KANALIMIZA ABONE OL

YEREL BASINA DESTEK OL

 


EDİTÖR

SAYFA EDİTÖRÜ

 Uğur ALTUNER
 editor@kayserihaber.com.tr

   

VALİ GÜNAYDIN: “GRİP VAKALARINDAKİ ARTIŞ TEDBİRSİZLİĞİMİZİN SONUCUDUR”

BAŞKAN BÜYÜKKILIÇ TBB ENCÜMEN TOPLANTISINA KATILDI

4 MAHALLE MALATYA YOLU’NA BAĞLANACAK

‘ÖFKE KONTROLÜ’ EĞİTİMİ

DAHA YEŞİL KOCASİNAN İÇİN

UNUTULAN GELENEK CANLANDI

HACILAR’DA DÖNÜŞÜM TAM GAZ !

BAŞKAN BÜYÜKKILIÇ BM MÜLTECİLER YÜKSEK KOMİSERLİĞİ TEMSİLCİSİNİ AĞIRLADI

DEVELİ İLE ADANA YOLUNA 4,5 MİLYON LİRALIK YATIRIM

BU KEZ DE YEM BİTKİSİ TOHUMU DAĞITILDI

SEYRANİ MAHALLESİ YENİ BİR ÇEHRE KAVUŞUYOR

ASFALT ÇALIŞMALARI HIZ KESMİYOR

HACILAR’A KÜTÜPHANE

BAŞKAN BÜYÜKKILIÇ’TAN “3 BİN KÜÇÜKBAŞ” MÜJDESİ

MELİKGAZİ BELEDİYESİ  YİNE ÖRNEK, YİNE REFERANS…

BAŞKAN ÇOLAKBAYRAKDAR “ULAŞIMDA ÇAĞ ATLATMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Anahtar Kelimeler: KİRALIK KONUT FİYATLARI TAVAN YAPTI
Gürkan Ofis Mobilyaları

KİRALIK KONUT FİYATLARI TAVAN YAPTI

EV BULMAK HER GEÇEN GÜN ZORLAŞIYOR

Yurt genelinde olduğu gibi ilimizde de kiralık konut bulmak her geçen gün biraz daha zorlaşırken, kiralık konut fiyatları tavan yaptı. Yaşan bu gelişmenin sebeplerini ortaya koymak üzere ilimiz emlak sektörü temsilcileri ile görüşen haber ekibimiz gördü ki emlak sahipleri fırsatı ganimet bilip fiyatlara fahiş zamlar yaparken, konut arzındaki daralmanın en büyük sebebi olarak yoğun göç ve mülteci akını gösteriliyor.

Yurt genelinde olduğu gibi ilimizde de kiralık konut bulmak her geçen gün biraz daha zorlaşırken, kiralık konut fiyatları tavan yaptı. Peki endişe verici bu tabloyu oluşturan nedenler neydi? İşte İlimizde gayrimenkul sektöründe faaliyet gösteren firma temsilcilerinin tespitleri ile kiralık konut arzındaki darlamanın nedenleri:

Can Seyhan ( Akdamar Emlak – Satış Müdürü)  “Şehrimiz aşırı bir şekilde göç alıyor inşaat malzeme fiyatları yükseldi. Diğer yandan konut kredi faiz oranları da yüksek.  Haliyle yatırımcı kiralık daire için  daireye yatırım yapmıyor.  Bunların hepsi bir araya geldiğinde  kiralık dairede büyük bir sorun teşkil etti. 3 aydır şehrimizde  kiralık daire bulmakta hem öğrencilerimiz, hem de  yeni evlenen çiftler  zorluk yaşıyor. Müşterilerimize kiralık daire konusunda rahatlık ile yanıt veremiyoruz. Özellikle öğrencilerimiz daire bulmakta aşırı zorlanıyor.  Hatta bir çok öğrenci velisi çözümü kredi çekerek öğrencisine daire almakta yolu buluyor.  En çok tercih edilen yer Talas mevki yoğunluk orada genellikle. Daire fiyatları 3+1 / 1500tl civarında geçtiğimiz yıla oranla bu yıl kiralık daire fiyatları neredeyse yüzde yüze yakın bir artış oldu.”

Mehtap Yakupoğlu ( Remax Gayrimenkul Danışmanlık – Gayrimenkul Danışmanı)

“Kiralık daireye biz kara borsa diyoruz bugünlerde. Daire satıyoruz  kiraya vermek istiyor kiraya vermek istediğinde aynı gün verebiliyoruz.  Çünkü sırada bekleyen 15 müşterimiz var. Ev sahipleri normalde standart olan kira  900 ise şuanda ki durum dayanarak fiyatları afaki tutarlarda yükselttiler   biz bile rahatsızız bu durumdan. 3+1 daire 900tl civarındaydı şuanda 1500tl civarında lüks daire olursa 3000tl oluyoré

Çakır Doğan (Çakır Emlak Sahibi) :  “Bugünlerde kiralık daire bulmak çok zor.  Biz bile kiralık daire bulamıyoruz emlak sektörü olarak. Suriyeliler var, yeni gelen göç var, öğrenciler içinde çok zor bir durum ve kiralık daireler çok pahalandı. 500tl olan kiralık evler 1000 tl oldu. Özellikle şehir merkezine yakın bölgelerde kiralık daireler tercih ediliyor.  Fevzi çakmak mahallesi’ nde  3+1 daire fiyatı 500tl iken kira bedeli 1000tl istiyorlar”

HABER:   C.ÜSTEN