KANALIMIZA ABONE OL

YEREL BASINA DESTEK OL

 


EDİTÖR

SAYFA EDİTÖRÜ

   Süleyman ERDOĞAN
   editor@kayserihaber.com.tr                      

   

YASAKLAR ÇİFTÇİLERE KONTROLLÜ OLARAK KALDIRILMALIDIR

Koç: “Çiftçiler hem sağlıklarıyla hem de geçim için üretimle uğraşıyorlar”

KESOB BAŞKANI ÖVÜÇ'TEN EKONOMİK İSTİKRAR KALKANI DEĞERLENDİRMESİ

Kayseri Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (KESOB) Başkanı Ahmet Övüç, Koronavirüs salgını nedeniyle yürürlüğe giren Ekonomik İstikrar Kalkanı ile ilgili olarak değerlendirme yaptı.

KTO BAŞKANI GÜLSOY EKONOMİK İSTİKRAR KALKANI PAKETİNİ DEĞERLENDİRDİ

HİÇ KİMSE TEDİRGİN OLMASIN

EKONOMİK TEDBİRLER İŞ DÜNYASINA İLAÇ OLACAKTIR

KTB Başkanı Recep Bağlamış: “Birlik ve beraberlik dayanışma içerisinde bu süreci atlatacağımızdan şüphemiz yoktur”

OSB’DEN ‘TEDBİRLİ’ BASIN AÇIKLAMASI

NURSAÇAN: VİRÜSÜN ÜSTESİNDEN GELECEĞİZ

DESTEK KARARLARINDA GÖRMEZDEN GELİNDİK

KSMMMO Bşk. Ali Yedikaya: “Alınan tedbirlerin destekçisi olacağız ancak meslek grubumuzun bu kararlarla görmezden gelindiğini düşünüyoruz.

KTO BAŞKANI GÜLSOY’DAN “ÖDEME KOLAYLIĞI” TALEBİ

41 MESLEK KOMİTESİNİN TAMAMI SALGINDAN ETKİLENDİ

TARIMDA AR-GE'YE 400 MİLYON LİRA KAYNAK AYRILIYOR

TAGEM GENEL MÜDÜRÜ KAYACAN: AKILLI TARIM VE ROBOTLARLA İLGİLİ ÇALIŞMAMIZ VAR

ÇAMURDAN GELEN ENERJİYLE 3,3 MİLYON LİRA TASARRUF EDİLDİ

ÖZDEMİR: 60 MİLYON METREKÜP ATIK SU ARITTIK

CEVİZLER YEŞERECEK,

GESİ BAĞLARI ŞENLENECEK

KAYSO VE KTO’NUN MESLEK KOMİTESİ TOPLANTISI YAPILDI

BÜYÜKSİMİTCİ: PLASTİK SEKTÖRÜNÜN ÖNÜ AÇIK

OSBÜK BÖLGE MÜDÜRLERİ TOPLANTISI KAYSERİ OSB’DE YAPILDI

NURSAÇAN, PROJELER HAKKINDA BİLGİ VERDİ

SÖZLEŞMELİ TARIMI HER GEÇEN GÜN GELİŞTİRİYORUZ

AKAY: ARGE’DE HEDEFİMİZ YERLİ PANCAR TOHUMUDUR

TİCARETİ KURALINA GