ORGAN BAĞIŞI HAFTASI BAŞLADI
KILIÇ : “ORGAN BAĞIŞI HAYAT KURTARIR ”
Tarih: 3.11.2017 11:49:04/ 499okunma / 0yorum

KILIÇ : “ORGAN BAĞIŞI HAYAT KURTARIR”

Her yıl  3-9 Kasım tarihleri arasında kutlanan ‘Organ Bağışı Haftası´ vesilesi ile  İl Sağlık Müdürlüğünce tertiplen  etkinlikte  organ bağışının  önemine  dikkat  çekildi… Etkinlikte konuşan  İl Sağlık Müdürü İsmail Kılıç ilimiz sakinlerini organ bağışı konusunda  duyarlı olmaya  davet ederek  “Organ nakli gerektiren hastalıklara empati gösterip,  her an bizim ve sevdiklerimizin başına gelebileceğini unutmamalıyız” değerlendirmesinde  bulundu…

İl Sağlık  Müdürlüğünce  organ bağışı  konusunda  farkındalık  oluşturmak  amacıyla  Cumhuriyet Meydanı´nda gerçekleştirilen   etkinlikte konuşan  İl Sağlık  Müdürü İsmail Kılıç, tüm vatandaşların organ bağışı konusunda duyarlı olması gerektiğini  vurguladı…               

Sözlerinin  devamında  kalp ve karaciğer nakli bekleyen hastaların uygun organ bulunamadığı takdirde yaşamlarını kısa bir süre içerisinde kaybettiklerini vurgulayan Kılıç sözlerini  şöyle  noktaladı ”18 yaş ve üzerinde akli dengesi yerinde olan herkes organ bağışı kartı sahibi olabilir. Organ bağışı konusunda toplum olarak hassasiyet gösterilmeli, organ nakli gerektiren hastalıkların her an bizim ve sevdiklerimizin başına gelebileceğini unutmamalıyız. Ülkemizde 2017 yılı içerisinde Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü verilerine göre yaklaşık olarak 24 bin 842 kişi organ nakli için sıra beklemektedir. İlimizde böbrek nakli bekleyen hasta sayısı 554, karaciğer nakli bekleyen hasta sayısı 5, kornea nakli bekleyen hasta sayısı 82´dir. Türkiye organ nakli için yeterli donanım ve nakil merkezlerine sahip."

Etkinlikte organ naklinin  önemine  vurgu  yapan bir diğer  Prof. Dr. Zeki Yılmaz bu haftanın amacının ülkemizdeki organ bağışını artırmak, organ ve doku nakli konusunda halkımızı bilgilendirmek, bilinçlendirmek ve kamuoyu oluşturmak olduğu ifade ederek “ Maalesef ülkemizde organ bağışı istenilen seviyeye gelmemiştir. Bunu gelişmiş Avrupa ülkelerine göre söylüyoruz. Ancak şunu da belirtmek istiyorum. 10 yıl önce 81 ilimizin sadece 22´sinde organ bağışı yapılıyordu. Bugün ise sadece 22 ilde organ bağışı yapılmamıştır. 59 ilimizde az ya da çok organ bağışı gerçekleşmiştir. 10 yıl önce Kayseri, 22 ilin içerisindeydi. Son yıllarda maalesef Kayseri´de organ bağışı yapılmamaktadır” değerlendirmesinde bulundu…                                                   

Prof. Dr. Yılmaz sözlerinin  devamında  “18 yaşını dolduran bağış kartını doldurup bağış kartını alabilir, bu kartı taşıyanlar beyin ölümünde organların alınmasını sağlayabilir. Ama bizim organ bağışından istediğimiz beyin ölümü gerçekleşmiş hastaların organlarının bağışlanmasıdır. Son 10 yılda beyin ölümü gerçekleşmiş kişinin organ bağışı Kayseri´de gerçekleşmiyor” dedikten donra  organ bağışının  en fazla yapıldığı  illeri  şöyle  sıraladı… “ En fazla organ bağışının yapıldığı iller; İstanbul, İzmir, Antalya, Balıkesir, Bursa, Ankara, Adana ve Mersindir. Son 10 yılda ülkemizde organ nakli gerektiren hasta sayısı 2,5 kat artmıştır. Bağışlanan organ sayısı bu rakamı karşılayacak seviyede değildir. Önceki yıllarda milyon nüfus başına 314 kişi organ beklerken bugün  918 kişi organ bekliyor.”                                                                        Çok sayıda sağlık personelinin katıldığı etkinlik, gönüllü kişilerin organ bağışı standına ismini yazdırması ile sona erdi.

