SEVGİ, ÇOCUKLARIN BÜYÜMESİNDE ÖNEMLİ ROL OYNUYOR
Acıbadem Kayseri Hastanesi Çocuk Sağlığı Ve Hastalıkları Doktora Öğretim Üyesi Emel Ünsür: “Çocuklarımızın sağlıklı büyümelerinde ilgi ve sevgi göstermek çok önemli”
Tarih: 15.4.2019 16:56:02/ 350okunma / 0yorum

Acıbadem Kayseri Hastanesi Çocuk Sağlığı Ve Hastalıkları Doktora Öğretim Üyesi Emel Ünsür, 15 Nisan Büyümenin İzlenmesi Günü´yle ilgili verdiği bilgilerde, “Çocuklarımızın sağlıklı büyümelerinde ilgi ve sevgi göstermek çok önemli” dedi.

Büyümenin anne karnında başladığını ve bu süreçte annenin nasıl yaşadığının doğacak çocuğu sağlığı için belirleyici olacağını söyleyen Doktora Öğretim Üyesi Emel Ünsür, “Büyüme, hücre sayısı ve büyüklüğünün artışına bağlı olarak vücut ağırlığının ve kitlesinin artışı olarak adlandırılır. Büyüme aslında anne karnında başlıyor ama biz doğumdan sonrasını gördüğümüz için büyüme sadece bununla alakalıymış gibi düşünüyoruz. Özelikle anne karnında, bebeklerin büyümesini etkileyen önemli faktörler mevcut. Annenin geçirdiği enfeksiyonlar, alkol ve sigara kullanımı ya da genetik faktörler bebeğin büyümesini ve gelişmesini etkilemektedir. Anne karnındaki bu süreç, doğumdan sonraki sürece de etkilemektedir. Doğum sonrası süreci kabaca 3´e ayırıyoruz. 0-2 yaş arası süt çocukluğu, 2-11 yaş arası çocukluk dönemi ve 11 yaş üstü de ergenlik dönemi olarak ayrılıyor. 0-2 yaş döneminde, özellikle büyümenin en hızlı olduğu dönem ilk bir yıldır. Çocukların en hızlı büyüyen organı beyindir ve özellikle buna bağlı olarak, baş çevresindeki hızlı büyüme artışı bizim için önemlidir. Bu dönemde, anne sütüyle beslenme bebeklerin ilerdeki yaşamlarını sağlıklı geçirebilmeleri için çok çok önemli. Büyümenin izlenmesi konusunda tek bir ölçüm bize yeterli değil. İlk 6 ayda, düzenli bir şeklide her ay bebeklerin ağırlığı, baş çevresi, uzunluğu ve beden kitle endeksi uzunluğu bizim için yol gösterici olduğundan ekstra önem taşımaktadır” dedi.

Doktora Öğretim Üyesi Emel Ünsür, Büyüme ve gelişmede etkili olan faktörlerinin en önemlisinin genetik faktörler olduğunu fakat bunların içinde ailenin ilgisinin de öneminin altını çizerek sözlerine şöyle devam etti;

“2 yaşından sonra, büyüme biraz yavaşlar. Özelikle de 2-6 yaş arasında en yavaş olduğu dönemdir ve yılık boy uzaması 7 santime kadar düşer. Kilo artışı da 2-2 buçuk kiloya kadar yıllık olarak düşme gösterir. 6-8 yaş arasında, bir büyüme atılımı dönemi olur ve bu dönemde çok hızlı büyürler. Fakat bizim için, en büyük büyüme atılımı dönemi ergenlik dönemidir. Bu dönemde, cinsiyet hormonlarının da etkisiyle çok hızlı bir kilo artışı, boy uzaması ve vücutta değişiklikler görülür. Büyümeyi etkileyen faktörlerin, en önemlisi genetik etmenlerdir. Her çocuk, anne babasının boy ortalamasına göre ve her şey optimal bir şekilde giderse bir hedef boya ulaşır. Faktörlerden biri de beslenme. Hem büyümenin sağlanması hem de enerjinin karşılanması için beslenme çok önemli. Özellikle yine altını çiziyorum ilk 6 ay anne sütüyle beslenme en kıymetli yatırımdır. Son olarak da çevresel faktörler var. Burada da radyasyon ve kimyasal gibi etkilerden bahsediyoruz. Özellikle de, son dönemde çok sık duyduğumuz ilgi ve sevgi yoksunluğu çocukların büyüme ve gelişmesini etkilemektedir. Çünkü stres hormonunu arttırarak, büyüme hormonunu baskılar. Dolayısıyla, çocuklarımızın sağlıklı büyümelerinde ilgi ve sevgi göstermek çok önemli”

