EDİTÖR

SAYFA EDİTÖRÜ

   Süleyman ERDOĞAN
   editor@kayserihaber.com.tr                      

   

KULAKTAN DOLMA BİLGİLERLE AKTARLARA KOŞMAYIN

HEKİME BAŞVURMADAN BİTKİSEL İLAÇ KULLANMAYIN

ANNELERE MANEVİ, OTİZMLİ ÇOCUKLARINA FİZİKSEL TERAPİ

ÇORUM’DAN GELEN 15 OTİZMLİ ÇOCUK VE ANNELERİ ERCİYES’TE KAMPA GİRDİ

ŞEHİR HASTANESİ ŞİFA DAĞITIYOR

DAHA ÖNCE FRANSA'DA ŞİFA ARAYAN HASTALAR ARTIK TÜRKİYE VE KAYSERİ'Yİ TERCİH EDİYOR

5. ÜROONKOLOJİ KONSEYİ TOPLANTISI

ERÜ’DE '5. ÜROONKOLOJİ KONSEY TOPLANTIS'I GERÇEKLEŞTİRİLDİ

GENEL CERRAHİ UZMANI DOÇ. DR. TOPUZ: “GENÇLERİ OBEZİTE KONUSUNDA BİLGİLENDİRMELİYİZ”

Şehir Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Ömer Topuz haber ekibimize obezite ve obezite cerrahisi hakkında bilgiler verdi.

AĞIR ENGELLİ ÇOCUĞU OLAN ÇALIŞAN ANNEYE ERKEN EMEKLİLİK

SGK İl Müdürü Hacı Ali Hasgül: "58 yaşında emeklilik hakkı bulunan anne, 8 yıl ağır engelli çocuğu ile çalışma haddi içerisinde yer alırsa 56 yaşında emekli olacak"

VÜCUT DİRENCİNİ ARTIRMAK İÇİN DENGELİ BESLENİN

MEVSİM ŞARTLARINA UYGUN GİYİNİN

TÜRKİYE’DE İLK KEZ MİLLİ EĞİTİM PERSONELİNE İLK YARDIM EĞİTİMİ SERTİFİKASI

EKİNCİ: “ÇOCUKLARIMIZIN CAN GÜVENLİĞİ ÇOK ÖNEMLİ”

OBEZİTE KURTULMASI ZOR BİR BATAKLIKTIR

GENEL CERRAHİ UZMANI DOÇ. DR. TOPUZ, OBEZİTE VE OBEZİTE CERRAHİSİ  HAKKINDA BİLGİLER VERDİ

HASTA YAKINLARINI MUTLU EDEN SAĞLIK HİZMETİ

EVDE SAĞLIK HİZMETLERİ, VATANDAŞTAN DA TAM NOT ALAMAYA DEVAM EDİYOR

BOL BOL TURP TÜKETİN, TURP GİBİ OLUN

TURPU SOFRALARINIZDAN EKSİK ETMEYİN

DİYABET SİNSİ BİR HASTALIKTIR

ENDOKRİNOLOJİ UZMANI DR. DOĞAN: “ÜLKEMİZDE 11 MİLYON DİYABETLİ VAR”

SAĞLIK BAKANLIĞI'NDAN KAYSERİ'Yİ SEVİNDİRECEK ONAY

YAHYALI DEVLET HASTANESİ’NİN CİHAZ VE MEFRUŞAT ALIMI ONAYLANDI

TALAS’TAN ANNE ADAYLARINA KURS

ANNE ADAYLARINA UZMAN DOKTORLAR TARAFINDAN GEBELİĞE DAİR KONULARDA EĞİTİM VERİLDİ

ERÜ’DE “ANTİBİYOTİK FARKINDALIK HAFTASI” ETKİNLİĞİ DÜZENLENDİ

Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Tıp Fakültesi Hastaneleri’nde “Antibiyotik Farkındalık Haftası” etkinliği düzenlendi.

