KANALIMIZA ABONE OL

YEREL BASINA DESTEK OL

 


EDİTÖR

SAYFA EDİTÖRÜ

 Uğur ALTUNER
 editor@kayserihaber.com.tr

   

KAYSERİ BİLİM MERKEZİ BİR BAŞARIYA DAHA İMZA ATTI

NANOTEKNOLOJİK  ‘FERROFLUİD’ MADDESİNİ YERLİ İMKÂNLAR KULLANILARAK ÜRETMEYİ BAŞARDI

ASPİLSAN ENERJİ Lİ-İYON PİL ÜRETİMİ İÇİN SON İMZAYI ATTI

DOĞANKAYA: "ÜLKEMİZİN MOBİL ENERJİ İHTİYAÇLARINA, ÇARE VE ÇÖZÜM OLACAĞIZ"

TELEVİZYONDA ÇOCUKLARIN YÜKSEKTEN DÜŞTÜĞÜNÜ GÖRDÜ

'ULTRASONİK SİNYAL' YAPTI

TAVUK TÜYÜ 7 SEKTÖRÜN HAMMADDE İHTİYACINI KARŞILAYACAK

ERÜ’LÜ BİLİM İNSANI TAVUK TÜYÜNDEN YENİ NESİL ORGANİK SES YALITIM LEVHASI GELİŞTİRDİ

ERÜ’DEN BULUŞ

ERÜ’DE PET’TEN ÜRETİLEN AMBALAJ MALZEMELERİNDEKİ SAĞLIĞA ZARARLI KİMYASALLARI AZALTACAK BULUŞ

ERÜ ÖĞRETİM GÖREVLİSİNDEN KARGO ARAÇLARI VE MOTOSİKLETLERİNİ RAHATLATACAK BULUŞ

GELİŞTİRİLEN SÜSPANSİYON İLE ARAÇLARIN YOL TUTUŞU ARTIYOR

ERÜ’DE YENİ KEŞFEDİLEN 2 BAKTERİ TÜRÜNE

‘TURCİCUM’ VE ‘KAYSERİENSE’ İSMİ VERİLDİ

ÖĞRETMEN VE ÖĞRENCİLER İLKİ BAŞARDI,

SIFIR ALKOLLÜ BİTKİSEL DEZENFEKTAN ÜRETTİ

CRYOCAN FİRMASINDAN DÜNYA ÇAPINDA BAŞARI

IRAK PETROLÜNÜ TAŞIYACAK ÜRETİLEN İLK VAGON TANK IRAK’A GÖNDERİLDİ

ERCİYES TEKNOPARK PANDEMİDE DE HIZ KESMEDİ

Erciyes Teknopark bugün itibarıyla 253 Ar-Ge firması ile neredeyse %100 doluluk oranında faaliyetlerine devam etmekte

ERCİYES TEKNOPARK’TAN UYGULAMALI PROJE YAZMA EĞİTİMİ

“GEREKLİ ALT YAPI VE DESTEĞİ SAĞLAYABİLMEK HEDEFİNDEYİZ”

AGÜ TTO OFİSİ’NİN 200 BİN TL’YE KADAR HİBE DESTEKLİ TÜBİTAK PROJESİ

1512 Teknogirişim Sermaye Desteği (BiGG) programı için 2020-2 çağrıları başladı

MELİKGAZİ BELEDİYESİ’NİN WEB SİTESİ YENİLENDİ

MELİKGAZİ BELEDİYESİ YENİ YÜZÜYLE KURUMSAL WEB SİTESİNİ DE KULLANIMA SUNDU

DİJİTAL GÖSTERİM MERKEZİ’NDE 4 GÖSTERİM BİRDEN VATANDAŞLARI BEKLİYOR

GÖSTERİMİ BÜTÜN VATANDAŞLAR ÜCRETSİZ OLARAK İZLEYEBİLECEKLER

ASPİLSAN İLE TOP BATTERY, Lİ-İYON PİL HÜCRESİ ÜRETİM TESİSİ'NE YÖNELİK TEKNOLOJİ TRANSFERİ SÖZLEŞMESİ İMZALADI

DOĞANKAYA: LİTYUM İYON, PETROL GİBİ OLACAK

ERÜ REKTÖRÜ ÇALIŞ, ASPİLSAN’I ZİYARET ETTİ

“ASPİLSAN’IN ÇALIŞMALARINA HER TÜRLÜ DESTEĞİ VERECEĞİZ”

Anahtar Kelimeler: ÖĞRETMEN ÖĞRENCİLER BAŞARDI
Gürkan Ofis Mobilyaları

ÖĞRETMEN VE ÖĞRENCİLER İLKİ BAŞARDI,

SIFIR ALKOLLÜ BİTKİSEL DEZENFEKTAN ÜRETTİ

Kayseri'de öğretmen ve öğrenciler, alkollü dezenfektan kullanımında elde meydana gelen tahrişi önlemek amacıyla moringa bitkisinden yüzde yüz bitkisel dezenfektan üretti.

