KANALIMIZA ABONE OL

YEREL BASINA DESTEK OL

 


EDİTÖR

SAYFA EDİTÖRÜ

   Süleyman ERDOĞAN
   editor@kayserihaber.com.tr                      

   

"KOCA YUSUF"LARIN DÜNYADAKİ ALTERNATİF BAKIM MERKEZİ TÜRKİYE OLDU

Airbus tesisleri dışında sadece Kayseri 2'nci Hava Bakım Fabrika Müdürlüğünde daha kısa sürede ve daha az maliyetle yapılıyor

BOYTEKS VİRÜSLERE KARŞI ANTİVİRAL ÖZELLİKLİ KUMAŞ ÜRETTİ

Kayseri'de faaliyet gösteren bir firma virüslere karşı ürettiği antiviral özellikli kumaşla, maske, koruyucu giysi, önlük, eldiven ve yatak gibi birçok ürün imal etmeye hazırlanıyor.

SEREBRAL PALSİ HASTASI GENÇTEN MOBİL OYUN

OYUNU ÜCRETSİZ PİYASAYA SUNDU

C-130’LAR KAYSERİ’DE MODERNİZE EDİLİYOR

TÜRK MÜHENDİSLER "HERKÜLLER"İ ULUSLARARASI STANDARTLARA UYGUN SİSTEMLERLE DONATIYOR

ERCİYES TEKNOPARK’TA HORİZON 2020 PROGRAMI ERC BİLGİ GÜNÜ ETKİNLİĞİ

PROF.DR.KILIÇ: BU FON BİLİMSEL ARAŞTIRMALARA DESTEK SAĞLIYOR

ERÜ ÖĞRENCİLERİNİN TÜBİTAK BAŞARISI

2019 yılı içerisinde Erciyes Üniversitesi’nin çeşitli fakülte ve bölümlerinden toplam 102 proje TÜBİTAK 2209 A ve TÜBİTAK 2209 B programları kapsamında TÜBİTAK tarafından desteklenmeye hak kazandı.

KASKİ'NİN LABORATUVARLARI DÜNYA STANDARTLARINDA

İÇME SUYU KALİTESİ TAKİP ALTINDA

‘ÜSTÜN BAŞARILI GENÇ BİLİM İNSANI’ YERLİ TANI TESTLERİ ÜRETTİ

ERÜ ECZACILIK FAKÜLTESİ ÖĞRETİM ÜYESİ DOÇ. DR. ÖÇSOY: TÜRKİYE VE BİR ÇOK ÜLKE İÇİN ÜRETECEĞİZ

ERCİYES TEKNOPARK’TA KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI VE

BİLGİ GÜVENLİĞİ EĞİTİMİ DÜZENLENDİ

ERÜ’LÜ BİLİM ADAMININ GELİŞTİRDİĞİ MİLLİ RÜZGAR EROZYONU ÖLÇÜM SİSTEMİNE YURT DIŞINDAN YOĞUN TALEP

PROF. DR. MUSTAFA BAŞARAN: “DÜNYANIN BİRÇOK YERİNDEN TALEPLER GELİYOR”

'FİKİR FABRİKASI ÇOK ULUSLU GİRİŞİMCİLİK PROGRAMINDA'

GİRİŞİMCİLER PROTOTİP ÜRETMEYE BAŞLIYOR

AVRUPA İŞLETMELER AĞI KONSORSİYUM TOPLANTISI KAYSERİ’DE YAPILDI

İKİNCİ KEZ EV SAHİBİ TEKNOPARK

TURBOŞAFT TEST VE ALT SİSTEMLER ÇALIŞTAYI

ERCİYES TEKNOPARK BAŞKANI KILIÇ: “KATKI SAĞLAMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

ASPİLSAN, HAVELSAN TARAFINDAN GELİŞTİRİLEN BULUT BİLİŞİM TEKNOLOJİSİNE GEÇTİ

MİLLİ SİSTEM GÖZDOLDURDU

ERCİYES TEKNOPARK’TA BİGG PROGRAMI

BİGG PROGRAMI YENİ DÖNEMDE YENİDEN ERCİYES TEKNOPARK’TA

ERCİYES TEKNOPARK BUGÜN İŞ DÜNYASININ ÖNEMLİ İSİMLERİNİ AĞIRLAYACAK

TÜRKİYE 7.’SİYİZ

LİSE ÖĞRENCİLERİ 3D YAZICILARININ SERİ ÜRETİMİNE GEÇMESİNİ HEDEFLİYOR

Kayseri´de meslek lisesi öğrencileri, yarışmaya katılmak için yapacakları robotun malzemelerini temin etmek amacıyla imal ettikleri 3D yazıcıların seri üretimine geçmek için çalışma yürütüyor

Kayseri´de meslek lisesi öğrencileri bir yarışmaya katılmak için hazırladıkları robotun malzemelerini kendi imkanlarıyla üretmek için imal ettikleri 3D yazıcıların seri üretimine geçmek için çalışma başlattı.

