EDİTÖR

SAYFA EDİTÖRÜ

   Süleyman ERDOĞAN
   editor@kayserihaber.com.tr                      

   

BÜYÜKŞEHİR KIŞA HAZIR

15 ARAÇLA 269 KİŞİLİK EKİP YOLLARDA

MELİKGAZİ KARLA MÜCADELEYE BAŞLADI

Palancıoğlu: “Melikgazi belediyesi olarak yoğun kar ve buzlanmaya karşı hazırız”

MELİKGAZİ'DEN ÖĞRENCİLERE AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI EĞİTİMİ

PALANCIOĞLU: “DİŞ SAĞLIĞI ÖNEMLİ”

KOCASİNAN’DAN YENİ MAHALLE’YE AİLE SAĞLIK MERKEZİ

ÇOLAKBAYRAKDAR: “İHTİYACA GÖRE PROJE ÜRETİYORUZ”

TALAS’TA KARLA MÜCADELE EKİPLERİ SAHADA

Talas Belediyesi, kar yağışının başlamasıyla birlikte vatandaşların mağduriyet yaşamaması için tedbirlerini arttırarak çalışmalarına başladı.

BAŞKAN YALÇIN BEYAZ MASA’DA

Talas Belediye Başkanı Mustafa Yalçın’ın, başlattığı ‘Başkan Beyaz Masada’ uygulaması tüm hızıyla sürüyor.

PROJELER HAYATA GEÇİYOR

HACILAR STADYUMU’NDA SONA GELİNDİ

PASTIRMA DEYİNCE AKLA KAYSERİ GELİR

HACILAR BELEDİYE BAŞKANI ÖZDOĞAN: “HACILAR TURİZMDEN İSTENİLEN VE BEKLENİLEN PAYI ALAMIYOR”

CABBAR VE TURAN'DAN EMNİYET MÜDÜRÜ ÖZTÜRK’E ZİYARET

Develi Belediye Başkanı Mehmet Cabbar, AK Parti İlçe Başkanı Osman Turan ile birlikte İlçemiz Emniyet Müdürlüğüne atanan 3. sınıf emniyet müdürü Salif Öztürk’ü makamında ziyaret ederek hayırlı olsun dileklerinde bulundular.

4. ERCİYES MÜHENDİSLİK ZİRVESİ BAŞLADI

Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Mühendislik Fakültesi Öğrenci Kulüpleri tarafından düzenlenen “4. Erciyes Mühendislik Zirvesi” başladı.

B.TORAMAN, ÖZVATAN’A BAĞLANMAK İSTİYOR

Kayseri’nin Felahiye İlçesine bağlı bin 700 nüfuslu Büyük Toraman Mahallesi sakinleri, Özvatan İlçesine bağlanmak için referandum yapılmasını istiyor.

VADİ İSTANBUL’DA “KAYSERİ RÜZGÂRI”

KIŞ TURİZMİNİN YÜKSELEN DEĞERİ ERCİYES

KAYMEK’TEN “ENGELLİLERİN HAKLARI” PROGRAMI

KAYMEK 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla ‘Engellilerin Hakları’ adlı bir program düzenledi

“HER TÜRLÜ FEDAKÂRLIĞI YAPACAĞIZ”

Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Savruk engelli dernekleri ve özel öğrencilerle bir araya geldi.

OKULLAR SICAK, SINIFLAR RAHAT

MELİKGAZİ BELEDİYESİ 22 OKULDA DIŞ CEPHE YENİLEMESİ VE ISI YALITIMI ÇALIŞMASI YAPTI

ÇOLAKBAYRAKDAR, MÜSİAD’DA

“ÇAĞIN KOŞULLARINA GÖRE YENİ YAŞAM ALANLARI OLUŞTURUYORUZ”

https://www.dailymotion.com/video/x7c0aq9 Kayseri Haber Gazetesi Video Haber


(27 Haziran 2019) PANCAR´DA
DAMLA SULAMA ARTIYOR

Kayseri Haber Gazetesi

Anahtar Kelimeler: PANCAR DAMLA SULAMA ARTIYOR

PANCAR´DA DAMLA SULAMA ARTIYOR

Kayseri Şeker´e ait deneme sahalarındaki pancar tarlalarında incelemelerde bulunan Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay, ?Önceliğimiz pancar tohumu, gübresi, sulaması ve ilaçlarıyla ilgili deneme çalışmalarıdır.

Kayseri Şeker´e ait deneme sahalarındaki pancar tarlalarında incelemelerde bulunan Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay, ?Önceliğimiz pancar tohumu, gübresi, sulaması ve ilaçlarıyla ilgili deneme çalışmalarıdır. Bu konuda uzman kuruluşlarla da işbirliği yapıyor. Birlikte denemelerin sonuçları takip ediyor ve gelişmeleri sahada uygulanmak üzere tespit ediyoruz´ dedi.

Başkan Akay, Pancar tarımındaki gelişmelerle ilgili olarak; ?Biz aynı zamanda tarla günleri  yapmak suretiyle çiftçilerimize bu denemeler hakkında bilgiler aktarıyoruz. Çünkü artık tarımda maliyetler ve masraflar oldukça yüksek. Birim alanda yüksek gelir sağlamak çok kolay değil. Her bir konuda en yüksek faydayı, en yüksek verimi elde edecek çalışmaların yapılması lazım. Nihai olarak hedef birim alanda yüksek verimli ve kaliteli şeker pancarı temin ederek hem çiftçimizin gelirini artırmak hem de fabrikanın daha rantabl üretim yapmasını sağlamaktır´ dedi.

