Emak Asansör

 

KANALIMIZA ABONE OL

YEREL BASINA DESTEK OL

 


EDİTÖR

SAYFA EDİTÖRÜ

 Uğur ALTUNER
 editor@kayserihaber.com.tr

   

TALAS BELEDİYESİ KIRSALDA ‘MİNİ BELEDİYE MAHALLEMİZDE’ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Talas Belediyesi tarafından kırsal mahallelere yönelik olarak genel temizlik çalışması yapıldı.

MHP İL BAŞKANI SERKAN TOK, GÜVEN TAZELEDİ

KOLTUĞUNU KORUYARAK GÜVEN TAZELEDİ

Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Genel Kurulu Yapıldı

Genel Kurulunu Gerçekleştirdi

BAŞKAN BÜYÜKKILIÇ

“AVANTAJLARI BOL YOL HİZMETE HAZIR”

Yrd. Doç. Dr. Emel Ünsür: "okulda temas kurmadan oynayacakları oyunlar oynatılmalı"

aileler, çocuklar ve bizde hekimler, sağlık çalışanları olarak. Maske, mesafe, hijyen diyoruz.

KOCASİNAN’DA OKULLAR, EĞİTİME HAZIR

Kocasinan Belediyesi, 21 Eylül’de kısmi olarak açılacak olan okulları dezenfekte ederek, yeni eğitim ve öğretim yılına hazır hale getirdi.

 UZMANLARA  GÖRE

EN FAYDALI  10 MEYVE…

Arkadaşının öldüğü kazayı görünce gözyaşlarına hakim olamadı  

Kayseri'de meydana gelen kazada bir kişi hayatını kaybetti

Boşanmak üzere olduğu hamile eşini bıçaklayarak yaraladı  

Kayseri'de bir şahıs, boşanmak üzere olduğu hamile eşini çıkan tartışmada bıçaklayarak ağır yaraladı.

GAZİLER GÜNÜ KUTLANDI

VALİ GÜNAYDIN: “GAZİLERİMİZİN TALEPLERİ BİZİM İÇİN EMİRDİR”

KAYSERİ’DE 13 BİN KİŞİYE 12 MİLYON TL CEZA YAZILDI

Kayseri Valisi Şehmus Günaydın: “Yürürken sigara içmek cezaya tabidir vatandaşlarımız buna dikkat etmeli”

BÜNYAN BELEDİYESİ 22 DÜKKANLI TİCARET MERKEZİ YAPIYOR

ALTUN: İNŞAAT ÇALIŞMALARININ BAŞLADIĞI BU MERKEZİ İNŞALLAH KISA SÜREDE TAMAMLAYACAĞIZ

7/24 KÜTÜPHANEYE İLK KİTAP BAĞIŞI TANER YILDIZ’DAN

KONFORU VE KULLANIM KOLAYLIĞIYLA DİKKAT ÇEKİYOR

MELİKGAZİ İLÇE HIFZISIHHA KURULU BİR DİZİ KARAR ALDI

“TÜM PİKNİK ALANLARI 15 GÜN SÜRE İLE KAPATILDI”

BAŞKAN BÜYÜKKILIÇ SALGIN DENETİMLERİNE DEVAM EDİYOR

BAŞKAN BÜYÜKKILIÇ SALGIN DENETİMLERİNE YAKUT SEMT PAZARI’NDA DEVAM ETTİ

BAŞKAN BÜYÜKKILIÇ İL PANDEMİ KURUL TOPLANTISINA KATILDI

İL PANDEMİ KURULU TOPLANTISI’NDA COVİD 19 SÜRECİYLE İLGİLİ DEĞERLENDİRMELERDE BULUNULDU

Gürkan Ofis Mobilyaları

SAKLI CENNET KORAMAZ VADİSİ’NDE BİLİMSEL ÇALIŞMALARA BAŞLANDI

KORAMAZ VADİSİ BİYOÇEŞİTLİLİK AÇISINDAN ÖNEMLİ BİR YER

Sayısız tarihi ve doğal güzelliğe ev sahipliği yapan Kayseri’nin eşsiz değerlerinden olan ve UNESCO Geçici Dünya Miras Listesi’ne giren Koramaz Vadisi’nde Büyükşehir Belediyesi’nin öncülüğünde bilimsel çalışmalara başlandı. Bu amaçla Kayseri’ye gelen Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi ve Erciyes Üniversitesi’nden öğretim üyeleri Koramaz Vadisi’nde incelemelerde bulundu.

