KANALIMIZA ABONE OL

YEREL BASINA DESTEK OL

 


EDİTÖR

SAYFA EDİTÖRÜ

   Süleyman ERDOĞAN
   editor@kayserihaber.com.tr                      

   

YASAKLAR ÇİFTÇİLERE KONTROLLÜ OLARAK KALDIRILMALIDIR

Koç: “Çiftçiler hem sağlıklarıyla hem de geçim için üretimle uğraşıyorlar”

KESOB BAŞKANI ÖVÜÇ'TEN EKONOMİK İSTİKRAR KALKANI DEĞERLENDİRMESİ

Kayseri Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (KESOB) Başkanı Ahmet Övüç, Koronavirüs salgını nedeniyle yürürlüğe giren Ekonomik İstikrar Kalkanı ile ilgili olarak değerlendirme yaptı.

KTO BAŞKANI GÜLSOY EKONOMİK İSTİKRAR KALKANI PAKETİNİ DEĞERLENDİRDİ

HİÇ KİMSE TEDİRGİN OLMASIN

EKONOMİK TEDBİRLER İŞ DÜNYASINA İLAÇ OLACAKTIR

KTB Başkanı Recep Bağlamış: “Birlik ve beraberlik dayanışma içerisinde bu süreci atlatacağımızdan şüphemiz yoktur”

OSB’DEN ‘TEDBİRLİ’ BASIN AÇIKLAMASI

NURSAÇAN: VİRÜSÜN ÜSTESİNDEN GELECEĞİZ

DESTEK KARARLARINDA GÖRMEZDEN GELİNDİK

KSMMMO Bşk. Ali Yedikaya: “Alınan tedbirlerin destekçisi olacağız ancak meslek grubumuzun bu kararlarla görmezden gelindiğini düşünüyoruz.

KTO BAŞKANI GÜLSOY’DAN “ÖDEME KOLAYLIĞI” TALEBİ

41 MESLEK KOMİTESİNİN TAMAMI SALGINDAN ETKİLENDİ

TARIMDA AR-GE'YE 400 MİLYON LİRA KAYNAK AYRILIYOR

TAGEM GENEL MÜDÜRÜ KAYACAN: AKILLI TARIM VE ROBOTLARLA İLGİLİ ÇALIŞMAMIZ VAR

ÇAMURDAN GELEN ENERJİYLE 3,3 MİLYON LİRA TASARRUF EDİLDİ

ÖZDEMİR: 60 MİLYON METREKÜP ATIK SU ARITTIK

CEVİZLER YEŞERECEK,

GESİ BAĞLARI ŞENLENECEK

KAYSO VE KTO’NUN MESLEK KOMİTESİ TOPLANTISI YAPILDI

BÜYÜKSİMİTCİ: PLASTİK SEKTÖRÜNÜN ÖNÜ AÇIK

OSBÜK BÖLGE MÜDÜRLERİ TOPLANTISI KAYSERİ OSB’DE YAPILDI

NURSAÇAN, PROJELER HAKKINDA BİLGİ VERDİ

SÖZLEŞMELİ TARIMI HER GEÇEN GÜN GELİŞTİRİYORUZ

AKAY: ARGE’DE HEDEFİMİZ YERLİ PANCAR TOHUMUDUR

TİCARETİ KURALINA GÖRE YAPMALIYIZ

Türkiye Ekonomisi panelinde konuşan Kayseri Ticaret Odası Başkanı Ömer Gülsoy, şirketlerin uzun vadede ayakta kalması için kurumsallaşma, markalaşma ve halka açılmasının şart olduğunu söyledi.

GENÇ NÜFUSUMUZU İYİ DEĞERLENDİRMELİYİZ

Kayseri Sanayi Odası Meclis Başkanı Abidin Özkaya, Erciyes Üniversitesi (ERÜ) İktisat Kulübü tarafından düzenlenen Finans Zirvesi’nde “Türkiye Ekonomisi” konulu panele katıldı.

ERÜ 3. FİNANS ZİRVESİ DÜZENLENDİ

Erciyes Üniversitesi (ERÜ) İktisat Kulübü 2. Finans Zirvesi düzenlendi.

