ÖNCE İTİRAF, SONRA İNKAR ETTİ
13 YIL ÖNCE BİR KADINI ÖLDÜRDÜĞÜNÜ İTİRAF EDEN SANIK MAHKEMEDE ‘BEN ÖLDÜRMEDİM´ DEDİ
Tarih: 9.10.2019 16:54:46/ 582okunma / 0yorum

Kayseri´de 2006 yılında kaybolan iki çocuk annesi Saliha Toker´i 13 yıl sonra boğarak öldürdüğünü ve dağlık alanda cesedin etrafına taş dizdiğini itiraf eden ve bu suçtan tutuklu yargılanan emekli öğretmen ilk kez hakim karşısına çıktı. Emniyet, Savcılık ve nöbetçi mahkemede suçunu itiraf eden evli, 4 çocuk babası, emekli öğretmen tutuklu sanık Hasan B. mahkemede üzerine atılı suçlamaları kabul etmeyerek, ‘O kadını ben öldürmedim´ dedi.

KADIN, 2006 YILINDA KAYBOLMUŞTU

Develi Cumhuriyet Başsavcılığı´na 28 Kasım 2016 tarihinde İsmet Toker, eşinden ayrılan ve iki kızı ile birlikte Develi ilçesinde yaşayan Saliha Toker´in 23 Kasın 2006 tarihinde 10 ve 11 yaşındaki kızlarını okula gönderdikten sonra evden ayrıldığını ve kızından bir daha haber alamadığını, Saliha´nın kaçırılmış olabileceğinden şüphe ederek şikayetçi oldu. Kayıp Saliha Toker ile ilgili kaybolduğu 23 Kasım 2006 tarihinden itibaren bulunmasına yönelik yapılan çalışmalarda hiçbir resmi kurumda hastane, banka veya PTT´de kayıtlarının bulunmadığı tespit edildi. Bu güne kadar ulaşılamamış olması, ayrıca kayıp olan Saliha Toker´in birlikte yaşadığı kızlarını bırakarak evden ayrılmış olmasını göz önüne alan polis ekipleri, Saliha Toker´in öldürülmüş olabileceğini değerlendirerek çalışma yaptı.

CİNAYET EKİPLERİ, KADININ HTS KAYITLARINDA SON GÖRÜŞTÜĞÜ KİŞİYE ULAŞTI

Konu ile ilgili olarak Asayiş Şube Müdürlüğü Cinayet Büro Amirliği tarafından oluşturulan özel ekip, bir yıl saha çalışması yaptı. Bilgi sahiplerinin beyanları, HTS kayıtları ve teknik takip sonucunda emekli din kültürü öğretmeni Hasan B. isimli şahısla sabit hat ve cep telefonu üzerinden bir çok görüşme yaptığı belirlendi. Son görüşmenin de Kayseri´de yapıldığını tespit eden özel ekip, Saliha Toker´in gönül ilişkisi nedeniyle şüpheli Hasan B. tarafından öldürülmüş olabileceğini değerlendirerek, Hasan B.´yi 3 Nisan 2019 tarihinde gözaltına aldı.

EMNİYET´TE ‘BOĞARAK ÖLDÜRÜP, CESEDİN ETRAFINA TAŞ DİZDİM´ DEMİŞTİ

Şüpheli Hasan B. yapılan sorgusunda Saliha Toker´i tanıdığını, kendisinden hamile olduğunu iddia ettiğini ve bu nedenle görüşmek için Kayseri´ye çağırdığını itiraf etti. Otomobil ile Erkilet bölgesi Hıdrellez tepesinden Kuşçu Mahallesine doğru boş bir araziye götürdüğünü söyleyen Hasan B., Saliha Toker´i burada boğarak öldürdüğünü ve cesedin üzerini kapatmadan çevresine taş dizdikten sonra olay yerinden ayrıldığını anlattı. Olaydan kimseye bahsetmediğini söyleyen Hasan B.´nin yapılan yer göstermesinde cesedi bıraktığı yerde arama yapıldı. Bölgenin dağlık bir alan olması, yerleşim yerlerine uzak olması ve cesedin toprağa gömülmemesinden dolayı cesede ulaşılamadı. Zanlı Hasan B. hakkında yapılan işlemlerin ardından adliyeye sevk edilerek, tutuklandı.

