KANALIMIZA ABONE OL

YEREL BASINA DESTEK OL

 


EDİTÖR

SAYFA EDİTÖRÜ

   Süleyman ERDOĞAN
   editor@kayserihaber.com.tr                      

   

BİLİM KURULU ÜYESİ ÇELİK:

TEDBİRLERİ DEVAM ETTİRMELİYİZ

KAYSERİ TABİP ODASI BAŞKANI PER:

YERLİ VE MİLLİ OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ

UZMANI UYARDI: ANİ GELEN BAŞ AĞRILARI CİDDİYE ALINMALI

SIVI KAYBI, PIHTI ATMASINA VE FELÇLERE SEBEP OLABİLİR

KALP HASTALARI SICAK HAVALARA DİKKAT

PROF.DR. ERÜN SEYFELİ: “KALP HASTALARI SICAK HAVALARDA KAPALI MEKANLARI TERCİH ETSİN”

HIZARLA KOLUNU PARÇALADI

İMDADINA HAVA AMBULANSI YETİŞTİ

KORONA VİRÜS HIZ KESMİYOR

2 BLOK VE 2 DAİRE KARANTİNAYA ALINDI

BAŞHEKİM TAŞDEMİR’DEN GÖREV DEĞERLENDİRMESİ

TAŞDEMİR: HERKESİN MUTLU OLDUĞU BİR ORTAM OLUŞTURACAĞIZ

KALÇA KEMİĞİ KIRILAN VATANDAŞIN İMDADINA HAVA AMBULANSI YETİŞTİ

ŞEHİR HASTANESİ’NDE TEDAVİ ALTINA ALINDI

16 EVİN KARANTİNA ALTINA ALINDIĞI İLÇE HAVADAN GÖRÜNTÜLENDİ

İNCESU’DA 3 MAHALLE KARANTİNADA

AMBULANS HELİKOPTER 2 HASTA İÇİN HAVALANDI

YAHYALI VE SARIZ’DAN HASTA NAKLEDİLDİ

KAYSERİ'DE 23 EV KARANTİNAYA ALINDI

4 İLÇEDE 26 AİLE 14 GÜN KARANTİNADA

KARPUZ’UN FAZLASI KİLO YAPABİLİR

DİYETİSYEN UÇAN: KARPUZDA MEYVE ŞEKERİ YÜKSEK OLDUĞU İÇİN AZ TÜKETİLMELİ

KİLO VERMENİZE YARDIMCI OLACAK 14 BESİN

BU BESİNLER KALORİ YAKMANIZI KOLAYLAŞTIRIYOR

PSİKOLOG ERTUĞTUL:

“AİLE İÇİ ÇATIŞMALARI ÇOCUKLARA YANSITMAYIN”

DOKTORLAR 'YAŞAMAZ' DEDİ; BABA OLDU, OKUDU VE MESLEK SAHİBİ OLDU

KALBİ SAĞ TARAFTA DOĞAN VE SOL KOLU DOĞUŞTAN AMPUTE OLAN 23 YAŞINDAKİ BAKİ BALABAN HAYATA SPORLA TUTUNDU

İNCESU İLÇESİNDE 16 EV KARANTİNAYA ALINDI

Kayseri’nin İncesu ilçesinde Covid-19 sonucu pozitif çıkan hastanın temaslı olduğu belirlenen 16 ev karantinaya alındı.

LENFÖDEM HASTASI ŞEHİR HASTANESİNDE

SAĞLIĞINA KAVUŞTU

3 yıl önce geçirdiği ameliyattan sonra bacağında şişlik oluşan Mustafa Sağdıç, Kayseri Şehir Hastanesi´nde Lenfödem Merkezi´nde gördüğü tedavi sonucu sağlığına kavuştu.

Kayseri´de yaşayan Mustafa Sağdıç, yıllar önce geçirdiği bir ameliyat sonrası bacağında oluşan şişlik nedeniyle yürümekte zorlanmaya başladı. Çeşitli tedaviler gören Sağdıç, şikayetinin geçmemesi üzerine Mayıs ayında açılışı gerçekleştirilen Şehir Hastanesi´nde tekrar tedaviye başladı. Burada Lenfödem Merkezi´nde Sorumlu Fizyoterapist Hasan Üyel öncülüğünde tedavi gören Sağdıç´ın şişen bacağı yaklaşık 12-13 santim inceltildi. Bacağın normal görünümünü almasıyla Sağdıç, tekrar eski sağlığına kavuştu.