HABER:  C.ÜSTEN 
Video Tarihi: 3.11.2017 11:49:04
Kaynak: HABER MERKEZİ

İL SAĞLIK MÜDÜRÜ YRD. DOÇ. DR. ALİ RAMAZAN BENLİ
İL SAĞLIK MÜDÜRÜ YRD. DOÇ. DR. ALİ RAMAZAN BENLİ
GÖREVİ DR. İSMAİL KILIÇ´TAN DEVİR ALDI
BÜNYAN BELEDİYESİ
BÜNYAN BELEDİYESİ
AİLE İÇİ İLETİŞİM SEMİNERİ DÜZENLEDİ
HEKİMLERE VE SAĞLIK ÇALIŞANLARINA
HEKİMLERE VE SAĞLIK ÇALIŞANLARINA
“GRİP” SEMİNERİ
KAYSERİ´NİN YENİ SAĞLIK MÜDÜRÜ ATANDI
KAYSERİ´NİN YENİ SAĞLIK MÜDÜRÜ ATANDI
YRD. DOÇ. DR ALİ RAMAZAN BENLİ KOLTUĞUN YENİ SAHİBİ OLDU...
DİŞ HEKİMLER GÜNÜ´NDE
DİŞ HEKİMLER GÜNÜ´NDE
AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI´NIN ÖNEMİNE VURGU YAPILDI…
ERCİYES ÜNİVERSİTESİ HASTANELERİ
ERCİYES ÜNİVERSİTESİ HASTANELERİ
2. ÜROONKOLOJİ KONSEY TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ...
JULİEN HASTALIĞINA FRANSIZ KALMADI
JULİEN HASTALIĞINA FRANSIZ KALMADI
Özel Magnet Hastanesi´nde Fransız Hastaya Tüp Mide ameliyatı yapıldı.
NNYÜ HEMŞİRELİK BÖLÜMÜ DÜNYA DİYABET GÜNÜ ETKİNLİĞİ
NNYÜ HEMŞİRELİK BÖLÜMÜ DÜNYA DİYABET GÜNÜ ETKİNLİĞİ
BOZTEPE MAHALLESİNDE KADINLARA DİYABET EĞİTİMİ
BÜYÜKŞEHİR DİYABETE DİKKAT ÇEKTİ
BÜYÜKŞEHİR DİYABETE DİKKAT ÇEKTİ
Büyükşehir Belediyesi 14 Kasım Dünya Diyabet Günü nedeniyle Türkiye genelinde uygulanan sosyal sorumluluk projesine katkı verdi. Şehirlerin sembol binalarının mavi ışıkla aydınlatılarak diyabete dikkat çekilmesi kampanyasına Büyükşehir Belediyesi de Tarihi Saat Kulesi´ni aydınlatarak katıldı.
KOCASİNAN BELEDİYESİ´NİN DİYABET HASSASİYETİ
KOCASİNAN BELEDİYESİ´NİN DİYABET HASSASİYETİ
Kocasinan Belediyesi, 14 Kasım Dünya Diyabet Günü´nde farkındalık oluşturmak amacıyla bir seminer gerçekleştirdi. Sağlıklı beslenmenin önemine vurgu yapılan seminerin sonunda şeker taraması yapıldı.
ERÜ´DE “DÜNYA KOAH GÜNÜ” ETKİNLİĞİ
ERÜ´DE “DÜNYA KOAH GÜNÜ” ETKİNLİĞİ
Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi ve Türk Toraks Derneği tarafından “15 Kasım Dünya KOAH Günü” etkinliği düzenlendi.
800 YIL ÖNCESİNDE İLAÇ YERİNE MÜZİK KULLANILIYORDU
800 YIL ÖNCESİNDE İLAÇ YERİNE MÜZİK KULLANILIYORDU
Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Eczacılık Tarihi ve Etiği Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Halil Tekiner, Osmanlı ve Selçuklu´da müzikle tedavinin yaygın olarak kullanılmasına rağmen, günümüzde Türkiye´nin müzikle tedavi uygulayan ülkeler sıralamasında geride kaldığını söyledi.
TALAS´TA ŞEKER HASTALIĞI SEMİNERİ VERİLDİ
TALAS´TA ŞEKER HASTALIĞI SEMİNERİ VERİLDİ
Talas Belediyesi ve Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesi işbirliği ile 14 Kasım Dünya Diyabet (Şeker Hastalığı) Günü dolayısıyla diyabette farkındalık oluşturmak amacıyla bilgilendirme ve bilinçlendirme semineri verildi.
YAŞLILAR, ÇOCUKLAR VE KRONİK HASTALIĞI OLANLAR DİKKAT!
YAŞLILAR, ÇOCUKLAR VE KRONİK HASTALIĞI OLANLAR DİKKAT!
ZATÜRRE HAYATI TEHDİT EDEBİLİYOR...
ÇOCUKLARA ENFENKSİYONDAN KORUNMA YOLLARI ANLATILDI
ÇOCUKLARA ENFENKSİYONDAN KORUNMA YOLLARI ANLATILDI
Talas Belediyesi, Acıbadem Kayseri Hastanesi işbirliği ile çocuklara yönelik enfeksiyondan korunmanın yolarını anlatan bir sağlık semineri düzenledi.
SAYFA EDİTÖRÜ

/resimler/2015-4/16/1020184616446.jpg

 

    Süleyman ERDOĞAN
     editor@kayserihaber.com.tr 
    

Resmi İlanlar

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Kayseri
25 Kasım 2017 Cumartesi
Bugün
Güneşli
10 °C
-6 °C
Pazar
Parçalı bulutlu
10 °C
-3 °C
Pazartesi
Fırtına
9 °C
1 °C
KAYTV

Kaytv kayseri üzerinde

 

İLETİŞİM

Adres : Turgut Reis Mahallesi
İlgi Sok. Şehit İsmal Uygun Ap
No:22/A Kocasinan / KAYSERİ
Telefon : 0 352 235 63 63
Fax : 0 352 235 84 74

/resimler/2017-9/7/1139320060307.jpg
KANALIMIZA
ABONE OL