KANALIMIZA ABONE OL

YEREL BASINA DESTEK OL

 


EDİTÖR

SAYFA EDİTÖRÜ

 Uğur ALTUNER
 editor@kayserihaber.com.tr

   

AŞI KARŞITLIĞINI TAMAMEN REDDEDİYORUZ

Kayseri Eczacı Odası Başkanı Akın: “Vatandaşlarımız bilimsel kaynaklara inansınlar”

AZ UYUYAN İNSANLARDA OBEZİYE EĞİLİMİ ARTIYOR

İKİ GÜN ARKA ARKAYA UYKUSUZ KALMAK ÖLÜMLE EŞDEĞERDİR

KAYSERİ TABİP ODASI COVİD-19 AŞI KURULU SAĞLIK BAKANLIĞI’NA ŞÜKRANLARINI SUNDU

“ÜLKEMİZDE COVİD-19 AŞI UYGULAMASININ BAŞLAMIŞ OLMASI SEVİNDİRİCİDİR”

SAĞLIK ÇALIŞANLARINA COVİD-19 AŞILARI VURULMAYA BAŞLANDI

1400 SAĞLIK ÇALIŞANI AŞI OLACAK

DEV SAĞLIK YATIRIMLARI GÜN SAYIYOR

75 YATAKLI BÜNYAN İLÇE DEVLET HASTANESİ İNŞAATINA İNCELEME

KORONA VİRÜS AŞILARI HASTANELERE DAĞITILMAYA BAŞLANDI

KAYSERİ'YE GELEN 15 BİN AŞI, HASTANELERE DAĞITILIYOR

MÜZİSYEN DOKTOR COVİTİ YENİP ÖLÜMDEN DÖNEN KÜÇÜK HASTASI İÇİN ÇALDI

ZEYNEP’ İ DOKTORLARI GEREKLİ TAHLİL VE TETKİKLERİ YAPTIKTAN SONRA HASTANEYE YATIRDILAR

KAYSERİ 112’NİN KADIN EKİPLERİNİ GÖREN GURURLANIYOR

“KADINLARIN HER ŞEYİ YAPABİLECEĞİNİ BU ŞEKİLDE ANLAMIŞ OLDUK”

BAŞKAN BÜYÜKKILIÇ’TAN ‘KAN BAĞIŞI’ SEFERBERLİĞİ

İLK OLARAK KASKİ PERSONELİ KAN BAĞIŞI YAPTI

112 ACİL SAĞLIK İSTASYONU ERCİYES’TE YENİDEN HİZMETE AÇILDI

CINGI: 112 ACİL EKİBİMİZ DOKTORLU OLARAK SÜREKLİ BURADA OLACAK

13 AMBULANS, AY VE YILDIZ KOREOGRAFİSİYLE HİZMETE ALINDI

Sağlık Bakanlığınca ‘Sıhhat Projesi’ kapsamında Kayseri'ye tahsis edilen 13 ambulans hizmete alındı.

DİKKAT UZMANLAR UYARIYOR !

“LAHANA BİNBİR DERDE DEVA”

BENLİ: ZOR BİR YIL OLDU, 2020 YILI BİZİM İÇİN UNUTULMAYACAK ANILAR BIRAKTI

"Kişi ve temaslılara ulaşma süremiz 4 buçuk-5 saat arasında. Filyasyon oranımız da yüzde 99.8'lerde gidiyor"

AMBULANS HELİKOPTERLERİN 21 GÜNLÜK BEBEĞİ HAYATTA TUTMA YARIŞI

21 GÜNLÜK BEBEK ANKARA'YA GÖTÜRÜLDÜ

BENLİ: "KAYSERİ ŞEHİR HASTANESİ TÜRKİYE'DE TEDAVİ BAŞARISINDA İLK 3'TEYİZ DİYEBİLİRİM"

"COVİD'İ KÜÇÜMSEDİĞİMİZ ZAMAN DARBEYİ YERİZ"

YERLİ AŞI MUTASYONA UĞRAYAN VİRÜSE KARŞI DA ETKİLİ

"GÖNÜLLÜ OLARAK KENDİ AŞIMIZA KATKI VERMELİYİZ"

Gürkan Ofis Mobilyaları

SAĞLIK EKİPLERİNE YANLIŞ BİLGİ VERENLER

2 YILA KADAR HAPİS CEZASI İLE CEZALANDIRILACAK

Kayseri Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. İsmail Kılıç, "Doğru beyanda bulunmayanlar 3 aydan 2 yıla kadar hapis ve adli para cezası ile karşı karşıya kalacak"  

Kayseri Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. İsmail Kılıç, koronavirüs salgını ile mücadele eden filyasyon ekiplerine yanlış bilgi veren vatandaşları uyararak, "Türk Ceza Kanunu’nun 206. Maddesinde yer alan resmi bir belgeyi düzenlemek yetkisine sahip olan kamu görevlisine doğru beyanda bulunmamak konusu 3 aydan 2 yıla kadar hapis ve adli para cezasını gerektiren bir hükümdür" dedi.  

