KANALIMIZA ABONE OL

YEREL BASINA DESTEK OL

 


EDİTÖR

SAYFA EDİTÖRÜ

 Uğur ALTUNER
 editor@kayserihaber.com.tr

   

OSB BAŞKANI NURSAÇAN ÜÇ AYLIK DİLİMİNDE GERÇEKLEŞEN FAALİYETLERİ DEĞERLENDİRDİ

“ÜRETİYORUZ VE ÇITAYI YÜKSELTİYORUZ”

KAYSERİ'DE MART AYINDA 2 BİN 186 KONUT SATILDI

MART AYINDAKİ KONUT SATIŞI GEÇEN YILA GÖRE YÜZDE 5 ARTTI

KAYSERİ'DEKİ PATATESLER 81 İLE GÖNDERİLİYOR

TMO DEPOLARDAKİ PATATESLERİ ALMAYA BAŞLADI

KAYSERİ TİCARET BORSASI GIDA ARGE İSTASYONU KURUYOR

Bağlamış: “ Dünya ile rekabet edebilmek, gelişen teknolojiye ayak uydurabilmek için güzel projeler yapıyoruz”

OSB’DE ÇELİK KAPI İHTİSAS FUARI DEĞERLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI

FUARIN AÇILACAĞI TARİH BELİRLENDİ

UFUK AVRUPA PROGRAMI GİRİŞİMCİLER VE GİRİŞİM SERMAYESİ DESTEKLERİ BİLGİLENDİRME TOPLANTISI

BAŞKAN BÜYÜKSİMİTCİ, “AVRUPA FONLARINDAN DAHA FAZLA YARARLANMALIYIZ”

RAMAZAN AYI ÖNCESİ DOMATESE YÜZDE 50 ZAM

İŞTE PAZAR FİYATLARI

KAYSERİ BAHÇELİK BARAJINDAN MİLLİ EKONOMİYE 'DEV' KATKI

TÜRKİYE EKONOMİSİNE 482 MİLYON 442 BİN 559 LİRALIK KATKI

MALTA'NIN ANKARA BÜYÜKELÇİSİ'NDEN KTO'YA ZİYARET

BÜYÜKELÇİ CUTAJAR: KAYSERİ İLE KARŞILIKLI İŞBİRLİĞİ YAPABİLECEĞİMİZ ÇOK SEKTÖR VAR

“İNŞAAT MALİYETLERİ İKİYE KATLADI”

KAYİMDER BAŞKANI LEVENT AKDOĞAN: TEDARİK ZİNCİRİNDE DE SIKINTI VAR

ZİNCİR MAĞAZALARA DÜZENLEME GELİYOR

KTO BAŞKANI ÖMER GÜLSOY DEĞERLENDİRMELERDE BULUNDU

'BİR ALIŞVERİŞLE ÇOK ŞEY FARK EDER'

BAĞLAMIŞ’DAN KAMPANYAYA DESTEK

MALTA BÜYÜKELÇİSİ KAYSO’DA

KAYSO BAŞKANI BÜYÜKSİMİTÇİ MALTA BÜYÜKELÇİSİ CUTAJAR’I AĞIRLADI

KAYSERİ'DE RAMAZAN PİDESİ FİYATLARI BELLİ OLDU

RAMAZAN PİDESİ FİYATLARI ŞU ŞEKİLDE

RAMAZAN AYINDA PASTIRMA VE SUCUKTA FİYAT ARTIŞI OLMAYACAK

Bağlamış:“Ramazan’da merdiven altı pastırma ve sucuk üretimine karşı bilindik ürünler tercih edilmeli”

KTO ‘KRİPTO PARALAR VE BLOK ZİNCİR EĞİTİMİ’ 2. OTURUMU YAPILDI

ERKİN ŞAHİNÖZ: BİTCOİN’İN PİYASA DEĞERİ TÜRKİYE EKONOMİSİNİN 1,5 KATI

Gürkan Ofis Mobilyaları

KTO ‘KRİPTO PARALAR VE BLOK ZİNCİR EĞİTİMİ’ 2. OTURUMU YAPILDI

ERKİN ŞAHİNÖZ: BİTCOİN’İN PİYASA DEĞERİ TÜRKİYE EKONOMİSİNİN 1,5 KATI

Kayseri Ticaret Odası (KTO) tarafından online düzenlenen “Kripto Paralar ve Blok Zincir” konulu eğitim programının ikinci oturumu yapıldı. Stratejik Yönetim Danışmanı Erkin Şahinöz, Kripto paralardan sadece Bitcoin’in piyasa değerinin 1 trilyon doların üzerinde olduğunu, bununda Türkiye ekonomisinin 1.5 büyüklüğüne ulaştığını söyledi. Şahinöz, kripto paralara yatırım yapacaklara da tavsiyelerde bulundu.

Kayseri Ticaret Odası eğitim faaliyetleri kapsamında dijitalleşmeyle birlikte hayatımıza giren ve kavram karmaşası en yüksek noktada olan Kripto paralar ve blok zincir konusunda iki oturumdan oluşan program düzenledi.

KTO Yönetim Kurulu Üyesi Latif Başkal, Şevket Uyar ve Genel Sekreter Mevlüt Çil’in moderatörlüğünde online olarak gerçekleştirilen ikinci oturum programına konuşmacı olarak Stratejik Yönetim Danışmanı Erkin Şahinöz katıldı.

