PROF. DR. METİN ÖZKAN,
“SİGARA KANSERİN EN ÖNEMLİ NEDENLERİNDENDİR”
Tarih: 1.1.2018 16:53:49/ 828okunma / 0yorum

Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hematoloji -Onkoloji Hastanesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Metin Özkan, kanser hastalarının yüzde 60´ının sigara tiryakisi olduğunu belirlediklerini  açıklayarak ; sigara kullanımı azaltmakla kanser vakalarının yüzde 50 oranında azaltılabileceğini ifade etti.

Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hematoloji – Onkoloji Hastanesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Metin Özkan, hastaneye tedavi için gelen kanser hastaları üzerinde yaptıkları anketin ilginç sonuçlarını açıkladı. Kanser vakalarında sigaranın önemli etken olduğunu anlatan Prof. Özkan, sigara kullanımı azaltmakla kanser vakalarının yüzde 50 oranında azaltılabileceğini ifade etti.

İnsanların artık yaşam stilini değiştirmesi gerektiğine vurgu yapan Prof. Dr. Metin Özkan, "Sigara içene bile saygı duymuyorum. Tepki veriyorum. Yaşam stilimiz nedir. İnsanlar, sabah aracıyla işe giderken, yanında eşi ve çocuğu olmasına rağmen sigara içiyor. Buna tahammül edemiyorsunuz. Eşine ve çocuğuna zarar veriyor. Kat kat artarak zarar veriyor. Bunun önüne geçilmesi gerekir" diye konuştu.

Prof. Dr. Metin Özkan Vücudumuzdaki normal dokuların anormal bir şeklide çoğalmaya başlaması kitlesel imajlar,kitlesel yapılar oluşturulmasıyla ortaya çıkan aynı zamanda bu kitlelerden kopan hücrelerin vücudumuza yayılmasıyla hayati önem  taşıyan organlarımıza yayılmasıyla ortaya çıkan kötü bir hastalık olan kanserin  birçok belirtisi  olduğunu  belirterek  “Ama tabi en sık kullandığımız ve bizde alarm semptomları olarak değerlendirdiğimiz ve kabul ettiğimiz durumlar var …  Bunlara çok dikkat etmemiz gerekir. Bir kaç tanesini örnek verecek olursak örneğin,ani ortaya çıkan yutma güçlüğü,geçmeyen ve sık öksürükle kanlı balgamla ortaya çıkan Akciğer şikayetleri,  vücudumuzda her hangi bir yerde örneğin meme de ciltte ortaya çıkan kitlesel görüntüler,  vücudumuzdaki daha önce bildiğimiz benlerde değişiklikler olması..  Bunların büyümesi kanamalı hale gelmesi,büyük abdestten yada ağızdan kan gelmesi daha önce sindirim sistemi şikayeti olmayan bir kişide ani ortaya çıkan sindirim sistemi yada bağırsak alışkanlığı değişiklikleri bulantı kusmalar bizim için kanserin bir belirtisi olabilir,ve kişi yaşlandıkça dokular yaşlandıkça  yaşlı kişilerde kanser belirtileri daha çok görülür” değerlendirmesinde  bulundu…
Kaynak: HABER MERKEZİ

Anahtar Kelimeler: PROF METİN ÖZKAN
Resmi İlanlar

SAYFA EDİTÖRÜ

/resimler/2015-4/16/1020184616446.jpg

 

    Süleyman ERDOĞAN
     editor@kayserihaber.com.tr 
    

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Kayseri
19 Aralık 2018 Çarşamba
Bugün
Fırtına
7 °C
4 °C
Perşembe
Bulutlu
8 °C
2 °C
Cuma
Bulutlu
7 °C
1 °C
KAYTV

Kaytv kayseri üzerinde

 

İLETİŞİM

Adres : Turgut Reis Mahallesi
İlgi Sok. Şehit İsmal Uygun Ap
No:22/A Kocasinan / KAYSERİ
Telefon : 0 352 235 63 63
Fax : 0 352 235 84 74

 

KANALIMIZA ABONE OL