MİLLİ MÜCADELE MÜZESİ TARİHE IŞIK TUTUYOR
Gündüz: "2018 yılı için hedefimiz 200 bin ziyaretçi"
Tarih: 8.2.2018 17:04:46/ 353okunma / 0yorum

Türkiye´nin yakın tarihinde iz bırakan önemli şahsiyetleri yetiştiren ve 2016 yılında müzeye dönüştürülen tarihi Kayseri Lisesi binası, hizmet verdiği 1,5 yılda yaklaşık 150 bin ziyaretçiyi ağırladı. 

Sakarya Meydan Muharebesi´ne giden öğrencilerinin tamamının şehit olması nedeniyle o dönem mezun veremeyen okulun "Taş mektep" olarak adlandırılan binasının Kayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından aslına uygun restore edilerek Türkiye´nin önemli müzelerinden birisi haline getirildiği Kayseri Lisesi Milli Mücadele Müzesi´nde, Kurtuluş Savaşı, Anadolu´nun milli mücadeleye katkısı, milli mücadele kahramanları ve okulda yetişen önemli şahsiyetlerin balmumu heykelleri sergileniyor.

Kurtuluş Savaşı devam ederken 24 Temmuz 1921´de TBMM´nin hükümet merkezini Kayseri´ye taşıma kararı alması üzerine toplantılar için hazır hale getirilen ve bu amaçla kurulan kürsünün de sergilendiği Taş Mektep´te, Sakarya Muharebesi´nde şehit düştükleri için 1921´de mezun veremeyen son sınıf öğrencileri için de ayrı bir platform yer alıyor.

Lisenin asırlık eğitim tarihini ortaya koyan bölümler, burada yetişen Cumhurbaşkanları Turgut Özal ve Abdullah Gül ile Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar´ın da aralarında bulunduğu önemli şahsiyetlerin öğrencilik dönemlerini yansıtan balmumu heykellerinin yer aldığı örnek sınıf,  ziyaretçilerden yoğun ilgi görüyor.

Yaklaşık 1,5 yıl önce hizmet vermeye başlayan ve 150 bin ziyaretçiyi ağırlayan müzede, bu yıl ziyaretçi sayısının 200 bine çıkması bekleniyor.

Temelleri 1903´te atılan Kayseri Lisesi ise müzenin yan tarafına yapılan yeni hizmet binasında eğitim vermeye devam ediyor.

Kayseri Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı Müzeler Müdürü Fehmi Gündüz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, tarihi binanın "Milli Mücadele Müzesi" ismiyle Türkiye´de açılan ilk müze olduğunu söyledi.

Sakarya Savaşı´na katılan son sınıf öğrencilerinin tamamının şehit düşmesi nedeniyle liseyi "Milli Mücadele Müzesi" ismiyle açtıklarını vurgulayan Gündüz, şunları kaydetti:

"21 Temmuz 1921´de Ankara´da TBMM´de hararetli tartışmalar var. Sebebi de şu, Sakarya Nehri´nin batısında konuşlanmış olan bir Yunan ordusu, doğusunda ise Türk ordusu var. Eğer Yunan ordusu Sakarya Nehri´nin doğusuna geçerse Polatlı ve Ankara işgal altına alınacak. Ankara´nın işgal atlına alınması demek milli mücadelenin işgal altına alınması demek. Mustafa Kemal Atatürk, en güvenli yer olan Kayseri´ye Meclisin taşınmasını öneriyor. Mecliste çok hararetli tartışmalar oluyor. Çok şükür ki Yunan ordusunu püskürtüyoruz, bu nedenle Meclis Kayseri´ye taşınmamış ama ne olur ne olmaz diye burada bir kürsü oluşturulmuş. Aslında milli mücadele ruhu bu taş binada yaşatılıyor." 

Müzede, çok önemli mezunların öğrencilik dönemlerini yansıtan balmumu heykellerinin yer aldığı örnek sınıf bulunduğunu anlatan Gündüz, "1944 mezunu merhum Cumhurbaşkanı Turgut Özal, 1968 mezunu 11. Cumhurbaşkanımız Sayın Abdullah Gül, yine eğitiminin iki senesini burada geçirmiş olan Genelkurmay Başkanımız Sayın Orgeneral Hulusi Akar, yine burada eğitim-öğretim faaliyetlerini görmüş. Bunlarla beraber Behçet Kemal Çağlar ve modern kütüphaneciliğin kurucularından merhume sayın Jale Baysal yine burada eğitim-öğretim faaliyeti görmüş. Tabii bunun yanında lisemizde birçok bakan, milletvekili, bilim insanı da mezun olmuş." diye konuştu.

