KTO PARDUS PROTOKOLÜ İMZALANDI
HİÇYILMAZ: “İŞLETİM SİSTEMİMİZ PARDUS´A DÖNÜŞECEK”
Tarih: 6.11.2017 16:43:59/ 457okunma / 0yorum

HİÇYILMAZ: “İŞLETİM SİSTEMİMİZ PARDUS´A DÖNÜŞECEK”

Kayseri Ticaret Odası ile TÜBİTAK arasında, milli işletim sistemi PARDUS İşletim Sistemi´nin Kayseri´de yaygınlaştırılmasına yönelik protokol imza töreni gerçekleşecektir. Ticaret odası başkanı Mahmut Hiçyılmaz TÜBİTAK ile Pardus´la ilgili olarak protokol yapan ilk oda olduklarını vurguladı.

Ticaret odası toplantı salonunda gerçekleştirilen protokolde konuşan oda Başkanı Mahmut Hiçyılmaz,  Türkiye son 15 yılda ekonomik sosyal ve politik alanlarda elde ettiği başarılar ve kazanımlar la dünyada gelişmiş ilk 10 ekonomi arasında yer alma hedefine adım adım yaklaşmaktadır diyerek şöyle konuştu.

Milli üretim ile dışa bağlılığı azaltma hedefinde olan Türkiye bilişim teknolojilerinde de  bu anlayışla hareket ederek önemli kazanımlar sağlamaktadır pardus işletim sistemi projesi bilişim teknolojilerinde ülkemizin geldiği yeni aşamalar göstergesi konumunda bulunmaktadır pardus´un rekabet edilebilir ve sürdürülebilir işletim sistemi haline getirilmesi için tübitak bünyesinde 2003 yılından bu yana başarılı çalışmalar yürütülmektedir. Tübitak ulakbim tarafından verilen doğrudan veya dolaylı destekle bugüne kadar 15 binden fazla bilgisayarın milli işletim sistemi konusunda dönüşümü sağlanmıştır. KTO olarak bu dönüşüme katkı sağlamak ve pardus işletim sisteminin Kayseri´de yaygınlaştırılması için tübitak ile işbirliği protokolü imzalıyoruz TOBB´a bağlı ticaret odaları arasında TÜBİTAK ile pardus´la ilgili olarak protokol yapan ilk oda olduğumuzu da buradan vurgulamak istiyorum. TÜBİTAK´ın desteği ile öncelikle şehrimizdeki bilişim firmalarının pardus işletim sistemi konusunda bilgilendirilmesini uzmanlaştırılmasını hedeflemekteyiz bu kapsamda pardus işletim sisteminin yaygınlaştırılması konusunda eğitimler, seminerler ve tanıtım faaliyetleri düzenleyeceğiz. Üyelerimizi pardus işletim sistemine geçişi konusunda danışmanlık hizmeti sağlanması içinde çalışmalar yürüteceğiz. Bu arada KTO olarak bizde tedriji olarak yavaş yavaş işletim sistemimizi pardus´a dönüştüreceğiz. Bu protokolün imzalanması sonrasında Kayseri´de uygulamaya geçilmesi için hem milli bir projeye destek vermeyi hem de bilişim firmalarımızın yeni iş alanlarına kavuşmalarına katkı sunmayı amaçlamaktayız. İlk adım olarak pardus işletim sistemi eğitimlerimizi 13-17 kasım tarihlerini arasında odamızda gerçekleştireceğiz. Firmalarımızı bu eğitimlere katılmaya ve milli işletim sistemi pardus´un yaygınlaşmasına destek vermeye davet ediyorum.

Tübitak Ulakbim enstitü Müdürü Mehmet Mirad Satoğlu´da Pardus projesi hakkında bilgiler verdi. Satoğlu şöyle konuştu. proje de en önemli hedef öncelikli olarak kamu kurumlarındaki yaygınlaşmayı sağlamak. Ulakbim´de başlayan çalışmalar neticesinde bugün E devlet eylem planını hem siber güvenlik eylem planında pardus yerini almış bulunmaktadır, çünkü gerek milli tanıtımını önemli tasarruflar sağlıyor olması gerek siber güvenlik anlamında doğal olarak daha korunaklı bir işletim sistemi olması zararlı yazılımlara karşı doğal koruma sağlıyor. Bundan dolayı da kamuda oldukça ses getiren bir noktaya gelmiş durumda .

Konuşmaların ardından taraflar arasında işbirliği protokolü imzalandı.

