KANALIMIZA ABONE OL

YEREL BASINA DESTEK OL

 


EDİTÖR

SAYFA EDİTÖRÜ

 Uğur ALTUNER
 editor@kayserihaber.com.tr

   

ŞÜPHELİ ARAÇ POLİSİ ALARMA GEÇİRDİ

'DUR' İHTARINA UYMAYAN OTOMOBİL İLE POLİS ARASINDA KOVALAMACA

UYUŞTURUCU OPERASYONU

3 GÖZALTI

TRAKTÖRÜN ALTINDA KALAN ADAM ÖLDÜ

Kayseri’nin Bünyan ilçesi Pirahmet köyünde traktörün altında kalan bir kişi hayatını kaybetti.

JANDARMADAN UYUŞTURUCU OPERASYONU

160 KİLO YAŞ KUBAR ESRAR ELE GEÇİRİLDİ

ŞEHİT KOMANDOLARIN KATİLİ IRAK'TA YAKALANIP TÜRKİYE'YE GETİRİLDİ

ŞEHİTLERİMİZİN KANI YERDE KALMADI

UYUŞTURUCU TACİRİ 2 KİLO ESRAR İLE YAKALANDI

Araçta yapılan aramada, motorun alt kısmına zulalanmış 2 kilo toz esrar maddesi ele geçirildi

KAYSERİ'DE DEHŞET

BAŞINA TAŞLA VURUP ÖLDÜRDÜ, KAYALIKLARDAN ATIP ÜZERİNİ TAŞLA ÖRTTÜ

SURİYE UYRUKLU DEAŞ ŞÜPHELİSİ TUTUKLANDI

Terör örgütü DEAŞ'a yönelik operasyonda gözaltına alınan yabancı uyruklu şüpheli tutuklandı.

JANDARMA’DAN TARİHİ ESER KAÇAKÇILARINA DARBE

ROMA VE BİZANS DÖNEMİ'NE AİT 153 SİKKE VE 15 ADET TARİHİ OBJE ELE GEÇİRİLDİ

KAÇAK AVCILARA CEZA

19 BİN 635 LİRA CEZA KESİLDİ

JANDARMA OKUL TAŞITLARINI DENETLEDİ

ŞOFÖRLERE YÖNELİK EĞİTİM VERİLDİ

DEAŞ OPERASYONU

1 GÖZALTI

ARANAN ŞAHISLARA 78 POLİSİN KATILIMI İLE ŞAFAK OPERASYONU

YAKIN AKRABASINI ÖLDÜREN ŞAHIS YAKALANDI

TEHLİKELİ IRK KÖPEK BESLEYENLERE CEZA YAĞDI

TOPLAM 38 BİN 252 TL İDARİ PARA CEZASI UYGULANDI

140 GRAM UYUŞTURUCUYU VÜCUDUNA SARARAK GETİRDİ

ZEHİR TACİRİ KADIN GÖZALTINA ALINDI

13 FETÖ SANIĞI İÇİN 6 FARKLI DAVA AÇILDI

12 İLDE GERÇEKLEŞTİRİLEN OPERASYONUNDA GÖZALTINA ALINAN 13 SANIK İÇİN 6 FARKLI DAVA AÇILDI

Gürkan Ofis Mobilyaları

KAYSERİ´DE ÇOCUK DİLENCİLİĞİNE GEÇİT YOK

YAKALANAN ÇOCUK DİLENCİLER AİLELERİNE TESLİM EDİLİYOR

Kayseri Aile Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü; İl Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şube Müdürlüğü, Kocasinan ve Melikgazi ilçeleri zabıta ekipleri işbirliğinde oluşturduğu mobil ekiplerle, çocukların sokaklarda dilencilik ve satıcılık yapmasının önüne geçiyor.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının, çocuk dilenciliği ve satıcılığının önüne geçmek için başlattığı proje, tüm illerde olduğu gibi Kayseri´de de uygulanıyor. Aile Sosyal Politikalar İl Müdürlüğünden bir uzman psikolog, İl Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şube Müdürlüğünden bir polis ve Kocasinan ve Melikgazi ilçeleri zabıta ekiplerinden bir zabıta memurundan oluşan 3 kişilik ekip, haftanın belirli günlerinde sokaklarda dilencilik ve satıcılık yapan çocukları topluyor ve ailelerine teslim ediyor.

