KANALIMIZA ABONE OL

YEREL BASINA DESTEK OL

 


EDİTÖR

SAYFA EDİTÖRÜ

   Süleyman ERDOĞAN
   editor@kayserihaber.com.tr                      

   

TÜRK SAĞLIK-SEN ŞUBE BAŞKANI ÜNAL AÇIKLAMA YAPTI

ÜNAL: “ ŞEHİR HASTANESİNİ KİM YÖNETİYOR?”

BÜYÜKŞEHİR KAYSERİ'NİN ZENGİN MUTFAĞINI GELECEĞE MİRAS BIRAKIYOR

GASTRONOMİ TURİZMİ ÇALIŞTAYI KİTAPLAŞTIRDI

BÜYÜKŞEHİR’DEN DOĞA KAMPI

BÜYÜKKILIÇ TÜM KAYSERİLİLERİ DAVET ETTİ

MELİKGAZİ BELEDİYESİ ASFALT ÇALIŞMASINDA DA REKOR KIRDI

PALANCIOĞLU: MELİKGAZİ’MİZ ÇOK DAHA RAHAT VE KONFORLU BİR İLÇE HALİNE GELECEK

KOCASİNAN, TÜRKİYE TARIMININ BAŞKENTİ OLACAK

ÇOLAKBAYRAKDAR: TARIMSAL ALANDA BÜYÜK BİR ATILIM YAŞANACAK

TALAS BELEDİYESİ’NDEN GÖRÜLMEDİK HİZMET

TALAS BELEDİYESİ’NİN FARKLI UYGULAMALARINA BİR YENİSİ DAHA EKLENDİ

KAYSERİ İTFAİYESİ 6 AYDA 3 BİN 79 OLAYA MÜDAHALE ETTİ

İtfaiye ekipleri hem vatandaşların imdadına yetişti hem de mahsur kalan hayvanları kurtardı

KAYSERİ'DE ASKER UĞURLAMASINA SADECE AİLELER KATILACAK

Kayseri'de korona virüs tedbirleri kapsamında yaşanan yoğunluğu aza indirmek amacıyla asker uğurlama törenine sadece askerlerin aileleri katılabilecek.

KOCASİNAN BELEDİYESİ’NDEN YOĞUN İLGİ GÖREN İHALELERE KORONAVİRÜS ÖNLEMİ

Kocasinan Belediyesi, 12 taşınmaz için düzenlenen ihalelerde toplam 33 Milyon 572 bin Türk Lirası gelir elde etti.

GELECEK PARTİSİ’NDEN KGC’YE ZİYARET

PARTİ HEYETİNDEN TEŞKİLAT DEĞERLENDİRMESİ

DÜĞÜNLERLE İLGİLİ YENİ KARARLAR ALINDI

İL HIFZISSIHHA KURULU DÜĞÜN, NİŞAN, SÜNNET DÜĞÜNÜ VB. ETKİNLİKLERDE UYULMASI GEREKEN YENİ KURALLARI AÇIKLADI

BAŞKAN BÜYÜKKILIÇ TBB TOPLANTISI’NA KATILDI

YENİ NORMAL HAYAT İSTİŞARE EDİLDİ

BÜYÜKKILIÇ’TAN ULAŞIM KOORDİNASYON TOPLANTISI

RİNG SİSTEMİ TRAFİĞİ DE RAHATLATTI

BAYRAMA YENİ EVİNİZDE GİRİN!

MELİKGAZİ İHALE İLE 96 ADET DAİRE SATACAK

MELİKGAZİ TEMMUZ AYI MECLİS TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

20 MADDE KARARA BAĞLANDI

ÇOLAKBAYRAKDAR, TELEKONFERANS İLE TBB TOPLANTISINA KATILDI

DÜNYA’YA ÖRNEK ÇALIŞMALAR YAPIYORUZ

https://www.dailymotion.com/video/x7c0aq9 Kayseri Haber Gazetesi Video Haber


(27 Haziran 2019) PANCAR´DA
DAMLA SULAMA ARTIYOR

Kayseri Haber Gazetesi

Anahtar Kelimeler: PANCAR DAMLA SULAMA ARTIYOR

PANCAR´DA DAMLA SULAMA ARTIYOR

Kayseri Şeker´e ait deneme sahalarındaki pancar tarlalarında incelemelerde bulunan Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay, ?Önceliğimiz pancar tohumu, gübresi, sulaması ve ilaçlarıyla ilgili deneme çalışmalarıdır.

Kayseri Şeker´e ait deneme sahalarındaki pancar tarlalarında incelemelerde bulunan Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay, ?Önceliğimiz pancar tohumu, gübresi, sulaması ve ilaçlarıyla ilgili deneme çalışmalarıdır. Bu konuda uzman kuruluşlarla da işbirliği yapıyor. Birlikte denemelerin sonuçları takip ediyor ve gelişmeleri sahada uygulanmak üzere tespit ediyoruz´ dedi.

