KANALIMIZA ABONE OL

YEREL BASINA DESTEK OL

 


EDİTÖR

SAYFA EDİTÖRÜ

 Uğur ALTUNER
 editor@kayserihaber.com.tr

   

OSB BAŞKANI NURSAÇAN ÜÇ AYLIK DİLİMİNDE GERÇEKLEŞEN FAALİYETLERİ DEĞERLENDİRDİ

“ÜRETİYORUZ VE ÇITAYI YÜKSELTİYORUZ”

KAYSERİ'DE MART AYINDA 2 BİN 186 KONUT SATILDI

MART AYINDAKİ KONUT SATIŞI GEÇEN YILA GÖRE YÜZDE 5 ARTTI

KAYSERİ'DEKİ PATATESLER 81 İLE GÖNDERİLİYOR

TMO DEPOLARDAKİ PATATESLERİ ALMAYA BAŞLADI

KAYSERİ TİCARET BORSASI GIDA ARGE İSTASYONU KURUYOR

Bağlamış: “ Dünya ile rekabet edebilmek, gelişen teknolojiye ayak uydurabilmek için güzel projeler yapıyoruz”

OSB’DE ÇELİK KAPI İHTİSAS FUARI DEĞERLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI

FUARIN AÇILACAĞI TARİH BELİRLENDİ

UFUK AVRUPA PROGRAMI GİRİŞİMCİLER VE GİRİŞİM SERMAYESİ DESTEKLERİ BİLGİLENDİRME TOPLANTISI

BAŞKAN BÜYÜKSİMİTCİ, “AVRUPA FONLARINDAN DAHA FAZLA YARARLANMALIYIZ”

RAMAZAN AYI ÖNCESİ DOMATESE YÜZDE 50 ZAM

İŞTE PAZAR FİYATLARI

KAYSERİ BAHÇELİK BARAJINDAN MİLLİ EKONOMİYE 'DEV' KATKI

TÜRKİYE EKONOMİSİNE 482 MİLYON 442 BİN 559 LİRALIK KATKI

MALTA'NIN ANKARA BÜYÜKELÇİSİ'NDEN KTO'YA ZİYARET

BÜYÜKELÇİ CUTAJAR: KAYSERİ İLE KARŞILIKLI İŞBİRLİĞİ YAPABİLECEĞİMİZ ÇOK SEKTÖR VAR

“İNŞAAT MALİYETLERİ İKİYE KATLADI”

KAYİMDER BAŞKANI LEVENT AKDOĞAN: TEDARİK ZİNCİRİNDE DE SIKINTI VAR

ZİNCİR MAĞAZALARA DÜZENLEME GELİYOR

KTO BAŞKANI ÖMER GÜLSOY DEĞERLENDİRMELERDE BULUNDU

'BİR ALIŞVERİŞLE ÇOK ŞEY FARK EDER'

BAĞLAMIŞ’DAN KAMPANYAYA DESTEK

MALTA BÜYÜKELÇİSİ KAYSO’DA

KAYSO BAŞKANI BÜYÜKSİMİTÇİ MALTA BÜYÜKELÇİSİ CUTAJAR’I AĞIRLADI

KAYSERİ'DE RAMAZAN PİDESİ FİYATLARI BELLİ OLDU

RAMAZAN PİDESİ FİYATLARI ŞU ŞEKİLDE

RAMAZAN AYINDA PASTIRMA VE SUCUKTA FİYAT ARTIŞI OLMAYACAK

Bağlamış:“Ramazan’da merdiven altı pastırma ve sucuk üretimine karşı bilindik ürünler tercih edilmeli”