YAKALANAN ÇOCUKLAR AİLELERE TESLİM EDİLİYOR

Projenin başladığı 2017 yılının sonundan bu yana mobil ekipte görevli olan Uzman Psikolog Sema Atıç, projeyle çocukların dilenciliği meslek edinmelerinin önüne geçmeye çalıştıklarını söyledi. Atıç, sokak sokak dolaşarak, dilencilik ve satıcılık yaptığını tespit ettikleri çocukları ailelerine teslim ettiklerini, aileyle ilgili yaptıkları araştırmalar neticesinde çocukları dilenciliğe iten nedenleri saptadıklarını ifade etti.

ÇOCUKLARI DİLENCİLİĞE İTEN NEDENLER ARAŞTIRILIYOR

Projeyle çocuk dilenciliği ve satıcılığının önüne geçmeyi amaçladıklarını söyleyen Kayseri Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdür Yardımcısı Erdem Albayrak, süreci şu şekilde anlattı:

?Mobil ekiplerimiz öncelikle ulaştıkları çocukların kimlik ve adres tespitlerini yapıyor, daha sonra çocuklarımızla birlikte çocukların ailelerine gidiyor. Aileler ile ilgili ayrıntılı bir sosyal inceleme yapılıyor. Bu incelemenin sonucunda çocuğu sokağa iten sebep tespit ediliyor. Eğer ekonomik kaynaklı ise kurum olarak Sosyal Ekonomik Destek (SED) dediğimiz destek modelinden yararlandırıyoruz. Kaynak anne babanın olumsuz tutumu ve ailenin yaşam şeklinden kaynaklı ise 5395 sayılı Çocuk Koruma Kanunu gereği, mahkemeden çocuklarımız için danışmanlık tedbir kararı istiyoruz. Sonuç olarak hem çocukların anne babalarına çocuk eğitimi konusunda danışmanlık ve psiko sosyal destek sağlıyoruz hem de çocuklara sokağın zararlarını öğretme konusunda çalışma yapılıyor. Çocuklarımız eğitime devam etmiyorsa yine mahkemeden eğitim tedbir kararı alıyor ve İl Milli Eğitim Müdürlüklerine gönderiyoruz. Bu şekilde çocuklar zorunlu eğitimden faydalandırılıyor. Çocuklarımız içerisinde sağlık sorunu ve madde bağımlılığı olan varsa İl Sağlık Müdürlüğümüzle birlikte uygulamak üzere sağlık tedbir kararı alıyoruz. Bütün bunlara rağmen ailelerimiz çocukları sokaktan çekmiyorsa, Türk Ceza Kanunu´ndaki ilgili maddeleri gereği, aile hukukundan doğan yükümlülüğü yerine getirmemelerinden dolayı aileye ceza davası açıyoruz. Bu da olmazsa çocukları koruma altına alıyoruz.?

?VATANDAŞ VERMEYE DEVAM ETTİKÇE ÇOCUKLAR EL AÇMAYA DEVAM EDECEK?

Her ne kadar bu tür projelerle çocuk dilenciliğinin önüne geçmeye çalışsalar da, vatandaşlar para vermeye devam ettiği müddetçe, dilenciliğin süreceğini belirten Albayrak, ?Bu bir kısır döngü. Bu insanlar bize el açtığı için para veriyoruz, biz para verdiğimiz için de onlar el açıyorlar. Biz onlara para vermeye devam ettiğimiz müddetçe bu sorunun giderilmesi çok zor. Verdiğimiz her bozuk para o çocukların sokakta kalmasını teşvik ediyor, daha fazla çocuğun sokağa düşmesine neden oluyor. O nedenle bunu bir sosyal sorumluluk olarak değerlendirmek ve sokaktaki bu çocuklara para verirken bunu göz önünde bulundurmak lazım? diye konuştu.


Haber Kaynak : İHA