BAKANLIK AVUKATI DA DURUŞMAYA KATILDI

Kayseri 1. Ağır Ceza Mahkemesi´nde görülen davada tutuklu sanık Hasan B.(68) ile öldürülen Saliha Toker´in şikayetçi kız kardeşi Ü.T. ve avukatlar hazır bulundu. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Kayseri İl Müdürlüğü vekili de duruşmaya müdahil oldu.

KADINLA YAŞADIKLARINI MAHKEMEDE ANLATTI

Emniyet, Savcılık ve nöbetçi mahkemede suçunu itiraf eden evli, 4 çocuk babası, emekli öğretmen tutuklu sanık Hasan B. mahkemede üzerine atılı suçlamaları kabul etmeyerek, Saliha Toker´i öldürmediğini iddia etti. Hasan B. mahkemede şunları söyledi: “2005 yılında emekli olduktan sonra emlak işine başladım. 2006´nın 7 Kasım´ında yazıhaneye o kadın geldi, kiralık ev aradığını söyledi ama biz kiralık ev olmadığını söyledik, kadın da hem kartvizitimi aldı hem de kendi numarasını bırakıp, olursa haber vermemizi söyledi. 3-4 gün sonra tekrar aradı, biz kiralık daire olursa kendisini arayacağımızı, kendisinin aramamasını söyledik ama 10-15 kez aradı, çoğuna cevap vermedim. O sene hac programımız çıkmıştı, evdeydik, ben telefonları açmayınca evi arayıp, telefona çıkan eşime ‘Hasan´dan hamileyim´ demiş, eşim de kızıp oğluma vermiş ama oğlumla konuşmadan kapatmış. Sonra ben kendisini arayarak ‘evimi siz mi aradınız?´ dedim, o da ‘evet ben aradım´ dedi. Bana ‘Hasan amca ben Kayseri merkezde yaşamak istiyorum, çocuklarımın eğitimi burada devam etsin, bana bir ev tut, imam nikahı kıyalım´ dedi. Ben de kendisine kızıp telefonu kapattım. Daha sonra benimle görüşmek istediğini söyledi, ben de gittim, aracın arka koltuğuna bindi. Bana Erkilet´te akrabası olduğunu, oraya bırakmamı söyledi. Götürdüm ama araçtan inmedi, ‘aracı sür, konuşalım´ dedi. Ben de kendisine çocukların dağılmış aileler yüzünden başarısız olduğunu, eşi ile barışması konusunda nasihatler verdim. Araçla bayağı bir gitmiştik, o kayıtlarda geçen yere kadar gittik, orada bana kızdı, araçtan indi. Ben de kendisine binlerce öğrencim olduğunu, mutlu yuvam olduğunu, itibarı olan bir kişi olduğumu ve imam nikahı ile ikinci nikah alamayacağımı söyledim. Bana ‘vali misin, milletvekili mi?´ diyerek araca binmedi. Ben de kendisini orada bırakıp gittim.”

SANIK: ‘EMNİYET´TE BASKI İLE ÖLDÜRDÜM´ DEDİM

Vicdanının rahat etmediğini ve bir gün sonra kadının evini aradığını söyleyen Hasan B., “2006 yılının 24 Kasım Öğretmenler Günü diye hatırlıyorum, vicdanım rahat etmedi, o gün yalnız başına orada ne yaptığını merak ettim. Ucuz diye ev telefonunu aradım, telefona çocuklar çıkınca ‘ben annenizim, geleceğim´ diyerek telefonu kapattım. O gün hiç aramadığına seviniyordum. Yıllar sonra polis aradı, gittim. Bir fotoğraf gösterdi, gerçekten tanımadım. Develi´ye gidip gitmediğimi sordu. Bu kadın 2006´dan beri kayıp diyerek beni gönderdi. Eve geldiğimde o kadının Saliha Toker olduğunu hatırladım. 2 ay sonra polis yine geldi, kelepçe takıp beni götürdü. Hücreye götürdüler, sürekli gözümü bağlayıp, 4. kata çıkarıp, indirdiler. Copla ellerime vurdular, ‘seni Müge Anlı´ya çıkarırız, manşetlere çıkarsın, rezil olursun´ diye, torunum, ailemle tehdit ettiler. ‘Söyle kurtul´ dediler. 3 gün işkence gördüm. ‘Artık dayanamayacağım, ne olacaksa olsun, ben öldürdüm´ dedim. Bana ‘hadi yeri de göster´ dediler. Ben de kadınla en son gittiğim yeri polislere gösterdim” diye konuştu.

