KANALIMIZA ABONE OL

YEREL BASINA DESTEK OL

 


EDİTÖR

SAYFA EDİTÖRÜ

 Uğur ALTUNER
 editor@kayserihaber.com.tr

   

SAĞLIK BAKAN YARDIMCISI ELDEMİR’DEN DEVELİ DEVLET HASTANESİNE ZİYARET

Eldemir: “Develi Devlet Hastanemizin inşaatı bu yılın Ağustos ayında tamamlanacaktır”

BAŞKAN BÜYÜKKILIÇ’TAN ‘KAYSERİGAZ’ TOPLANTISI

BÜYÜKKILIÇ: 2021, 2022, 2023’TE YAPILACAK ÇALIŞMALARI DEĞERLENDİRME AMAÇLI BİR ARAYA GELDİK

BAŞKAN PALANCIOĞLU, AVRUPA AKDENİZ BÖLGESEL VE YEREL MECLİSİ TOPLANTISINA KATILDI

PALANCIOĞLU, KAYSERİ VE MELİKGAZİ’Yİ TEMSİL ETTİ

KOCASİNAN BELEDİYESİ ERKİLET’İ YENİ BİR YÜZE KAVUŞTURUYOR

ERKİLET ERTUĞRULGAZİ MAHALLESİNE MODERN TESİS

KCETAŞ’IN 2021 TALAS YATIRIMLARI BÜYÜTEÇ ALTINA ALINDI

Talas’ta Kayseri ve Civarı Elektrik Türk A.Ş. tarafından 2021 yılında gerçekleştirilecek hizmet ve yatırımlar, düzenlenen toplantıyla masaya yatırıldı.

HACILAR İLÇESİ’NDE YOL YAPIM ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR

Özdoğan: Karpuzsekisi Mahallesi konut dışı kentsel çalışma alanında imar yolu çalışmalarımız devam ediyor

BAŞKAN ÖZTÜRK AK GENÇLERİ AĞIRLADI

Öztürk: “Lütfen mahallelerimizde ihtiyaç sahibi insanlarımıza sahip çıkalım”

“HUZUREVİ PANDEMİYİ HUZURLU GEÇİRİYOR”

Büyükkılıç: , “Dua kaynağımız olan yaşlılarımızın yaşanan süreçten olumsuz etkilenmemeleri için sıkı tedbirler uyguladık ve bu tedbirlerimize devam ediyoruz”

106 BÖLGEDE 18. MADDE UYGULAMASI İLE

MELİKGAZİ’DE MODERN ŞEHİRCİLİK

DİJİTAL GÖSTERİM MERKEZİ SON TEKNOLOJİYLE YAPILAN İÇERİKLERİ

VATANDAŞA SUNULMAYA DEVAM EDİLİYOR

KAYSERİ ‘DE COVİD VAKA SAYISI ARTTI

100 BİNDE 56.71 SEVİYESİNDE OLAN İLİMİZDE VAKA ORTALAMASI 74.08'E ÇIKTI

112 ACİL ÇAĞRI HİZMETLERİ İL KOORDİNASYON KURULU TOPLANTISI

VALİ GÜNAYDIN: “GELEN ARAMALARIN %75’İ GEREKSİZ ÇAĞRI”

2021 YILI “AHİ EVRAN YILI” İLAN EDİLDİ

BAŞKAN BÜYÜKKILIÇ: “2021 AHİ EVRAN YILINI ESNAF MÜZESİ İLE TAÇLANDIRACAĞIZ”

PALANCIOĞLU 2021 YILI ÇALIŞMA VE YOL PROJELERİNİ MASA YATIRDI

BAŞKAN PALANCIOĞLU: "YOL MEDENİYETTİR"

KOCASİNAN BELEDİYESİ 4 YILDA 25 TAKSİ DURAĞINI YENİLEDİ

Çolakbayrakdar: “Yeni Kocasinan’ı hazırlarken, vatandaşlarımıza ulaşım hizmeti veren taksi duraklarını da daha modern ve daha estetik bir görünüme kavuşturuyoruz.”

KGC BAŞKANI ALTINKAYA’NIN KABUL GÜNÜ

Kayseri Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Veli Altınkaya kendisini ziyarete gelen Yeniden Refah Partisi Genel Başkan Yardımcısı Doğan Bekin ve DEVA Partisi İl Başkanı Begüm Başmısırlı’yı ayrı ayrı kabul ederek bir süre sohbet etti.

Gürkan Ofis Mobilyaları

MMO ŞUBE BAŞKANI SÜLEYMAN VAROL ÇAĞRIDA BULUNDU

“YARINIMIZI KORUMAK ADINA SUYUMUZU KORUYALIM”

Makine Mühendisleri Odası Şube Başkanı Süleyman Varol yazılı bir acıkılama yaparak bütün doğal kaynakların olduğu gibi suyun da gelecek nesillere sağlıklı ve yeterli bir şekilde aktarılması için gerekli önlemleri almamız gerektiğini vurgulayarak “Yarınlarımızı korumak adına suyumuzu koruyalım” çağrısında bulundu.