KTO ‘KRİPTO PARALAR VE BLOK ZİNCİR EĞİTİMİ’ 2. OTURUMU YAPILDI

ERKİN ŞAHİNÖZ: BİTCOİN’İN PİYASA DEĞERİ TÜRKİYE EKONOMİSİNİN 1,5 KATI

Anahtar Kelimeler: TOPLANTISINI GERÇEKLEŞTİRDİ
Gürkan Ofis Mobilyaları

KTB MART AYI TOPLANTISINI GERÇEKLEŞTİRDİ

BAĞLAMIŞ: HAYVANCILIK SEKTÖRÜ DAHA ÇOK DESTEKLENMELİ

Kayseri Ticaret Borsası meclisi Mart ayı toplantısını gerçekleştirdi.  Kayseri Pancar Ekicileri Kooperatifi Başkanı Hüseyin Akay'ın da onur konuğu olarak iştirak ettiği toplantıda konuşan Kayseri Ticaret Borsası  Başkanı Recep Bağlamış ülkemizde hayvancılık sektörünün daha çok desteklenmesi  gerektiğini vurgulayarak “Türkiye'de hayvancılık sektörünü tehdit eden birçok unsur vardır. Bunlardan ilk akla gelenler plansız yatırımlar, hastalıklar ve ithalattır” ifadesini kullanıp, bu sorunlara çözüm bulunması gerektiğinin altını çizdi.

Kayseri Ticaret Borsası meclisi Mart ayı toplantısını gerçekleştirdi. Kayseri Pancar Ekicileri Kooperatifi Başkanı Hüseyin Akay'ın da onur konuğu olarak iştirak ettiği toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren Kayseri Ticaret Borsası Başkanı Recep Bağlamış Türkiye’nin tarımda söz sahibi olması ve rekabet edebilir düzeye erişebilmesi için; tarımdaki yapısal sorunların çözülmesi, tarımsal üretim ve ticaret politikalarının güçlendirilmesi gerektiğine dikkati çekip, hayvancılık sektörünün çok daha fazla desteklenmesi gerektiğini vurgulayarak şunları kaydetti. “Tarım sektörünün sürdürülebilir rekabet gücü ve küçük üreticilerin yaşayabilmesi; tarım sektöründe yapısal sorunların çözülmesi sayesinde elde edilecek kazanımlar, üretim girdilerinin fiyatlarını azaltma ve katma değeri yüksek üretim ile telafi edilebilir. Türkiye’de arazilerin çok parçalı oluşu, işletmelerin küçük ölçekli olması yapısal bir sorun olarak ortaya çıkmaktadır. Arazi toplulaştırması kaynakların etkin kullanımı ve verimlilik açısından önem taşımaktadır. Bugüne kadar yaklaşık 4 milyon ha alanda arazi toplulaştırması tamamlanmıştır. Ülkemizdeki tarım arazilerinin miras ve satış yolu ile bölünmesini önlemek ve mevcut hisseli arazilerdeki sorunları gidermek amacı ile hazırlanan kanun tasarısı 2014 yılında TBMM genel kurulunda kabul edilmiş ve yürürlüğe girmiştir. Kanun ülkemiz açısından önemli olup, kanundan kaynaklanabilecek olumsuzlukların azaltılması, ekonomik gücü olmayan işletmelerin devamlılığını sağlaması ve toprakların belirli ellerde toplanmamasına yönelik önlemlerin alınması önemlidir. Bu konuda önemli bir gelişme olmakla birlikte çalışmalar hızlandırılmalıdır. Ülkemizdeki hayvancılık konusuna gelecek olursak; Türkiye’de hayvancılık sektörüne daha fazla destek verilmelidir. Bu sayede tarımsal üretimden sağlanan gelirin ve hayvansal üretimden sağlanan proteinin önemli bir kısmını üretmekle kalmayacak istihdama katkısını da sürecektir. Fakat ne yazık ki sektörün istihdama katkısı büyük işletme sayısı arttıkça azalmaktadır. Bu gerçeğin de farkında olunarak aile işletmelerini koruyup geliştirecek politikalara her dönemde öncelik verilmelidir. Türkiye'de hayvancılık sektörünü tehdit eden birçok unsur vardır. Bunlardan ilk akla gelenler plansız yatırımlar, hastalıklar ve ithalattır. Son yıllarda, küçükbaş hayvan yetiştiricisinin desteklemelerden yararlanmasına ve örgütlenmesine yönelik adımlar atılmış olsa da işletmelerin küçük ve dağınık yapısı, sermaye yetersizliği, pazarlama zincirindeki çarpıklıklar, mera alanlarının ve kalitesinin giderek azalması, kaçak hayvan girişleri, yaygın hastalıklar, kırsaldan göç, yetiştiricinin üretim kültüründeki eksiklikler, ürün ve maliyetlerdeki dalgalanmalar gibi faktörler sektörde olumsuz etkilerini sürdürmektedir"                 

