EDİTÖR

SAYFA EDİTÖRÜ

   Süleyman ERDOĞAN
   editor@kayserihaber.com.tr                      

   

KULAKTAN DOLMA BİLGİLERLE AKTARLARA KOŞMAYIN

HEKİME BAŞVURMADAN BİTKİSEL İLAÇ KULLANMAYIN

ANNELERE MANEVİ, OTİZMLİ ÇOCUKLARINA FİZİKSEL TERAPİ

ÇORUM’DAN GELEN 15 OTİZMLİ ÇOCUK VE ANNELERİ ERCİYES’TE KAMPA GİRDİ

ŞEHİR HASTANESİ ŞİFA DAĞITIYOR

DAHA ÖNCE FRANSA'DA ŞİFA ARAYAN HASTALAR ARTIK TÜRKİYE VE KAYSERİ'Yİ TERCİH EDİYOR

5. ÜROONKOLOJİ KONSEYİ TOPLANTISI

ERÜ’DE '5. ÜROONKOLOJİ KONSEY TOPLANTIS'I GERÇEKLEŞTİRİLDİ

GENEL CERRAHİ UZMANI DOÇ. DR. TOPUZ: “GENÇLERİ OBEZİTE KONUSUNDA BİLGİLENDİRMELİYİZ”

Şehir Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Ömer Topuz haber ekibimize obezite ve obezite cerrahisi hakkında bilgiler verdi.

AĞIR ENGELLİ ÇOCUĞU OLAN ÇALIŞAN ANNEYE ERKEN EMEKLİLİK

SGK İl Müdürü Hacı Ali Hasgül: "58 yaşında emeklilik hakkı bulunan anne, 8 yıl ağır engelli çocuğu ile çalışma haddi içerisinde yer alırsa 56 yaşında emekli olacak"

VÜCUT DİRENCİNİ ARTIRMAK İÇİN DENGELİ BESLENİN

MEVSİM ŞARTLARINA UYGUN GİYİNİN

TÜRKİYE’DE İLK KEZ MİLLİ EĞİTİM PERSONELİNE İLK YARDIM EĞİTİMİ SERTİFİKASI

EKİNCİ: “ÇOCUKLARIMIZIN CAN GÜVENLİĞİ ÇOK ÖNEMLİ”

OBEZİTE KURTULMASI ZOR BİR BATAKLIKTIR

GENEL CERRAHİ UZMANI DOÇ. DR. TOPUZ, OBEZİTE VE OBEZİTE CERRAHİSİ  HAKKINDA BİLGİLER VERDİ

HASTA YAKINLARINI MUTLU EDEN SAĞLIK HİZMETİ

EVDE SAĞLIK HİZMETLERİ, VATANDAŞTAN DA TAM NOT ALAMAYA DEVAM EDİYOR

BOL BOL TURP TÜKETİN, TURP GİBİ OLUN

TURPU SOFRALARINIZDAN EKSİK ETMEYİN

DİYABET SİNSİ BİR HASTALIKTIR

ENDOKRİNOLOJİ UZMANI DR. DOĞAN: “ÜLKEMİZDE 11 MİLYON DİYABETLİ VAR”

SAĞLIK BAKANLIĞI'NDAN KAYSERİ'Yİ SEVİNDİRECEK ONAY

YAHYALI DEVLET HASTANESİ’NİN CİHAZ VE MEFRUŞAT ALIMI ONAYLANDI

TALAS’TAN ANNE ADAYLARINA KURS

ANNE ADAYLARINA UZMAN DOKTORLAR TARAFINDAN GEBELİĞE DAİR KONULARDA EĞİTİM VERİLDİ

ERÜ’DE “ANTİBİYOTİK FARKINDALIK HAFTASI” ETKİNLİĞİ DÜZENLENDİ

Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Tıp Fakültesi Hastaneleri’nde “Antibiyotik Farkındalık Haftası” etkinliği düzenlendi.

KALP HASTALARINA MÜJDELİ HABER

KALP HASTALARI KALABALIK ORTAMLARDA GÜVENLE DOLAŞABİLECEK

LENFÖDEM HASTASI ŞEHİR HASTANESİNDE

SAĞLIĞINA KAVUŞTU

3 yıl önce geçirdiği ameliyattan sonra bacağında şişlik oluşan Mustafa Sağdıç, Kayseri Şehir Hastanesi´nde Lenfödem Merkezi´nde gördüğü tedavi sonucu sağlığına kavuştu.

Kayseri´de yaşayan Mustafa Sağdıç, yıllar önce geçirdiği bir ameliyat sonrası bacağında oluşan şişlik nedeniyle yürümekte zorlanmaya başladı. Çeşitli tedaviler gören Sağdıç, şikayetinin geçmemesi üzerine Mayıs ayında açılışı gerçekleştirilen Şehir Hastanesi´nde tekrar tedaviye başladı. Burada Lenfödem Merkezi´nde Sorumlu Fizyoterapist Hasan Üyel öncülüğünde tedavi gören Sağdıç´ın şişen bacağı yaklaşık 12-13 santim inceltildi. Bacağın normal görünümünü almasıyla Sağdıç, tekrar eski sağlığına kavuştu.

