EDİTÖR

SAYFA EDİTÖRÜ

   Süleyman ERDOĞAN
   editor@kayserihaber.com.tr                      

   

KIŞ LASTİĞİ TAKMAYANLARA CEZA UYGULANACAK

Kent genelinde yolcu ve eşya taşımasında kullanılan araçlarına kış lastiği takmayanlara cezai işlem uygulanacağı bildirildi.

İLÇE SAĞLIK MÜDÜRÜ ANTEPLİOĞLU YARDIM BEKLEYEN AİLEYİ ZİYARET ETTİ

“SİZLER İÇİN ELİMİZDEN GELENİ YAPACAĞIZ”

ÇOCUKLARIMIZIN EĞİTİMİ HER ŞEYDEN ÖNCE GELMELİDİR

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Nevzat Özer, "Çocuklarımızın eğitim her şeyden önce gelmelidir" dedi.

OĞLUNUN 'ŞEHİTLİK' UNVANINI 5 YIL SONRA ALABİLDİ

Baba İhsan Arslan: 5 yılı dolduran bir süre de olsa çocuğumun intihar etmediğini mahkeme kararıyla kesinleştirmiş bulunuyoruz

ÖZÇELİK-İŞ SENDİKASI BU SEFER İŞÇİ EŞLERİNİ SEVİNDİRDİ

Özçelik-İş Sendikası dağıttığı hediyelerle bu kez üyelerinin eşlerini sevindirdi

ŞİZENSEFALİ HASTASI BEBEĞİN AİLESİ YARDIM BEKLİYOR

Baba Hamit Sevik: "Çocuğun kontrolü için sürekli izin aldığımdan dolayı işten çıkarıldım"

MİLLETVEKİLLERİNİN DE KIRIMIZI IŞIKTA BEKLEMESİNİ İSİTİYORUZ

Gönüllü Kültür Kuruluşları Dernek Başkanı Ahmet Taş tertiplenen basın toplantısında 2019 yılını değerlendirip, şehir insanı adına yerel yöneticilerden beklentileri dile getirdi.

BİRLİK HABER SEN KAYSERİ ŞUBE BAŞKANI MEHMET TAŞ:

“PTT PERSONELLERİ ÇÖZÜM BEKLEMEKTEN BIKTI”

İŞKUR 23 BİN KİŞİYİ İŞE YERLEŞTİRDİ

İŞKUR Kayseri İl Müdürvekili Ayşe Ak: Ocak 2019’dan bu tarihe kadar 112 bin başvuru gerçekleşmiş, 23 bin 931 kişi de kurumumuz aracılığıyla işe yerleşmiştir

TOMARZA KAPUKAYA MAHALLESİNDE BAŞLAYAN AKIM ARGINCIK’TA DA İLGİ GÖRDÜ

MUHTAR ELVAN: “CENAZE YEMEKLERİNİ KALDIRACAĞIZ”

KAYBETTİĞİ KÖPEĞİNİ SOSYAL MEDYA ARACILIĞIYLA BULDU

“SATAMAYINCA ÇOCUKLARA VERMİŞ”

TEK MANDA İLE BAŞLADIĞI BESİCİLİKTE FİRMALARA ÜRÜN SATIYOR

Sayısını 20'ye ulaştırdığı mandalardan elde ettiği sütten yoğurt, kaymak, tereyağ ve peynir yapıp satıyor

TÜRK ASTRONOMİ DERNEĞİNDEN ŞEHİRLER İÇİN "DOĞRU AYDINLATMA" UYARISI

Dernek Başkanı Prof. Dr. İbrahim Küçük: Şehirlerimizi aydınlatmamız gerekiyor ancak doğru aydınlatmamız gerekiyor.”

