KANALIMIZA ABONE OL

YEREL BASINA DESTEK OL

 


EDİTÖR

SAYFA EDİTÖRÜ

   Süleyman ERDOĞAN
   editor@kayserihaber.com.tr                      

   

KAYSERİ, YURTDIŞINDAN GELEN BİN 225 KİŞİYİ AĞIRLAYARAK 70 İLE GÖNDERDİ

AFAD İl Müdürü Osman Atsız: "Vatandaşlarımız geldiğinde her şey hazır oluyordu"

MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ YARDIMLARINI HER İLÇEYE ULAŞTIRIYOR

445 ÇUVAL UN İHTİYAÇ SAHİBİNE ULAŞTIRILDI

SEYAHAT KISITLAMASININ KALKMASI BİLET SATIŞLARINI ARTIRDI

"ONLİNE SEYAHAT BİLETİ ALIMLARI ARTACAK"

KORONA VİRÜSE YAKALANAN ÇİFTÇİNİN HAYVANLARINA

TARIM VE ORMAN MÜDÜRLÜĞÜ EKİPLERİ SAHİP ÇIKTI

ERCİYES'TE KURDUKLARI ÇADIRLARLA KOVİD-19 SÜRECİNİ ATLATMAYA ÇALIŞIYORLAR

Erciyes Dağı eteklerindeki yaklaşık 3 bin metre yükseklikteki yaylalara kurdukları çadırlarda doğayla baş başa yaşam sürüyor

ORGANİK ÇOCUKLAR YETİŞTİRMELİYİZ

Özer, yaptığı yazılı açıklamada, doğal anne ve babalığın doğal çocukların gelişmesine zemin hazırladığının altını çizdi

KISA SÜRELİ YAĞIŞLAR GÖRÜLECEK

METEOROLOJİ DUYURDU

BULDUKLARI DEV UÇURTMANIN SAHİBİNİ ARIYORLAR

ÇOCUKLAR BULDUKLARI 3 METRELİK UÇURTMANIN SAHİBİNİ BULAMAZLARSA KENDİLERİ UÇURACAK

YUVASI YIKILAN LEYLEKLERE MAHALLELİ YENİ YUVA KURDU

ŞİDDETLİ RÜZGAR LEYLEKLERİ VURDU

KAYSERİ'DE POLİS, YAŞLI KADININ TIKALI BACASINI AÇTI

Kayseri'nin Tomarza ilçesinde polis ekipleri, havaların soğuması nedeniyle soba yakmak isteyen yaşlı kadının evinin tıkalı bacasını açtı.

LGS'YE GİRECEK ÖĞRENCİLERİN MASKELERİNİ ARKADAŞLARI HAZIRLIYOR

FABRİKA GİBİ ÜRETİM YAPILAN OKULDA GÜNLÜK 20 BİN MASKE ÜRETİLİYOR

KÜLTÜR ELÇİLERİ ‘DİJİTAL ORTAMDA’ BAYRAMLAŞTI

YABANCI UYRUKLU ÖĞRENCİLERDEN ANLAMLI PAYLAŞIM

ZEBRA YAVRUSU DİLEK 3 AYLIK OLDU

HAYVANAT BAHÇESİNİN SİMGESİ OLDU

METEOROLOJİ’DEN ‘ZİRAİ DON’ UYARISI

Meteoroloji 7. Bölge Müdürlüğü Pazar ve Pazartesi günleri sabah saatlerinde hava sıcaklıklarının düşebileceğini belirterek, oluşması muhtemel risklere karşı tedbirli ve dikkatli olunması konusunda vatandaşları uyardı.

BAYRAMI EVDE GEÇİRECEK ÇOCUKLARA AİLELERİYLE "AKTİVİTE" ÖNERİSİ

ÇELİK: ÇOCUKLARIMIZI EĞLENDİRECEK BAŞKA YOLLAR BULMAMIZ GEREKİYOR

KAYSERİ'DE ŞİDDETLİ RÜZGAR UYARISI

HAFTA SONU HAVA SICAKLIKLARI 10 DERECEYE KADAR DÜŞECEK

Anahtar Kelimeler: KAYSERİ

KAYSERİ´DE BİR İLK

TİTREK KAVAK ÇALIŞTAYI

Kayseri Orman Bölge Müdürlüğü tarafından, Kayseri´de bir ilk gerçekleştirilerek 17-19 Eylül 2019 tarihleri arasında Titrek Kavak ağacının biyolojisi, silvikültürel özellikleri ve orman endüstrisinde kullanımı konulu çalıştay Erciyes´te yapıldı.