Makine Mühendisleri Odası Şube Başkanı Süleyman Varol yaptığı yazılı açıklamada suyun insanoğlunun hayatını sürdürebilmesi ve  başlıca ekonomik faaliyetlere kaynaklık etmesi ile ulusların devamlılığı için yaşamsal, fakat sınırlı bir kaynak olduğunu hatırlatıp; bütün doğal kaynakların olduğu  gibi suyun da gelecek nesillere sağlıklı ve yeterli bir şekilde aktarılması için gerekli önlemleri almamız gerektiğini vurgulayarak yer altı ve yer üstü su kaynaklarımızı koruma çağrısında bulunup şunları kaydetti. “Su, sürekli bir döngü içinde yenilenebilir bir kaynak olmasına rağmen nüfus artışı, çevre kirliliği, maliyet, bilinçsiz su tüketimi, iklim şartlarındaki değişim gibi sebeplerden dolayı çevrimini tamamlamadan tüketilmektedir. Tarımsal, endüstriyel, içme ve kullanma suyunun elde edilmesi tüm dünya ülkeleri için giderek daha da zorlaşmaya başlamıştır. Bu nedenle 21. yüzyılda suyun dünya tarihinde bilinen stratejik önemi artarak devam etmektedir.

Su ihtiyacının artmasına karşın, su kaynaklarının sınırlı olması nedeniyle ülkeler arası anlaşmazlıklarda da artışlar gözlenmektedir. Küresel iklim değişikliğinden etkilenen Türkiye diğer bölge ülkelerine oranla daha avantajlı durumda görünmekle birlikte kişi başına düşen su miktarı ile dünya ülkelerinin gerisinde kalmaktadır. Ekolojik dengenin korunması için su kaynaklarının akılcı bir şekilde kullanılması gerekmektedir.

Türkiye’ de su kullanımının sektörlere göre dağılımına bakılacak olursa; % 73 tarım, %11 sanayi ve %16 evsel kullanım olarak bilinmektedir. Bu oranlara baktığımızda tarımsal su tüketiminin oldukça yoğun olduğu görünmekte. Bu oranın düşürülerek tarımsal sulamada tasarrufun sağlanması için uygun sulama yöntemlerinden modern tarım yöntemlerine geçilmesi ve bunun yanı sıra evlerde kullanılan atık suların belirli ölçülerde arıtılarak tarımda kullanılması yöntemleri ile tarımda kullanılan suyun önemli ölçüde düşürüleceği öngörülmektedir. Tarım sektöründen sonra en fazla su tüketimi sanayi sektöründe görülür. Sanayide tatlı su en fazla elektrik üretiminde kullanılır. Nükleer ve fosil yakıtlı santrallerde, endüstriyel suyun büyük bir bölümü soğutma suyu olarak kullanılmaktadır. Bu sektörde kullanılan suyun arıtılmadan doğaya geri bırakılması önemli oranlarda su kirliliğine neden olmaktadır. Başta insan sağlığı olmakla birlikte bu durum hem tarımda hem de endüstriyel üretimde önemli ölçüde zarar vermektedir. Evsel su kullanımı ise kişi başına günlük su tüketimi üzerinden değerlendirilir. Suyun kullanıldığı her sektörde, daha bilinçli, daha tutarlı suyu kullanarak hem çevreye hem yaşayan bütün canlılara fayda sağlanmalıdır.

İnsan yaşamında suyun önemini arttıran bir diğer özellik ise onun temizlik aracı olmasıdır. Temizliğe dayanan İslam dini, nedenle suya ayrı bir önem vermiştir. Hz. Muhammed (sav), "İmanın yarısı temizliktir" buyurmuştur. Hz. Peygamber'in suya ilişkin verdiği mesajlardan biri de suyun tasarruflu kullanımıdır. Günümüzde de sıkıntısı çekilen ve gelecekte bu sıkıntının daha da artacağından  korktuğumuz susuzluğun çaresi, yüzyıllar öncesinden verilen mesajdadır. İsraf yasağı için verilen en önemli örnek abdest alınan su ile ilgilidir. İbn Amr bin el-Âs'dan (ra): "Peygamber, abdest almakta olan Sa'd (ra)'ın yanına uğradı ve ona : "Nedir bu israf?" dedi. "Abdestte israf olur muymuş" diye soran sahabeye Hz. Peygamber, "Evet, sen akarsuyun kenarında bulunsan bile'" buyurmuştur. Bir başka hadisinde ise: ‘’ Yiyiniz, içiniz ama israf etmeyiniz. Çünkü Allah israf edenleri sevmez.’’ buyurmuştur.

Sonuç olarak en küçük canlıdan en büyük canlı varlığa kadar bütün yaşamı ayakta tutan suyu, hem yaşamsal faaliyetlerimizi devam ettirebilmemiz, hem doğal ekolojik sistemin sürdürülebilirliği hem de dinimizin emrettiği üzere israftan kaçınarak kullanmalıyız. Emanetçisi olduğumuz tüm kaynaklar gibi suyun da gelecek nesillere sağlıklı ve yeterli bir şekilde aktarılması için gerekli önlemleri almalıyız. “