KANALIMIZA ABONE OL

YEREL BASINA DESTEK OL

 


EDİTÖR

SAYFA EDİTÖRÜ

   Süleyman ERDOĞAN
   editor@kayserihaber.com.tr                      

   

KAYSERİ’DEN SAMSUN’DAKİ ÖĞRENCİLERİNE DERS

ÖĞRETMENLERDEN TELEKONFERANSLI EĞİTİM

İL MİLLİ EĞİTİM’DEN ONLİNE TOPLANTI

Ekinci, 16 ilçe Milli Eğitim Müdürü, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcıları ve şube müdürleriyle online bağlantılı toplantı gerçekleştirdi

ÜNİVERSİTELERDE UZAKTAN EĞİTİM

AGÜ REKTÖRÜ PROF. DR. SABUNCUOĞLU: BU DÖNEMDEN ÖNEMLİ DERSLER ÇIKARMALIYIZ

AGÜ’DEN GENÇLERE ONLİNE DESTEK PROGRAMI

Gençler her akşam çevrimiçi platformda bir araya gelerek deneyimlerini ve bilgilerini paylaşıyorlar

KÜTÜPHANELERE EVLERİNİZDEN BAĞLANIN

E kütüphaneye kutuphane.kayseri.bel.tr adresinden girilebiliyor

KAYÜ, UZAKTAN ÖĞRETİME HAZIR

Kayseri Üniversitesi, 23 Mart 2020 tarihinde başlayacak olan uzaktan öğretime hazır.

UZAKTAN EĞİTİM BUGÜN SABAH BAŞLADI

UZAKTAN EĞİTİMDE ÖĞRENCİLER TELEVİZYON BAŞINA GEÇTİ

EKİNCİ'DEN 'EBA' AÇIKLAMASI

İl Milli Eğitim Müdürü Celalettin Ekinci: "Eğitim öğretim her aşamada devam ediyor"

PROJE OKULU İDARECİLERİN HAK KAYBINA

MAHKEME ” DUR” DEDİ

BAŞKAN ALAN, KAYÜ'DE ÖĞRENCİLERLE BULUŞTU

AHİLİK KÜLTÜRÜNÜ ANLATTI

ÖĞRENCİLER GELİŞTİRDİ,

LIFE SOLUTIONS HACKATHON İNOVATİF PROJELERİ ÖDÜLLENDİRDİ

TALAS, ROBOTİK KODLAMA EVİ AÇIYOR

YALÇIN: ÇOCUKLARIMIZI BU EĞİTİME TABİ TUTACAĞIZ

TOMARZA'DA ROBOTİK KODLAMA SINIFI AÇILDI

Tomarza ilçesinde, Rahime Akıncıoğlu Ortaokulunda robotik kodlama sınıfı törenle açıldı.

EĞİTİM BİR SEN SINIF ÖĞRETMENLERİ İÇİN

İMZA KAMPANYASI BAŞLATTI

51. TÜBİTAK LİSELER ARASI PROJE YARIŞMASI BAŞLADI

ÖĞRENCİLER PROJELERİ İLE EKONOMİDE 30 MİLYON LİRA TASARRUF SAĞLAYACAK

FABRİKA GİBİ OKUL

AHİ EVRAN MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ, GEÇEN YIL 217 BİN TL KAR ELDE ETTİ

ÖĞRENCİLER ŞAİRLERİN HAYATINI OKUL KORİDORUNDAKİ KAREKODLARLA ÖĞRENİYOR

Öğrenci Yusuf Uzel: "Artık sadece Türk şairler değil, bu koridor sayesinde Türkmen ve Azeri şairlerin hayatını da biliyorum"

Kayseri'nin Bünyan ilçesinde eğitim gören bir grup meslek lisesi öğrencisi, okul koridoruna kurdukları edebiyat sokağında kendi geliştirdikleri karekod sistemiyle hem şairlerin hayat hikayesini öğreniyor hem de şiirlerini okuyor.

