KANALIMIZA ABONE OL

YEREL BASINA DESTEK OL

 


EDİTÖR

SAYFA EDİTÖRÜ

 Uğur ALTUNER
 editor@kayserihaber.com.tr

   

BAŞKAN BÜYÜKKILIÇ’TAN KADINA ŞİDDETE KARŞI MASKELİ DESTEK;

SIFIR TOLERANS

MELİKGAZİ BELEDİYESİ'NDEN SOSYAL BELEDİYECİLİK ÖRNEĞİ

KAZIM KARABEKİR MAHALLESİ’NE YENİ BİR AŞEVİ

KOCASİNAN MAHALLESİ’NDE AĞAÇLAR TOPRAKLA BULUŞTU

BAŞKAN ÇOLAKBAYRAKDAR: HEDEFLERİMİZE EMİN ADIMLARLA İLERLİYORUZ

ALİ DAĞI FÜNİKÜLER PROJESİ ADIM ADIM İLERLİYOR

FÜNİKÜLER SİSTEMLE İLGİLİ FİZİBİLİTE ÇALIŞMALARI TÜM HIZIYLA SÜRÜYOR

“ÜNİVERSİTELER İLE İŞBİRLİĞİ GELİŞTİRİLMELİ”

“KAYSERİ’Yİ BİLGE İNSANLARIN YETİŞTİĞİ BİR ŞEHİR HALİNE GETİRMEK İÇİN EL ELE, GÖNÜL GÖNÜLE”

MELİKGAZİ'DE HAFTA SONU EMLAK VERGİSİ MESAİSİ

28-29 KASIM TARİHLERİ ARASINDA TAM GÜN MESAİ YAPACAK

TALAS’TAN ÇÖLYAK HASTALARINA GIDA PAKETİ

“TEŞEKKÜRLER BAŞKAN AMCA”

NİĞDE BELEDİYE BAŞKANI İLE NİĞDE AK PARTİ İL BAŞKANI BAŞKAN BÜYÜKKILIÇ’I ZİYARET ETTİ

“Büyükkılıç’ın ufkundan faydalanmak için ziyaretine geldik”

24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ COVİD 19 GÖLGESİNDE KUTLANDI

Tüfekçi: “Okullarımızın kapalı olduğu süre boyunca öğretmenlerimiz fedakarca çalışmaya devam etti”

BAŞKAN BÜYÜKKILIÇ, AKKIŞLA VE SARIOĞLAN’I ZİYARET ETTİ

TALEPLERİ DİNLEDİ, EKSİKLERİ TESPİT ETTİ

BAŞKAN BÜYÜKKILIÇ HACILAR’DA

“HACILAR TURİZM MERKEZİ OLMAYA BAŞLADI”

GERMİR MAHALLESİ'NE ÖĞRENCİ PANSİYONU YAPILACAK

HAYIRSEVER YUSUF SİLAY TARAFINDAN İMAM HATİP LİSESİ ÖĞRENCİ PANSİYONU YAPILACAK

KOCASİNAN BELEDİYESİ’NDEN VERGİ MESAİSİ

VERGİ ÖDEMELERİ 30 KASIM PAZARTESİ GÜNÜ SONA ERECEK

EĞİTİMCİNİN DOSTU BAŞKAN ÇOLAKBAYRAKDAR,

ĞRETMENLER GÜNÜ’NÜ TAÇLANDIRDI

BAŞKAN ÖZDOĞAN EMLAK VE ÇTV ÖDEMELERİ DEVAM EDİYOR

2. TAKSİT ÖDEMELERİ İÇİN SON GÜN 30 KASIM

İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ CELALETTİN EKİNCİ’DEN ÖĞRETMENLER GÜNÜ MESAJI

"ÖĞRETMENLİK İNSANLIK TARİHİ BOYUNCA VAR OLMUŞ EN ANLAMLI VE ÖLÜMSÜZ MESLEKLERDEN BİRİDİR"

Anahtar Kelimeler: BAŞKANI BAĞLAMIŞ’ PASTIRMA YORUMU
Gürkan Ofis Mobilyaları

KTB BAŞKANI BAĞLAMIŞ’TAN PASTIRMA YORUMU

BİZ SÜPER LİG’DE DİĞERLERİ AMATÖR

Kayseri Ticaret Borsası Başkanı Recep Bağlamış, son günlerde çeşitli İl’lerin pastırmaya sahip çıkmasına tepki göstererek, “Pastırmanın Başkenti Kayseri’dir, ve hep öyle kalmaya devam edecektir. Bunun tartışılması dahi abesle iştigaldir. Pastırma konusunda Kayseri’nin Süper Ligdeki konumu tartışılamaz. Diğer İl’ler ikinci, üçüncü hatta amatör ligde mücadele etmektedirler” diye konuştu.

