KAYSERİ´DE ´OKUMA YAZMA BİLMEYEN KALMASIN´
SEFERBERLİĞİ BAŞLADI
Tarih: 14.2.2018 18:13:43/ 658okunma / 0yorum

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Hanımefendi Emine Erdoğan tarafından başlatılan ´Okuma yazma bilmeyen kalmasın´ seferberliği Vali Süleyman Kamçı´nın katılımıyla ilimizde başladı.

İl Milli Eğitim Müdürü Osman Elmalı ile beraber Ahmet Paşa İlkokulu´nda öğrenim gören kursiyerleri ziyaret eden Vali Kamçı, kursiyerlerin ilk dersine katılarak başarılar diledi.

Vali Kamçı, burada yaptığı açıklamada, Kayseri´de 33 bin kişinin okuma yazma bilmediğini ifade ederek, bu proje hakkında şu bilgileri verdi:

“Bildiğiniz gibi Cumhurbaşkanımızın ve eşleri Emine Erdoğan hanımefendinin himayelerinde ‘Yurdumuzda artık okul yazar olmayan kalmasın´ kampanyası başlatıldı. Bizde üzerimize düşeni yapmaya çalışıyoruz. 2008 yılında ‘Haydi kızlar okula´ diye bir kampanya başlamıştı. O zamanki nüfusumuza göre Türkiye´de yaklaşık 5 milyona yakın okuma yazma bilmeyen vatandaşımız vardı. Onların yarısı okuryazar durumuna getirildi. Şuanda Türkiye´de yapılan istatistiklere göre 2 milyon 800 bin okuryazar olmayan vatandaşımız var. Kayseri´de de yaklaşık 28 bin kadınlarda, 5 binde erkeklerde olmak üzere 33 bin vatandaşımız okuryazar değil. Amacımız bunları da en kısa zamanda okuryazar durumuna getirmektir. Bu vatandaşlarımız arasında çoğunluk genellikle 65 yaşın üzerindedir. Genelde orta yaşlı insanlarımızın okuma yazma bilmediğini biliyoruz.”

İl Milli Eğitim Müdürü Osman Elmalı ise, “Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve eşleri Emine Erdoğan´ın himayelerinde okuryazarlık seferberliği başlatıldı. Tüm yurdumuzda bu başlatıldı. Bizde 5 gün önceden bu işe başladık. 5 Mart´a kadar kayıtlarımız devam edecek, 11 Mayıs´ta tamamlanacak. Şuana kadar ilk olmasına rağmen bin 200´e yakın kursiyerimiz kayıtlarını yaptı. Okuma yazma bilmeyen vatandaşlarımız tüm ilkokul ve ortaokul okullarımıza ve halk eğitim merkezlerimize müracaatlarını yapabilirler. Halen müracaatlar devam ediyor. Sonradan gelenleri de alacağız” ifadelerini kullandı.
Kaynak: KURUM BÜLTENİ

Anahtar Kelimeler: KAYSERİ OKUMA YAZMA BİLMEYEN KALMASIN
Resmi İlanlar

SAYFA EDİTÖRÜ

/resimler/2015-4/16/1020184616446.jpg

 

    Süleyman ERDOĞAN
     editor@kayserihaber.com.tr 
    

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Kayseri
16 Aralık 2018 Pazar
Bugün
Bulutlu
10 °C
1 °C
Pazartesi
Bulutlu
10 °C
1 °C
Salı
Fırtına
8 °C
1 °C
KAYTV

Kaytv kayseri üzerinde

 

İLETİŞİM

Adres : Turgut Reis Mahallesi
İlgi Sok. Şehit İsmal Uygun Ap
No:22/A Kocasinan / KAYSERİ
Telefon : 0 352 235 63 63
Fax : 0 352 235 84 74

 

KANALIMIZA ABONE OL