EDİTÖR

SAYFA EDİTÖRÜ

   Süleyman ERDOĞAN
   editor@kayserihaber.com.tr                      

   

KAYMAKAM DURU, AKŞAM YEMEĞİNİ YURTTA KALAN ÖĞRENCİLERLE YEDİ

TABLDOT SIRASI BEKLEDİ, ÖĞRENCİLERLE SOHBET ETTİ

EĞİTİM BİRSEN DEVELİ TEMSİLCİLİĞİ DUALARLA AÇILDI

Türkiye’nin en büyük sendika hareketi olan Memur-Sen’in eğitim sendikası olan Eğitim-Bir-Sen Kayseri’deki ilk ilçe temsilciliğini Develi’de açtı.

MİNİK ÖĞRENCİLERİN OKULU

SAHİPSİZ “KARTAL”A YUVA OLDU

‘SİS’İN ALTINDA KALAN KAYSERİ'DEN

KARTPOSTALLIK FOTOĞRAFLAR

LİSELİ GENÇ YÜREKLERDEN MEHMETÇİKLERE MEKTUP

LİSELİ GENÇLER 1. KOMANDO TUGAY KOMUTANLIĞI’NI ZİYARET ETTİLER

KAYSERİ VALİLİĞİNDEN “İNEĞE TRAFİK CEZASI” HABERİ AÇIKLAMASI

İNEKTEN SONRA SAHİBİNE DE CEZA

KAYSERİ’DE “EVLİLİĞE İLK ADIM” SEMİNERLERİ BAŞLADI

Kayseri İl Müftülüğünce yeni evlenen ve düğün hazırlıkları yapan çiftlere yönelik “Evliliğe İlk Adım Seminerleri” başlatıldı.

YENİ UFUKLAR DERNEĞİ’NİN HİZMET ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULACAK

TÖREN CUMA GÜNÜ SAAT 19.00’DA GERÇEKLEŞTİRİLECEK

TÜRK SAĞLIK-SEN'DEN 'İRMİK HELVALI' DÖNER SERMAYE TEPKİSİ

TÜRK SAĞLIK-SEN KAYSERİ ŞUBE BAŞKANI KAMİL ÜNAL:”SAĞLIK ÇALIŞANLARI İÇİN SABIR TAŞI ÇATLAMIŞTIR”

1,5 METRELİK YILAN İLE OYUNCAK OYNAR GİBİ OYNADI

Kayseri'de yaklaşık 1,5 metre uzunluğundaki yılanı yakalayan Sarıca mahallesi muhtarı Bekir Ulusoy, yılan ile oyuncak oynar gibi oynadı.

KADINLARIMIZA HER ALANDA DESTEK OLMALIYIZ

Kayseri Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Gülsoy, 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü dolayısıyla yazılı bir mesaj yayımladı.

MMO KAYSERİ ŞUBE BAŞKANI AKSOY

DÜNYA MÜHENDİSLER GÜNÜ’NÜ KUTLADI

ERCİYES DAĞI'NDA 45 BİN METREKÜP YAPAY KAR ÜRETİLDİ

Erciyes AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Murat Cahit Cıngı: "Sıcaklık değerleri gece sıfırın altında 4-5'leri bulduğu anda biz kar üretimine başlıyoruz. Bazen 3 saat, bazen 5 saat bazen de sabaha kadar kar üretebiliyoruz"

ERÜ’DE “3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ” ETKİNLİĞİ DÜZENLENDİ

REKTÖR YARDIMCISI İLKAY: “ENGELSİZ KAMPÜS İÇİN GİRİŞİMLERİMİZ VAR”

GENÇ KIZILAY ÜYELERİ ENGELLİ SORUNLARINA DİKKAT ÇEKTİ

Genç Kızılay üyeleri engelli sorunlarına farkındalık oluşturmaya çalıştılar

ENGELLİ KARDEŞLER HAYALİNİ KURDUKLARI EHLİYETLERİNE KAVUŞTU

Afan: "Ehliyet aldıktan sonra okul arkadaşlarımı da otomobille gezdirmeye başladım. Beni trafikte görenler olumlu tepkiler veriyor"

Anahtar Kelimeler: NESLİ TÜKENEN VAŞAK HAYATA TUTUNAMADI

NESLİ TÜKENEN VAŞAK HAYATA TUTUNAMADI

ERÜ HAYVAN HASTANESİ BAŞHEKİM YARDIMCISI HANİFİ EROL: “HAYVANIN ÖLÜMÜNDE VURULDUKTAN SONRA KORKUDAN SAKLANDIĞI İÇİN AÇ KALMASININ BÜYÜK ETKİSİ VAR”

Sivas’ta ormanlık alanda yaralı halde bulunan vaşak, getirildiği Erciyes Üniversitesi Veteriner Fakültesi Hayvan Hastanesi’nde yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

Geçtiğimiz Cuma günü Sivas’ta orman ve su işleri yetkileri tarafından, ormanlık alanda bulunan ve yürüyemediği şikayeti ile Erciyes Üniversitesi Veteriner Fakültesi Hayvan Hastanesi’ne nesli tükenmekte olan vaşak getirildi. Hayvanın ilk tetkiklerinde felç geçirdiği şüphesiyle çekilen röntgen filminde vurulduğu ve omuriliğinde saçma tanelerinin olduğu belirlendi. Genel durumunda bozukluk olduğu görülen hayvanın vurulduktan sonra korkudan saklanarak aç kaldığı ve hayatını kaybetmesinde bunun büyük etkisi olduğunu belirten Erciyes Üniversitesi Veteriner Fakültesi Hayvan Hastanesi Başhekim Yardımcısı Hanifi Erol, vaşağın nesli tükenmekte olan bir hayvan olduğunu ve doğada hayvanların yaşatılması gerektiğini söyledi

Felç şüphesiyle gelen hayvanın daha sonra yapılan tetkiklerde vücudunun birçok yerinde saçma parçaları olduğunu gördüklerini söyleyen Hanifi Erol, “Bugün öğleden sonra Sivas bölgesinden orman ve su işleri görevlileri tarafından bir vaşak yürüyemediği şikayeti ile bize getirildi. Yaptığımız ön incelemeler neticesinde hayvanın paraplejik bir tablo seyrettiğini ve genel durumunun bozuk olduğunu gözlemledik. Yaptığımız tetkikler ve ön muayene sonucunda aldığımız görüntüde hayvanın ateşli silahla yaralandığını ve hayvanın genel olarak durumunun bozukluğunun da bu yaralanmaya bağlı olarak, hayvanın beslenmesini sağlayamadığı ve korkar bir vaziyette bir köşeye sinerek aç kaldığı için olduğunu tahmin ediyoruz. Yetkililerin duyarlılığı sayesinde hayvanımızın ön muayenede parapleji tablosunu gördük ve bunun da ateşli silahla yaralanma sonucuna bağlı olarak omurilikte birkaç noktaya saçma tanesi girdiğini tespit ettik. Maalesef genel durum bozukluğu ile beraber, ön muayenemizde de yaptığımız tetkikler sonucunda hayvanı kurtaramadık. Buradan tüm insanlara seslenmek istiyorum, bu hayvanlar ekolojik dengenin paydaşları ve yaşama hakları, doğada kalma, hayatlarını sürdürme ve çoğalma hakları var. Vaşak bildiğiniz gibi nesli tükenen ve kedigiller familyasına ait bir hayvan. Bizler de hayvanları yaralamayalım, öldürmeyelim ve elimizden geldiğince yaşatmaya çalışalım” dedi.

Haber Kaynak : KURUM BÜLTENİ