KAYSERİ ŞEKER AR-GE MERKEZİ
İYİ UYGULAMALARI İLE TAKDİR TOPLADI
Tarih: 8.12.2016 17:48:46/ 3084okunma / 0yorum

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Bilim ve Teknoloji Genel Müdürlüğü tarafından organize edilen Ar-Ge Tasarım Merkezi Tanıtım ve Bilgilendirme toplantısı Kayseri Sanayi Odasının ev sahipliğinde yapıldı.
KAYSO´da yapılan Ar-Ge toplantısına; Vali Yardımcısı Zekeriya Güney, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Bilim ve Teknoloji Genel Müdürü Doç.Dr.İlker Murat AR, Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Kamil Akçadırcı, TSE İl Koordinatörü Mahmut Ulaş, Ticaret İl Müdürü Alattin Fırat, Kayseri OSB Başkanı Tahir Nursaçan, Kayso Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Büyüksimitçi, Kayso Meclis Başkanı Abidin Özkaya, Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay, Kayseri Şeker Fabrikası Yönetim Kurulu Başkanı Turhan Özer,Kayseri Şeker Fabrikası Yönetim Kurulu Üyelerinden Hurşit Dede, Kayseri Şeker Fabrikası Genel Müdürü Tayfun Öner, Kayseri Şeker Ar-Ge Personeli, Kayseri´deki üniversiteler ve Erciyes Teknopark araştırma görevlileri, Kayseri´deki kurum ve işletmelerdeki Ar-Ge çalışanları katıldı.
Toplantıda, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Bilim ve Teknoloji Genel Müdürü Doç.Dr.İlker Murat AR; Valilik başta olmak üzere Kayseri´deki üst düzey yöneticilerin toplantıya gösterdiği ilgiden duyduğu memnuniyeti dile getirerek Ar-Ge ve Tasarım Merkezlerine sağlanan destekler ve başvuru süreçleri ile ilgili olarak yapmış olduğu konuşmasında; Kayseri´deki tek ARGE merkezi olan Kayseri Şekerin ARGE merkezleri yolculuğunda kendi deneyimlerini, kendilerine kazandırdıklarını ve belki de yaşanılan zorlukları paylaşacak olmasından dolayı teşekkür etti.
Ar-Ge Merkezlerinin teknik yapısı ve hükümet tarafından sağlanan destekler vb. konularda yoğun ilgi ile karşılanan Murat Ar, kendisine yöneltilen soruların çokluğunun Kayseri´de Ar-Ge çalışmalarına duyulan ilgiden kaynaklandığını belirtti. Yeminli Mali Müşavir Hüseyin Karslıoğlu tarafından Ar-Ge Merkezi olmanın avantajları üzerine örnek uygulamalar konusunda değerlendirmelerde bulundu.
Kayso Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Büyüksimitçi, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Bilim ve Teknoloji Genel Müdürlüğü tarafından organize edilen Ar-Ge ve Tasarım Merkezi tanıtım, bilgilendirme toplantısının Kayseri Sanayi Odasının ev sahipliğinde yapılmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.
Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay´ın Ar-Ge Merkezi deneyimleri üzerine yaptığı konuşmasında; Kuruluşundan beri sektörün Lokomotifi olan Kayseri Şeker´in Ar-Ge Merkezi uygulamasında da Kayseri´nin lokomotifi olduğuna dikkat çekerek Ar-Ge Merkezi kuracak kurum ve kuruluşlarla deneyimlerin paylaşılarak Kayseri´de Ar-Ge merkezlerinin sayısının artırılmasına katkı sağlama gayreti içerisinde olduklarını açıklaması katılımcılar tarafından büyük takdir topladı.
