KANALIMIZA ABONE OL

YEREL BASINA DESTEK OL

 


EDİTÖR

SAYFA EDİTÖRÜ

   Süleyman ERDOĞAN
   editor@kayserihaber.com.tr                      

   

TOGO’LU MÜHENDİS MÜSLÜMAN OLDU

SELAMİ İSMİNİ ALDI

MİLLİ EĞİTİM CAMİASININ ACI GÜNÜ

ŞEKER KOMASINA GİREN MUSTAFA VAROL HAYATINI KAYBETTİ

YARALI ŞAHİNE JANDARMA ŞEFKATİ

DEVRİYE SIRASINDA BULDULAR, TEDAVİ ETTİRDİLER

TOMARZA’DA CUMHURBAŞKANI’NIN GÖNDERDİĞİ HEDİYELER SAHİPLERİNE TESLİM EDİLDİ

VİRÜSLE MÜCADELEDE 65 YAŞ VE ÜZERİ VATANDAŞLAR İÇİN

MAZLUMDER ŞUBE BAŞKANI TAŞ SİVAS KATLİAMI’DA DAİR AÇIKLAMADA BULUNDU

“SİVAS KATLİAMI’NIN 27. YILINDA MAĞDURLAR HAPİSTE”

KOYUN VE KUZULARIN ARDINDA GEÇEN BİR ÖMÜR

40 YILDIR YAYLACILIK YAPIYOR

KAYSERİ'DE SÜNE İLE MÜCADELE DE İLK DEFA 'DRONE' KULLANILDI

ÇİFTÇİLERE UYGULAMALI OLARAK GÖSTERİLDİ

ENGELLİLER VE AİLELERİNİN YÜZÜNÜ GÜLDÜREN PROJE

MUTLU YÜZLER PROJESİ 400 ENGELLİ ÇOCUK VE AİLESİ SEVİNDİRİLDİ

KAR TÜNELLERİ GÖRENLERİ HAYRETLER İÇİNDE BIRAKIYOR

KAR TÜNELLERİNİN UZUNLUĞU 200 İLE 300 METREYE ULAŞIYOR

JANDARMA TRAKTÖR KAZALARINI ÖNLEMEK İÇİN 500 REFLEKTÖR DAĞITTI

Traktör sürücüleri jandarma tarafından verilen üçgen reflektörleri römorklarına taktı.

BİLİM KURGU FİLMİNDEN DEĞİL KÖMÜRLÜKTEN ÇIKTI

BABA VE OĞLUNU ŞAŞIRTAN FOSİLİN SANSAR VEYA KEDİ OLDUĞU TAHMİN EDİLİYOR

BABASINI KORONA VİRÜSTEN KAYBETTİ

"KİMSE BANA BULAŞMAZ DEMESİN" UYARISI YAPTI

TÜRBELERDE 'YKS' YOĞUNLUĞU

ÖĞRENCİLER DUA ETTİ

BAHÇESİNDE ŞAHİN BULDU

BELEDİYEYE TESLİM ETTİ

MEVSİMLİK İŞÇİLER VE ÇOCUKLARINI MUTLU EDEN ETKİNLİK

MEVSİMLİK İŞÇİLERİN ÇOCUKLARINA BALON VE UÇURTMA DAĞITILDI

HOBİ OLARAK BAŞLADIĞI BESİCİLİKTEKİ BAŞARISI ÖRNEK OLDU

BÖLGEDEKİ SÜRÜ SAYISINI DA ARTIRDI

LGS'YE GİRECEK ÖĞRENCİLERİN MASKELERİNİ ARKADAŞLARI HAZIRLIYOR

FABRİKA GİBİ ÜRETİM YAPILAN OKULDA GÜNLÜK 20 BİN MASKE ÜRETİLİYOR

Korona virüs tedbirleri kapsamında 20 Haziran'da yapılacak olan Lise Geçiş Sınavı'na girecek öğrencilerin maskeleri arkadaşları tarafından hazırlanırken, fabrika gibi üretim yapılan okulda günlük 20 bin maske üretiliyor.

