KANALIMIZA ABONE OL

YEREL BASINA DESTEK OL

 


EDİTÖR

SAYFA EDİTÖRÜ

   Süleyman ERDOĞAN
   editor@kayserihaber.com.tr                      

   

ALS HASTASI ADAM HAVA AMBULANSI İLE HASTANEYE GETİRİLDİ

Kayseri’de ALS hastası bir vatandaş, hava ambulansı ile şehir merkezine getirilerek tedavi altına alındı.

KAYSERİ TABİP ODASI BAŞKANI PROF.DR. HÜSEYİN PER:

“2 BİN ADET KORUYUCU EKİPMAN DAĞITTIK”

MASKE DOĞRU KULLANILMAZSA BİZLER İÇİN ENFEKSİYON KAYNAĞI OLACAKTIR

Uzman Doktor Benhur Çetin: “Hastalığın bulaşmaması için sosyal mesafeyi korumalıyız”

KAYSERİ'DE HAVA AMBULANSI HAYAT KURTARMAYA DEVAM EDİYOR

BİRİ BEBEK İKİ KİŞİ AMBULANS HELİKOPTERLE HASTANEYE KALDIRILDI

BEYİN FARKINDALIĞI HAFTASI

Dr. Bülent Tucer: "Beyin sağlığımız açısından tüm vücut sağlığımız önemli"

KRONİK VE RAPORLU HASTALAR VİRÜSE MARUZ KALMADAN İLAÇLARINI ALABİLECEK

Kayseri Eczacı Odası Başkanı Uğur Nuri Akın: “Koordinasyon ekiplerimizle raporlu hastalarımıza ilaç teminlerinde yardımcı oluyoruz”

TALASEMİ VE LÖSEMİ HASTALARINI BEKLEYEN BÜYÜK TEHLİKE

MASKE İÇİN BİRAZ FEDAKARLIK ETSİNLER

HASTALIKLARDA BİR BÜTÜN OLARAK ÖNLEM ALARAK, BİLİMSEL VERİLERLE HAREKET EDİLMELİDİR

ERÜ VETERİNER FAKÜLTESİ DEKAN YARDIMCISI PROF. DR. ALİ CESUR ONMAZ: ŞAP HASTALIĞININ KESİN TEDAVİSİ OLMADIĞI İÇİN, KARANTİNA ÖNLEMİ ÇOK ÖNEMLİ

KAYSERİ’DE HASTALAR İÇİN DEVLET HASTANESİNİN BAHÇESİNE ÇADIR KURULDU

HASTANELERDE KORONA VİRÜS NEDENİYLE HASTA VE SAĞLIK PERSONELİ İÇİN TEDBİR ALINMAYA DEVAM EDİYOR

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİZİ GÜÇLENDİRMEK İÇİN

BOL BOL SOĞAN SARIMSAK TÜKETİN

KARA PROPAGANDAYI DİKKATE ALMAYIN

ERÜ Başhekimi Prof.Dr. Ahmet Güney: “Kurumumuza yapılan haksız eleştiriler doğru değildir”

KORONA VİRÜSÜ EVCİL HAYVANLARA BULAŞMAZ

Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Ergül: “Bizden hayvanlara, hayvanlardan bize virüs bulaşır mı diye kimse endişe etmesin böyle bir şey söz konusu değil”

MECBUR KALMADIKÇA SAĞLIK OCAĞI’NA GELMEYİN

Aile Hekimleri Derneği Başkanı Ümit Işıldak: “Aile hekiminize, ebenize, hemşirenize danışmadan, sormadan aşı, gebelik takibi, tahlil, okul taraması, ehliyet, işe girişi raporu, ilaç yazdırma için gelmeyin”

ERÜ KENDİ MASKESİNİ ÜRETMEYE BAŞLADI

ÇALIŞ: TEDBİRLER HAKKINDA EĞİTİME DEVAM

KAYSERİLİ ECZACI EL DEZENFEKTANI ÜRETİMİNE BAŞLADI

ECZACI AYŞE GEMİCİ: “OLAĞANÜSTÜ BİR DURUM OLDUĞU İÇİN TALEPLERE YETİŞMEYE ÇALIŞACAĞIZ.”

TOMARZA'DA SAĞLIK ÇALIŞANLARINDAN “EVDE KAL” ÇAĞRISI

Tomarza 1 No’lu Aile Sağlık Merkezi çalışanları, vatandaşlara evlerinde kalmaları çağrısında bulundu.

KENDİ KULLANDIKLARI MASKELERİ KENDİLERİ ÜRETİYOR

KAYSERİ'DE HASTANEDE STERİL MASKE ÜRETİLİYOR

Tüm dünyada etkisini sürdüren korona virüse karşı alınan tedbirler kapsamında Kayseri Devlet Hastanesi personeli maske üretimine başladı. Günde 4 bin maske üretiminin yapıldığı hastanede, personeller kendilerinin ve hastaların kullandığı maskeleri, hastanede kurdukları terzihanede üretiyor.

Kayseri Devlet Hastanesi Başhekimliği’nin korona virüse karşı maske yapmak için başlattığı çalışmalara Kayserili hayırseverler destek verdi. Hayırseverlerin bağışladığı kumaşları, atıl vaziyette olan odayı terzihaneye çeviren hastane personeli, günde 4 bin maske üretiyor. Üretilen maskeleri hem hastane çalışanları hem de hastalar kullanıyor.

