KANALIMIZA ABONE OL

YEREL BASINA DESTEK OL

 


EDİTÖR

SAYFA EDİTÖRÜ

 Uğur ALTUNER
 editor@kayserihaber.com.tr

   

HACILAR BELEDİYESİ ARAÇ FİLOSU ARTIK DAHA GÜÇLÜ

ÖZDOĞAN, “EKSKAVATÖR İLÇEMİZE HAYIRLI OLSUN”

BÜYÜKKILIÇ’TAN “19. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ” MESAJI

TÜRKİYE SEVDALISIYIZ

BEYDEĞİRMENİ’NE TALEP TOPLANACAK

BÜYÜKKILIÇ, 3. GRUP TALEP TOPLAMAYA 14 AĞUSTOS’TA BAŞLANACAĞINI AÇIKLADI

PALANCIOĞLU, 500 GÜNLÜK ÇALIŞMASINI ÖZETLEDİ

DOLU DOLU 500 GÜN

VEKİL ÖZDEMİR SORDU, BAKAN CEVAP VERDİ

YURTLARIMIZIN %91’İ DOLUYMUŞ

TALAS'LI ÇOCUKLAR HEM GEZİYOR HEM ÖĞRENİYOR

BAŞKAN AMCA SÖZÜNÜ TUTTU

ALTUN, MASKE DİKİM KURSUNU ZİYARET ETTİ

3 BİN MASKE ÜRETİMİ YAPTIK

DEVELİ'YE TARIM VE HAYVANCILIK TESİSİ

TARIMA DAYALI İHTİSAS ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ İÇİN İNCELEMELER BAŞLADI

GÖLET İLE ÇAYIRÖZÜ ARASI GENİŞLEYECEK

AKSU’DAN DEVELİ’YE 2. MÜJDE

KAYSERİ BÖLGE MÜDÜRÜ MUSTAFA USLU AÇIKLADI

KAYSERİ’DE EN FAZLA SİVAS'LI YAŞIYOR

KAYSERİLİLER METEOR YAĞMURUNU ERCİYES'TE İZLEDİ

ERCİYES’TE GÖRSEL ŞÖLEN

MİNİBÜS DUVARA ÇARPTI

KAZADA 2 KİŞİ YARALANDI

KARARSIZ KALDI KAZAYA NEDEN OLDU

KAZA ANI MOBESEYE YAKALANDI

DUYARLI MÜŞTERİDEN ÖRNEK DAVRANIŞ

FAZLADAN VERİLEN 22 BİN 900 TL'Yİ İADE ETTİ

BÜYÜKSİMİTÇİ: ZORLUKLARA RAĞMEN SANAYİCİMİZ ÇALIŞIYOR

İSO İKİNCİ 500’DE 13 FİRMAMIZ VAR

“KAYSERİ TİCARETİNİ KARALAMAK KİMSENİN HADDİ DEĞİLDİR”

GÜLSOY’DAN ‘TÖVBELER OLSUN’ DİZİSİNE TEPKİ!

NEFES ALMAK HASTA EDER OLDU !

Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fatma Sema Oymak, kış sezonunda dış ortam kirliliğinin çok fazla olduğunu belirterek, Hava kirliliği nedeniyle kronik akciğer hastaları ve kalp hastalığı olan kişilerde

Hava kirliliği, özellikle büyükşehirlerde her geçen gün etkisini artıran önemli sağlık sorunları yaratmaya başladı… Dünya Sağlık Örgütü’nün 2011 yılında yayınladığı rapor da; Dünya çapında her yıl çoğunluğu orta gelirli ülkelerin vatandaşı olan 1.3 milyon kişi, dış ortam hava kirliliği nedeniyle hayatını kaybediyor. Elde edilen bu veriler, durumun ciddiyetini ortaya koyuyor. Uzmanlara göre ise, hızlı ve çarpık kentleşme, yoğun trafik ile kalitesiz yakıt kullanılması gibi etkenler havayı kirleterek alınan nefes vücuda bir yandan zarar veriyor. Bu bilgiler ışığında Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fatma Sema Oymak’ in kapısını çaldık.
Prof. Dr. Oymak haber ekibimize yaptığı değerlendirmede “nefes almak yaşamın bir belirtisidir. Nefes almak Yaratanın insanlara en büyük hediyesidir. Her nefes aldığımızda trilyonlarca Allah’a şükretmemiz lazım. Fakat, dış ortam veya iç ortam kirliliği olduğundan dolayı özellikle kronik akciğer hastaları, kalp hastalığı olan kişilerde nefes almak problem teşkil edebilir. Özellikle hava kirliliği olan durumlarda astım hastaları, kronik bronşitliği acil başvuruları daha fazla olur. Yine kalp yetmezliği olanlar kış sezonunda hava kirliliği, artığı durumlarda dış ortam kirliliği artığı zamanlar, özellikle hükümet ve sağlık yetkilileri bu zamanlarda uyarırlar ki ‘bu zamanlarda kişiler, dışarı da çok fazla dolaşmasın’ diye. Maalesef şehirlerimizde bunun içinde Kayseri’mizde dahil kış sezonunda özellikle dış ortam kirliliği çok fazla oluyor. Bu kişiler dışarıda çok fazla dolaşmasın. Çünkü bunların acil başvuruları çok daha fazla olur, hatta genel durumu kötüleştiren alevlenmeler olduğunda bu kişiler ölebilir” dedi.
Ülkemizde sigara içiminin sık olması dolayısıyla kronik bronşitin sık gözüktüğüne dikkat çeken Prof. Dr. Fatma Sema Oymak, “ ülkemizde 5 erkekten 3’ü, 5 kadından 2’si sigara içiyor. Kırsal kesimlerde doğalgaz olmadığından insanlar çalı, çırpı, tezek veya kömür yakıyorlar. Bacasız yerlerde ekmek pişirirken tandır kullanıyorlar. Çocukluktan itibaren tandırın dumanına maruz kalıyorlar. Özellikle kız çocukları kronik bronşit akciğer hastalığına yakalanıyorlar. Bu kişilerin daha az hastalanması ve hekime daha az başvuruları konusunda biz bunlara her yıl için, grip aşısı ve 65 yaş üstündekilere 5 yılda bir, bir kere olmak üzere zatüre aşısı öneriyoruz. Daha az hekime gitmelerini ve daha az hastalanmaları sağlama adına bu tavsiyelerde bulunuyoruz. Ülkemiz her ne kadar genç nüfus olmasına rağmen, sağlık koşullarının iyileştirilmesi neticesinde ortalama yaşam süresi de üzüyor. Yaşla birlikte solunum fonksiyonları azaldığı için kronik bronşit ve kronik akciğer hastalığı artıyor. Sağlık harcamaları azaltmak adına ve hastanın yaşam kalitesini artırmak adına grip aşısı öneriyoruz” ifadelerini kullandı.