KAYSO BAŞKANI BÜYÜKSİMİTCİ,
“DOĞRU BİR TEŞVİK SİSTEMİ YATIRIMLARIN ÖNÜNÜ AÇACAKTIR”
Tarih: 10.11.2017 16:32:08/ 283okunma / 0yorum

KAYSO Başkanı Mehmet Büyüksimitci, QNB Finansbank Anadolu Buluşmaları toplantısında yaptığı konuşmada, devlet desteklerinin yanısıra Kayseri ve Anadolu´da bulunan benzeri illerin doğru bir teşvik sistemi ile desteklenmesi gerektiğini söyledi.

QNB Finansbank tarafından düzenlenen “QNB Finansbank Anadolu Buluşmaları” toplantısı Kayseri Sanayi Odası´nda gerçekleştirildi. Gökhan Şen moderatörlüğünde, KAYSO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Büyüksimitci, QNB Finansbank Genel Müdür Yardımcısı Ömür Tan ve ekonomist Ali Ağaoğlu´nun konuşmacı olarak katıldığı toplantıda, Türkiye´nin makroekonomik görünümü ve Kayseri´deki yansımaları ele alındı.

Konuşmasının başında Kayseri ekonomisi hakkında bilgiler veren KAYSO Başkanı Mehmet Büyüksimitci, ihracatta Kayseri olarak Türkiye´de ilk 10 il içerisinde olmayı hedeflerini belirterek, “2016 yılı aslında tam istediğimiz gibi geçmedi. Bir takım sıkıntılar yaşadık. Ancak her şeye rağmen 2015´e yakın rakamlarla kapattık. Bugün geldiğimiz noktada ihracat rakamları bizim için önemli bir ölçü. Kayseri olarak ekim ayı ihracatımızda bir önceki aya göre yüzde 38,7´lik bir artış olmasına rağmen, il olarak Türkiye genelinde son birkaç yıldır 12 sıradayız. Bizim hedefimiz bu rakamı yukarı doğru çekmek ve öncelikle ilk 10 içerisinde olmaktır” dedi.

Kayseri Sanayisinde elektrik sarfiyatında 2017 yılının ilk 10 ayında geçen yılın ilk 10 ayına göre yüzde 6 oranında bir artış olduğunu, bununda çarkların döndüğü anlıma geldiğini ifade eden Başkan Büyüksimitci, son 5 yıl içerisinde Kayseri´de faaliyete geçen fabrika sayısının 493 olduğunu, inşaatı devam eden fabrika sayısının da 220 olduğunu belirterek, üç OSB ve bir serbest bölge olmak üzere toplam 42 milyon metrekare alanda üretim yaptıklarını, dördüncü OSB kurulumu içinde çalışmaların devam ettiğini açıkladı.

Başkan Büyüksimitci, Kayseri´de geçen yılın Temmuz ayından bu güne istihdamda yüzde 10´a yakın bir artış olduğunu, bununda Kayseri açısından ciddi bir veri olduğunu söyledi.

Mobilyada KDV indirimi ve elektrikli ev aletlerinde ÖTV indiriminin Kayseri´ye ciddi bir avantaj oluşturduğunu kaydeden Başkan Büyüksimitci, “Devletimiz tarafından iki sektörümüze verilen KDV ve ÖTV destekleri sonucunda mobilya sektörümüz yaklaşık yüzde 33, beyaz eşya sektörümüzde yüzde 30 civarında büyüdü. Aslında bu desteklerin bu yıl için Kayseri´ye ciddi artı bir değer getirdiğini görüyoruz. Onun için biz bu desteklerin devam etmesinden yanayız” diye konuştu.

