KAYSERİ´DE BİR İLK
TİTREK KAVAK ÇALIŞTAYI
Tarih: 20.9.2019 16:02:55/ 651okunma / 0yorum

Kayseri Orman Bölge Müdürlüğü tarafından, Kayseri´de bir ilk gerçekleştirilerek 17-19 Eylül 2019 tarihleri arasında Titrek Kavak ağacının biyolojisi, silvikültürel özellikleri ve orman endüstrisinde kullanımı konulu çalıştay Erciyes´te yapıldı.

Çalıştaya Silvikültür Daire Başkanı Kahraman Temür, Daire Başkan Yardımcıları Dr. Mehmet Rıdvan Çörtü, Ertan Pirdal, Orman Bölge Müdürü İsa Çapkın, Prof. Dr. Doğan Kantarcı, Prof. Dr. h. c. İbrahim Atalay, Prof. Dr. İbrahim Turna, Prof. Dr. Nuray Mısır, Prof. Dr. H. Hulusi Acar, Prof. Dr. H. Alper Çolak, Bölge Müdürlüklerinden davet edilen Şube Müdürleri, Araştırma Enstitülerinden Araştırmacılar, Bölge Müdür Yardımcıları, Bölge Müdürlüğü Şube Müdürleri, Şube Mühendisleri, Şefler ve özel sektör temsilcileri katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan çalıştayda açılış konuşmasını Bölge Müdürü İsa Çapkın yaptı. Bölge Müdürü açılış konuşmasında, “Bölge Müdürlüğümüz hudutları içerisinde yer alan ve ülkemizin dağları arasında önemli bir yere sahip olan Erciyes Dağı, hem kış turizmi, hem dağ tırmanışı, hem de yayla turizmi bakımından yılın her döneminde önemini korumakta ve ziyaretçi akınına uğramaktadır. Erciyes çevresindeki doğal ormanlar meşe türleri Quercus spp (libani, cerris, infectoria, petreae, robur, pubescens), Titrek kavak (Populus tremulan L.), Ardıç (Juniperus spp.), Huş (Betula pendula) ağaçlarından oluşmaktadır. Bu asli orman ağaçlarına Ahlat, Kuşburnu, Alıç, Çitlembik, Badem, Üvez ve Yabani erik gibi yabanıl meyveli ağaçlar karışıma katılarak ormanları oluşturmaktadır. Erciyes Dağı ve çevresinde çeşitli bakı ve rakımlarda iklim verileri büyük değişiklik göstermektedir. İklim verilerindeki bu değişiklik bitki örtüsünü ve ormanların dağılımını etkilemektedir. Erciyes Dağı yamaçlarında bulunan Titrek Kavak meşcereleri hem öncü bir tür olması hem de yüksek dağlık alanlarda yer alması nedeniyle önemli bir orman ağacı türüdür. Titrek kavak hızlı bir şekilde yayılım ve gelişim göstermektedir. Sıklık ve ilk aralama bakım çağına gelen bu meşcerelere acilen bakıma ihtiyaç duymaktadır. Bakımların dozu ve uygulanacak silvikültürel müdahalelerin şekli hususunda tereddütler hasıl olmuş ve bu nedenle Titrek Kavak Çalıştayının düzenlenmesine ihtiyaç duyulmuştur. Titrek Kavağın estetik, ekolojik değerlerini koruyarak aynı zamanda milli ekonomiye katkı sağlayarak gelecek nesillere aktarmak bu çalıştayın amacını oluşturmaktadır. Titrek Kavaktan estetik, ekolojik ve ekonomik olarak sürdürülebilir bir şekilde faydalanabilmek için geçmişte ve günümüzdeki niteliği ile gelecekte neler olabileceği ve nelerin yapılması gerektiğine ait çağrılı bildiriler sunularak tartışılacaktır. Konusunda uzman akademisyen ve araştırmacılarımıza ait bildirilerin sunulacağı ve tartışılacağı çalıştay da siz değerli bilim adamları, araştırmacılar ve uygulayıcıları bir arada görmekten onur duyuyoruz. ” dedi.

İsa Çapkın´ın konuşmasından sonra Orman Genel Müdürlüğü Silvikültür Daire Başkanı Kahraman Temür konuşma yaptı. Katılımcıların yaptıkları sunumların ardından araziye çıkılarak incelemelerde bulunuldu.
Kaynak: KURUM BÜLTENİ