Ailelerin, çocukların gelişim sürecinde yanlarında bulunarak bu dönemi daha kolay atlatmalarında en büyük yardımcı olacaklarını söyleyen Acıbadem Kayseri Hastanesi Çocuk Sağlığı Ve Hastalıkları Doktora Öğretim Üyesi Emel Ünsür, “Ergenlik dönemlerinde de, özellikle ön plana geçen cinsiyet hormonlarıdır. Bu dönemde, hem psikolojik sıkıntılar hem de ergenin kendi vücudunu kabullenme döneminde bir takım sıkıntılar görülmektedir. Fakat ilgi ve sevgi göstererek ve yanında olarak, bu dönemi kolayca atlatmak mümkündür. Gelişim süreci ise, büyüyen organın işlevsellik kazanması anlamına gelir. Gelişim de motor gelişimi dediğimiz bir süreç var. Mesela, kaba motor gelişiminde bir çocuğun 1 yaşında yürürken, 2 yaşında merdiven çıkması gibi süreçtir bu. İnce motor hareketlerinde de, eliyle kağıdı tutabilmesi ve makasla onu kesebilmesi gibi süreçlerde de gelişim takibi önemlidir. İletişim becerisi için de, etrafında rol model alabileceği ve sağlıklı bir ortamda iletişim kurabileceği anne baba, daha sonra da çevresi iletişimin gelişmesi açısından oldukça önemlidir. Özelikle bu dönemlerde aksaklıkları anlayabilmemiz için, çocuğumuzu sadece hasta olduğunda değil, düzenli büyüme gelişme takibine götürmek oldukça önemlidir” ifadelerini kullandı.
Kaynak: İHA