Bitkisel çeşitliliği ve tarihi dokusuyla önemli bir yer tutan Koramaz Vadisi Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin destekleriyle adını dünyaya duyuruyor.  Geçtiğimiz aylarda UNESCO Geçici Dünya Miras Listesi’ne giren Koramaz Vadisi bilim insanları çalışmalarına başladı. Bu amaçla Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde destek sağlanan bilim insanları Genel Sekreter Yardımcısı Hamdi Elcuman’ın yakın ilgi ve desteğiyle çalışmalarına başladı.  Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hakan Allı, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Ula Ali Koçman Meslek Yüksekokulu Bitkisel ve Hayvansal Üretim Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Okan Özgül ve Erciyes Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Gökhan Halıcı Koramaz Vadisi’ndeki bitkisel ve hayvansal çeşitliliği inceledi. Bölgedeki çeşitlilikten duyduğu memnuniyeti dile getiren Doç. Dr. Hakan Allı, “Buraya geleli üç gün oldu ama iki gündür Koramaz Vadisi’nde arazi çalışmaları yapmaktayız. Ben kısaca şöyle demek istiyorum Koramaz Vadisi Kayseri için gizli bir cennet. Yalnız bu cenneti henüz fark etmemişler. Biz de onların fark etmeleri için yardımcı olmaya geldik. Ürün çeşitliliği anlamında gerçekten de çalışılması gereken bir yer. Vadi yaklaşık 12 kilometre çok güzel bir alana sahip. İçerisinde bol miktarda farklı canlılarla birlikte mantarlarda bulma şansımız oldu. Bunun haricinde orada diğer canlılara da rastlamanız mümkün. Bu alanın çalışılmasının oldukça güzel olduğunu düşünüyorum. Aynı zamanda Kayseri’ye kazandırılacak bir alan olduğunu düşünüyorum” dedi. Doç. Dr. Allı, Büyükşehir Belediyesi’ne çalışmalara verdiği destek ve misafirperverliği için teşekkür etti.

KORAMAZ VADİSİ BİYOÇEŞİTLİLİK AÇISINDAN ÖNEMLİ BİR YER

Ihlara Vadisi’nde de çeşitli çalışmalar yapan Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Ula Ali Koçman Meslek Yüksekokulu Bitkisel ve Hayvansal Üretim Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Okan Özgül ise Koramaz Vadisi’nin zarar görmemiş ve korunaklı bir yer olduğunu belirtti. Biyoçeşitlilik açısından Koramaz Vadisi’nin önemli bir yer olduğunu söyleyen Doç. Dr. Okan Özgül, “Daha önce ben Ihlara Vadisi’nde çalıştım iki yıl boyunca. Orada turizm ilerde olduğu için yeteri kadar korunan bir bölge değil. Ama Koramaz Vadisi’ne baktığımız zaman Ihlara’ya göre daha şanslı. Çünkü burada doğa henüz zarar görmemiş. Çeşitli canlılar zarar görmemiş. Biyoçeşitlilik açısından çok önemli bir yer. Henüz şu an incelemeler devam ediyor. Sonuçlardan ümitliyiz. Çok güzel bir alan. Turizm olarak Ihlara’dan daha şanslı olduğunu düşünüyorum. Daha korunaklı daha güzel ve vejetasyonu çok iyi. Ayrıca Koramaz Vadisi’nde doğa da tahrip edilmemiş. Ihlara’da her sene turistler geleceği için orada bazı çalışmalar yapılıyor. Bu da doğaya çok zarar veriyor. Ve sadece turizm düşünülüyor. Ama burada doğa gerçekten çok iyi” şeklinde konuştu.

Koramaz Vadisi’ne verdiği emekler için Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç’a teşekkürlerini ileten ve aynı zamanda da Antarktika’ya giden Türk ekibinde yer alan Erciyes Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Gökhan Alıcı da “Ben de likenler konusunda uzmanım. Koramaz Vadisi’ni daha önceden de ziyaret ettik. Diğer arkadaşlarında söylemiş olduğu gibi gerçekten oldukça ilginç bir biyoçeşitliliğe sahip. Son derece korunaklı bir bölge. Ülkemizin eko turizm çalışmalarının geleceği için gerçekten önemli olabilecek bir yer. Bu konudaki emekleri için Memduh Başkanımıza da teşekkür ediyorum” dedi.

Büyükşehir Belediyesi’nin başlattığı bilimsel çalışmalar farklı öğretim üyelerinin katılımıyla devam ettirilecek.


Haber Kaynak : KURUM BÜLTENİ