Lenfödem hakkında bilgiler veren Kayseri Şehir Hastanesi´nde Sorumlu Fizyoterapist Hasan Üyel, ?Şehir Hastanesi´nde hastalarımıza lenfödem tedavisi de yapmaktayız. Lenfödem hastalarda ?Primer lenfödem´ ve ?sekonder lenfödem´ dediğimiz iki grup şeklinde karşımıza çıkmakta. Primer Lenfödem sebebi belli olmayan, doğuştan ya da sonradan herhangi bir şekilde karşımıza çıkıyor. Sekonder Lenfödem dediğimiz ikinci grup lenfödemler travmaya, ortopedik cerrahi operasyonlara bağlı ya da radyoloji tedavisi sonrası karşımıza çıkmakta. Lenfödem tedavisinde 4 tane ana parametresi var" dedi.

"KESİNLİKLE HACAMAT VE SÜLÜK YAPTIRMAYIN"

Tedavi aşamalarını aktaran Üyel, "Bunlardan birincisi hastanın lenf drenajı uygulaması. Lenf drenajı fizyoterapistler olarak manuel yaptığımız bir uygulama. Kesinlikle klasik masajdan çok farklı bir uygulama. Klasik masajda hastanın derin dokularına tedavi yapılırken burada deri altında herhangi bir damar içerisinde dolaşmayan sıvının kalbe doğru itilmesini sağlamaktayız. İkinci olarak kısa gerim bandaj uygulaması, elastik bandajlardan tamamen farklı bir bandaj. Hastaya çok katlı bir bandaj uygulayarak 24 saat bu bandaj içerisinde hasta aktivitelerini rahatlıkla yapabilmekte. Bu da ödemin azalmasını etkileyen ikinci bir faktör. Üçüncüsü ise hastanın cildinin korunması. Lenfödem hastalarında cildin kesinlikle kimyasal maddelerden, aşırı sıcaktan ya da dar giysilerden, cildin kesici ve delici aletlerden uzak durması önemli. Kesinlikle hacamat ve sülük yaptırmamalarını tavsiye ediyoruz. Cildin nemli kalması için hekimlerimizin önermiş olduğu kremleri kullanıyoruz. Hastanın tedavisinde maksimum incelmeyi sağladıktan sonra bası giysisi yaptırıyoruz. Bazen hastaya özel ölçü alınarak bazen de standart giysiler şekilde olabilmekte. Hastalarımıza bu bası giysisini giydirerek tedavisini sonlandırıyoruz. En az 1 yıl, bası giysisi içerisinde bacaklarında ya da kollarında şişme gibi hiçbir şikayet olmuyor. Hastalarımızı sürekli takip ediyoruz" ifadelerini kullandı.

"BİRÇOK HASTANEDE OLMAYAN TEDAVİYİ SİGORTA KAPSAMINDA YAPIYORUZ"

Lenfödem tedavisinin özel bir tedavi olduğunu ve birçok hastanede yapılamadığını sözlerine ekleyen Fizyoterapist Hasan Üyel, "Lenfödem tedavisi özel bir tedavi yöntemidir. Birçok hastanede uygulanmayan tedavi yöntemidir. Biz Kayseri Şehir Hastanesi olarak bu tedaviyi hastalarımızdan hiçbir ücret almadan, tamamen sigorta kapsamında tedavilerini yapıyoruz. Hastalar sadece kendileri için özel aldıkları bandaj ve bası giysilerinin ücretlerini vermekteler. Lenfödem tedavisi için kalp damar cerrahları, genel cerrahlar ya da fizik tedavi hekimleri tarafından teşhis konulmakta. Burada hastalarımızın tedaviye başlaması için öncelikle fizik tedavi hekimlerimizin tedavilerinden geçmekte. Teşhisi konan hastalar bize yönlendirilmekte. Biz de lenfödem merkezimizde hastalarımızın tedavisini yapmaktayız" diye konuştu.

"HAYATIM DAHA KONFORLU HALE GELDİ"

Sağlığına tekrar kavuştuğu için teşekkürlerini ileten Mustafa Sağdıç ise, ?3 yıl önce bacağımda çıkan bir tümör sebebiyle ameliyat oldum. Ameliyat sonrası bacağımda şişlik gelişti. Bu işliğin tedavisi için Kayseri Devlet Hastanesi´ne geldiğimde bizi buraya yönlendirdiler. Hasan Bey ile lenfödem tedavisine başladık. Toplamda 14-15 seans lenfödem tedavisi gördüm. Şuanda tedavimin son aşamasındayız. Bacağımda ciddi incelmeler oldu, bacağımı daha rahat kullanabilir hale geldim. Hayatım daha konforlu hale geldi. Kendilerine tedavi için teşekkür ediyorum" dedi.


Haber Kaynak : İHA