HABER: SÜLEYMAN ERDOĞAN
Video Tarihi: 6.11.2017 16:43:59
Kaynak: HABER MERKEZİ

Anahtar Kelimeler: PARDUS PROTOKOLÜ İMZALANDI
NNY ÜNİVERİSTESİ TÜBİTAK PROJELERİNDE FARK YARATTI…
NNY ÜNİVERİSTESİ TÜBİTAK PROJELERİNDE FARK YARATTI…
Nuh Naci Yazgan Üniversitesi (NNYÜ) Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü, TÜBİTAK tarafından desteklenen toplam 25 proje ile ülkemizdeki Beslenme ve Diyetetik Bölümleri içinde en fazla proje yürüten bölümoldu.
ENERJİ ÇALIŞTAYI YAPILACAK
ENERJİ ÇALIŞTAYI YAPILACAK
“2018 YILI ENERJİ ÖNCELİĞİMİZ OLACAK”
MİLLİ İŞLETİM SİSTEMİ PARDUS EĞİTİMLERİ KTO´DA BAŞLADI
MİLLİ İŞLETİM SİSTEMİ PARDUS EĞİTİMLERİ KTO´DA BAŞLADI
TÜBİTAK tarafından geliştirilen Milli İşletim Sistemi PARDUS eğitimleri Kayseri Ticaret Odası´nda yapılan açılış töreni ile başladı.
DÜNYA BİLİM FORUMU 2017
DÜNYA BİLİM FORUMU 2017
AGÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Yusuf Baran Dünya Bilim Forumu´nda Konuşma Yaptı...
TÜRK TELEKOM
TÜRK TELEKOM
KAYSERİLİ KADINLARA TEKNOLOJİ EĞİTİMİ VERDİ …
KAYSERİ ŞEKER,
KAYSERİ ŞEKER,
PANCAR YIKAMA ATIK SUYUNDAN BİYOGAZ ÜRETİMİNİ GERÇEKLEŞTİRDİ ...
ERCİYES TEKNOPARK´TAN GİRİŞİMCİLERE TEKNOLOJİK FİKİR DOPİNGİ
ERCİYES TEKNOPARK´TAN GİRİŞİMCİLERE TEKNOLOJİK FİKİR DOPİNGİ
´SERA IDEA TO BUSİNESS CHALLENGE 2´ DÜZENLENDİ …
MELİKGAZİ BELEDİYESİ MALİ HİZMETLER MÜDÜRLÜĞÜ´NDE
MELİKGAZİ BELEDİYESİ MALİ HİZMETLER MÜDÜRLÜĞÜ´NDE
İŞLEMLER DOKUNMATİK YAPILIYOR ...
BÜNYAN BELEDİYESİ
BÜNYAN BELEDİYESİ
BELBİS YAZILIMINI KULLANMAYA BAŞLADI ...
ZİRAİ MÜCADELEDE, İLAÇ YERİNE FAYDALI BÖCEKLER KULLANILACAK
ZİRAİ MÜCADELEDE, İLAÇ YERİNE FAYDALI BÖCEKLER KULLANILACAK
Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Özkan Kayacan, “Kayseri her konuda olduğu gibi bu konuda da Türkiye´ye örnek olacak”
KAYSERİ´DE AR-GE VE TASARIM MERKEZLERİ
KAYSERİ´DE AR-GE VE TASARIM MERKEZLERİ
SAYISI 8 OLDU ...
ERCİYES TEKNOPARK
ERCİYES TEKNOPARK
“KAPADOKYA IP GÜNLERİ 2017” ETKİNLİĞİ DÜZENLEDİ ...
TALAS´IN GES´İ TAVAS´A ÖRNEK OLDU
TALAS´IN GES´İ TAVAS´A ÖRNEK OLDU
Talas Belediyesi´nin kardeş belediyesi olan Denizli Tavas Belediyesi bir dizi inceleme yapmak için Talas ilçesine teknik gezi düzenledi. Tavas´tan gelen heyet ilçede hayata geçen birçok projeyi inceleme imkanı da buldu.
ECO  PARK´IN
ECO PARK´IN
İLK DİREKLERİ DİKİLMEYE BAŞLADI …
ERCİYES TEKRNOPARK´TAN
ERCİYES TEKRNOPARK´TAN
BİGG PROGRAMINDA BÜYÜK BAŞARI ...
SAYFA EDİTÖRÜ

/resimler/2015-4/16/1020184616446.jpg

 

    Süleyman ERDOĞAN
     editor@kayserihaber.com.tr 
    

Resmi İlanlar

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Kayseri
23 Kasım 2017 Perşembe
Bugün
Karlı - Yağmurlu
6 °C
0 °C
Cuma
Parçalı bulutlu
7 °C
-3 °C
Cumartesi
Güneşli
9 °C
-7 °C
KAYTV

Kaytv kayseri üzerinde

 

İLETİŞİM

Adres : Turgut Reis Mahallesi
İlgi Sok. Şehit İsmal Uygun Ap
No:22/A Kocasinan / KAYSERİ
Telefon : 0 352 235 63 63
Fax : 0 352 235 84 74

/resimler/2017-9/7/1139320060307.jpg
KANALIMIZA
ABONE OL