‘İŞKENCE GÖRDÜM´ DEDİ AMA SAVCILIĞA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNMAMIŞ

Mahkeme başkanının ‘karakol dışında, savcılıkta, hakimlikte neden işkence gördüğünü söylemedin? Orada da avukatın ile birlikte suçu itiraf etmişsin´ diye sorması üzerine, sanık Hasan B. “Çıldırmıştım, korku ve paniğim savcılık ve hakimlikte de devam etti, polis ne dediyse onları oralarda da söyledim” dedi. Şimdiye kadar savcılığa suç duyurusunda bulunup bulunmadığı sorulduğunda ise sanık “Bulunmadım” cevabı verdi.

Öldürülen Saliha Toker´in şikayetçi kız kardeşi Ü.T. ise sanık yakınlarının kendilerine para teklifinde bulunduklarını ancak kabul etmediklerini, sanıktan şikayetçi olduğunu söyledi.

6 tanığın dinlendiği davada savcı, cesedin bulunması için etkin bir çalışma yapılması adına emniyete müzekkere yazılmasını, sanığın tutukluluk halinin devamını talep etti.

MAĞDUR AVUKATI: “HİÇBİR CİNAYET KUSURSUZ OLMUYOR”

Saliha Toker´in şikayetçi ailesinin avukatı da “Sanığın emniyetin üzerine attığı iftiralar günümüzde hayatın olağan akışına terstir. Sanık cinayeti kusursuz işlediğini düşünüp bu zamana kadar yaşamış, ancak hiçbir cinayet kusursuz olmuyor. Kadın ile ev telefon numaralarını verecek kadar samimi olmuşlar. Kendisi cinayeti anlatmış, cesedi taşlar ile çevirdiğini, pardesüyü kadının üzerine örttüğünü itiraf etmiş” diye konuştu.

SANIK AVUKATI: “HİÇBİR HAYVAN İNSAN KEMİKLERİNE KADAR YEMEZ”

Sanığın avukatı ise hiçbir yırtıcı hayvanın bir insan bedeninde kemiklerine kadar yiyemeyeceğini, hatta elbiselerini dahi yemeyeceğini belirterek, somut hiçbir delil olmadığını anlattı.

VARSA KİMLİĞİ BELİRSİZ CESETLER ARAŞTIRILACAK

Mahkeme heyeti verdiği ara kararda 2006 yılından itibaren kimliği tespit edilemeyen herhangi bir cesedin bulunup bulunmadığı, otopsi yapılıp yapılmadığı, DNA eşleşmelerinin olup olmadığı hususunun tespiti için Kayseri Emniyet Müdürlüğü Cinayet Şube Müdürlüğü´ne müzekkere yazılmasına, gelmeyen tanığın zorla getirilmesine ve sanık Hasan B.´nin tutukluluk halinin devamına karar vererek duruşmayı Aralık ayına erteledi.
Kaynak: İHA