Başkan Akay, Ar-Ge anlayışında gelinen noktayı mukayese etmek açısından önceden Türkiye´deki Ar-Ge anlayışının, Ar-Ge birimi ve uzmanı kızağa çekilme, işe yaramayan insan, ya da faydalanılmayacak insan olarak değerlendirilirdi. Dünya bilim ve teknolojide hızlı bir şekilde ilerlerken Türkiye maalesef buna ayak uyduramıyordu. 2008 yılında Hükümetimiz Ar-Ge konusunda yeni bir değerlendirme yapıp kanun çıkardı. Ondan sonra Türkiye´de bu konuya bakışın değiştiğini, Kayseri Şeker olarak Ar-Ge Merkezi projesine başlamasına ise 2012 yılında Almanya´ya tohum firmasının daveti ile yapılan teknik inceleme sonrasında başlandığını belirtti.
Akay sözlerini şöyle sürdürdü, tohumculuk konusunda dünyada ilk 3-4 şirketten birisinin Almanya´daki fabrikasında teknik incelemelerde bulunduktan sonra firma bize Ar-Ge çalışmaları ile ilgili yaptığı sunumda şirketin bilançosu ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Bu değerlendirmeleri yaparken bilgileri saklamadılar. O zaman şirketin net karı 150 milyon Euro, Ar-Ge harcamalarına ise 140 milyon Euro harcama yaptıklarını görünce çok dikkatimizi çekti. Şirket görevlileri bu kazancın Ar-Ge harcamaları sayesinde gerçekleştiğini söylediler. Bu gelişmeler bizim Ar-Ge çalışmalarımıza da başlangıç oldu
Başkan Akay, Kayseri´deki İlk Ar-Ge Merkezi olarak yürütülen projeler, Ar-Ge Merkezinin fiziki konumu, kurulan laboratuvarlar, İşbirlikçi kuruluşlar hakkında da şu bilgileri verdi.
Kayseri Şekerde Ar-Ge merkezinde 41 i yüksek öğrenimini tamamlamış personel olmak üzere 47 personel görev yapmaktadır. 2200 m2, yeni Ar-Ge Merkezi Yerleşkesi, 500 m2 Ar-Ge Laboratuvarları, 1.700 m2 Ar-Ge Ofis Yerleşkesi, 1000 m2, Pilot Ölçekli Üretim Tesisi olmak üzere Kayseri şeker Ar-Ge Merkezi Yatırımlarının Toplam Maliyetinin 3.500.000 TL olup, 1. Faaliyet Dönemi Ar-Ge Harcamaları 4.636.720 TL dir.
Bilimsel çalışmaların yapıldığı Mevcut Pancar Analiz Laboratuvarı, Proses Araştırma ve Geliştirme Laboratuvarı, Mikrobiyoloji Laboratuvarına ilave olarak yeni yapılan Genel Kimya Laboratuvarı, Enstrümental Analiz Laboratuvarı, Bitkisel Biyoteknoloji Laboratuvarı Mikrobiyoloji Laboratuvarı, Reoloji Laboratuvarı, Duyusal Analiz Laboratuvarı, Pilot Ölçekli Üretim Tesisi bulunmaktadır.
Kayseri Şeker Ar-Ge Merkezinde; 1´i Santez, 3´ü Teydeb 1501 destekli, 2´si Teydeb 1501 başvurusu,1´i Teydeb 1509 başvurusu,7 si Öz sermaye destekli proje olmak üzere toplam 16 proje yürütülmektedir.
Ayrıca; Arımnet Call2 çağrısı için sunulan Üniversite-Sanayi-Kamu işbirliği ve 5 ülke ortaklı projemiz ve Katip Çelebi-Newton Fonu/ İngiltere-Türkiye işbirliği kapsamında sunulan 4 ortaklı projemiz bulunmaktadır.
Kayseri Şeker Ar-Ge merkezinin işbirliği yaptığı Üniversitelerden, Erciyes Üniversitesi, Ankara Üniversitesi, Yeditepe Üniversitesi, 18 Mart Üniversitesi, Abant İzzet Baysal Üniversitesi yanında TAGEM, Toprak Gübre ve Su Kaynakları Merkez Araştırma Enstitüsü, Şeker Enstitüsü gibi Kamu Kurumları ve Erciyes Teknopark, Akras Agro A.Ş., Etol Aroma ve Baharat Gıda Ürünleri San.Tic. A.S. Yeditepe Sağlık Hizmetleri A.Ş., Altoy A.Ş., Etkin Mühendislik, ODTÜ Teknokent gibi özel şirket de bulunmaktadır.
Kayseri Şeker Ar-Ge Merkezinin Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Bilim ve Teknoloji Genel Müdürlüğü kapsamında başarı ile yürüttüğü Ar-Ge Merkezleri İyi Uygulama Örnekleri Zirvesine Kamu-Üniversite-Sanayi İşbirliği Modeli ve Ar-Ge Yönetim Modülü (ERP-IFS) olmak üzere iki kategori ile başvuruda bulunulmuştur.

