ŞAHMELİK KÖYÜNDEKİ 7 KATLI TARİHİ MAĞARA
ZİYARETÇİLERİ BEKLİYOR
Tarih: 23.7.2018 17:45:27/ 1110okunma / 0yorum

Develi ilçesine bağlı Şahmelik Mahallesi´nde Bizans, Roma ve Selçuklular tarafından yerleşim yeri olarak kullanılan 7 katlı oyma kale, ziyaretçilerini bekliyor.

Develi ilçesine 15 kilometre uzaklıkta bulunan Şahmelik mahallesinin ilk kurulduğu yer olan ve Hititlere ait olduğu belirlenen oyularak yapılan yeraltı şehri ile ilgili bilgi veren mahalle sakinlerinden Sezai Arsu, "Bir rivayete göre oyularak yapılan ve 7 katlı olan bu yeraltı şehrinin altından su geçiyormuş. Zamanında burada yaşayanlar yer altına inerek yüzeye çıkmadan bu suları kullanmışlar. Bu yeraltı şehrinin 6-7 kilometreye kadar uzandığı biliniyor. Şu anda kayalar düştüğü ve yolları kapattığı için 600-700 metre kadar gidilebiliyor. Bu gezi sayesinde yeraltı şehrinin güzelliklerini isteyen herkes görebilir" diye konuştu.

ŞAHMELİK KÖYÜNÜN TARİHİ

Köyün ilk kuruluşu bugün ki olduğu yerde değildir önce yer altı şehri denilen oyma kalede başlamıştır. Bu dönem Hititlere aittir. Daha sonra kayadan oyma evlerden ve burada bulunan kaya mezarlarından anlaşıldığına göre Kestelcik ve Gölcegiz beldelerinde de iskan etmişlerdir. Bundan sonrada Sarıfakılı da da su kuyularından büyük inlerden anlaşıldığına göre hayvancılık amaçlı bu bölgeye de yerleşmişlerdir. Yine merdan kayalarının kaya yapısının kolay oyulabilmesi nedeniyle buralarda da yaşanmıştır. Zaten mezar kalıntıları hala mevcuttur. Köyün mezarlığındaki mezar taşlarına bakıldığında Bizans, Roma ve Selçuklular tarafından da yerleşim yeri olarak kullanılmıştır. Ünlü Selçuklu hanedanından olan Melikşah, Çukurova bölgesine geçerken burada otağını kurar ve bir müddet dinlenirmiş ismini de oradan almıştır.
Kaynak: İHA

Resmi İlanlar

SAYFA EDİTÖRÜ

/resimler/2015-4/16/1020184616446.jpg

 

    Süleyman ERDOĞAN
     editor@kayserihaber.com.tr 
    

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
26 Mart 2019 Salı
KAYTV

Kaytv kayseri üzerinde

 

İLETİŞİM

Adres : Turgut Reis Mahallesi
İlgi Sok. Şehit İsmal Uygun Ap
No:22/A Kocasinan / KAYSERİ
Telefon : 0 352 235 63 63
Fax : 0 352 235 84 74

 

KANALIMIZA ABONE OL