Başkan Bağlamış konuyla ilgili olarak şu açıklamaları yaptı.

“Kayseri’de pastırmacılık bir şekilde Orta Asya’dan gelen Türklerle başlamış ve zamanla gelişmiştir. Ünlü Gezgin Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesi‘ndeki bilgilerden de anlaşıldığı kadarıyla, Kayseri’de 17. yüzyılda pastırma imalatı vardı. Pastırma, Türkler vasıtasıyla Rumeli’ye, Balkanlar’a ve çevresine götürülmüştür. Bu tarihsel yolculuk boyunca Oğuzlarla birlikte göç eden pastırma, Anadolu’nun ortasındaki Kayseri’yi kendine yurt edinmiş; sonra da ünü dört bir yana yayılmıştır. Kayseri pastırması 1400’lü yıllardan beri şehrimizde üretilen bir üründür. Bu ürün lezzetiyle, damak tadıyla tüm Türkiye’ye nam salmıştır. Kayseri’nin havası, suyu, baharatı bu ürünün kaliteli ve sürdürülebilir bir ürün olması haline getirmektedir. Bu damak tadıyla alakalıdır. Biz biraz daha yoğun baharatı severiz. Pastırma doğrama şeklimiz farklıdır. Pastırmayı kağıt gibi doğramak gerekir. Kastamonu pastırması duman ve ateşle kurutulur, Kayseri’de ise Erciyes’in soğuğu gibi doğal pişirme yöntemiyle oluşan bir pastırmadır. Et kurutmasında rüzgar çok önemlidir. Kayseri pastırmaları yıllardan beri Karpuzatan mevkiinde kurutulur. Çünkü burası, Erciyes’ten gelen rüzgarı en iyi alan bölgedir. Pastırmayı pastırma yapan üretim metodu ve et için kullanılan hayvandır. Pastırmanın çemenli çemensiz gibi çok fazla çeşidi mevcuttur. Pastırmaya ekstra lezzet katan madde çemendir. Kayseri’ye çemen konusunda da kimse rakip olamaz. Biz Kayseri Ticaret Borsası olarak Karpuzatan bölgesinde faaliyet gösteren pastırma üretici firmalarımızı ziyaret ederek istişarelerde bulunduk. Son günlerde Kayseri pastırmasının Kastamonu pastırması ile kıyaslanması konusunda ki algı yanlışlığını yok etmek için sektörün duayen isimleri ile bir araya geldik. Bu anlamda neler yapabiliriz konusunu tartıştık. Ortaya güzel fikirler çıktı. Kayseri pastırmasının tanıtımı anlamında Kayseri’de ki tüm STK’lar, yerel yönetimler ve siyasilerimizin destekleri ile lobi çalışmaları yapmamız gerektiği kaanatine vardık. Görüştüğümüz duayen isimler destek anlamında üzerlerine düşen neyse onun sözünü verdiler. Kendilerine buradan teşekkür ediyorum.

-Kastamonu’nun tüm il genelinde ürettikleri pastırma miktarı, Kayserideki en küçük pastırma firmasının ürettiği miktarına ancak eşittir. Kastamonu da evlerde merdiven altında üretilen pastırmalar hiçbir zaman Kayseri pastırmasının kalitesine ulaşamaz. Türkiye genelinde perakende olarak satılan tüm pastırmalar Kayseri pastırması adı kullanılarak satılmaktadır. Cumhurbaşkanımız böyle bir espiri yapana kadar aslında kimse Kastamonu pastırmasını tanımıyordu. Bu anlamda Kayseri pastırması lobi mağduru olmuştur. Biz bu yanlış algıyı yok etmek için hergün iletişim mecralarında tanıtım çalışmalarımıza devam ediyoruz. İnşallah kısa zamanda yapacağımız lobi çalışmalarıyla Kayseri pastırması tanıtım anlamında zirvedeki yerini alacaktır.Türkiye’de bir çok yöresel ürün şehirlere mal edilmiştir. Mesela baklavayı Türkiye’nin her yöresinde herkes yapabiliyor. Ancak baklava Gaziantep’in tescilli ürünüdür. Bunu kimse tartışamaz. Pastırmayıda Türkiye de birçok şehirde herkes üretebilir, bunda sıkıntı yok. Ancak pastırmanın gerçek anlamda Anavatanı Kayseridir. Bunun tartışılması dahi abesle iştigaldir. Türkiye de Pastırma konusunda Kayseri Süper Lig’te dir. Diğerleri üçüncü Lig ve amatör Lig’tedir. Birinci tartışmasız zaten bellidir, diğerleri sıralamasını kendileri belirlesinler.


Haber Kaynak : KURUM BÜLTENİ