Yaptıkları maskenin daha rahat kullanılabildiğini söyleyen Kayseri Devlet Hastanesi Başhekimi Uzman Doktor İsmail Altıntop, “Bilindiği üzere tüm dünyada görülen pandemiler nedeni ile gerek Sağlık Bakanlığımız, gerekse de İl Sağlık Müdürlüğümüz her türlü hazırlığı en üst düzeyde yapmaktalar. Bu amaçla biz de hastanemizde aynı şekilde çalışmalarımızı yaptık ve çalışıyoruz. Son birkaç gündür hastalıktan dolayı ülkemizde artan maske ihtiyacı nedeniyle de yine Sağlık Bakanlığımızdan bize her türlü destek verildi. Depolarımız bu konuda tam ancak çalışanlarımızdan bize bir talep geldi. Dediler ki hocam biz bu cerrahi maskeyi üretelim özelikle sahada kullanan hemşire ve doktor arkadaşların yüzlerine daha iyi olabilecek bir maske yapabilir miyiz diye düşündüler. Bunun için Kayseri’de biz araştırma yaparak, kumaşın üretildiği firma ile irtibata geçtik ve deneme numunelerini yaptığımızda, arkadaşlarımız çok memnun oldular” dedi.

Altıntop, maskelerin içerisindeki endikatörlerle sterilize edildiğini söyleyerek, "Cerrahi malzemeler normalde 3 kat olmuyor ve biz bunu 3 kat yaptık ve yüzü daha iyi kaplamasını sağladık. Kullandığımız kumaşların ışığı yansıtmaması gerekiyordu ve ayrıca gözlük kullananlarda buhar yapmasını engellemesi, yüzü tamamen tutması ve pütürsüz yüzey ile kullanan arkadaşlarda işlem sırasında rahatsız etmemesi gerekiyordu. Kullanılan lastiklerle de yüzü tamamen kapatarak da enfeksiyonlara karşı koruması gerekiyordu. Bu amaçla ürettiğimiz maskelerimizle yüzümüzü tamamen örtüyoruz. Bize burada virüsle ilgili ne yapıyorsunuz diye sık gelen bir soru var. Başhekim Yardımcılarımızdan Selma Karagöz hocamızın önderliğinde, biz sterilizasyon nasıl yaparız diye düşündük. Bu anlamda da insan sağlığına zararlı olmayacak bir teknikle sterilizasyonunu yaptık. İçerisine koyduğumuz endikatörlerle, bunların steril olup olmadığını test ettikten sonra bunları 25’erli paketler halinde sorumlularımıza veriyoruz" şeklinde konuştu.

Hayırseverlerin bağışladıkları kumaşlarla neredeyse sıfır maliyet ile üretim yaptıklarını ve ihtiyacı olan her yere yardımcı olacaklarını belirten Altıntop, “Sosyal medyada görülmesinden sonra gerek şehir içinden gerekse de diğer ilerden gelen talepler üzerine onlara standart yapma teknik ve yöntemlerimizi anlatarak, onların da kendi terzihanelerinde böyle yapmalarını sağlamış olduk. Şu anda yine önlük yapabilir miyiz, acaba cerrahi maske dışında bir şeyler yapabilir miyiz diye bir çalışmamız var. Bunu da yakında paylaşacağız. Maskenin hammaddesi ile ilgili Kayseri’de kumaş üreten firmalarımız var. Onlarla bağlantıya geçtik ve ilk deneme toplarını bize gönderdiler. Memnun kaldığımızı söyleyince hayırseverlerimizden kumaş bağışlayanlar oldu. Sonrasında bir hayırseverimiz dedi ki fabrikada bir 30 top daha var onları da gönderelim dediler. Bunun üzerine bir anda kendi ihtiyacımızdan fazla maskeye ulaşmış olduk. Piyasada 3 TL’ye kadar çıkmıştı maske fiyatı ve bakanlığımızdan da bize maskeler gelmişti ama burada maliyet neredeyse sıfır. Burada çalışan arkadaşlarımız gönüllü çalışıyorlar ve gece gündüz demeden 3 - 4 bin civarında maske üretebiliyorlar. Bizim de günlük ihtiyacımız 2 bin civarıydı, fazla olanları hastalarımıza müracaat ettikleri takdirde ücretsiz vereceğiz. Bunun dışında diğer illere ve ilçe hastanelerine de imkanımız oldukça destek olmak istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Maske üretimi yapan personel ise “Başhekimimizin önderliğinde bu işe başladık. Maske dikebilir miyiz diye bize öneride bulundular ve biz de dikebileceğimizi söyledik. Gece gündüz demeden çalışıyoruz. Ülkemize bu virüs nedeniyle nasıl faydalı olabiliriz, ne kadar yardımcı olabiliriz diye elimizden geldiği kadarıyla bir şeyler yapmaya çalışıyoruz. Gönüllü çalışıyoruz ve idaremiz ne dersse ona göre hareket ediyoruz. Gece gündüz fark etmeden gönüllü olarak çalışıyoruz” diye konuştu.

Haber Kaynak : İHA