SAVUNMA SANAYİ İLE İLGİLİ İMTİHANI GEÇTİK

KKTC'DE DE OSB ALTYAPISI KURMAYA HAZIRIZ

Kayseri OSB Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Nursaçan, Savunma Sanayi konusunda ihaleye iyi çalıştıklarını ve verilen dosya ile imtihanı geçtiklerini açıklayarak, Kayseri OSB'nin güçlü bir yapıya sahip olduğunu KKTC'de de OSB altyapısı kurmaya hazır olduklarını ifade etti.

Kayseri OSB Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Nursaçan, katıldığı bir televizyon programında savunma sanayi ile ilgili olarak yapılan çalışmalar konusunda şunları söyledi:

"Savunma sanayi ile ilgili nitelikli iş yapan sanayicilerimiz de var. Kayseri OSB 42-43 yıllık bir bölge. Çok değerli sanayicilerimizin büyük gayretleri olmuş. Döküm ve makine sanayisinde ciddi gelişmeler olmuş. Geçmişte bu kadar bilinçli değildik. Son 15-20 yılda da küçümsenemeyecek seviyeye geldik. OSB’de savunma sanayisinin olmayışı bizi üzüyor.

Firmalarımıza gittiğimiz zaman savunma sanayi ile ilgili nitelikli ve nicelikli iş yaptıklarını gördük. İhaleye çalıştık. İki dosya da kapandı, imtihanı biz geçtik. Bizim dışımızda da katılanlar vardı. Onlar dan da zannedersem geçenler oldu. Cumhurbaşkanlığının Savunma Sanayi İcra Komitesinde değerlendirme, herkesin puanlaması olacak. Son takdir de Cumhurbaşkanımızın olacak. Kayseri’yi en son ziyaretlerinde ben kısaca projemizden kendisine bahsettim. Burada kendine yakışanı yapan değerli milletvekillerimiz her daim destek oldu. Kayseri OSB olarak biz kendi üzerimize düşeni yaptık. Bu uzun soluklu bir iş incelemesi ve karar aşaması inşallah 2-3 aydan fazla sürmez."

Nursaçan, "Biz projeye başladığımızda biz duymamıştık. Biz mühimmat üretimi konusunda ciddi irade gösterdik. Sonuçlandı ve bu işi bitirmek kolay değil. İş adamlarımızı da tebrik ediyorum. Lafla peynir gemisi yürümez kolay iş değil buna mesai harcamak irade göstermek güzel. Biz daha önce İsrail’e diyorduk modernizasyonu. Bu bizim asil milletimiz için zül idi. Bu gün önemli bir proje ve benim de haberim olmuştu. Bizim elimizde iki proje vardı. Üçüncü proje bizim dengemizi bozabilirdi. Biz duracak mıyız durmayacağız. Kayseri OSB öyle bir güçlü yapıya sahip oldu ki şu anda ortağa ihtiyaç duymuyor. Böyle bir OSB 5 sene önce yoktu bu gün var. Bu gün bakıldığında kimi getirirseniz getirin Türkiye Ekonomik Pazar Araştırma Vakfı burada yapılan her türlü değerlendirmede Kayseri OSB ilk 5’te" diye konuştu.

Kayseri'nin gençlerinin yetiştirilmesi ve kalifiye eleman olması gerektiğinin altını çizen Nursaçan, "Evlatlarımızı istikbalimizi bilgi sahibi yapıp geliştirmediğimiz zaman yarın işsizler ordusunu büyütmüş olacağız. Meslek liseleri bizim geleceğimiz. Hiçbir sanayicinin kapısında vasıfsız eleman arıyorum yazısını bulamazsınız. Bu insanlar okulda bilgi sahibi olsalar ülke kazanır, şehir kazanır zaman israfı olmaz. Bölge Müdürü ve Genel Sekreterimiz Hollanda’ya gitti. Orada 60 bin öğrencinin okuduğu koleji gezdiler. Orada insanlar 5 işi birden yapıyor" dedi.