2018 yılından Kayseri adına ümitli olduklarını açıklayan Başkan Büyüksimitci, “2018 yılının iyi geçmesi adına hem Kayseri Sanayi Odası hem de sanayiciler olarak yapmamız gereken bir takım işler olabilir ancak Kayseri´deki yatırımların artması için mutlak suretle doğru teşvik sistemi ile desteklenmeli. Özellikle Kayseri ve benzeri iller bu teşvikleri hak ettiklerini düşünüyorum. Bizler Marmara Bölgesine göre biraz daha fazla risk alabilen şehirleriz. Kayserimizde bir altyapı var, geçmişten gelen bir sanayi kültürümüz var. Çevresindeki 12 ile katkı sağlayan bir şehir. Bölgenin gelişip kalkınması adına sanayinin çok ciddi desteklenmesi gerektiğini düşünüyorum. Özellikle potansiyeli olan illerde yatırımcının önünü açamazsak 2018 biraz zor bir yıl olabilir. Teşvik politikalarını biraz daha iyileştirirsek yatırım yapacak sanayicide buluruz, ihracat rakamlarımıza daha yukarılara doğru çekeriz düşüncesindeyim” dedi.

İstihdama Kayseri olarak önümüzdeki dönemde de katkı sağlamaya devam edeceklerini çünkü emek yoğun çalışan firmalara sahip olduklarını belirten Başkan Büyüksimitci, İSO ilk 1000´de 32 Kayseri firması olduğunu, rekabetçilikte oldukça iyi durumda olduklarını bunun için istihdamda bir geriye gidiş beklemediklerini söyledi.

Başkan Büyüksimitci, kalifiye eleman konusunda sanayicilerin sıkıntı çektiklerini, ileriye dönük bu sorununu çözmek adına bir takım çalışmalar yapılması gerektiğini belirterek, eğitim sisteminde yapılacak bir takım yeniliklerle sanayide çalışacak eğitimli gençler yetiştirilmesi gerektiğini belirtti.
Video Tarihi: 10.11.2017 16:32:08
Kaynak: KURUM BÜLTENİ