ANNE-BABA OLMAYI KOLAYLAŞTIRACAK 10 ÖNERİ
ANNE-BABA OLMAYI KOLAYLAŞTIRACAK 10 ÖNERİ
Çocuk sahibi olmak önemli bir karar. Ancak bu kararı vermiş olmak hemen çocuk sahibi olunabileceği anlamına ne yazık ki gelmiyor.
SAĞLIKLI HAYAT MERKEZLERİ
SAĞLIKLI HAYAT MERKEZLERİ
HER KONUDA ŞİFA DAĞITIYOR
KAYSERİ´DE 400 MÜLTECİ KADINA DOĞUM EĞİTİMİ VERİLİYOR
KAYSERİ´DE 400 MÜLTECİ KADINA DOĞUM EĞİTİMİ VERİLİYOR
Kayseri Sağlık Müdürlüğü ile Türk Kızılay´ı tarafından ortaklaşa düzenlenen ´Yeni Bir Hayat Mümkün´ projesi kapsamında 400 mülteci kadına doğum öncesi ve sonrasında yapması gerekenler konusunda uygulamalı eğitim veriliyor.
EVDE SAĞLIK HİZMETİ MEMNUN EDİYOR
EVDE SAĞLIK HİZMETİ MEMNUN EDİYOR
Kayseri İl Sağlık Müdürlüğü´nün geçtiğimiz yıl hayata geçirdiği proje kapsamında Evde Sağlık Hizmeti alan aileler için tahsis ettiği motorlu hasta karyolaları, yatağa bağımlı hastası olan ailelerden tam not aldı.
GETAT KONGRESİ´NE 18 ÜLKENİN SAĞLIK BAKANLIĞI YETKİLİLERİ KATILACAK
GETAT KONGRESİ´NE 18 ÜLKENİN SAĞLIK BAKANLIĞI YETKİLİLERİ KATILACAK
Kongreye Kayseri´den konuşmacı olarak katılacak olan Doç. Dr. Halil Tekiner, "Bilimsel araştırmalarda tarihsel zenginliğimizden yararlanmalıyız"
NNYÜ´DE 2.HOTBACK DEVİR-TESLİM TÖRENİ DÜZENLENDİ
NNYÜ´DE 2.HOTBACK DEVİR-TESLİM TÖRENİ DÜZENLENDİ
Nuh Naci Yazgan Üniversitesi (NNYÜ) Sağlık Bilimleri Fakültesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü tarafından2. Geleneksel HotPackDevir -Teslim Töreni düzenlendi.
KAYSE RALLİ´DE DERECEYE GİRENLERE KUPALARI VERİLDİ
KAYSE RALLİ´DE DERECEYE GİRENLERE KUPALARI VERİLDİ
Vali Yardımcısı Nail Anlar: “Kayseri olarak 112 ekipleri konusunda son derece güçlü bir ekip haline geldik“
112´DE GÜÇLÜYÜZ
112´DE GÜÇLÜYÜZ
Sağlık hizmetlerinin sunumunda en zor alanlardan biri olan 112 Acil Sağlık Hizmetleri, Sağlık Bakanlığı´nın Türkiye genelinde oluşturduğu iller arası entegrasyon sayesinde büyük bir uyumla çalışıyor. Kayseri 112 Acil Sağlık Hizmetleri de bu entegrasyona uyum ve vakaya ulaşım süresi ile de dikkat çeken iller arasında.
ERCİYES ÜNİVERSİTESİ ÇOCUK HASTANESİ´NDEN YEŞİL ÇEVREYE KATKI
ERCİYES ÜNİVERSİTESİ ÇOCUK HASTANESİ´NDEN YEŞİL ÇEVREYE KATKI
Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı tarafından, yeşil çevre, yeşil kampus projesi kapsamında ağaç dikimi etkinliği yapıldı.
KAYSERİ´DE 112 RALLİSİ YAPILDI
KAYSERİ´DE 112 RALLİSİ YAPILDI
Kayseri İl Sağlık Müdürlüğü tarafından Erciyes Dağı´nda gerçekleştirilen ralliye katılan ekipler, 3 farklı parkurda kıyasıya mücadele etti.
KAYSERİ ŞEHİR HASTANESİ´NE
KAYSERİ ŞEHİR HASTANESİ´NE
1 GÜNDE 21 BİN HASTA GİRİŞİ OLDU
‘DÜNYA SAĞLIK HAFTASI´ EĞİTİM PROGRAMI İLE KUTLADI…
‘DÜNYA SAĞLIK HAFTASI´ EĞİTİM PROGRAMI İLE KUTLADI…
İl Sağlık Müdürlüğü, 2019 yılı teması ‘Evrensel Sağlık Güvencesi´ olarak belirlenen ‘Dünya Sağlık Haftası´nı Sağlık Hizmetleri Başkanlığına bağlı Sağlığın Geliştirilmesi Birimi tarafından koordine edilen eğitim programı ile kutladı…
BENLİ: “MÜKEMMEL DEĞİLİZ AMA İYİYİZ, ÇOK DAHA İYİ OLACAĞIZ”
BENLİ: “MÜKEMMEL DEĞİLİZ AMA İYİYİZ, ÇOK DAHA İYİ OLACAĞIZ”
"Şehir Hastanesi´nde Polikliniklerde yüzde 86, Yatan Hasta Kısmında Yüzde 94 Memnuniyet Oranı Var"
ERÜ´DE KAPALI YÖNTEMLE BAŞARILI KALP KAPAK OPERASYONU
ERÜ´DE KAPALI YÖNTEMLE BAŞARILI KALP KAPAK OPERASYONU
Kayseri´de kalp kapakçığı darlığına bağlı olarak nefes darlığı şikâyeti yaşayan ve açık kalp ameliyatı olması da risk taşıyan 60 yaşındaki hastanın, Transcatheter Aortic Valve Implantation (TAVI) adlı kapalı yöntem ile kalp kapakçığı değiştirildi.
BENLİ´DEN ERÜ HASTANELERİ BAŞHEKİMİ GÜNEY´E TEBRİK
BENLİ´DEN ERÜ HASTANELERİ BAŞHEKİMİ GÜNEY´E TEBRİK
İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Ali Ramazan Benli; Almanya, İsviçre, İngiltere ve İspanya gibi ülkeleri geride bırakarak Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından verilen "El Hijyeni Mükemmeliyet Ödülü" yarışmasında birinci olan Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastaneleri Başhekimi Prof. Dr. Ahmet Güney´i makamında ziyaret ederek elde ettikleri başarıyı tebrik etti.
Resmi İlanlar

SAYFA EDİTÖRÜ

/resimler/2015-4/16/1020184616446.jpg

 

    Süleyman ERDOĞAN
     editor@kayserihaber.com.tr 
    

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
26 Nisan 2019 Cuma
KAYTV

Kaytv kayseri üzerinde

 

İLETİŞİM

Adres : Turgut Reis Mahallesi
İlgi Sok. Şehit İsmal Uygun Ap
No:22/A Kocasinan / KAYSERİ
Telefon : 0 352 235 63 63
Fax : 0 352 235 84 74

 

KANALIMIZA ABONE OL