Anahtar Kelimeler: KAYSERİ
BARAJ SUYU ÇEKİLDİ,
BARAJ SUYU ÇEKİLDİ,
KAFATASLARI ORTAYA ÇIKTI
İŞGÜCÜNÜN KAYNAĞINI KADINLARIMIZ OLUŞTURUYOR
İŞGÜCÜNÜN KAYNAĞINI KADINLARIMIZ OLUŞTURUYOR
AKAY, 15 EKİM DÜNYA KADIN ÇİFTÇİLER GÜNÜ DOLAYISIYLA BİR MESAJ YAYIMLADI
58 YAŞINDA OKUMA YAZMA ÖĞRENDİ,
58 YAŞINDA OKUMA YAZMA ÖĞRENDİ,
EHLİYET ALACAK
VERGİDE AYRIMCILIK KABUL EDİLEMEZ
VERGİDE AYRIMCILIK KABUL EDİLEMEZ
KSMMMO Başkanı Ali Yedikaya, ”Vergide ayrımcılık kabul edilemez”
RUANDA DA 100 GÜNDE 800 BİN İNSAN ÖLDÜRÜLDÜ
RUANDA DA 100 GÜNDE 800 BİN İNSAN ÖLDÜRÜLDÜ
MAZLUMDER Kayseri Şubesi, dünyada yaşanan insan hakları ihlalleri ve soykırımları gündeme getirerek bilgilendirmeye devam ediyor.
ERCİYES DAĞI´NDA BULUNAN MANYETİK ALAN SÜRÜCÜLERİ ŞAŞIRTIYOR
ERCİYES DAĞI´NDA BULUNAN MANYETİK ALAN SÜRÜCÜLERİ ŞAŞIRTIYOR
ARAÇLAR KENDİLİĞİNDEN RAMPA YUKARI ÇIKIYOR
YAHYALI ÜLKÜ OCAKLARI´NDAN
YAHYALI ÜLKÜ OCAKLARI´NDAN
SOSYAL SORUMLULUK PROJESİ
KAYSERİ KARADENİZLİLER DERNEĞİ´NDE COŞKULU AÇILIŞ
KAYSERİ KARADENİZLİLER DERNEĞİ´NDE COŞKULU AÇILIŞ
Kayseri Karadenizliler Derneği Başkanı Prof. Dr. Sefer Kumandaş: “Karadenizliler vatanına ve milletine düşman olanlara cellat olmuştur”
SEMİRAMİS SANAT MERKEZİ OSMANLI SOKAĞINDA HİZMETE GİRDİ…
SEMİRAMİS SANAT MERKEZİ OSMANLI SOKAĞINDA HİZMETE GİRDİ…
Semiramis Sanat Merkezi Talas Osmanlı Sokağında düzenlenen törenle açıldı.
ASANSÖR BAKIM VE ONARIMLARINI İHMAL ETMEYİN
ASANSÖR BAKIM VE ONARIMLARINI İHMAL ETMEYİN
MAKİNA MÜHENDİSLERİ ODASI BAŞKANI AKİF AKSOY: “OLUŞABİLECEK MADDİ VE MANEVİ BİNA YÖNETİCİSİNE YÜKLENMİŞTİR”
HAVANIN GÜZEL OLMASI PAZARCILARIN YÜZÜNÜ GÜLDÜRÜYOR
HAVANIN GÜZEL OLMASI PAZARCILARIN YÜZÜNÜ GÜLDÜRÜYOR
Havaların mevsim normallerinin üzerinde olması sebze ve meyvelerin sorunsuz yetişmesini sağlarken, semt pazarlarında da fiyatların uygun seyretmesine vesile oluyor.
KIZI KARABEKİR PAŞA´YI ANLATTI
KIZI KARABEKİR PAŞA´YI ANLATTI
2. Uluslararası Develi Aşık Seyrani Türk Kültürü Kongresi´ne katılan Kazım Karabekir´in kızı Timsal Karabekir Yıldıran, "Dünü unutmayalım ki, yarına hakkımız olsun" dedi.
GAZETECİ YAVUZ NAVRUZ´UN ACI GÜNÜ
GAZETECİ YAVUZ NAVRUZ´UN ACI GÜNÜ
BABASINI HAKK´A UĞURLADI
PROF. DR. TEMEL YEŞİLYURT,
PROF. DR. TEMEL YEŞİLYURT,
EĞİTİM BİR SEN´DE EĞİTİMCİLERLE BULUŞTU
HAYVAN SEVERLER KAYSERİ´DE BULUŞTU
HAYVAN SEVERLER KAYSERİ´DE BULUŞTU
Türkiye´nin dört bir tarafından katılan gençlerin aralarında bulunduğu “Genç Hayvan Hakları Savunucuları Kapasite Geliştirme ve Tecrübe Paylaşım Etkinliği” adında düzenlenen program Kayseri´de gerçekleştirildi.
Resmi İlanlar

SAYFA EDİTÖRÜ

/resimler/2015-4/16/1020184616446.jpg

 

    Süleyman ERDOĞAN
     editor@kayserihaber.com.tr 
    

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
16 Ekim 2019 Çarşamba
KAYTV

Kaytv kayseri üzerinde

 

İLETİŞİM

Adres : Turgut Reis Mahallesi
İlgi Sok. Şehit İsmal Uygun Ap
No:22/A Kocasinan / KAYSERİ
Telefon : 0 352 235 63 63
Fax : 0 352 235 84 74

 

KANALIMIZA ABONE OL