Anahtar Kelimeler: KAYSO BAŞKANI BÜYÜKSİMİTCİ
KAYSERİ TİCARET BORSASI BESİCİLERİ BİLGİLENDİRDİ…
KAYSERİ TİCARET BORSASI BESİCİLERİ BİLGİLENDİRDİ…
Kayseri Ticaret Borsasınca tertiplenen bilgilendirme toplantısında ilimizde faaliyet gösteren besicilere devlet destekleri, hibe krediler ve Beydeğirmeni Organize Besi Bölgesi ile ilgili olarak detaylı bilgiler verildi…
KESOB  BAŞKANI  ÖVÜÇ,
KESOB BAŞKANI ÖVÜÇ,
“BORÇ ALARAK, BORÇ ÖDENMEZ”
KAYSO BAŞKANI BÜYÜKSİMİTCİ,
KAYSO BAŞKANI BÜYÜKSİMİTCİ,
“ENDÜSTRİ 4.0´I KAÇIRIRSAK GELİŞMEMİŞ ÜLKELER SINIFINDA YER ALIRIZ”
AKKIŞLA´DA GİLABURU REKOLTESİ YÜZLERİ GÜLDÜRDÜ
AKKIŞLA´DA GİLABURU REKOLTESİ YÜZLERİ GÜLDÜRDÜ
İlimizin Türkiye´ye tanıttığı ‘Gilaburu´ nun sık yetiştirildiği ilçelerden biri olan Akkışla´da bu yılki rekolte beklenenden çok gerçekleşince yüzler güldü…
BAŞKAN AKAY,
BAŞKAN AKAY,
“2018 ŞEKER SEKTÖRÜ İÇİN ÖNEMLİ SIKINTILARA GEBE”
KAYSERİ´NİN BAŞARILI TEKNOLOJİ GİRİŞİMCİLERİ ÖDÜLLERİ TOPLADI!
KAYSERİ´NİN BAŞARILI TEKNOLOJİ GİRİŞİMCİLERİ ÖDÜLLERİ TOPLADI!
Çalık Holding ve Yıldız Teknoloji Transfer Ofisi iş birliğiyle gerçekleştirilen “İlk İşim Girişim” yarışmasının sonuçları açıklandı. Erciyes Teknopark bünyesinde yer alan Sera Kuluçka Merkezi´nin yetiştirdiği 3 başarılı girişimci son 20 finalist içerisinde yer aldı.
KAYSERİ TİCARET ODASI
KAYSERİ TİCARET ODASI
GIDA, TARIM VE HAYVANCILIK MESLEK KOMİTESİ ÜYELERİNİ BULUŞTURDU…
BOYDAK HOLDİNG MARKALARI İSTİKBAL, BELLONA VE MONDİ
BOYDAK HOLDİNG MARKALARI İSTİKBAL, BELLONA VE MONDİ
BİR YILDA %48 BÜYÜDÜ...
BAŞKAN HİÇYILMAZ,
BAŞKAN HİÇYILMAZ,
“YERLİ OTOMOBİL FABRİKASININ KAYSERİ´DE KURULMASINI İSTİYORUZ”
DANELİK MISIRA ALTIN GİBİ FİYAT
DANELİK MISIRA ALTIN GİBİ FİYAT
Kayseri Pancar Kooperatifi danelik mısıra verdiği yüksek fiyatla hem talebi hem de çiftçinin kazancını artırdı.
OSB METAL ÜRÜNLER TİCARET HEYETİ
OSB METAL ÜRÜNLER TİCARET HEYETİ
ABD VE KANADA ZİYARETİNİ TAMAMLADI .
YERLİ ÜRÜNE KREDİ MÜJDESİ
YERLİ ÜRÜNE KREDİ MÜJDESİ
Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, bir otelde düzenlenen "MÜSİAD İnşaat Sektörü ve Kentsel Dönüşüm Temalı Türkiye İstişare Toplantısı"na katıldı. Bakan Özhaseki toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye´de 1950 ile 1980 yılları arasında inşa edilen yapıların neredeyse, tamamının risk taşıdığını belirtti.
KAYSERİ PANCAR KOOPERATİFİ YÖNETİM KURULU BAŞKANI HÜSEYİN AKAY,
KAYSERİ PANCAR KOOPERATİFİ YÖNETİM KURULU BAŞKANI HÜSEYİN AKAY,
“Türkiye´nin kalkınması öncelikle Türk çiftçisinin kalkınmasından geçiyor”
KAYSERİ´NİN İHRACATINDA YÜZDE 38,7´LİK REKOR ARTIŞ
KAYSERİ´NİN İHRACATINDA YÜZDE 38,7´LİK REKOR ARTIŞ
Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Büyüksimitci, Türkiye´nin Ekim ayı ihracatı Eylül ayına göre yüzde 19,48 oranında artarken, Kayseri´nin Ekim ayı ihracat rakamlarının TİM verilerine göre bir önceki aya oranla yüzde 38,7 artarak, 161,7 milyon dolar olarak gerçekleştiğini açıkladı.
KAYSERİ, İSTİRİDYE MANTARININ ÜRETİM MERKEZİ OLACAK
KAYSERİ, İSTİRİDYE MANTARININ ÜRETİM MERKEZİ OLACAK
İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile İstiridye Mantarı Üreticiler Derneği tarafından düzenlenen İstiridye Mantarı Tanıtım Günleri´nin 1´incisi gerçekleştirildi.
SAYFA EDİTÖRÜ

/resimler/2015-4/16/1020184616446.jpg

 

    Süleyman ERDOĞAN
     editor@kayserihaber.com.tr 
    

Resmi İlanlar

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Kayseri
23 Kasım 2017 Perşembe
Bugün
Karlı - Yağmurlu
6 °C
0 °C
Cuma
Parçalı bulutlu
7 °C
-3 °C
Cumartesi
Güneşli
9 °C
-7 °C
KAYTV

Kaytv kayseri üzerinde

 

İLETİŞİM

Adres : Turgut Reis Mahallesi
İlgi Sok. Şehit İsmal Uygun Ap
No:22/A Kocasinan / KAYSERİ
Telefon : 0 352 235 63 63
Fax : 0 352 235 84 74

/resimler/2017-9/7/1139320060307.jpg
KANALIMIZA
ABONE OL