Programın açılışında konuşan Başkal, “Geçtiğimiz hafta ilk oturumunu yaptığımız Kripto Paralar ve Blok Zincir Eğitimin bu hafta ikinci oturumunu yapıyoruz. Kripto Paralar ile andığımız ve blok zincir dediğimiz uygulamanın aslında hayatımıza ne kadar girdiğini, tüketici taleplerinden aldığı ürünün menşeinin nerden geldiğinden, tapu ve finansal işlemlere kadar birçok konuda her geçen gün biz pek hissetmesek de hayatımızın içerisine giriyor. 20 - 25 yıllık bir geçmişi olan oluşumun tabir-i caizse binlerce yıllık dünya ticareti içerisine ne kadar hızlı bir şekilde yerleştiğini, birkaç yıl sonra kısa vadede dünya ticaret hacminin çok ciddi bir kısmının blok zincir üzerinden yapılacağını hocamız anlatacak. Eğitim programımızın tüm katılımcılarına teşekkür ederiz” diye konuştu.

Online olarak düzenlenen programın konuşmacısı Erkin Şahinöz, sözlerine geçtiğimiz hafta verdiği eğitimde alınan yolda ilerlenmeyeceğini, yan yollara sapılacağını belirterek, blok zincirin de sanayideki değişim gibi evreleri olduğunu söyledi. Bu evreleri değerlendiren Şahinöz, "Bitcoin ve arkadaşları 2009 yılında 1.0 dönemini başlatmıştı. Ethereum 2014 ile beraber bütün masayı devirdi. Blog zincir 2.0'a geçtik. Burada da ethereum ve arkadaşları var" dedi.

Eğitim katılımcılarına geçen hafta verdiği eğitimin özetini grafik üzerinde aktaran Şahinöz, “Kripto para aleminde bitcain buranın rezerv parasıdır. Yüzde 56 ağırlığa sahip ama giderek düşüyor. Çünkü coin sayısı artıyor, diğer coinler popülerleşmeye başlıyor. Dolayısıyla kripto para ve blok zincir dünyası için bitcoinin yüzeysel olarak ağırlığının düşmesi iyi bir şey. Fiyatı 58 bin 200 dolar. Piyasa değeri 1 trilyon doların üzerinde. Neredeyse Türkiye ekonomisinin 1.5 katı büyüklüğüne ulaşmış sadece bir kripto para. Ethereum son günlerde hareketlendi. 2 bin 65 dolar. Kripto paraları Arzı sınırlı olanlar ve arzı sınırsız olanlar diye ikiye ayırmıştık. Arzı sınırlı olanlar yani altına benzeyenlerden bitcoin arzı sınırlı olanlardandır. Toplam 21 milyon. Bunlar önceden belirleniyor. Sonradan değiştirilebilir ama kalabalıkların kabul etmesi lazım. Yüzde 89 dolaşımda. Bitcoin 90 dolarlarla başlamış 2017 sonunda ise yükselişe geçmiştir. Bunun sebebi bireylerden kaynaklı. 17 bin dolara kadar çıktı, daha sonra 4 bin dolara kadar düştü. Şimdi bir yükseliş daha yaşanıyor. Bunun sebebi ise kurumlardan kaynaklanıyor“ ifadelerini kullandı.

Hukukçular, muhasebeciler ve müşavirlere, sosyal medyadan da ısrarla çağrılar yaptığının altını çizen Şahinöz, “ Ne olur şu dünyayı biraz anlayın, Bu dünya ile ilgili kendi meslek alanlarınızda neler yapabilirsiniz bu düşünün. Çünkü kripto para ve blok zincir dünyasının çok yakında fazla hukukçuya, müşavire, yazılımcıya ihtiyacı olacak. Bunlarda fark oluşturmak için muhteşem fırsatlar. Kimsenin yapmadığı işi yapmak var. Buna karar vermek lazım” dedi.

Konuşmasında Kripto paraların blok zinciri hakkında da bilgiler veren Şahinöz, “ Blok zincir çok şahitli bir kayıt defteridir. Bitcoinde 200 bin tane, Ethereum’da 50 bin tane kayıt tutucu var. Bitcoin’in ilk kayıt tarihi 3 Ocak 2009, 10 dakikada bir yeni sayfa ekleniyor. Sayfanın içerisinde o an dünyada olan işlemler var. Sayfa dolunca yeni sayfaya geçiliyor. Defterin tamamı tek bir merkezde değil, herkeste var. Kayıt tutma işinin getirisi de var. Kayıt defteri tutanlar komisyonunu alırlar ve ödüllendirilirler“ diye konuştu.

Şahinöz, kripto para borsasını değerlendirerek, buralardaki güvenlik önlemlerine dair de örnekler verdi. Dünyada Kripto paraların yatırım amaçlı kullandığını ifade eden Şahinöz, “Ticarette kullanım artacak. Önümüzdeki 5 yıl sizi etkilemez. 9 bin kripto para var ve birçoğu gidecek. Burada titiz davranın, bilenlerle yol alın. Çok seçici olun“ şeklinde konuştu.

3 bölüm halinde yaklaşık 3 saat boyunca bilgiler veren Şahinöz, programda katılımcılardan gelen soruları da yanıtladı.