KAYSERİ´DE SURİYELİLERİN
86 KÜÇÜK VE ORTA ÖLÇEKLİ İŞLETMESİ VAR…
Tarih: 12.1.2019 17:28:32/ 729okunma / 0yorum

Kayseri Ticaret Odası ile Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği´ne üye toplam 86 küçük ve orta ölçekli işletmenin sahibi Suriyeli. Bu işletmelerden sahibi kadın olan işyerlerinin arasında en öne çıkan meslek grubu ise kuaförlük.

Kayseri´de sahibi Suriyeli ve kadın olan küçük ve orta ölçekli işletmelerin rakamlarına dair bilgi vereb Ticaret Odası Başkanı Ömer Gülsoy, odaya kayıtlı 67 Suriyeli işletme olduğunu, bunların daha çok gıda ve mobilya alanlarında iş gördüğünü kaydederken, bu işletmelerden sahibi kadın olan işyerlerinin arasında en çok öne çıkan meslek grubunun ise kuaförlük olduğunu vurguladı…

Sözlerinin devamında Ticaret Odası olarak, Suriyelilerin istihdamına yönelik Mahir Eller Projesi başlattıklarını belirten Gülsoy, "Bu yıl içerisinde başladığımız ve çalışmalarına devam ettiğimiz Mahir Eller (MADAT) Programımız var. Geçici koruma altındaki Suriyelilerin istihdam edilebilirliklerini ve mevcut mesleki becerilerinin geliştirilmesi ve belgelenmesi suretiyle oluşturduğumuz bir program. Program kapsamında şu ana kadar bine yakın Suriyeli ile görüşme yapıldı. Proje kapsamında, Kayseri´de bulunan Suriyelilerin iş bulmak yoluyla ülke ekonomisine kazandırabiliriz, onların bize ne gibi katkıları olabilir, iş sahibi edip daha düzenli bir hayata nasıl geçirebiliriz, onlara nasıl yardım edebiliriz konularına çözüm aranacak" ifadesini kullandı…

Başkan Gülsoy, Ticaret Odasına kayıtlı olan kadın işletme sahiplerinin ise; Türkiye ortalamasına yakın biçimde, 20 bina yakın toplam üye sayısının yüzde 30´unu oluşturduğunu ifade etti.

KESOB Başkanı Ahmet Övüç ise, birliğe bağlı 41 odada 25 bin 750 mevcut üyelerinin bulunduğunu, bunlardan 19´unun ise Suriyeli işletme sahipleri olduğunu belirtti. Suriyeli işletmecilerin daha çok berber, tatlıcı ve fırın işlettiğini kaydeden Övüç, KESOB´a kayıtlı kadın işletme sahiplerine dair ise şu bilgileri verdi: "Üyelerimizin yüzde 1.5´i kadın. Berberler Odasının bin 100 üyesi var, bunun 900´ü kuaför. Dolayısıyla en ağırlıkta bu sektörde kadın işletme sahibi var. Ardından terziler, tuhafiyeler ve unlu mamul işletmeleri geliyor."
Kaynak: KURUM BÜLTENİ

Anahtar Kelimeler: KAYSERİ SURİYELİLERİN
Resmi İlanlar

SAYFA EDİTÖRÜ

/resimler/2015-4/16/1020184616446.jpg

 

    Süleyman ERDOĞAN
     editor@kayserihaber.com.tr 
    

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
19 Mart 2019 Salı
KAYTV

Kaytv kayseri üzerinde

 

İLETİŞİM

Adres : Turgut Reis Mahallesi
İlgi Sok. Şehit İsmal Uygun Ap
No:22/A Kocasinan / KAYSERİ
Telefon : 0 352 235 63 63
Fax : 0 352 235 84 74

 

KANALIMIZA ABONE OL