Elektrik fiyatları ile ilgili olarak yapılan eleştirilere de cevap veren Nursaçan, "Elektrik konusundaki eleştiriler bilinçsiz ve ölçüsüz yapılan eleştirilerdir. Aklıselim baktığınızda kul hakkına tecavüzdür. Fiyatlar Türkiye’deki en ucuz elektrik bizde" diyerek şu şekilde konuştu:

"KKTC’de OSB kurulması teklifinde bulunduk. Kayseri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kurtuluş Karamustafa’nın davetlisi olarak KKTC Başbakanı Ersin Tatar Kayseri’ye gelmişti. Kayseri OSB’deki 1300 sanayicimiz ve OSB yönetimi adına Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde OSB ve fabrika kurmaya hazır olduğumuzu ifade etmek isterim dedim. Yavru Vatan’da oranın ihtiyaçlarını ve ihracatını artıracak projeler yapılır. Ar-Ge yapılır oradan size gerekli ihtiyaçlarınızı ölçersiniz gereken çalışmayı da yaparsınız. Orada bir çalışma yapmamak bizim de eksiğimiz. Ama şunu bilmek lazım. Kayseri OSB 42-43 yıllık tecrübeye sahip. Dışarıdan kim gelirse gelsin farklı bir üretim sistemi olduğunu görüyor. Cumhurbaşkanımızın desteği ile Yavru Vatan’da kapı açık derlerse OSB’nin altyapısını kümelenmesini yapmak için hazırız. Biz ilkeli ve etik değerlerimizi ortaya koyduk. Üreten bir toplumun yücelen bir toplum olduğunu bilmek lazım. Kayseri OSB deyince akla işin liyakatin ve üretimin kardeşliğin merkezi olması lazım dedik. Bu gün adım adım iş işi getiriyor. Tasarım merkeziniz yok Kayseri’nin açığı, aranan nitelikli eleman yetiştirilmiyor Kayseri’nin açığı. 13. YY’da Milletler Arası Fuar yapılmış Yabanlı Pazarı fuarınız yok bu ne utanç verici hadise. İdari binanız depreme dayanıklı değil. Bunların hepsi kısa sürede yapıldı. Bunları dışarıdan gören bir göz fark edebiliyor ama içeride bunları kıskanan haset eden, kendisini vazgeçilmez gören, bulunduğu makamları kendisinin gibi gören zihniyetlerin değişmesi gerekiyor. Hiç kimse kalıcı değil. Önemli olan devletin emrinde olmak, millete hizmet olmak. Siyasi parti yönetmiyorsunuz OSB toplumu kucaklayan bir kurum olmalı. Masanın başında oturacaksınız şu arsa senin bu arsa benim diyeceksiniz sonra pişkin pişkin ihale ile sattığım arsaları eleştireceksiniz. Bu ne pişkinlik arkadaşlar? Göreve geldiğim günden beri 400 bin metrekare arsa satmışız. Bizim OSB’yi yaptığımız ekstra düzgün şeffaf çalışma ile koyduğumuz 112 milyon TL. Güneş Enerji Santrali ortada hadi hodri meydan. Biz hakka hukuka riayet etmişiz eşimize dostumuza arsa peşkeş çekmemişiz. Güneş Enerji Santrali Bizden önce 6 MGW üstüne 7 MGW koymak için bir belge bulamadım OSB arşivlerinde. Bunu söyleyen haksızlık eder zulmeder. Geri alınan 38 MGW’nin teşvik belgesi Tahir Nursaçan’ın yönetiminde bulunan değerli dava arkadaşları ile birlikte aldıkları karardır.

OSB’deki fuar standartlarının dışında başka fuar yok. Fuar adı geçen ne varsa OSB’deki fuar merkezinde yapılmak durumundadır. Yoksa birlik ve beraberlikten bahsetmek olmaz. Şahsıma da yanlışlar yapıldı, Kayseri’ye yakışmayan yanlışlar yapıldı. TÜYAP en az 6 fuar yapacağını söyledi. Tarım fuarı konusunda üzüldüm. Kayseri’ye yaraşmadı yakışmadı. Göz boyama oldu. Geçen yıl OSB’deki tarım fuarı tıka basa doldu. Kayseri’ye de yakışır bir fuar oldu. Birliğimizi dirliğimizi koruyup OSB’deki gelişmeleri en iyi şekilde yakalamamız lazım. 15 Nisan’da TÜYAP’ın tertiplediği gurme fuarı var. Mobilya fuarı var. Mobilya fuarında yer kalmadı. 2020’de inşaat fuarı yapılacak. Yıl sonunda Kayseri Evleniyoruz Fuarı olacak. Bu fuarlar olduğunda 6 fuarı çok rahatlıkla yapabileceğiz. Kayseri’de söz sahibi kimler varsa artık kitap fuarı da OSB’deki fuar alanında olmalı. İtiş tıkış kakış olmamalı."

Haber Kaynak : KURUM BÜLTENİ