Korona virüsün Türkiye'de görülmesinin ardından harekete geçen Ahi Evran Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmenleri ve öğrenciler, el ve ortam dezenfektanı üretimine başladı. 2020'nin 10 aylık sürecinde 5 milyon 750 bin TL ciro yapan okuldaki çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. Kimya Öğretmeni Abdulkadir Baysal öncülüğünde harekete geçen okul, alkollü dezenfektan kullanımında elde meydana gelen tahrişi önlemek amacıyla A, B ve vitaminleriyle zengin moringa bitkisinden alkolsüz ve kimyasal madde içermeyen el ve ortam dezenfektanı üretmeyi başardı.

Çalışmaları hakkında bilgiler veren Ahi Evran Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Halis Karabulut, "Mart ayında ilk vakanın görülmesinden sonra ortam dezenfektanı üretimi ile çalışmalarımıza başladık. Sonrasında el dezenfektanı, sınavlarla birlikte giysi dezenfektanı, ayakkabı ve paspas dezenfektanı gibi ürünler ortaya çıktı. Okulların ve resmi kurumların el sabunlarını, köpük sabunu, çamaşır suyu ve yoğun çamaşır suyu gibi malzeme ihtiyaçlarını karşıladık. Mart ayından itibaren 10 ayda öğrencilerimizle birlikte çalıştık. Burada 5 milyon 750 bin TL ciro yaptık. Öğrencilerimize de 180 bin TL civarında ücret ödeyerek çalışmalarının karşılığını verdik" dedi.

Karabulut, "Yeni ürünümüzde alkol ve kimyasal madde içermeyen, yenilebilir maddelerden yapılan el ve ortam dezenfektanıdır. Bu ürünümüzün ana bitkisi moringadır. Bu bitki bugünlerde çok meşhur ve baya ürünü ortaya çıktı. Ülkemizde üretilen bir bitki olduğu için değerli bir malzemedir. Alkollü dezenfektanlarda ele temas ettiği zaman bir süre sonra buharlaşıyor ve buradaki yağ tabakasını çözüyor. Bu tabakada kendisi kadar su tuttuğu için eldeki nemde gidiyor. Dolayısıyla deri de deformeler oluyor. Ortam dezenfektanında da klorlu ve hipoklorit kullanıyoruz. Bu ürünü kullanırken ortamı boşaltmak zorunda kalıyoruz. Belli bir süre ortamda kimsenin bulunmaması gerekiyor. Bu ürünümüzü sıktığınız zaman, yenilebilir malzemeler olduğu için hiçbir zararı yok ve ortamda kullanıldığı zaman boşaltmaya gerek yok. Sınav aralarında, hastanelerde ve cezaevlerinde çok rahatlıkla kullanılabilecek bir ürün olmasını sağlıyor" şeklinde konuştu.

"BİTKİSEL DEZENFEKTANIN VÜCUDA FAYDASI VAR"

Ahi Evran Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Kimya Öğretmeni Abdulkadir Baysal ise, “Mevcutta kullandığımız ürünlerde alkol ve kimyasal maddeler içeriyor. Bu kimyasallar, insan sağlığına zararlıdır. Bundan dolayı bizde bir arayış içerisine girdik. Bu arayış neticesinde bilimsel makaleleri ve dünyada yapılan araştırmaları inceledik. Bu araştırmalar neticesinde biz moringa bitkisine ulaştık ve bu ürünü kullanma kararı aldık. Bu ürünün yanında antioksidan madde üreten otlarda kullandık. Bu otlarla birlikte bir karışım yaptık ve bu ürünümüzü elde ettik. Şimdi kullandığımız hem ortam dezenfektanlarında hem de el dezenfektanlarımızda kimyasal maddeler söz konusudur. El dezenfektanlarında kullandığımız alkol özellikle elimizin üstündeki yağ tabakasını çözdüğü için ellerimizde bir kuruluğa ve çatlamaya sebep oluyor. Bizim ürettiğimiz üründe ise bildiğimiz otlardan üretildiği için yenilebilir besin dediğimiz yüzde 100 bitkisel ürünlerden meydana geliyor. Bunun da insan vücuduna en ufak bir zararı olmuyor. Bu ürünlerin bakterilere etkisi olduğu gibi vücudumuza yararlı özellikleri de var. Moringa bitkisi, A, B ve E vitaminleri bakımından çok güçlü bir bitkidir. Cilde temas edip, cilt olnu emdiğinde faydası bile oluyor. Ayrıca, moringa bitkisinin SARS ve MERS virüslerine karşı etkinliği söz konusuydu. Biz bundan dolayı bu bitkiyi kullanmaya karar verdik. Yaptığımız araştırmalar sonucunda biz bunu Sağlık Bakanlığı tarafından akredite olmuş bir kuruluşa gönderdik ve sonucunda da ürünümüzün bakterisidal ve pungisidal aktiviteye sahip olduğu ortaya çıktı" ifadelerini kullandı.