EDİTÖR

SAYFA EDİTÖRÜ

   Süleyman ERDOĞAN
   editor@kayserihaber.com.tr                      

   

TÜRKİYE’DE İLK KEZ MİLLİ EĞİTİM PERSONELİNE İLK YARDIM EĞİTİMİ SERTİFİKASI

EKİNCİ: “ÇOCUKLARIMIZIN CAN GÜVENLİĞİ ÇOK ÖNEMLİ”

OBEZİTE KURTULMASI ZOR BİR BATAKLIKTIR

GENEL CERRAHİ UZMANI DOÇ. DR. TOPUZ, OBEZİTE VE OBEZİTE CERRAHİSİ  HAKKINDA BİLGİLER VERDİ

HASTA YAKINLARINI MUTLU EDEN SAĞLIK HİZMETİ

EVDE SAĞLIK HİZMETLERİ, VATANDAŞTAN DA TAM NOT ALAMAYA DEVAM EDİYOR

BOL BOL TURP TÜKETİN, TURP GİBİ OLUN

TURPU SOFRALARINIZDAN EKSİK ETMEYİN

DİYABET SİNSİ BİR HASTALIKTIR

ENDOKRİNOLOJİ UZMANI DR. DOĞAN: “ÜLKEMİZDE 11 MİLYON DİYABETLİ VAR”

SAĞLIK BAKANLIĞI'NDAN KAYSERİ'Yİ SEVİNDİRECEK ONAY

YAHYALI DEVLET HASTANESİ’NİN CİHAZ VE MEFRUŞAT ALIMI ONAYLANDI

TALAS’TAN ANNE ADAYLARINA KURS

ANNE ADAYLARINA UZMAN DOKTORLAR TARAFINDAN GEBELİĞE DAİR KONULARDA EĞİTİM VERİLDİ

ERÜ’DE “ANTİBİYOTİK FARKINDALIK HAFTASI” ETKİNLİĞİ DÜZENLENDİ

Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Tıp Fakültesi Hastaneleri’nde “Antibiyotik Farkındalık Haftası” etkinliği düzenlendi.

KALP HASTALARINA MÜJDELİ HABER

KALP HASTALARI KALABALIK ORTAMLARDA GÜVENLE DOLAŞABİLECEK

HAYATINI KABUSA ÇEVİREN HASTALIKTAN KAYSERİ ŞEHİR HASTANESİ'NDE KURTULDU

HASTALIĞI DOLAYISIYLA 30 KİLOYA KADAR DÜŞEN ÖZGE, SAĞLIĞINA KAVUŞMANIN HEYECANINI YAŞIYOR

POLİKİSTİK OVER HASTALIĞI GEBE KALMAYI ENGELLEYEBİLİYOR

DİYETİSYEN FATMA UÇAN: "POLİKİSTİK OVER HASTALIĞI 10 KADINDAN 1'İNDE GÖRÜLÜYOR"

LAHANA BİNBİR DERDE DEVA

SOĞUK HAVALARDA LAHANA ÇORBASI

EVDE SAĞLIK HİZMETİ İLE 3 BİN HASTA SAĞLIKLI DİŞLERE KAVUŞTU

İlimizde  hastaneye gidemeyecek durumda olan hastaların evde sağlık hizmeti ile evlerinde diş tedavileri yapılıyor.

YUMURTALIK REZERVİ NASIL ALARM VERİR?

YAŞ ARTIKÇA SAYISI DA AZALIYOR KALİTESİ DE…

BAHREYNLİ HASTA, ŞİFAYI ERÜ’DE BULDU

18 yaşındaki Bahreynli hasta Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanelerinde tedavi edildi

ERÜ’DE “DÜNYA KOAH GÜNÜ” ETKİNLİĞİ

GEVHER NESİBE HASTANESİ GİRİŞİNE STANT KURULDU

Anahtar Kelimeler: PROF ABDULLAH BÜYÜKÇELİK

PROF. DR. ABDULLAH BÜYÜKÇELİK,

?KANSER TEDAVİSİNDE ÇOK YENİ GELİŞMELER VAR?

Acıbadem Kayseri Hastanesi Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Abdullah Büyükçelik, 1-7 Nisan Dünya Kanser Haftası nedeniyle yaptığı açıklamada, ?Kanser tedavisinde çok yeni gelişmeler var? dedi.