Başkan Akay, Pancar tarımındaki gelişmelerle ilgili olarak; ?Biz aynı zamanda tarla günleri  yapmak suretiyle çiftçilerimize bu denemeler hakkında bilgiler aktarıyoruz. Çünkü artık tarımda maliyetler ve masraflar oldukça yüksek. Birim alanda yüksek gelir sağlamak çok kolay değil. Her bir konuda en yüksek faydayı, en yüksek verimi elde edecek çalışmaların yapılması lazım. Nihai olarak hedef birim alanda yüksek verimli ve kaliteli şeker pancarı temin ederek hem çiftçimizin gelirini artırmak hem de fabrikanın daha rantabl üretim yapmasını sağlamaktır´ dedi.

Başkan Akay açıklamalarını şöyle sürdürdü:

?Avrupa´daki tarımdan ülkemizdeki tarımın farklılığı,çiftçilerimizin en önemli masraf kalemlerden bir tanesinin sulama masrafı olmasıdır. Onun içinde özellikle damla sulama ve sürdürülebilir tarım konusundaki gelişmeleri bizzat takip ederek çiftçilerimize aktarıyoruz onların da bu gelişmeleri kendi tarlalarında uygulamasını arzu ediyoruz.

Bunun yanında Avrupa´da özellikle Almanya başta olmak üzere Avrupa´da özellikle pancar üretiminde su ihtiyacı olmuyor çünkü oradaki yağış rejimi, sulama ihtiyacını şimdiye kadar ortadan kaldırıyordu. Ama artık küresel ısınma iklim değişikliği özellikle Avrupa´yı da bu manada etkilemeye başladı. Tabi bizim Avrupa´ya göre su konusunda problemlerimiz olduğu ve bu konuda daha deneyimli olduğumuz için sulama sistemlerini onlardan daha iyi bir şekilde biliyoruz ve uyguluyoruz. Onlar bizim daha iyi bildiğimiz ve uyguladığımız konularda tecrübelerimizden Faydalanmak isterken bizde onların başka konulardaki bilgi ve tecrübelerinden faydalanmaya çalışıyoruz. Sonuçta, iletişim çağında  dünyada artık gelişmeler anında herkes tarafından öğrenilir takip ediliyor ve herkes  hem verimlilikte hem kalitede hem maliyetlerin düşürülmesinde yarış halindedir. Bu yarışta başarılı olanlar başkalarından daha öne çıkacaklar ve üstünlük sağlayacaklar. Bizler çalışmalarımızı bu anlayış içerisinde yoğun bir şekilde sürdürüyoruz. Geçmişte pancarda damla sulama sistemi denenmiş ama biraz başarısız olmuş. Bu çalışmaların geçmişte başarısız olması yine başarısız olacağı anlamına gelmiyor. Bilim ve teknoloji sürekli ve hızlı bir şekilde gelişiyor. İnsanlık tarihinin başlangıcından son 30 sene öncesine kadar icatlarının tamamından daha fazlası son 30 yıldaki icatlar olduğu ifade ediliyor.Şimdi zamanın ihtiyaçlarını iyi gözetmek lazım Türkiye´de. Suyun çok değerli olduğunu kıt olduğunu ve değerli olduğunu bilmek lazım. Bu kıt ve  değerli suyunen Optimum şekilde,  en verimli  şekilde  kullanılması lazım.Kaldı kisuyun verimli kullanmasının yanında. Bitkiye sağladığı faydalar açısından da  önemli olduğunu düşünüyorum ve özellikle yağmurlama sisteminde bir takım hastalıklara sebebiyet verildiği görülüyor. Yapılan araştırmalarda, damla sulama sisteminde hastalıkların yoğunluğu ve yaygınlaşması  en aza inmektedir. Özellikle yaprak ve kök hastalıkları damla sulama sisteminde görülmemektedir. Bu sistem verimliliği, şeker oranını,dekardaki tonajı artırması yanında daha az bir su maliyeti ortaya çıkarıyor. Bu ve buna  benzer pek çok faydası olan damla sulama sistemini biz tabi geliştirmek ve en iyi şekilde uygulamak arzusundayız.?

Başkan Akay Türkiye şartlarına, Türkiye´nin toprak ve iklim yapısına uygun suya az ihtiyaç duyan pancar tohumunu  geliştirmek konusunda da şunları söyledi:

?Bizim AR-GE  merkezimizin kurulmasının birinci hedefi Türkiye şartlarına, Türkiye´nin toprak ve iklim yapısına uygun suya az ihtiyaç duyan pancar tohumunu  geliştirmektir.  Bu konudaki çalışmaları önemsiyoruz. Uzman arkadaşlarımız bu konuda üniversitelerden hocalarla işbirliği halinde çalışmalarını  devam ettiriyorlar. Tohum konusu çok gayret ve sabır isteyen bir iş olup kısa zamanda başarı elde edilecek bir iş değildir. Çünkü o tohumu  sürekli geliştirmeniz gerekiyor bu da ancak yıllar itibariyle mümkün olabiliyor.

Bizim birinci önceliğimiz pancar tohumu ile ilgili gelişmeyi sağlamanın yanında. Bölgemizdeki diğer Ürünlerin tohumları ile ilgili çalışmalar da yapılıyor. Mesela bu deneme parsellerinde aynı zamanda Yonca, Sarımsak ve Kabak çekirdeği ile ilgili çalışmalar da yapılıyor. Buna benzer pek çok ürünle  ilgili arkadaşlarımız çalışmalarını sürdürüyorlar.?


Haber Kaynak : KURUM BÜLTENİ