Toplantının onur konuğu Kayseri Pancar Ekicileri Kooperatifi Başkanı Hüseyin Akay’ da konuşmasında Kayseri Ticaret Borsası ile Kayseri Şeker Fabrikası arasındaki uzun yıllara dayanan çözüm ortaklığına göndermede bulunup, Kayseri Şeker Fabrikas’ının işlerinin giderek büyüdüğünü belirterek şunları kaydetti. “Son yıllarda bu konuda önemli ilerlemeler kaydedildi. 2015 yılında itibaren özellikle biz lisans depo yatırımları gerçekleştirdik. Boğazlıyan, Develi ve Şarkışla da 80 bin tonluk lisans depo yatırımı gerçekleştirdik. Bu çiftçilerimizin ürünlerinin değerlendirilmesi noktasında oldukça önemli bir adım ve hizmettir. Aslında biz 80 bin tonluk bir başlangıç olarak yapmıştık ama sonradan Toprak Mahsulleri Ofisinin (TMO) uygulamalarında gelişmeler yeteri kadar olmadığı için ya da bazı noktalarda problemler yaşandığı için bu yatırımı daha fazla geliştirme konusunda biraz çekimser davranmaya başladık. Bölgemizde bizim dışımızda da başka yatırımlar yapılıyor. Aslında lisans depo yatırımlarını çok önemli bir adım olarak görüyorum. Bu yatırımlarla Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin teşviki ile ya da onların yönlendirmesi ve bu konuya sahip çıkması ile Türkiye’nin gündemine geldi. Daha önce TMO tarafından yapılan depolarda ancak elde edilen ürünün bir kısmı muhafaza edilebiliyordu. Onun dışında çiftçi hasadını yapıyor ve ürünü başına bela oluyordu. Şimdi bu lisans depolarının artması ile çiftçinin ürünü daha fazla değer etmeye başladı. Bazı aracılardan ziyade çiftçi, devletin vermiş olduğu destek ve teşviklerle daha yüksek gelir elde noktasına geldi. En azından ürününü muhafaza edememe sorunundan dolayı bir an önce elinden çıkarmak mecburiyetinden kurtulmuş oldu. Ürün senedi veriliyor olması nedeni ile de ürünün istediği gibi değerlendirme imkanına sahip hale geldi. Ayrıca bankalardan da avantajlı kredi kullanabilir duruma geldi. Kayseri Şeker bu noktada önemli bir adım atmıştır. Biz görevi aldığımız sırada İncesu’da biraz sıkıntılı bir hayvan çiftliği vardı. Sonra bunu ıslah ettik. Daha sonra Pınarbaşı’nın Pazarören köyünde büyükşehir belediyesinden kiraladığımız alanda gerçekten çok modern bir çiftlik yaptık. Biz orayı yaptıktan sonra orada güzel bir faaliyet başladı. Daha sonra 2018 yılında Gemerek’te yeni bir çiftlik daha yaptık. Böylece çiftlik sayısını da geliştirmiş olduk. Şimdi çiftlik sayısını ve miktarını geliştirmek, sadece Kayseri Şekerin faaliyeti olarak görmemek lazım. Yine lisans depoda olduğu gibi çiftçinin yapmış olduğu üretim faaliyetlerine bir destek olarak bunu değerlendirmek gerekiyor. Çünkü biz bu çiftliklerin ihtiyacı olan yem bitkilerini, özellikle çiftçilerimiz ile sözleşmeli üretim yapmak sureti ile karşılama gayreti içerisindeyiz. Böylece çiftlikteki hayvanların yetişmesi için personel istihdamının yanında aynı zamanda o bölgelerde ki çiftçilerimizin yem bitkileri üretimi konusunda da önemli bir destek sağlanıyor. Bir gelir kapısı sağlanmış oluyor"