Bu yıl tüm dünyayı etkileyen korona virüs salgını ve alınan sıkı tedbirler sonrasında yapılacak olan Lise Geçiş Sınavı'na (LGS) sınavına Kayseri'de 31 bin 500 öğrenci girecek. İki oturum halinde gerçekleştirilecek olan sınavda 7 bin öğretmen görev alacak.

LGS'nin yapılacağı okullarda sınav süresince sağlık konusunda alınacak olan tüm tedbirlerin tamamlanma aşamasına geldiğini söyleyen İl Milli Eğitim Müdürü Celalettin Ekinci, "Dünyadaki salgın nedeniyle bu yıl 2 aydır eğitim ve öğretime ara vermek zorunda kaldık. Sayın Cumhurbaşkanımızın da ifadesiyle 1 Eylül’e kadar okullarımız kapalı kalacak. Bu arada uzaktan eğitimlerimiz devam ediyor. Önümüzde hem bizim için hem de öğrencilerimiz için ciddi olan LGS sınavı var. Kayseri’de yaklaşık 31 bin 500 öğrencimiz LGS sınavına otomatik olarak kaydoldular. Burada şöyle bir ayrıntıdan bahsedeyim, LGS sınavına girmek mecburi değil. İsteğe bağlıdır. Velilerimizin ve öğrencilerimizin isteği ile sınava giriliyor. Şöyle anlaşılmasın, 31 bin 500 öğrencimiz sınava girecekmiş gibi hazırlıklarımızı yapıyoruz" dedi.

Ekinci, "Sınavla girilecek okulların kontenjanları belli. Yaklaşık olarak Kayseri’de yüzde 11'e yakın bir okulumuz var. Dolayısıyla öğrencilerimiz bu yüzde 11'lik kontenjana yerleştirilebilmek için sınava giriyorlar. Bütün öğrencilerimizin girmelerini tavsiye etmiyoruz. Sınava dayalı bir sistemi de tavsiye etmiyoruz. Velilerimiz çocuklarımızın kabiliyetlerine göre, çocuklarımızın kurmak istedikleri geleceğe göre eğer bu sınavla girilen okullarda gelecek görüyorlarsa bu sınava girsinler. Bundan önceki dönemlerde sayılar istekli olan öğrencilerin başvurusu ile ortaya çıkardı. Bu yıl salgın dolayısıyla tüm öğrencilerimizi bu sistem içine aldık. 31 bin 500 öğrencimiz sınav yapabilecek şekilde hazırlıklarımızı tamamlamak üzereyiz" ifadelerini kullandı.

"315 okulda 7 bin öğretmenimizin gözetiminde bir sınav yapacağız. Bu sınavda en önemli önceliğimiz sağlık olacak" diyen İl Milli Eğitim Müdürü Ekinci, "Bilim Kurulumuzun sınavla ilgili olarak aldığı birtakım kararlar var. Sınavların nasıl yapılabileceği konusunda alınan kararlar ışığında organizasyon yapıyoruz. Öğrencimiz okul bahçesine geldiği andan itibaren onu karşılayacağız. Okula kadar öğrenci maskeli gelecek ve biz kendisine yeni bir maske vereceğiz. Yine bir el dezenfektanı ile ellerini dezenfekte etmesini sağlıyoruz. Bir ayak dezenfektanı ile okula girerken ayakkabılarının dezenfekte edilmesini sağlayacağız. 315 okulumuzun bütün dezenfektanı sınavdan iki gün önce bitirilmiş olacak. Bunu da herhangi bir alerjisi olan öğrenci olabilir, sınavı etkileyecek herhangi bir kokunun olmamasını istiyoruz. Onun için iki gün önce tüm alanlar dezenfekte edilecek. Kullanılacak ortak alanlarla ilgili olarak hazırlıklarımız tamam. Sağlık açısından güvensizlik teşkil edecek hiçbir olumsuzluğa meydan vermemek için çalışıyoruz. Bu sınavda 45 dakikalık aramız var. Bu arada çocuklarımız maskelerini değiştirecek ve ikinci maskelerini teslim edeceğiz. Onlar da hazır. Çocuklarımızı velilerimiz getirecek. Velilerimize de birer tane maske okulun dışında vereceğiz. Okul bahçelerine velilerimizi almayacağız. Sağlık Bakanlığımız da açıklama yaptı. Öğrenciler sıralara oturmadan önce sınav kağıtları ve diğer ihtiyaç duydukları her şey hazır olacak. Sınav başladıktan sonra dilerlerse maskelerini çıkarabilecekler. Çocuklarımızın sınavlarını etkileyecek herhangi bir şey bırakmak istemiyoruz. İnşallah her türlü önlem alındı" diye konuştu.