Bünyan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri, öğretmenleriyle beraber el ele vererek tasarımından boyasına kadar kendi imkanlarıyla edebiyat sokağı oluşturdu.

Edebiyat sokağını daha dikkat çekici hale getirmek isteyen öğrenciler, geliştirdikleri karekod sistemi sayesinde de şair ve yazarların hayatını farklı şekilde öğrenme imkanı sağladı.

Sokağa asılan çok sayıda şairin şiirlerinin üst kısmında yer alan karekodları telefonlarıyla okutan öğrenciler, hazırladıkları web sitesi sayesinde şairlerin hayatına ve eserlerine daha kolay ulaşabiliyor.

"Çocuklara okumayı sevdiren koridoru öğrenciler hiç boş bırakmıyor"

Edebiyat öğretmeni Beyza Akbaş Çataloğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, çocuklara edebiyat ve sanat aşkı aşılamak amacıyla edebiyat sokağı oluşturduklarını söyledi.

Sokakta Cemal Süreyya, Yunus Emre, Cahit Sıtkı Tarancı, Orhan Veli Kanık, Necip Fazıl Kısakürek, Cemil Meriç ve Karacoğlan gibi edebiyat tarihine ışık tutan birçok şairin şiirlerinin yer aldığını dile getiren Çataloğlu, şunları kaydetti:

"Burada birçok şairimizin şiirlerine değinerek, öğrencilerin teorik bilgiden çok sanatla buluşmalarını istedik. Bu yönde bir çalışma yaptık. Bilgileri barkodlara yükleyerek öğrencilerin dijital ortamda bilgilere kavuşmasını istedik. Edebiyata, şiire ilgi duymalarını arzuladık. Sanatla buluşan öğrenci her zaman vatanına, milletine karşı daha naif, duyarlı oluyor. Bu projeyle meslek lisesine olan yargıyı da kırmak istedik. Tüm öğrenciler değerli, bizim için de bizim öğrencilerimiz çok değerli. Çocuklara okumayı sevdiren koridoru öğrenciler hiç boş bırakmıyor. Türk yazar ve şairlerin hayatlarının yanında dünyaca ünlü şair ve yazarların hayatını öğrenen öğrenciler koridorda olabildiğince çok vakit geçiriyor."

"BARKOD ÜRETEREK DUVARLARA YAPIŞTIRIYORUZ"

Edebiyat sokağının hazırlanmasında görev alan 11. sınıf öğrencisi Nurullah Atabey de sokağı oluştururken öğretmenlerinden yardım aldıklarını belirtti.

Atabey, karekod sistemi hakkında da şu bilgileri verdi:

"Edebiyat sokağı için karekod uygulaması hazırladık. Online web sitesi üzerinden barkod oluşturuyoruz. Daha sonra linkleri buraya atıyoruz. Şair ve yazarımızın hayatını anlatan linkleri bir çıktıyla alıyoruz. Aldıktan sonra bizim makinemiz var. Onunla ürettiğimiz barkodları bu duvarlara yapıştırıyoruz. Telefonla okutulunca yazarımızın hayatını anlatan YouTube linki veya web sitesine yönlendiriyoruz. Böylelikle barkodu okutan kişilere yazarımızın hayatını daha kolay şekilde anlatıyoruz."

Sokak sayesinde şiir okumayı sevdiğini anlatan öğrencilerden Yusuf Uzel ise koridorun yapımında öğrenci ve öğretmenlerin emek verdiğini ifade etti.

Edebiyat koridorunda birçok şair ve yazarın hayatını ve eserlerini okuduğunu anlatan Uzel, "Artık sadece Türk şairler değil, bu koridor sayesinde Türkmen ve Azeri şairlerin hayatını da biliyorum. Hiç kitap okumayan bir insanın bile dikkatini çekebiliyor buradaki şiirler ve şairler." dedi.

Uzel, şiiri fazla sevmediğini ancak edebiyat sokağı sayesinde şiir okumaya başladığını sözlerine ekledi.

Haber Kaynak : KAYSERİ HABER HABER MERKEZİ