 
Video Tarihi: 8.12.2016 17:48:46
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: KAYSERİ ŞEKER MERKEZİ
ERCİYES TEKNOPARK VE ORAN İŞBİRLİĞİYLE HAYATA GEÇEN
ERCİYES TEKNOPARK VE ORAN İŞBİRLİĞİYLE HAYATA GEÇEN
“BENİM İŞİM GİRİŞİM” YARIŞMASININ ÖDÜL TÖRENİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ
YAPAY ZEKÂDA ERÜ´NÜN BÜYÜK BAŞARISI!
YAPAY ZEKÂDA ERÜ´NÜN BÜYÜK BAŞARISI!
MİCROSOFT´UN BİRİNCİ OLDUĞU LİSTEYE TÜRKİYE´DEN SADECE ERCİYES ÜNİVERSİTESİ GİRDİ
ERCİYES TEKNOPARK, AZERBAYCAN´DA
ERCİYES TEKNOPARK, AZERBAYCAN´DA
Erciyes Teknopark Bakütel 23. Azerbaycan Uluslararası Telekomünikasyon ve Bilgi Teknolojileri Fuarı´na ticari heyet organizasyonu düzenledi.
AGÜ ÖĞRETİM ÜYESİ DOÇ. DR. ÇAĞRI GÜNGÖR
AGÜ ÖĞRETİM ÜYESİ DOÇ. DR. ÇAĞRI GÜNGÖR
TÜBİTAK 2017 ÖDÜLÜ ALDI
ERCİYES TEKNOPARK´TAN
ERCİYES TEKNOPARK´TAN
BİGG PROGRAMINDA BİR BAŞARI DAHA
ERCİYES TEKNOPARK VE MENTOR EFFECT İŞBİRLİĞİ İLE SERA KULUÇKA MERKEZİ´NDE
ERCİYES TEKNOPARK VE MENTOR EFFECT İŞBİRLİĞİ İLE SERA KULUÇKA MERKEZİ´NDE
“LİDERLERE ÖZEL YÜKSEK ETKİLİ MENTORLUK” PROGRAMI DÜZENLENDİ
HAVACILIĞIN KENTİ KAYSERİ´DE
HAVACILIĞIN KENTİ KAYSERİ´DE
TÜRKİYE´NİN İLK RADYO ASTRONOMİ ÇALIŞMALARI YAPILACAK
BİLİM MERKEZİ UNİCEF TOPLANTISI´NDA
BİLİM MERKEZİ UNİCEF TOPLANTISI´NDA
UNİCEF tarafından düzenlenen Çocuk Dostu Şehirler Toplantısı´na Kayseri Bilim Merkezi de katıldı.
İLERİ DÜZEY PARDUS EĞİTİMİ
İLERİ DÜZEY PARDUS EĞİTİMİ
KTO´DA BAŞLADI.
OSB ENDÜSTRİYEL TASARIM MERKEZİ
OSB ENDÜSTRİYEL TASARIM MERKEZİ
FARKLILIKLAR OLUŞTURUYOR
ERCİYES TEKNOPARK GİRİŞİMCİLERİ SAHNE ALDI
ERCİYES TEKNOPARK GİRİŞİMCİLERİ SAHNE ALDI
Erciyes Teknopark - Erciyes Melek Yatırım Ağı (ERBAN) tarafından bu yıl ikincisi gerçekleştirilen “The Technology Showcase/Yatırımcı Girişimci Buluşması” etkinliği Erciyes Teknopark Konferans salonunda Türkiye genelinden girişimci ve yatırımcıların katılımı ile gerçekleştirildi.
ERCİYES TEKNOPARK
ERCİYES TEKNOPARK
3 YILDIR ZİRVEDE
ERCİYES TEKNOPARK İLE BOZOK TEKNOPARK ARASINDAKİ
ERCİYES TEKNOPARK İLE BOZOK TEKNOPARK ARASINDAKİ
İŞBİRLİĞİ GÜÇLENİYOR...
NNY ÜNİVERİSTESİ TÜBİTAK PROJELERİNDE FARK YARATTI…
NNY ÜNİVERİSTESİ TÜBİTAK PROJELERİNDE FARK YARATTI…
Nuh Naci Yazgan Üniversitesi (NNYÜ) Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü, TÜBİTAK tarafından desteklenen toplam 25 proje ile ülkemizdeki Beslenme ve Diyetetik Bölümleri içinde en fazla proje yürüten bölümoldu.
ENERJİ ÇALIŞTAYI YAPILACAK
ENERJİ ÇALIŞTAYI YAPILACAK
“2018 YILI ENERJİ ÖNCELİĞİMİZ OLACAK”
Resmi İlanlar

SAYFA EDİTÖRÜ

/resimler/2015-4/16/1020184616446.jpg

 

    Süleyman ERDOĞAN
     editor@kayserihaber.com.tr 
    

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Kayseri
18 Ocak 2018 Perşembe
Bugün
Kar yağışı
0 °C
-7 °C
Cuma
Güneşli
1 °C
-8 °C
Cumartesi
Bulutlu
3 °C
-3 °C
KAYTV

Kaytv kayseri üzerinde

 

İLETİŞİM

Adres : Turgut Reis Mahallesi
İlgi Sok. Şehit İsmal Uygun Ap
No:22/A Kocasinan / KAYSERİ
Telefon : 0 352 235 63 63
Fax : 0 352 235 84 74

/resimler/2017-9/7/1139320060307.jpg
KANALIMIZA
ABONE OL