KIŞ LASTİĞİ ZORUNLULUĞU BAŞLADI
KIŞ LASTİĞİ TAKMAYANLARA 625 LİRA CEZA KESİLİYOR…
Tarih: 4.12.2017 16:21:26/ 598okunma / 0yorum

2012 yılından bu yana uygulanan kış lastiği zorunluluğu başladı. Şehirlerarası yük ve yolcu taşıyan ticari araçları kapsayan uygulama 1 Nisan 2018 tarihine kadar geçerli olacak. Uygulama ile kış lastiği kullanmadığı tespit edilen ticari araçları 625 TL para cezası bekliyor. 1 Ocak 2018´den sonra ise ceza 715 TL olarak uygulanacak.

1 Nisan 2018 tarihine kadar geçerli olacak olan ve şehirlerarası yük ve yolcu taşıyan ticari araçları kapsayan kış lastiği uygulaması 1 Aralakı  2017 tarihinde  start verirken   uzmanlar  yol ve yolcu güvenliğini sağlama için  hava sıcaklığı  yedi derecenin altına düştüğünde kış lastiği kullanılmasını öneriyor ve güvenli sürüş için  şu tavsiyelerde  bulunuyorlar…

-Kış aylarında yaz lastiklerinin yol tutuşu yaz aylarına göre daha düşük olduğu için. sürücülerin karlı ve buzlu zeminde düşük hızda seyretmesi gerekirken , kış lastikleri zorlu hava koşullarında zemine daha iyi tutundukları için yaz lastiklerine göre durma mesafesini de yarı yarıya düşürdüğü için kış lastği taktırmak  can ve mal güvenliği  için elzemdir…

-Aracınıza  takacağınz  kış lastiklerinin aynı marka ve desen olması sizlerin faydasına olacaktır…

-Aracınızın lastik hava basıncını kış mevsimi şartlarına uygun olarak ayarlayın.

-Hava basıncının araç üreticisinin belirttiği ölçüde olmasına özen gösterin. Özellikle aynı aksa aynı desen lastiklerin takılması araç dengesi için son derece önemlidir.

-Güvenliğiniz için, araç üreticinizin tavsiye ettiği ebatlarda lastikleri tercih edin.

-En iyi sürüş kalitesini devam ettirmek için jant genişliğinizi değiştirmeyi düşünebilirsiniz. Ancak bu kararı vermeden önce bir uzmandan destek almayı ihmal etmeyin.

-Arıza durumunda, otoyol kenarlarındaki ‘Acil Durak´ alanlarına gidin ve mümkün olduğunca sağa park ederek dörtlü flaşörlerinizi yakın.

-Akü kontrolünün yapılması ve radyatördeki suyun donmaması için mutlaka antifriz kullanın.

-Silecek suyunuzun cam yıkama sistemini sıfır dereceye kadar donmaktan koruyan alkol içermeyen bir silecek sıvısı olmasına özen gösterin.

-Kış mevsimi yol şartlarında takip mesafesine, yüksek hızda seyretmemeye, ani fren ve hızlanmadan kaçınmaya ve kısa farları sürüş esnasında sürekli açık tutmaya dikkat edin.

-Yola çıkmadan önce çocuk koltuklarının uygun şekilde yerleştirildiğinden emin olun ve güvenli şekilde bağlandığını kontrol edin.
Video Tarihi: 4.12.2017 16:21:26
Kaynak: HABER MERKEZİ

Anahtar Kelimeler: LASTİĞİ ZORUNLULUĞU BAŞLADI
Resmi İlanlar

SAYFA EDİTÖRÜ

/resimler/2015-4/16/1020184616446.jpg

 

    Süleyman ERDOĞAN
     editor@kayserihaber.com.tr 
    

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Kayseri
17 Aralık 2018 Pazartesi
Bugün
Parçalı bulutlu
11 °C
2 °C
Salı
Sağanak
7 °C
4 °C
Çarşamba
Karlı - Yağmurlu
6 °C
3 °C
KAYTV

Kaytv kayseri üzerinde

 

İLETİŞİM

Adres : Turgut Reis Mahallesi
İlgi Sok. Şehit İsmal Uygun Ap
No:22/A Kocasinan / KAYSERİ
Telefon : 0 352 235 63 63
Fax : 0 352 235 84 74

 

KANALIMIZA ABONE OL