"HEDEFİMİZ 200 BİN ZİYARETÇİ"

Gündüz, 1,5 yıldır açık olan müzeye Kayseri´den olduğu gibi çevre illerden de yoğun ilgi bulunduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Müzemizde 1,5 yıl zarfında 150 bin ziyaretçi ağırladık. 2018 yılı için hedefimiz 200 bin ziyaretçi. Bununla alakalı da çalışmalara devam ediyoruz. Broşürlerimiz var, Türkçe ve İngilizce olarak dağıtıyoruz. Buna ek olarak çocuk atölyesinde çocuklarımızla müzecilik faaliyetleri konusunda aktiviteler yapıyoruz. Müzemiz butik bir müze olmasına rağmen içerisinde kafeteryası, müze mağazası ve çocuk atölyesi olan ender müzelerden bir tanesi. Tabii hedefimiz yüksek, bu hedefleri gerçekleştirebilmek için sürekli sergiler de düşünüyoruz."  
Kaynak: AA

“OSMANCIK” SAHNELENDİ
“OSMANCIK” SAHNELENDİ
Ankara Devlet Tiyatrosu, 14-15 Şubat tarihlerinde iki ayrı gösterim için Osmancık adlı oyunla Kayseri´ye geldi.
KOCASİNAN´IN BAĞLAMA KURSUNA
KOCASİNAN´IN BAĞLAMA KURSUNA
YOĞUN İLGİ
BÜYÜKŞEHİR´DEN ÇOCUKLARA ARMAĞAN
BÜYÜKŞEHİR´DEN ÇOCUKLARA ARMAĞAN
“HAPŞUU” ŞEHİR TİYATROSU´NDA SAHNELENDİ.
´BEDEL´ SAHNELENDİ
´BEDEL´ SAHNELENDİ
Büyükşehir Belediyesi kültür sanat etkinlikleri “Bedel” adlı oyunla devam etti. Şehir Tiyatrosu´nda sahnelenen oyun büyük ilgi gördü.
İNCESU´DA TİYATRO GÖSTERİSİNE
İNCESU´DA TİYATRO GÖSTERİSİNE
YOĞUN İLGİ
“HAYDİ EVİNE KOŞ”
“HAYDİ EVİNE KOŞ”
TİYATRO GÖSTERİSİNE YOĞUN İLGİ
KUDER TÜRKİYE BİRİNCİSİ
KUDER TÜRKİYE BİRİNCİSİ
Kayseri Uluslararası Öğrenci Derneği öğrencilerinin hazırladığı kısa film birincilik ödülüne layık görüldü.
AYDINLI FOTOĞRAFÇILAR
AYDINLI FOTOĞRAFÇILAR
SULTAN SAZLIĞINA HAYRAN KALDI
BÜYÜKŞEHİR İLE FOTOĞRAFÇILAR ERCİYES´TE
BÜYÜKŞEHİR İLE FOTOĞRAFÇILAR ERCİYES´TE
ERCİYES´İN EŞSİZ GÜZELLİĞİNİ FOTOĞRAFLAMA İMKANI BULDULAR.
TYB CUMARTESİ KALEM SOHBETLERİ BAŞLADI
TYB CUMARTESİ KALEM SOHBETLERİ BAŞLADI
Türkiye Yazarlar Birliğinin 40. Kuruluş yıldönümü münasebetiyle; Kayseri Şubesi´nin etkinliklerinden olan” Cumartesi Kalem Sohbetleri” Kayseri Şubesi toplantı salonunda geniş bir katılım ile başladı.
TALAS´TA EL EMEĞİ GÖZ NURU SERGİSİ
TALAS´TA EL EMEĞİ GÖZ NURU SERGİSİ
2017-2018 yılı eğitim ve öğretim yılında Talas Belediyesi ve Talas Halk Eğitim Merkezince düzenlenen kurslarda yapılan “El Emeği Göz Nuru” ürünlerin ara dönem sergisi yapıldı.
“ROMEO VE JULİET” SAHNELENDİ
“ROMEO VE JULİET” SAHNELENDİ
Şehir Tiyatrosu´nda sahnelenen oyuna tiyatro severler büyük ilgi gösterdi.
ÇOCUKLAR İÇİN İKİ OYUN
ÇOCUKLAR İÇİN İKİ OYUN
Hafta sonu “Keloğlan Kayıp Orman Cücesi” ve “Kahraman Kim?” adlı oyunlar Şehir Tiyatrosu´nda sahnelendi.
BİR GARİP İZDİVAÇ
BİR GARİP İZDİVAÇ
Hacılar Belediyesi Kültür ve Sanat etkinlikleri çerçevesinde, “Bir Garip İzdivaç” isimli tiyatro oyunu sahnelendi.
HACILAR´DA
HACILAR´DA
GÜZEL ŞİİR OKUMA YARIŞMASI
Resmi İlanlar

SAYFA EDİTÖRÜ

/resimler/2015-4/16/1020184616446.jpg

 

    Süleyman ERDOĞAN
     editor@kayserihaber.com.tr 
    

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Kayseri
21 Şubat 2018 Çarşamba
Bugün
Parçalı bulutlu
12 °C
1 °C
Perşembe
Parçalı bulutlu
13 °C
2 °C
Cuma
Parçalı bulutlu
14 °C
2 °C
KAYTV

Kaytv kayseri üzerinde

 

İLETİŞİM

Adres : Turgut Reis Mahallesi
İlgi Sok. Şehit İsmal Uygun Ap
No:22/A Kocasinan / KAYSERİ
Telefon : 0 352 235 63 63
Fax : 0 352 235 84 74

/resimler/2017-9/7/1139320060307.jpg
KANALIMIZA
ABONE OL