Lenfödem hakkında bilgiler veren Kayseri Şehir Hastanesi´nde Sorumlu Fizyoterapist Hasan Üyel, ?Şehir Hastanesi´nde hastalarımıza lenfödem tedavisi de yapmaktayız. Lenfödem hastalarda ?Primer lenfödem´ ve ?sekonder lenfödem´ dediğimiz iki grup şeklinde karşımıza çıkmakta. Primer Lenfödem sebebi belli olmayan, doğuştan ya da sonradan herhangi bir şekilde karşımıza çıkıyor. Sekonder Lenfödem dediğimiz ikinci grup lenfödemler travmaya, ortopedik cerrahi operasyonlara bağlı ya da radyoloji tedavisi sonrası karşımıza çıkmakta. Lenfödem tedavisinde 4 tane ana parametresi var" dedi.

"KESİNLİKLE HACAMAT VE SÜLÜK YAPTIRMAYIN"

Tedavi aşamalarını aktaran Üyel, "Bunlardan birincisi hastanın lenf drenajı uygulaması. Lenf drenajı fizyoterapistler olarak manuel yaptığımız bir uygulama. Kesinlikle klasik masajdan çok farklı bir uygulama. Klasik masajda hastanın derin dokularına tedavi yapılırken burada deri altında herhangi bir damar içerisinde dolaşmayan sıvının kalbe doğru itilmesini sağlamaktayız. İkinci olarak kısa gerim bandaj uygulaması, elastik bandajlardan tamamen farklı bir bandaj. Hastaya çok katlı bir bandaj uygulayarak 24 saat bu bandaj içerisinde hasta aktivitelerini rahatlıkla yapabilmekte. Bu da ödemin azalmasını etkileyen ikinci bir faktör. Üçüncüsü ise hastanın cildinin korunması. Lenfödem hastalarında cildin kesinlikle kimyasal maddelerden, aşırı sıcaktan ya da dar giysilerden, cildin kesici ve delici aletlerden uzak durması önemli. Kesinlikle hacamat ve sülük yaptırmamalarını tavsiye ediyoruz. Cildin nemli kalması için hekimlerimizin önermiş olduğu kremleri kullanıyoruz. Hastanın tedavisinde maksimum incelmeyi sağladıktan sonra bası giysisi yaptırıyoruz. Bazen hastaya özel ölçü alınarak bazen de standart giysiler şekilde olabilmekte. Hastalarımıza bu bası giysisini giydirerek tedavisini sonlandırıyoruz. En az 1 yıl, bası giysisi içerisinde bacaklarında ya da kollarında şişme gibi hiçbir şikayet olmuyor. Hastalarımızı sürekli takip ediyoruz" ifadelerini kullandı.

"BİRÇOK HASTANEDE OLMAYAN TEDAVİYİ SİGORTA KAPSAMINDA YAPIYORUZ"

Lenfödem tedavisinin özel bir tedavi olduğunu ve birçok hastanede yapılamadığını sözlerine ekleyen Fizyoterapist Hasan Üyel, "Lenfödem tedavisi özel bir tedavi yöntemidir. Birçok hastanede uygulanmayan tedavi yöntemidir. Biz Kayseri Şehir Hastanesi olarak bu tedaviyi hastalarımızdan hiçbir ücret almadan, tamamen sigorta kapsamında tedavilerini yapıyoruz. Hastalar sadece kendileri için özel aldıkları bandaj ve bası giysilerinin ücretlerini vermekteler. Lenfödem tedavisi için kalp damar cerrahları, genel cerrahlar ya da fizik tedavi hekimleri tarafından teşhis konulmakta. Burada hastalarımızın tedaviye başlaması için öncelikle fizik tedavi hekimlerimizin tedavilerinden geçmekte. Teşhisi konan hastalar bize yönlendirilmekte. Biz de lenfödem merkezimizde hastalarımızın tedavisini yapmaktayız" diye konuştu.

"HAYATIM DAHA KONFORLU HALE GELDİ"

Sağlığına tekrar kavuştuğu için teşekkürlerini ileten Mustafa Sağdıç ise, ?3 yıl önce bacağımda çıkan bir tümör sebebiyle ameliyat oldum. Ameliyat sonrası bacağımda şişlik gelişti. Bu işliğin tedavisi için Kayseri Devlet Hastanesi´ne geldiğimde bizi buraya yönlendirdiler. Hasan Bey ile lenfödem tedavisine başladık. Toplamda 14-15 seans lenfödem tedavisi gördüm. Şuanda tedavimin son aşamasındayız. Bacağımda ciddi incelmeler oldu, bacağımı daha rahat kullanabilir hale geldim. Hayatım daha konforlu hale geldi. Kendilerine tedavi için teşekkür ediyorum" dedi.

Haber Kaynak : İHA