MÜTEAHHİT MAĞDURU VATANDAŞLAR YETKİLİLERDEN YARDIM İSTEDİ

ARSA SAHİPLERİ İSYAN ETTİ

KAYMAKAM DURU, AKŞAM YEMEĞİNİ YURTTA KALAN ÖĞRENCİLERLE YEDİ

TABLDOT SIRASI BEKLEDİ, ÖĞRENCİLERLE SOHBET ETTİ

EĞİTİM BİRSEN DEVELİ TEMSİLCİLİĞİ DUALARLA AÇILDI

Türkiye’nin en büyük sendika hareketi olan Memur-Sen’in eğitim sendikası olan Eğitim-Bir-Sen Kayseri’deki ilk ilçe temsilciliğini Develi’de açtı.

Anahtar Kelimeler: KÜLTEPE' KAZILAR ÇIKARILACAK

KÜLTEPE'DEKİ KAZILAR 12 AYA ÇIKARILACAK

Dursun, Kültepe'deki kazıların 12 aya çıkarılmasının düşünüldüğünü söyledi

Kayseri İl Kültür ve Turizm Müdürü Dr. Şükrü Dursun, Kayseri için önemli bir tarihi değere sahip olan Kültepe'deki kazıların 12 aya çıkarılmasının düşünüldüğünü söyledi. Dursun ayrıca, Taşhan bölgesinde çıkarılan 7 buçuk milyon yıllık fosillerin de Anadolu ve dünyadaki en sağlam örnekleri taşımasından dolayı büyük öneme sahip olduğunu kaydetti.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Dr. Şükrü Dursun; Kayseri-Sivas Karayolu'nun 20. kilometresinde bulunan Kültepe Kaniş-Karum Höyüğü'nde 1948 yılında başlayan kazıların, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 12 aya çıkarılması düşünüldüğünü söyledi. Ayrıca Kültepe'nin hemen yanında bir tablet müzesinin de planlandığını aktaran Dursun; "Kültepe'deki kazı çalışmalarımız Prof. Dr. Fikri Kulak hocamız tarafından devam ettirilmektedir. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafında 12 aya çıkarılması düşünülen kazılardan birisi. Kültepe, Kayseri için önemli bir tarihi değere sahip önemli bir merkez. Bu nedenle kazıların 12 aya çıkarılmasının büyük önem katacağını düşünmekteyiz. Aynı zamanda Kültepe’nin hemen yanı başında bir tablet müzesi planlanmakta. Ziyaretçilerin kazı alanına gelip kazıyı gezdikten sonrada tablet müzesine uğraması büyük bir önem taşıyacak. Yani orada kazı alanını gördükten sonra kazıda çıkanları bu tabletleri görmeleri açısından oldukça önemli olduğunu düşünmekteyiz" ifadelerini kullandı.

"Taşhan'dan çıkarılan fosiller şuana kadar bulunmuş en sağlam örnekler"

Keykubadiye Sarayı kazılarının devam ettiğini aktaran Dursun; "Kayseri'de bir farklı değerimiz daha var. Buradaki ilk adımlar 2015 yılın da Bakanlar Kurulu kararı ile Prof. Dr. Ali Baş hocamızın kazı başkanlığında başladı. Keykubadiye Sarayı, Şeker Fabrikası arazisi içerisinde, Şeker Gölü dediğimiz alanın doğusunda yer almaktadır. Çok önemli bir nokta. 'Neden?' derseniz unutulmuş bir yer aslında ismi mahalleler arasında yaşayan bir değer. Keykubat mahallesi diye bir mahallemiz var. Kazılar 2015 yılında başladı, 2019 yılında da başarılı bir sezon geçirerek bu sezon kapatıldı. Ama her sezon düzenli olarak devam etmektedir. Selçuklu dönemine ait çok çeşitli kültür varlığı açığa çıkarılıyor. Bunlar da inşallah hocamızın sonraki dönemde yayınlamasıyla ya da müzede sergilenmesiyle insanlarımızın, vatandaşlarımızın her birinin görüşüne sunulacaktır" diye konuştu.