Merkez Endüstri Meslek Lisesi öğrencileri Milli Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenen liseler arası yarışmaya katılmak amacıyla üretmek istedikleri robotun malzemelerini imal edebilmek amacıyla parça olarak bir 3D yazıcı satın aldı.

Öğrenciler satın aldıkları 3D yazıcıyı incelediklerinde, daha ucuza daha iyi bir yazıcı üretebileceklerini fark edince öğretmenlerinin öncülüğünde kolları sıvadı. Kısa sürede bir 3D yazıcı imal eden öğrenciler, bu çalışmaların üzerinde durarak dört farklı model daha geliştirdi.

Tamamen kendi imkanlarıyla ürettikleri yazıcılardan beklentilerin üzerinde bir performans alan öğrenciler, TEKNOFEST İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali´nde stantlarını ziyaret eden Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk´tan da tam not aldı.

Festival sonrası Kayseri´ye dönen öğrenciler, Milli Eğitim Bakanlığının 3D yazıcının seri üretimi için okullarına iyi bir ödenek yapılmasıyla çalışmalara başladı.

Makine Teknolojileri Bölümü Öğretmeni Bülent Özdemir, yaptığı açıklamada, robot yarışmasına katılmak için çıktıkları yolda farklı 3D yazıcı modelleri ürettiklerini söyledi.

5 MODEL TASARLADILAR

Öğrencilerin özveriyle çalışarak hak ettikleri bir sonuç ortaya çıkardıklarını belirten Özdemir, şunları kaydetti:

"Her sene Milli Eğitim Bakanlığının hazırlamış olduğu robot yarışmalarına katılıyoruz. Bu yarışmalara da katılmak için imal ettiğimiz robotlarda üretmemiz gereken plastik aksamlar oluyor. Bunlar için bir yazıcı aldık. Ondan sonra gerekli malzemeleri bastıktan sonra ´Biz bunu niye kendimiz yapamıyoruz´ dedik. Onun için bir çalışma başlattık. Önce ilk yazıcımızın tasarımını yaptık. Tasarımdan sonra bunu gerçeğe dönüştürdük, imalatını yaptık. Bu şekilde başladık. Ondan sonra ´Şurasında şöyle bir özelliği olsa daha iyi olur´ derken beş modelimiz ortaya çıktı. Biz kendi işimiz için bir yazıcı üretmek için yola çıktık ama modelleme ve üretim safhasına girdiğimiz zaman baktık ki bizi çok zorlayan bir şey yok."

MİLLİ EĞİTİM BAKANI ZİYA SELÇUK´TAN DESTEK

Her makineye farklı bir özellik katmaya çalıştıklarını anlatan Özdemir, okulun döner sermayesi aracılığıyla 3D yazıcılarla dışarıya da iş yaptıklarını dile getirdi.

Seri üretime geçmek için çalışmaların yoğun tempoda devam ettiğini vurgulayan Özdemir, şöyle devam etti:

"Bu beş makineyi çıkardıktan sonra gerek sipariş gerek seri üretim olarak dışarıya üretim yapmayı düşündük. Bu amaçla en son Milli Eğitim Bakanlığının davetiyle TEKNOFEST´e gittik. Sayın Bakanımız Ziya Selçuk da standımızı ziyaret etti. Bize de seri üretime başlayabilmemiz için ihtiyacımızı karşılayabilecek kadar yardım gönderdiler. Şu anki çalışmalarımız seri üretim için. Bu yönde çalışmamız devam ediyor."

Özdemir, bazı kurum ve firmaların yurt dışından yüksek maliyetle getirdikleri malzemeleri, sipariş üzerine daha uyguna imal ettiklerini de belirtti.

ÜÇTE BİR FİYATINA ÜRETİM

Elektrik Elektronik Bölümü Öğretmeni Mehmet Şahin de 3D yazıcıları piyasaya göre üçte bir oranında daha ucuza vereceklerini ifade etti.

Öğrencilerden Abdullah Hasan Poscu da robot yarışmasına katılmak için kendilerine lazım olacak plastik malzemeleri üretmek isterken 3D yazıcıda seri üretime geçecek hale geldiklerini anlattı.

Öğrencilerden Mehmet Can Teker, bu kadar hızlı ilerleyebileceklerini düşünmediğini dile getirerek, "İlk yazıcıyı gördüğümüzde ´Çok basit bir iş, neden biz yapmayalım´ dedik. İlk yaptığımız yazıcıyla da diğer yazıcıları yaptık. Şu an beş yazıcımız var. Bu bizim için çok iyi bir deneyim." dedi.

Haber Kaynak : AA