KANALIMIZA ABONE OL

YEREL BASINA DESTEK OL

 


EDİTÖR

SAYFA EDİTÖRÜ

   Süleyman ERDOĞAN
   editor@kayserihaber.com.tr                      

   

İL SAĞLIK MÜDÜRÜ BENLİ'DEN TEŞEKKÜR

İl Sağlık Müdürü Ali Ramazan Benli, kamu kurum ve kuruluşlarından gelen yardımlara yönelik teşekkür mesajı yayınladı

DEVLET HASTANESİ DOĞRU VE YANLIŞ BİLİNENLERİ ANLATTI

Kayseri Devlet Hastanesi, koronavirüsü salgınından korunma yolları ile ilgili doğru ve yanlış olarak bilinenleri anlattı

ALS HASTASI ADAM HAVA AMBULANSI İLE HASTANEYE GETİRİLDİ

Kayseri’de ALS hastası bir vatandaş, hava ambulansı ile şehir merkezine getirilerek tedavi altına alındı.

KAYSERİ TABİP ODASI BAŞKANI PROF.DR. HÜSEYİN PER:

“2 BİN ADET KORUYUCU EKİPMAN DAĞITTIK”

MASKE DOĞRU KULLANILMAZSA BİZLER İÇİN ENFEKSİYON KAYNAĞI OLACAKTIR

Uzman Doktor Benhur Çetin: “Hastalığın bulaşmaması için sosyal mesafeyi korumalıyız”

KAYSERİ'DE HAVA AMBULANSI HAYAT KURTARMAYA DEVAM EDİYOR

BİRİ BEBEK İKİ KİŞİ AMBULANS HELİKOPTERLE HASTANEYE KALDIRILDI

BEYİN FARKINDALIĞI HAFTASI

Dr. Bülent Tucer: "Beyin sağlığımız açısından tüm vücut sağlığımız önemli"

KRONİK VE RAPORLU HASTALAR VİRÜSE MARUZ KALMADAN İLAÇLARINI ALABİLECEK

Kayseri Eczacı Odası Başkanı Uğur Nuri Akın: “Koordinasyon ekiplerimizle raporlu hastalarımıza ilaç teminlerinde yardımcı oluyoruz”

TALASEMİ VE LÖSEMİ HASTALARINI BEKLEYEN BÜYÜK TEHLİKE

MASKE İÇİN BİRAZ FEDAKARLIK ETSİNLER

HASTALIKLARDA BİR BÜTÜN OLARAK ÖNLEM ALARAK, BİLİMSEL VERİLERLE HAREKET EDİLMELİDİR

ERÜ VETERİNER FAKÜLTESİ DEKAN YARDIMCISI PROF. DR. ALİ CESUR ONMAZ: ŞAP HASTALIĞININ KESİN TEDAVİSİ OLMADIĞI İÇİN, KARANTİNA ÖNLEMİ ÇOK ÖNEMLİ

KAYSERİ’DE HASTALAR İÇİN DEVLET HASTANESİNİN BAHÇESİNE ÇADIR KURULDU

HASTANELERDE KORONA VİRÜS NEDENİYLE HASTA VE SAĞLIK PERSONELİ İÇİN TEDBİR ALINMAYA DEVAM EDİYOR

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİZİ GÜÇLENDİRMEK İÇİN

BOL BOL SOĞAN SARIMSAK TÜKETİN

KARA PROPAGANDAYI DİKKATE ALMAYIN

ERÜ Başhekimi Prof.Dr. Ahmet Güney: “Kurumumuza yapılan haksız eleştiriler doğru değildir”

KORONA VİRÜSÜ EVCİL HAYVANLARA BULAŞMAZ

Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Ergül: “Bizden hayvanlara, hayvanlardan bize virüs bulaşır mı diye kimse endişe etmesin böyle bir şey söz konusu değil”

MECBUR KALMADIKÇA SAĞLIK OCAĞI’NA GELMEYİN

Aile Hekimleri Derneği Başkanı Ümit Işıldak: “Aile hekiminize, ebenize, hemşirenize danışmadan, sormadan aşı, gebelik takibi, tahlil, okul taraması, ehliyet, işe girişi raporu, ilaç yazdırma için gelmeyin”

ERÜ KENDİ MASKESİNİ ÜRETMEYE BAŞLADI

ÇALIŞ: TEDBİRLER HAKKINDA EĞİTİME DEVAM

KORONA VİRÜSÜ EVCİL HAYVANLARA BULAŞMAZ

Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Ergül: “Bizden hayvanlara, hayvanlardan bize virüs bulaşır mı diye kimse endişe etmesin böyle bir şey söz konusu değil”

Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Akgün Ergül haber ekibimize yaptığı değerlendirmede hayvanlardan insanlara geçtiği düşünülen ve insanların şu an en büyük sorunu olan ‘Korona Virüs’ün evcil hayvanlara da bulaşıp – bulaşmayacağı yönündeki merakları gidererek “Bizden hayvanlara, hayvanlardan bize virüs bulaşır mı diye kimse endişe etmesin böyle bir şey söz konusu değil” ifadesini kullandı.

Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Akgün Ergül haber ekibimize yaptığı değerlendirmede hayvanlardan insanlara geçtiği düşünülen ve insanların şu an en büyük sorunu olan ‘Korona Virüs’ün evcil hayvanlara da bulaşıp – bulaşmayacağı yönündeki merakları giderip böyle bir durumun söz konusu olmadığını vurgulayarak şunları kaydetti. “Son aylarda ülkemizi ve dünyaya tehdit eden bir virüsle karşı karşıyayız. Öncelikle virüsün tanımını yapmak gerekir. Virüs rna ve dna yapısına sahip mikroskobik organizmalar olup sadece canlı hücreler üzerinde yaşamaktadır. Yani virüsün yaşayabilmesi için canlı bir organizmanın olması gerekmektedir. Koronavirüsterna kaynaklı bir virüstür. O yüzden vatandaşlarımızın Sağlık Bakanlığımızın ve devletimizin almış olduğu kurallara uymaları çok önemlidir. Virüslerin insandan insana bulaşmaması için çeşitli tedbirler alınıyor halkımızın da bunlara uyması beklenmektedir. Vatandaşların bu kurallara uyması durumunda virüsün yayılımı engellenecek ve bulaşmasını önlemiş olurlar. Tabi bu virüsle ilgili birçok bilgi kirliliği olduğunu da düşünüyorum. Vatandaşlarımız belki hayvanlardan insanlara mı bulaşıyor veya insanlardan evcil hayvanlara bulaşabiliyor mu diye düşünüyorlar. Normalde yaban hayatıyla ilgili olan hayvanlarda bir bulaşma söz konusu olduğu konuşuluyor. Ama hayvanlardan insanlara geçmiş bir virüsün olduğu şu ana kadar bilinmemektedir. Tabi bu rna kaynaklı virüsler çok çabuk şekil değiştirebiliyorlar. Yoksa normalde bizim kendi veteriner sahamızda biz gebe hayvanlara rota virüs, korona virüse karşı doğan buzağları korumak amacıyla bunun aşısını uyguluyoruz. Tabi virüs şekil değiştirip insanlarda da enfeksiyon yapabilmektedir. Ama şöyle bir tereddüt varsa hayvanlardan bize bu virüs bulaşır mı diye, bunun kesinlikle söz konusu olmadığını söyleyebilirim.“

Haber Kaynak : KAYSERİ HABER HABER MERKEZİ