SEBZE MEYVE HALLERİNDEKİ ÜRÜNLER
ARTIK ÇÜRÜMEYECEK
Tarih: 4.6.2018 16:05:05/ 1857okunma / 0yorum

Kayseri´de Erciyes Teknopark´ta, hallerde meydana gelen sebze ve meyve çürümeleri nedeniyle ortaya çıkan ekonomik kayıplarına son verecek ürün geliştirildi. Tamamen doğal içerikli olan ürün, domates 47 güne, armutta 40 güne, kabakta da 15 güne kadar tazelik imkanı sağlıyor.

Erciyes Teknopark´ta bir doktora ve yüksek lisans öğrencisi, geliştirdikleri ürünle, Türkiye´de her yıl üretilen ortalama 50 milyon ton sebze ve meyvenin 15 milyon Erciyes Teknopark´ta bir doktora ve yüksek lisans öğrencisi, geliştirdikleri Protek adlı ürünle, Türkiye´de her yıl üretilen ortalama 50 milyon ton sebze ve meyvenin 15 milyon tonunun çürüme ve bozulma nedeniyle çöpe atılmasının önüne geçecek. Yatırımcı arayan doktora öğrencisi Bahar Yılmaz ve yüksek lisans öğrencisi Behlül Koç, ilk etapta hedefledikleri toplam pazarın yüzde 2´sinden, ülke ekonomisine 360 milyon liralık katkı sağlamayı amaçlıyor.

Doktora öğrencisi Bahar Yılmaz ve yüksek lisans öğrencisi Behlül Koç, 2 yıl süren akademik çalışmaları sonucunda güçlü antioksidan ve antimikrobiyal özellikli Protek ürününü ortaya çıkardı. Test sonuçları olumlu çıkan ikili, ticarileştirme üzerine çalışmalara başladı ve Erciyes Teknopark Sera Kuluçka Merkezine başvurdu. Burada yapılan ‘Benim İşim Girişim´ yarışmasında ilk 10 arasına girmeyi başaran başarılı girişimciler, kazandıkları ödülle analizlerine devam etti. Ardından TÜSİAD´ın düzenlediği ‘Bu Gençlikte İş Var´ yarışmasında bin 621 iş fikri arasından finale kalarak mentör desteği alan Bahar Yılmaz ve Behlül Koç, burada da 3´üncü oldu. Şimdi yatırımcı arayan genç girişimciler, hasat sonrası olgunlaşmadan kaynaklı olarak taşıma ve depolama esnasında özellikle ihracatçılar için büyük israflar ve ekonomik kayıplar oluşturan bozulma ve çürümeleri engellemek istiyor.

DOMATES 47 GÜN, ARMUT 40 GÜN, KABAK 15 GÜN BOZULMADI

Protekin, patojenlere karşı maruziyet, soğuk zincir kırılımından etkilenmeme ve hasat sonrası olgunlaşma sürecinde yavaşlama sağladığını belirten Behlül Koç, “Mikrobiyal üremeden kaynaklanan israf daha çok hasat sonrası süreçte gerçekleşiyor. Bu sorun özellikle büyük hallerde, toptancılar ve ihracatçılar için çok ciddi bir sorun. Dolayısıyla ürünümüzü büyük hallerde toplu şekilde uygulanması üzerine tasarladık. Şu an yaptığımız denemelerde domatesin 47´nci, armudun oda sıcaklığında 40´ıncı, 4 gün gibi bir sürede bozulan kabağın da yine oda sıcaklığında 15´inci güne kadar korunduğunu gördük” dedi.

TAMAMEN DOĞAL VE TEKNOLOJİSİ DÜNYADA İLK

Ürünün tamamen doğal içerikli olduğunu vurgulayan Behlül Koç, yıkandığında tamamen temizlendiğini ve kalıntı kalsa bile tamamen doğal olduğu için toksik etki oluşturmadığını ifade etti. Protekin mikrofilm teknolojisi ile dünyadaki rakipleri arasında ilk olduğuna da dikkat çeken Behlül Koç, özelliklerini şöyle sıraladı:

“Ürünümüzün piyasada bulunan rakiplerinden en büyük farkı tamamen doğal içerikli olması ve insan sağlığına zarar vermemesi. Ayrıca atık malzemeden elde edilerek ekolojik bir yarar da sağlayan ürünümüz, sebze ve meyvelerin soğuk zincir kırılımı ve hasat sonrası olgunlaşma sürelerindeki zararları en aza indirerek raf ömrünü uzatmakta. Yine piyasadaki rakiplerinden en büyük farkı mikrofilm teknolojisinin ilk kez kullanılıyor olması. Ürün meyve sebze üzerinde mikro düzeyde bir kaplama oluşturarak koruma sağlıyor ve bu mikrofilm teknolojisi dünyada ilk kez kullanılacak.”