Acıbadem Kayseri Hastanesi Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Abdullah Büyükçelik, 1-7 Nisan Dünya Kanser Haftası dolayısıyla yaptığı açıklamada, kanser hastalığı ve tedavileri hakkında bilgiler verdi. Kanser tanısı koyarken birçok uzmanlarla beraber çalıştıklarını belirten Prof. Dr. Büyükçelik, ?Kanser, vücudumuzda bulunan normal hücrelerin, genetik değişikliğe uğrayarak sonsuz çoğalabilme, yayılabilme özeliğine sahip olan bir hücre hastalığıdır. Çevremizdeki birçok farklı genetik değişiklikler kansere zemin hazırlar. Kanser tanısı koyulduktan sonra yapılması gereken bazı işlemler var. Acıbadem Hastanesi´nin bu sene ki teması takım ruhu ve ekip işi olarak nasıl tedavi edildiği olacak. Hasta bir şekilde rahatsızlığı dolayısıyla kliniğe başvurduğu zaman bu klinik, onkoloji kliniği olmayabilir. Tanı koyulduktan sonra da ekip ruhu gündeme geliyor. Hastadan biyopsi alınıp tanı koyulduktan sonra evreleme dediğimiz ikinci evreye geçilir. Burada da radyolojiden çok büyük destek alıyoruz. Evreleme de birçok görüntüleme yöntemi kullanıyoruz. Bu aşamada bize bir çok alandan da bilgi aktarımı yapılıyor ve hastalığın evresi tespit ediliyor. Üçüncü evre hastalar bile çok rahatlıkla ameliyat edilebiliyor. Bütün hastaları bir araya gelip değerlendiriyoruz. Buna da biz tümör konseyi diyoruz. Konseyimizde radyolog, patalog, radyasyon onkoloğumuz ve diğer branşlardan arkadaşlarımız oluyor. Hep beraber bir hasta için optimal, en iyi tedavi nasıl olacaksa bunu tartışarak planlıyoruz? ifadelerini kulandı.

Kanserin takım ruhuyla yürütülmesi gereken bir hastalık olduğunun altını çizen Büyükçelik, kanserle mücadele yapılan yenilikleri anlatarak, şunları söyledi:

?Acıbadem´in hemen hemen her hastanesinde, birçok disiplinin bir araya geldiği ortak konseyler mutlaka yapılıyor. Kanser, tanısından tedavisine kadar olan bütün süreç bir branş değil birden fazla branşın içerisine dahil olduğu ve bir takım ruhuyla yürütülmesi gereken bir hastalık. Bir hekimin değil, bir ekibin verdiği, bir ekip ruhuyla verdiği bir karar neticesinde en modern ve en optimal tedaviler uygulanmış oluyor. Kanser tedavisinde çok yeni gelişmeler de var. Kanserin ilk tedavisini yapmaya başladığımız yıllarda elimizde kemoterapi gibi çok sınırlı ilaçlar vardı. Daha sonra kanserin özelikle nasıl geliştiğini ve nasıl yayıldığını daha iyi anlamamıza bağlı olarak yeni tedavi seçenekleri gelişti. Biz bunlara daha çok, hedeflenmiş tedavi seçenekleri diyoruz. Son dönemlerde daha güncel olan tedavi seçeneği imminoterapidir. Bu aslında, çok önceden uygulanan bir tedavi seçenekti ama orada daha çok bağışıklık sistemini güçlendirici aşılar gibi tedavi seçenekleri uygulanıyordu. Son dönemlerde aslında bağışıklık sisteminin bir şekilde baskılanmış olduğunu, kanserli hastalarda çok iyi işlev yapmadığını gördük. Yani kanser bir şekilde etrafında ya da bağışıklık sistemi üzerinde baskılayıcı bir etki yapıyor. Bunu öğrendikten sonra, acaba bu mekanizmaları nasıl kırarız diye yapılan araştırmalar ve çalışmalar imminoterapi de yeni bir çığır açtı. Gördük ki, hem kanser hem de kanserin çevresi ya da kanserden etkilenen bağışıklık sistemi üzerinde bir takım maddeler bağışıklık sistemini bir şekilde baskılıyor. Bunları bloke eden ilaçlar geliştirildi. Yakın gelecekte belki de vücudumuzdan herhangi bir parça almadan, girişimsel bir uygulama yapmadan da kanser teşhisine girebileceğiz. Likit biyopsi dediğimiz yeni bir teknik gündeme geldi. Likit biyopsi ile kandan kanser hücrelerini ayırabiliyoruz, bu hücreleri tanıyabiliyoruz ve hatta bu hücrelerde oluşan genetik değişiklikleri analiz edip, buna göre de tedavi seçenekleri uygulayabiliyoruz.?

Haber Kaynak : İHA