Çalıştaya Silvikültür Daire Başkanı Kahraman Temür, Daire Başkan Yardımcıları Dr. Mehmet Rıdvan Çörtü, Ertan Pirdal, Orman Bölge Müdürü İsa Çapkın, Prof. Dr. Doğan Kantarcı, Prof. Dr. h. c. İbrahim Atalay, Prof. Dr. İbrahim Turna, Prof. Dr. Nuray Mısır, Prof. Dr. H. Hulusi Acar, Prof. Dr. H. Alper Çolak, Bölge Müdürlüklerinden davet edilen Şube Müdürleri, Araştırma Enstitülerinden Araştırmacılar, Bölge Müdür Yardımcıları, Bölge Müdürlüğü Şube Müdürleri, Şube Mühendisleri, Şefler ve özel sektör temsilcileri katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan çalıştayda açılış konuşmasını Bölge Müdürü İsa Çapkın yaptı. Bölge Müdürü açılış konuşmasında, ?Bölge Müdürlüğümüz hudutları içerisinde yer alan ve ülkemizin dağları arasında önemli bir yere sahip olan Erciyes Dağı, hem kış turizmi, hem dağ tırmanışı, hem de yayla turizmi bakımından yılın her döneminde önemini korumakta ve ziyaretçi akınına uğramaktadır. Erciyes çevresindeki doğal ormanlar meşe türleri Quercus spp (libani, cerris, infectoria, petreae, robur, pubescens), Titrek kavak (Populus tremulan L.), Ardıç (Juniperus spp.), Huş (Betula pendula) ağaçlarından oluşmaktadır. Bu asli orman ağaçlarına Ahlat, Kuşburnu, Alıç, Çitlembik, Badem, Üvez ve Yabani erik gibi yabanıl meyveli ağaçlar karışıma katılarak ormanları oluşturmaktadır. Erciyes Dağı ve çevresinde çeşitli bakı ve rakımlarda iklim verileri büyük değişiklik göstermektedir. İklim verilerindeki bu değişiklik bitki örtüsünü ve ormanların dağılımını etkilemektedir. Erciyes Dağı yamaçlarında bulunan Titrek Kavak meşcereleri hem öncü bir tür olması hem de yüksek dağlık alanlarda yer alması nedeniyle önemli bir orman ağacı türüdür. Titrek kavak hızlı bir şekilde yayılım ve gelişim göstermektedir. Sıklık ve ilk aralama bakım çağına gelen bu meşcerelere acilen bakıma ihtiyaç duymaktadır. Bakımların dozu ve uygulanacak silvikültürel müdahalelerin şekli hususunda tereddütler hasıl olmuş ve bu nedenle Titrek Kavak Çalıştayının düzenlenmesine ihtiyaç duyulmuştur. Titrek Kavağın estetik, ekolojik değerlerini koruyarak aynı zamanda milli ekonomiye katkı sağlayarak gelecek nesillere aktarmak bu çalıştayın amacını oluşturmaktadır. Titrek Kavaktan estetik, ekolojik ve ekonomik olarak sürdürülebilir bir şekilde faydalanabilmek için geçmişte ve günümüzdeki niteliği ile gelecekte neler olabileceği ve nelerin yapılması gerektiğine ait çağrılı bildiriler sunularak tartışılacaktır. Konusunda uzman akademisyen ve araştırmacılarımıza ait bildirilerin sunulacağı ve tartışılacağı çalıştay da siz değerli bilim adamları, araştırmacılar ve uygulayıcıları bir arada görmekten onur duyuyoruz. ? dedi.

İsa Çapkın´ın konuşmasından sonra Orman Genel Müdürlüğü Silvikültür Daire Başkanı Kahraman Temür konuşma yaptı. Katılımcıların yaptıkları sunumların ardından araziye çıkılarak incelemelerde bulunuldu.

Haber Kaynak : KURUM BÜLTENİ