Anahtar Kelimeler: ÖNCE İTİRAF SONRA İNKAR ETTİ
KAYSERİ´DE DEAŞ OPERASYONU:
KAYSERİ´DE DEAŞ OPERASYONU:
3 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI
MEYDAN´DA ŞÜPHELİ BİSİKLET PANİĞİ
MEYDAN´DA ŞÜPHELİ BİSİKLET PANİĞİ
Kayseri Cumhuriyet Meydanı´nda bir direğe bırakılan ve arkasında büyük bir teneke duran bisiklet panik yaşattı.
MOTOSİKLET PARK HALİNDEKİ KAMYONETE ÇARPTI
MOTOSİKLET PARK HALİNDEKİ KAMYONETE ÇARPTI
2 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ
ARANAN HÜKÜMLÜLER KOVALAMACA SONUCU YAKALANDI
ARANAN HÜKÜMLÜLER KOVALAMACA SONUCU YAKALANDI
Kayseri´de, haklarında "hırsızlık" suçundan kesinleşmiş hapis cezası bulunan 3 hükümlü, kovalamaca sonucu gözaltına alındı
KAYSERİ´DE MUHTARI DOLANDIRAN
KAYSERİ´DE MUHTARI DOLANDIRAN
5 KİŞİ YAKALANDI
SARIZ BELEDİYESİ´NE SİLAHLI SALDIRI
SARIZ BELEDİYESİ´NE SİLAHLI SALDIRI
Kayseri´nin Sarız ilçesinde belediye binasına silahlı saldırı düzenlendi. Saldırı sonucu yaralı bulunmazken, binada maddi hasar meydana geldi.
TACİZE UĞRAYAN GENÇ KIZIN ŞİKAYETİ ÖRNEK GÖSTERİLDİ
TACİZE UĞRAYAN GENÇ KIZIN ŞİKAYETİ ÖRNEK GÖSTERİLDİ
KAYSERİ 14´ÜNCÜ ASLİYE CEZA MAHKEMESİ´NDE, ´HAKARET´ VE ´TACİZ´ SUÇLARINDAN DAVA AÇILDI
200 BİN LİRALIK ALTINI YOLA BIRAKTI
200 BİN LİRALIK ALTINI YOLA BIRAKTI
Kendilerini polis ve savcı olarak tanıtan ve bir kamu görevlisini 223 bin TL dolandıran 5 kişilik çete yakalandı
BİSİKLET VE BEBEK ARABASI HIRSIZI POLİSTEN KAÇAMADI
BİSİKLET VE BEBEK ARABASI HIRSIZI POLİSTEN KAÇAMADI
Kayseri´de 4 farklı binadan bisiklet ve bebek arabası çalan hırsız önce güvenlik kameralarına ardından da polis ekiplerine yakalandı.
KATİL KİRACI TUTUKLANDI
KATİL KİRACI TUTUKLANDI
Kayseri´nin Melikgazi ilçesinde tartıştığı Resul Turan´ı bıçaklayarak öldüren Fatih B., sevk edildiği mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderildi.
YEŞİLHİSAR´DA JANDARMADAN HIRSIZLIK OPERASYONU
YEŞİLHİSAR´DA JANDARMADAN HIRSIZLIK OPERASYONU
PARA VE ELMA ÇALAN HIRSIZ JANDARMA TARAFINDAN YAKALANDI
HESAP ÖDEMEYE GELDİ, CEP TELEFONUNU ÇALIP GİTTİ
HESAP ÖDEMEYE GELDİ, CEP TELEFONUNU ÇALIP GİTTİ
Kayseri´de bir internet kafede hesap ödemek için kasaya gelen şahıs masanın üstünde bulunan cep telefonunu çalarak kaçtı.
UYUYAN ÇOCUĞUN TELEFONUNU ÇALARAK SATAN İKİ SANIĞA
UYUYAN ÇOCUĞUN TELEFONUNU ÇALARAK SATAN İKİ SANIĞA
TOPLAM 4 YIL 2 AY HAPİS
EŞİNİ TEK KURŞUNLA ÖLDÜREN KOCA ADLİYEDE
EŞİNİ TEK KURŞUNLA ÖLDÜREN KOCA ADLİYEDE
Kayseri´de tartıştığı eşi Gizem Vural Dik´i tabancayla vurarak öldüren Mehmet D., geçirildiği sağlık kontrolünün ardından adliyeye sevk edildi.
TREN GARINDA ERKEK ÇOCUĞA İSTİSMARA 19 YIL HAPİS
TREN GARINDA ERKEK ÇOCUĞA İSTİSMARA 19 YIL HAPİS
Kayseri´de 2017 yılında tren garının tuvaletinde olay tarihinde 15 yaşında olan erkek çocuğa cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla tutuklu yargılanan 42 yaşındaki sanığa mahkemece 19 yıl 9 ay 15 gün hapis cezası verildi.
Resmi İlanlar

SAYFA EDİTÖRÜ

/resimler/2015-4/16/1020184616446.jpg

 

    Süleyman ERDOĞAN
     editor@kayserihaber.com.tr 
    

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
14 Ekim 2019 Pazartesi
KAYTV

Kaytv kayseri üzerinde

 

İLETİŞİM

Adres : Turgut Reis Mahallesi
İlgi Sok. Şehit İsmal Uygun Ap
No:22/A Kocasinan / KAYSERİ
Telefon : 0 352 235 63 63
Fax : 0 352 235 84 74

 

KANALIMIZA ABONE OL