  Kayseri Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. İsmail Kılıç, "Mart ayından beri covid-19 hastalığı ile ilgili kapsamlı çalışma sürüyor. Bu çalışmada en önemli konulardan biri doğru filyasyon yapabilmek. Filyasyon olayı hastalığın taşıyıcısı olup etrafına bulaştıran kişilerin doğru bir şekilde saptanması ve bu saptanan kişilerin toplumdan izole edilmesidir. Kayseri’de özellikle filyasyon ekipleri gece gündüz 8 aydır şehrimizin hemen hemen her mahallesinde sürekli çalışma içindeler. Bu çalışmada birinci basamak sağlık kuruluşları hem hastaneler hem de 112 Acil Sağlık Hizmetleri istasyonlarımız bu çalışmayı organize bir halde yürütüyorlar. Filyasyon ekipleri, pozitif çıkan vakaları sürekli arayarak, ‘Beyefendi veya hanımefendi testiniz pozitif çıktı. Lütfen biz gelene kadar evden ayrılmayın’ diyerek bunların adres sorgulamasını yapıyor ve dışarı çıkmalarını engelleyerek, evlerine giderek filyasyon çalışması yapıyorlar" diye konuştu.

  "Buradaki amacımız hastaların, hastalığı nereden kaptığını tespit etmektir. Bu kişinin birlikte yaşadığı insanların hasta olma riski diğer kişilere oranla daha yüksek. Bunlar hasta olduğu zaman ayrı bir virüs taşıyıcısı ve yayıcısı olacaklardır" diyen Dr. Kılıç, "Özellikle Kayseri’de Covid-19’un başlaması ile birlikte kriz masası kurulmuş durumda. Kriz masasında İl Sağlık Müdürümüz komutasında toplanarak her gün şehirde çıkan pozitif vakaları, bunların kimlerle temas ettiğini, vaka çıkan iş yerlerini tek tek değerlendiriyoruz. Özellikle vakaların artış gösterdiği işletmeleri değerlendiriyoruz ve alınacak tedbirleri tek tek görsel ve uygulamalı olarak gösteriyoruz.

  Bu şekilde insanların sağlıklı bir şekilde çalışma hayatına devam etmesini sağlamaya çalışıyoruz" ifadesinde bulunarak şunları söyledi:

  "Unutmayalım ki Covid-19 ile birlikte normal yaşam şartlarımız değişmiştir. Buna biz yeni normal hayat diyoruz. Bu dönemde herkesin mutlaka izolasyon, sosyal mesafe ve maske ile temizlik konularına dikkat etmelerini istiyoruz. Bu dönemde ayrıyeten pozitif çıkan insanlarımızdan da son 5 günde birlikte oturup kalktıkları, özelikle maskesiz bir arada oldukları kişileri ekiplerimize doğru olarak belirtmelerini, isimlerini ve adreslerini vermelerini istiyoruz.

  Covid-19 ile mücadelenin en önemli unsurlarından birisi filyasyondur ve bunun sağlıklı bir şekilde yapılması gerekiyor. Bu dönemde vatandaşlarımızın temaslı oldukları kişileri en doğru şekilde ekiplerimize bildirmelerini istiyoruz. Bize filyasyon çalışmalarında doğru ve gerçek bilgilerin verilmemesi halinde Covid-19 salgını yayılmaya devam edecektir. Bu hastalıkla mücadelede sadece sağlık çalışanlarımızın gayreti değil diğer vatandaşlarımızın da destek olması mutlak gerekliliktir. İnsanın kendi sağlığını koruması bir vatandaşlık görevidir.

  Türk Ceza Kanunu’nun 206. Maddesinde yer alan resmi bir belgeyi düzenlemek yetkisine sahip olan kamu görevlisine doğru beyanda bulunmamak konusu 3 aydan 2 yıla kadar hapis ve adli para cezasını gerektiren bir hükümdür.

  İl Hıfzısıhha Kurulu’nda da bu konu tekrar tekrar belirtilmiştir. Vatandaşlarımızın olumsuz bir durumla karşı karşıya gelmemesi, para cezası ve idari ceza ile karşı karşıya kalmaması için doğru bilgileri vermelerini talep ediyoruz. Unutulmasın ki biz sağlıklı bir toplum için çalışıyoruz. Gecemizi ve gündüzümüzü bunun için harcıyoruz."


Haber Kaynak : İHA