İLK UYGULAMADA TÜRKİYE´YE 360 MİLYON LİRA KATKI SAĞLAYACAKLAR

Bir start-up projesi olarak ilk etapta toplam pazarın yüzde 2´si olan 400 bin tonluk kısmı hedeflediklerini kaydeden Behlül Koç, “İki yıllık üretim projeksiyonunda da bu 400 bin tonluk sebze meyve ve işlenmiş et ürününü Protek ile kaplayarak 17 milyonluk bir ciro ve bu sayede de ülke ekonomisine 360 milyon liralık katkı sağlamayı hedefliyoruz. Bunun için de ürünümüzün ruhsatlandırılması ve ticari boyutta üretilebilmesi için yatırımcı arıyoruz” ifadelerini kullandı.
Kaynak: İHA

Anahtar Kelimeler: SEBZE MEYVE HALLERİNDEKİ ÜRÜNLER
ERÜ´DEN HAYVANCILIĞIN GELECEĞİ İÇİN BÜYÜK ÇALIŞMA
ERÜ´DEN HAYVANCILIĞIN GELECEĞİ İÇİN BÜYÜK ÇALIŞMA
Klonbiyotek Biyoteknoloji kurucu üyesi ve Erciyes Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi Viroloji Ana Bilim Dalı Doktora Öğretim Üyesi İbrahim Sözdutmaz, buzağı ishali hastalığına ilişkin yaptıkları çalışmalarda hem erken tanı koyacak hem de bu işlemi kısa sürede tamamlayarak veteriner hekimini en doğru şekilde yönlendirecek erken tanı prototipi hakkında bilgiler verdi.
ERCİYES TEKNOPARK´TA ERC BİLGİ GÜNÜ VE TECRÜBE PAYLAŞIMI
ERCİYES TEKNOPARK´TA ERC BİLGİ GÜNÜ VE TECRÜBE PAYLAŞIMI
ETKİNLİĞİ DÜZENLENDİ
TÜRK BİLİM İNSANINA
TÜRK BİLİM İNSANINA
YAPAY ZEKA ÖDÜLÜ
HAVA ARAÇLARININ ENERJİSİ KAYSERİ´DEN
HAVA ARAÇLARININ ENERJİSİ KAYSERİ´DEN
-Türk savunma sanayisinin önemli aktörlerinden ASPİLSAN Enerji, kamuya ait hava araçlarının büyük bölümünün akü ihtiyacını karşılıyor
KAYSERİ´DE 13 AR-GE MERKEZİ
KAYSERİ´DE 13 AR-GE MERKEZİ
400 ARAŞTIRMACI İLE HİZMET VERİYOR
ELEKTRİKLER KESİLDİĞİNDE
ELEKTRİKLER KESİLDİĞİNDE
BUZDOLABINDAKİ GIDALAR BOZULMAYACAK
TÜRKİYE´DEN ABD´YE İLK DEFA
TÜRKİYE´DEN ABD´YE İLK DEFA
TEKNOLOJİ TRANSFERİ YAPILDI
ERCİYES TEKNOPARK´TA, AR-GE MERKEZLERİ PERSONELİNE
ERCİYES TEKNOPARK´TA, AR-GE MERKEZLERİ PERSONELİNE
TRIZ EĞİTİMİ DÜZENLENDİ
RADYASYON ETKİSİNİ AZALTAN
RADYASYON ETKİSİNİ AZALTAN
KIYAFETLER TASARLADILAR
ERCİYES TEKNOPARK´TA VERİ TABANI YÖNETİMİ
ERCİYES TEKNOPARK´TA VERİ TABANI YÖNETİMİ
VE GÜVENLİĞİ EĞİTİMİ DÜZENLENDİ
KAYSERİ ŞEKER´DEN,
KAYSERİ ŞEKER´DEN,
SANAYİ DOKTORA TÜBİTAK PROJESİ
BALIK PULUNDAN
BALIK PULUNDAN
YATAK KUMAŞI
BU DA ‘HELİKOPS´
BU DA ‘HELİKOPS´
ÖĞRENCİLER İÇİN GERÇEĞİNİ ARATMAYAN HELİKOPTER TASARLADI
AVRUPA İŞLETMELER AĞI KONSORSİYUM TOPLANTISI
AVRUPA İŞLETMELER AĞI KONSORSİYUM TOPLANTISI
ERCİYES TEKNOPARK´TA
BAŞKAN BÜYÜKKILIÇ, BİLİM MÜZESİ´NDE
BAŞKAN BÜYÜKKILIÇ, BİLİM MÜZESİ´NDE
“BİLİMİN IŞIĞINDA YETİŞEN, AYDINLIK BİR GELECEK”
Resmi İlanlar

SAYFA EDİTÖRÜ

/resimler/2015-4/16/1020184616446.jpg

 

    Süleyman ERDOĞAN
     editor@kayserihaber.com.tr 
    

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
23 Nisan 2019 Salı
KAYTV

Kaytv kayseri üzerinde

 

İLETİŞİM

Adres : Turgut Reis Mahallesi
İlgi Sok. Şehit İsmal Uygun Ap
No:22/A Kocasinan / KAYSERİ
Telefon : 0 352 235 63 63
Fax : 0 352 235 84 74

 

KANALIMIZA ABONE OL