Okul girişinde öğrencilere dağıtılacak maske ve dezenfektanların meslek liselerinde üretildiğinin altını çizen İl Milli Eğitim Müdürü Ekinci şu bilgileri verdi:

"Kayseri’de dezenfektan üretimi ve maske üretimi konusunda bizim meslek liselerimizde çalışan öğretmen arkadaşlarımıza, yöneticilerimize ve öğrencilerimize çok teşekkür ediyorum. Fedakarca çalıştılar. Dezenfektan ve sabun üretimi Ahi Evran Meslek Lisemizde üretildi ve halen üretim devam ediyor Türkiye’nin her tarafına üretilen bu ürünler gönderiliyor. Gerçekten bizim gururumuz. Belsin Çok Programlı Anadolu Lisemizde de maske üretimimiz devam ediyor. Burada makinelerden çıkan maskeler öğretmen ve öğrencilerimiz tarafından lastik kısımları dikiliyor ve kullanıma hazır hale getiriliyor. Halk Eğitim Merkezlerimiz de makinelerde üretilen maskeleri dikiyorlar, evlerde bile dikiliyor. Günlük 20 bin gibi bir kapasite ile çalışıyoruz. Yeni bir makinemiz daha teslim edilecek. O da geldikten sonra günlük 50 bin maske üretim kapasitesine ulaşacağız."

Belsin Çok Programlı Anadolu Lisesi Müdürü Binali Kaftar ise Nevşehir, Niğde ve Yozgat İl Milli Eğitim Müdürlükleri ile de protokol imzaladıklarını belirterek, "Bu salgın döneminde biz de maske üretimi yapabileceğimizi düşündük. Bakanlığımızın desteği, İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzün yardımı ile bir makine temin ettik. Mart ayından bu güne kadar 500 bin adet maske ürettik. Günlük kapasitemiz 20 bin adet maske. Kamu kuruluşları ile protokol yaptık. Niğde, Yozgat ve Nevşehir Milli Eğitim Müdürlüğü ile protokollerimiz var. Bunun yanında Kayseri’deki belediyelerle de protokollerimiz var. LGS sınavında Kayseri’de ihtiyaç olan 100 bin maskeyi de biz üretiyoruz ve bayramdan sonra teslim edeceğiz. Nevşehir ilinin teslimatını gerçekleştirdik, Yozgat ve Niğde’nin de teslim tarihleri var, onların da maskelerini bu tarihte teslim edeceğiz. Maske üretiminde okulumuzun Moda-Tasarım bölümünde okuyan 25’e yakın öğrencimiz ile yaklaşık 20’ye yakın da Toplum Yararına Çalışma projesinden gelen personelimiz var. Yaklaşık 50 kişi sabah saat 08.30’dan akşam saat 16.30’a kadar çalışıyoruz" diye konuştu.


Haber Kaynak : İHA