KALP HASTALARINA MÜJDELİ HABER

KALP HASTALARI KALABALIK ORTAMLARDA GÜVENLE DOLAŞABİLECEK

KİŞİLERİN EN YAKIN SAĞLIK DANIŞMALARI AİLE HEKİMİ

Sağlık Bakanlığı tarafından 2008 yılında hayata geçirilen Aile Hekimliği sistemi Kayseri´de, 97 Aile Sağlığı Merkezi ve 448 Aile Hekimi ile yürütülmekte.

Bu Aile Hekiminde biri olan ve Hacı Kadir Tanver Aile Sağlığı Merkezinde görev yapan Uzm. Dr. Deniz Torbalı Dilden, Aile Sağlığı Merkezilerinde sunulan hizmetler hakkında bilgi vererek vatandaşlara çağrıda bulundu.

Açıklamalarında Aile Hekimlerinin kişilerin en yakın sağlık danışmaları olduğuna değinen Dr. Dilden; ?Nüfusumuza kayıtlı vatandaşlarımızın hasta olmasalar bile yılda 1 kez bize gelerek muayene olmaları, hem bizim onları, hem de onların bizi tanıması açısından önemli. Kişilerin en yakın sağlık danışmalarının Aile Hekimi olduğu unutulmamalı.

Hastaneler tedavi edici merkezlerdir. Aile Sağlığı Merkezlerinde ise hem koruyucu hem de 1. basamak teşhis ve tedavi hizmetleri sunulmaktadır. En ufak şikâyette hastanelere ve acil servislere müracaat eden vatandaşlarımız buralarda ciddi yoğunluklar oluşmasına neden olmakta. Oysa bu sağlık şikâyetlerinin büyük bir kısmı, Aile Sağlığı Merkezlerinde teşhis edilebilmektedir. Birçok vatandaşımızda tıbbi tetkikler, kan ve idrar tahlilleri için hastanelere gidiyorlar, oysa bu hizmetlerin de tamamı Aile Sağlığı Merkezlerinde ücretsiz olarak sunulmakta.

Ayrıca merkezlerimizde; yaşa özel muayene, gebe ve lohusa rutin muayene ve takibi, bebek ve çocuk rutin muayene ve takibi, aşılama ve bağışıklama hizmetleri, meme, rahim ağzı ve bağırsak kanserlerine yönelik tarama ve takipler, obezite takibi, hipertansiyon ve şeker hastalığı gibi kronik hastalıkların tarama, takip ve tedavisi, üreme sağlığı hizmetlerinin yanı sıra her türlü sağlık sorunu için danışmanlık ve rehberlik hizmetleri verilmektedir? dedi.

Aile Hekimini öğrenme ve değiştirme yolları hakkında da bilgi veren Dr. Dilden ?Vatandaşlarımız Aile Hekimlerini, E-Devlet ve E-Nabız uygulamaları üzerinden öğrenebilirken, İl Sağlık Müdürlükleri, İlçe Sağlık Müdürlükleri, Toplum Sağlığı Merkezleri ve Aile Sağlığı Merkezlerine giderek de öğrenebilirler.

Aile Hekimini değiştirmek için ise hizmet almak istedikleri Aile Hekimine, Aile Hekiminin bulunduğu İlçe Sağlık Müdürlüğüne, Toplum Sağlığı Merkezine veya bulunduğunuz ildeki İl Sağlık Müdürlüğüne bizzat başvurabilirler. Elektronik ortamda ise yine E-Devlet veya E-Nabız uygulamalarını kullanarak aile hekimlerini değiştirebilirler.

Yaz tatili, seyahat vb. nedenler ile başka bir şehre kısa süreliğine giden vatandaşlarımızda ihtiyaç duydukları takdirde ?Misafir Hasta´ uygulaması kapsamında herhangi bir aile hekiminden sağlık hizmeti alabilirler? ifadelerini kullandı.

Haber Kaynak : KURUM BÜLTENİ