Taşhan bölgesinde çok çeşitli fosillerin açığa çıkarıldığını ve bu örneklerin çok önemli olduğunun altını çizen İl Kültür ve Turizm Müdürü Dr. Şükrü Dursun; "Bunların 7 buçuk milyon yıllık olduğunu uzmanlarımız söylüyor. Hacı Bayram Veli Üniversitesinden Okşan hocamız tarafından bu kazılar sürdürülüyor. Bu fosillerin önemi şöyle; şuana kadar bulunmuş en sağlam örnekler olması açısından büyük değer taşıyor. Bunun dışında da Kayserimiz'de çok eski dönemlerde yaşamış olan canlıları göstermesi açısından da büyük önem taşıyor. Anadolu'daki en sağlam örnek olması açısından büyük önem taşıyor. Hatta dünyadaki en sağlam örnekleri taşımasından dolayı büyük öneme sahip" dedi.

"Kayseri Kalesi Kayseri Müzesi şehir için bir marka"

Uzun süren restorasyon çalışmalarının tamamlanmasının ardından açılışı yapılan Kayseri Kalesi'nin içerisindeki Kayseri Müzesi'nde bin 700 eserin segrilendiğini aktaran Dursun; "Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan Kayseri'de gerçekleştirmiş olduğu toplu açılış töreninde Kayseri Kalesi içerisinde olan müzemizin açılışını da gerçekleştirdi. Müzemiz çok zengin koleksiyona sahip, yaklaşık 37 bin eseri içerisinde barındıran bugün de yaklaşık bin 700 eserin sergilendiği bir müzedir. Kalkolitik Dönemden Osmanlıya kadar hemen her dönemi görebileceğimiz önemli bir müze. Müzemiz açıldıktan sonra bizi mutlu eden çok gelişmeler oldu. Vatandaşımızın ilgisi oldukça yoğun, şuan baktığımız zaman rakamlara günlük ziyaretçi sayımız binin üzerinde. Bu açıdan da Kayserimizin, Kayserili vatandaşlarımızın veya diğer illerden gelen vatandaşlarımızın bunun dışında yabancı turistlerin de yoğun ilgisi olduğunu görmekteyiz. Kayseri için bir marka olacağını düşünüyoruz“ şeklinde konuştu.

Kayseri'nin hemen hemen her yerinde çeşitli kültürel ve doğal güzellikleri olan yerleşim birimlerinin olduğunu, bunlara yerli ve yabancı turistlerin ziyaret etmesini istediklerini de kaydeden Dursun, gerekli adımları attıklarını da belirtti. İl Kültür ve Turizm Müdürü Dr. Şükrü Dursun konuşmasını şöyle sürdürdü;

"Kayseri bilindiği üzere sanayi ve ticaret şehri aslında. Bu ticaretin geçmişine baktığımız zaman Kültepe'den Selçukluya kadar her alanda bu ticaretin canlılığını görüyoruz. Sanayi ve ticaretin dışında da kültürel değerlerin, doğal güzelliklerin ön plana çıktığı kent halindeyiz. Mesela Kültepemiz bir marka olmuş bunun dışında da kent merkezine baktığımız zaman önemli bir Selçuklu yerleşimi görmekteyiz. Burada Selçuklu, Osmanlı dönemine ait çeşitli eserler bulunmakta. Tabi ki bunların insanların kültürel değerleri görmesini istiyoruz, yabancı turistlerin gelip görmesini istiyoruz. Buna yönelik bazı çalışmalarımız olacak. Erciyes gibi büyük bir markamız var, oraya her yıl kış turizmi için, kayak turizmi için gelen turistlerimiz bulunmakta. Biz aynı zamanda kent merkezimize yeterli sayıda turist gelsin, bu doğal güzelliklerimiz dışında kültürel varlıklarımızın da görülmesini istiyoruz. Buna yönelik çalışmalarımız olacak. Sadece kent merkeziyle bırakmamak lazım, bilindiği üzere bizim Yahyalı'da Kapuzbaşı Şelalemiz, Sultan Sazlığımız, Erdemli Vadimiz böyle de değerlerimiz var. Yani ilçelerimize baktığımız zaman hemen hemen her yerde çeşitli kültürel ve doğal güzellikleri olan yerleşim birimlerimiz var. Bunlara da yerli veya yabancı turistlerin gelip görmesini istiyoruz, inşallah adımlarımızı başlattık başarılı oluruz."

Haber Kaynak : İHA