Başkan Akay açıklamalarını şöyle sürdürdü:

?Avrupa´daki tarımdan ülkemizdeki tarımın farklılığı,çiftçilerimizin en önemli masraf kalemlerden bir tanesinin sulama masrafı olmasıdır. Onun içinde özellikle damla sulama ve sürdürülebilir tarım konusundaki gelişmeleri bizzat takip ederek çiftçilerimize aktarıyoruz onların da bu gelişmeleri kendi tarlalarında uygulamasını arzu ediyoruz.

Bunun yanında Avrupa´da özellikle Almanya başta olmak üzere Avrupa´da özellikle pancar üretiminde su ihtiyacı olmuyor çünkü oradaki yağış rejimi, sulama ihtiyacını şimdiye kadar ortadan kaldırıyordu. Ama artık küresel ısınma iklim değişikliği özellikle Avrupa´yı da bu manada etkilemeye başladı. Tabi bizim Avrupa´ya göre su konusunda problemlerimiz olduğu ve bu konuda daha deneyimli olduğumuz için sulama sistemlerini onlardan daha iyi bir şekilde biliyoruz ve uyguluyoruz. Onlar bizim daha iyi bildiğimiz ve uyguladığımız konularda tecrübelerimizden Faydalanmak isterken bizde onların başka konulardaki bilgi ve tecrübelerinden faydalanmaya çalışıyoruz. Sonuçta, iletişim çağında  dünyada artık gelişmeler anında herkes tarafından öğrenilir takip ediliyor ve herkes  hem verimlilikte hem kalitede hem maliyetlerin düşürülmesinde yarış halindedir. Bu yarışta başarılı olanlar başkalarından daha öne çıkacaklar ve üstünlük sağlayacaklar. Bizler çalışmalarımızı bu anlayış içerisinde yoğun bir şekilde sürdürüyoruz. Geçmişte pancarda damla sulama sistemi denenmiş ama biraz başarısız olmuş. Bu çalışmaların geçmişte başarısız olması yine başarısız olacağı anlamına gelmiyor. Bilim ve teknoloji sürekli ve hızlı bir şekilde gelişiyor. İnsanlık tarihinin başlangıcından son 30 sene öncesine kadar icatlarının tamamından daha fazlası son 30 yıldaki icatlar olduğu ifade ediliyor.Şimdi zamanın ihtiyaçlarını iyi gözetmek lazım Türkiye´de. Suyun çok değerli olduğunu kıt olduğunu ve değerli olduğunu bilmek lazım. Bu kıt ve  değerli suyunen Optimum şekilde,  en verimli  şekilde  kullanılması lazım.Kaldı kisuyun verimli kullanmasının yanında. Bitkiye sağladığı faydalar açısından da  önemli olduğunu düşünüyorum ve özellikle yağmurlama sisteminde bir takım hastalıklara sebebiyet verildiği görülüyor. Yapılan araştırmalarda, damla sulama sisteminde hastalıkların yoğunluğu ve yaygınlaşması  en aza inmektedir. Özellikle yaprak ve kök hastalıkları damla sulama sisteminde görülmemektedir. Bu sistem verimliliği, şeker oranını,dekardaki tonajı artırması yanında daha az bir su maliyeti ortaya çıkarıyor. Bu ve buna  benzer pek çok faydası olan damla sulama sistemini biz tabi geliştirmek ve en iyi şekilde uygulamak arzusundayız.?

Başkan Akay Türkiye şartlarına, Türkiye´nin toprak ve iklim yapısına uygun suya az ihtiyaç duyan pancar tohumunu  geliştirmek konusunda da şunları söyledi:

?Bizim AR-GE  merkezimizin kurulmasının birinci hedefi Türkiye şartlarına, Türkiye´nin toprak ve iklim yapısına uygun suya az ihtiyaç duyan pancar tohumunu  geliştirmektir.  Bu konudaki çalışmaları önemsiyoruz. Uzman arkadaşlarımız bu konuda üniversitelerden hocalarla işbirliği halinde çalışmalarını  devam ettiriyorlar. Tohum konusu çok gayret ve sabır isteyen bir iş olup kısa zamanda başarı elde edilecek bir iş değildir. Çünkü o tohumu  sürekli geliştirmeniz gerekiyor bu da ancak yıllar itibariyle mümkün olabiliyor.

Bizim birinci önceliğimiz pancar tohumu ile ilgili gelişmeyi sağlamanın yanında. Bölgemizdeki diğer Ürünlerin tohumları ile ilgili çalışmalar da yapılıyor. Mesela bu deneme parsellerinde aynı zamanda Yonca, Sarımsak ve Kabak çekirdeği ile ilgili çalışmalar da yapılıyor. Buna benzer pek çok ürünle  ilgili arkadaşlarımız çalışmalarını sürdürüyorlar.?

Haber Kaynak : KURUM BÜLTENİ