KANALIMIZA ABONE OL

YEREL BASINA DESTEK OL

 


EDİTÖR

SAYFA EDİTÖRÜ

 Uğur ALTUNER
 editor@kayserihaber.com.tr

   

GÜLSOY: “DİJİTAL ÇAĞIN ŞARTLARINA AYAK UYDURMAK ZORUNDAYIZ”

PAZARCI OLCAY YILDIRIM “PAZARDA MUZUN FİYATI DÜŞTÜ”  

KAYSERİ OSB’DE İKİ PARSEL İÇİN 24 BAŞVURU

EYLÜL AYI’NDA 3 BİN 139 ADET KONUT SATILDI

MİLYONLUK ARAÇLAR OTOPARKLARDA ÇÜRÜYOR

TOMARZA KÜÇÜKBAŞ HAYVAN DAMIZLIK ÜRETİM ÜSSÜ OLMAYA ADAY

TURHAL'DA 'PANCAR' COŞKUSU

ÖZKAYA:“ENERJİDEKİ FİYAT ARTIŞLARI TEDİRGİNLİK YARATIYOR”

KAYSERİ ŞEKER’DE YENİ KAMPANYA

KAYSERİ AĞUSTOS AYI’NDA İHRACAAT REKORU KIRDI

KTO EYLÜL AYI MECLİS TOPLANTISI

KAYSO YATAK SEKTÖRÜ TEMSİLCİLERİNİ BULUŞTURDU

TOMARZA'DA KABAK ÇEKİRDEĞİ HASADI BAŞLADI

KAYSO EYLÜL AYI MECLİS TOPLANTISI

KENT EKMEK'TEN ZAMLI TARİFE

KAYSERİ'DE ELMA HASADI BAŞLADI

Gürkan Ofis Mobilyaları

MOBİLYACILAR HAMMADDE VE KONTEYNER SORUNUNA ÇÖZÜM BEKLİYOR

Kayseri Sanayi Odası Mobilya Grubu Genişletilmiş Meslek Komitesi Toplantısı Video konferans sistemi üzerinden gerçekleştirildi.

KAYSO Meclis Başkanı Abidin Özkaya moderatörlüğünde yapılan toplantıda mobilya üreticilerinin hammadde ve konteyner sorununa çözüm getirilmesi çağrısında bulunuldu.

KAYSO Meclis Başkanı Abidin Özkaya moderatörlüğünde yapılan toplantıya AK Parti Kayseri Milletvekili Taner Yıldız, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, AK Parti Kayseri İl Başkanı Şaban Çopuroğlu, Kayseri Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Büyüksimitci ve meslek komitesi üyeleri katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan KAYSO Meclis Başkanı Abidin Özkaya, mobilya sektörünün ihracat, istihdam ve katma değer açısından Kayseri’nin en önemli sektörlerinden birisi olduğunun altını çizip, mobilya sektöründe yaşanan sorunların birçoğunun diğer sektörleri de yakından ilgilendirdiğini ifade ederek “Sorunlarımızın başında lojistik ve hammadde sıkıntısı geliyor. Hammadde ve tedarik sorununu çözsek bile hemen hemen tüm sektörlerimizin yaklaşmakta olan bir finansal dar boğazla karşı karşıya olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü sanayide bir takım yapısal sorunlar baş göstermeye başladı. Üretilen ürünler konteyner ve uluslararası deniz taşımacılığındaki aksaklıklar nedeni ile müşterilere ulaştırılamıyor. Alıcı müşteriler mal tedarik edememekten, üreticilerimizde ürünlerini sevk edip tahsilat yapamamaktan şikayetçidirler. Hal böyle olunca finansal olarak firmalarımızın nakit akışında bozukluklar olabiliyor. Ayrıca artan hammadde fiyatları ve tedarik zincirindeki bozulmalardan dolayı hem işletme sermayesi ihtiyacı artacak hem de üretimde aksamalar meydana gelebilecektir. Bu konunun acilen ele alınması ve çözüm bulunması 2021 hedeflerine ulaşmamız açısından hayati öneme sahiptir” değerlendirmesinde bulundu.

Daha sonra söz alan KAYSO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Büyüksimitci, toplantıya katılmalarından dolayı AK Parti İl Teşkilatına teşekkür etti. Tüm sektörleri yakından ilgilendiren hammadde ve konteyner sorununu her toplantıda dile getirdiklerini ifade eden Başkan Büyüksimitci, “Özellikle konteyner konusunda Türkiye’nin Otomobil Girişimi gibi bir yöntem çok hayırlı olacaktır. Çünkü bizim ana problemimiz konteyner değil, konteynerın taşınması. Konteynerı Türkiye şartlarında çok rahatlıkla üretebileceğimizi Sayın Bakan Yardımcılarımızla yaptığımız toplantılarda dile getirdik. Bu konteynerların taşınamadıktan ve hatlarınız olmadıktan sonra hiçbir anlamı yok. Sadece elinizde kutu oluyor. Bunu dünyada dolaşıma sokmamız gerekiyor. Dünyada toplam konteyner trafiğinin yüzde 85’i ilk 10 firmada. İlk 20 firma ise bu trafiğin yüzde 95’ni elinde tutuyor. Dolayısı ile bu kadar büyük bir yapının içerisine ancak devletimizin Türkiye’nin Otomobili Girişiminde yaptığı gibi bir destek benzeri çalışma yapılabilirse çok hayırlı olacaktır” diye konuştu.

Ak Parti Kayseri İl Başkanı Şaban Çopuroğlu ise, çok verimli bir toplantı yaptıklarını belirterek, “Sizler Kayserimizin gözbebeğisiniz, yüz akısınız. Sanayicilerimizin sorunlara çözüm önerilerini çok değerli buluyoruz. Bu toplantıda da ön plana çıkan konuları ilgili Bakanlarımıza ileterek, çözüme kavuşturmak adına her türlü gayreti göstereceğiz” ifadesini kullandı.

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, sorunları görüşüp, konuşmak ve çözüm önerileri sunmak adına bu tür toplantıları çok önemsediğini belirterek, “İnşallah hep birlikte hareket ederek sorunlarımızı el birliği ile çözeceğiz. Ankara’ya taşınması gereken konuları da il teşkilatımız aracılı ile taşırız. Büyükşehir Belediyesi yada 16 ilçe belediyeler olarak sizlerle ilgili yapılması gereken ne var ise bizler her zaman sizin yanınızdayız” dedi.

Son olarak söz alan AK Parti Kayseri Milletvekili Taner Yıldız, “İnşallah bu toplantının raporlarını ben bizzat ilgili Bakanlarımızla görüşeceğim. Varsa aranızda ikili görüşmek isteyen arkadaşlarımız onlarla da görüşebiliriz. Arkadaşlarımla birlikte bu işin sekreteryasını üzerime almaya hazırım. Bu hiç birimizin şahsi konusu değil. Kayserimize mal olmuş anonim bir iş. Üretimi artırma adına yüzde 10, yüzde 20 bile olsa destek verebilirsek ne mutlu bize. İnşallah niyetimiz halis, gayretimiz yerinde. Sizlerin her türlü konularının takipçisi olma konusunda elimizden gelen gayreti göstereceğiz” şeklinde konuştu.