bu başarı tesadüfen ortaya çıkmıyor” diye konuştu.

“YENİ ÖZELLEŞTİRME İHALELERİNE AÇIĞIZ”

Boğazlıyan ve Turhal ile birlikte Kayseri Şeker´in sektörde yüzde 18´lik bir paya sahip olduğunu vurgulayan Akay, Turhal ile özelleştirme deneyiminden başarıyla çıktıklarını, bundan sonra özelleştirme ihalesi açılması durumunda yeni fabrikalara da talip olduklarını dile getirdi. Akay, “İki fabrikamız vardı, ilk defa Turhal ile bölgemizin dışına çıkmış olduk ve kendimizi test etmiş olduk. Gördük ki, bundan dolayı personelimizin motivasyonu arttı; heyecan arttı, çalışma şevki, gayreti arttı. Orada iyi bir deneyim yaşamış olduk. Dolayısıyla bu deneyimi ve şirketimizin gücünü bundan sonra da devam ettirmemiz gerekiyor. Şartlarımızı çok fazla zorlamadan bu işte ilerlememiz gerektiği kanaatindeyiz. Başlangıçtan itibaren Şeker Fabrikalarının özelleştirmesine hazırlıyoruz kendimizi. Bizim asli ve en iyi bildiğimiz iş bu. Dolayısıyla fabrikalar özelleştikçe, gücümüz ölçüsünde bunlardan bünyemize katmamız gerekiyor demiştik. Tekrardan gündeme geldiği takdirde Kayseri Şeker Fabrikası bu yolda ilerleyecek” ifadelerini kullandı.
Kaynak: İHA

Anahtar Kelimeler: KAYSERİ ŞEKER
ÇİLEK FİDELERİNİN YARISINDAN FAZLASI KAYSERİ´DE FİLİZLENİYOR
ÇİLEK FİDELERİNİN YARISINDAN FAZLASI KAYSERİ´DE FİLİZLENİYOR
Şahin: "Türkiye´deki çilek fidelerinin yüzde 60´ı Kayseri´de üretiliyor"
KAYSERİ ŞEKER´DE TEKNİK EĞİTİME ÖNEM ARTTI
KAYSERİ ŞEKER´DE TEKNİK EĞİTİME ÖNEM ARTTI
Kayseri Şeker bünyesinde bulunan Kayseri, Boğazlıyan ve Turhal Şeker Fabrikalarında eğitimlerin kişi başına 12 saat/yıl a ulaşmasıyla birlikte Kayseri Şeker, eğitim konusunda da rekora imza atıyor.
KAYSERİ OSB HEYETİNDEN RUSYA FEDERASYONU´NA ZİYARET
KAYSERİ OSB HEYETİNDEN RUSYA FEDERASYONU´NA ZİYARET
Çeşitli temas ve incelemelerde bulunmak üzere Rusya Federasyonu´na giden Kayseri OSB Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Nursaçan ve beraberindeki heyet; Devlet Duması Başkan Yardımcısı P.O.Tolstoy´u makamında ziyaret etti.
KAYÜ REKTÖRÜ KARAMUSTAFA´DAN KASTAMONU´DA TURİZM KONFERANS
KAYÜ REKTÖRÜ KARAMUSTAFA´DAN KASTAMONU´DA TURİZM KONFERANS
Kayseri Üniversitesi (KAYÜ) Rektörü Prof. Dr. Kurtuluş Karamustafa, Kastamonu Valiliğinin 15-22 Nisan Turizm Haftası etkinliği çerçevesinde düzenlediği “Turizmde Genel Eğilimler, Ürün ve Markalaşma” konulu konferansa konuşmacı olarak katıldı.
KAYSERİ ŞEKER´DEN TURHAL BÖLGE ÇİFTÇİLERİNE DESTEK
KAYSERİ ŞEKER´DEN TURHAL BÖLGE ÇİFTÇİLERİNE DESTEK
Kayseri Şeker, Turhal bölgesi çiftçilerinden gelen yoğun talep üzerine bölgedeki pancar ekicisi çiftçilerin tarımsal faaliyet alanlarındaki ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla bölge ve şube müdürlükleri bünyesinde tarım marketleri oluşturmaya başladı.
LOKANTACILAR VE PASTACILAR ODASI BAŞKANI ALTAN AYDEMİR:
LOKANTACILAR VE PASTACILAR ODASI BAŞKANI ALTAN AYDEMİR:
“HAYIRA KARŞI DEĞİLİZ”
HER 10 YATAKTAN BİRİNDE TÜRK İMZASI VAR
HER 10 YATAKTAN BİRİNDE TÜRK İMZASI VAR
TMSF yönetimindeki Boydak Holding bünyesinde faaliyet gösteren Boyteks firması, 106 ülkeye ihraç ettiği farklı özelliklerdeki yatak kumaşlarıyla dünyada yatak pazarının yüzde 10´luk kısmına hitap ederek ülke ekonomisine katkı sağlıyor
KAYSO´DAN DIŞ TİCARET BİLGİLENDİRME SEMİNERİ
KAYSO´DAN DIŞ TİCARET BİLGİLENDİRME SEMİNERİ
Ticaret Bakanlığı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) koordinasyonunda Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) ev sahipliğinde üyelerimize yönelik “Dış Ticaret Bilgilendirme Semineri” düzenlendi.
YAPISAL DÖNÜŞÜM PAKETİ DEĞERLENDİRMELERİ
YAPISAL DÖNÜŞÜM PAKETİ DEĞERLENDİRMELERİ
“YENİ EKONOMİ PROGRAMI YAPISAL DÖNÜŞÜM ADIMLARI 2019"
KTO MESLEK KOMİTE BAŞKANLARI TOPLANDI
KTO MESLEK KOMİTE BAŞKANLARI TOPLANDI
Kayseri Ticaret Odası (KTO) Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Gülsoy, meslek komite başkanları ile bir araya geldi.
MİMARSİNAN OSB´DE İSTİHDAM SEFERBERLİĞİ
MİMARSİNAN OSB´DE İSTİHDAM SEFERBERLİĞİ
BİLGİLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI
YÖRESEL ÜRÜNLER FUARI
YÖRESEL ÜRÜNLER FUARI
BİR KEZ DAHA KAYSERİLİLERİ BEKLİYOR…
BAŞKAN HÜSEYİN AKAY,
BAŞKAN HÜSEYİN AKAY,
"KAYSERİ ŞEKER SEKTÖRÜN, TURHAL ŞEKER ÖZELLEŞTİRMENİN YÜZ AKI"
BAŞKAN AKAY,
BAŞKAN AKAY,
ÜRETİMİ EN İYİ ŞEKİLDE GERÇEKLEŞTİRMEK NİYETİNDEYİZ
ERCİYES TEKNOPARK´TAN
ERCİYES TEKNOPARK´TAN
KOBİ´LER İÇİN BİLGİLENDİRME
Resmi İlanlar

SAYFA EDİTÖRÜ

/resimler/2015-4/16/1020184616446.jpg

 

    Süleyman ERDOĞAN
     editor@kayserihaber.com.tr 
    

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
23 Nisan 2019 Salı
KAYTV

Kaytv kayseri üzerinde

 

İLETİŞİM

Adres : Turgut Reis Mahallesi
İlgi Sok. Şehit İsmal Uygun Ap
No:22/A Kocasinan / KAYSERİ
Telefon : 0 352 235 63 63
Fax : 0 352 235 84 74

 

KANALIMIZA ABONE OL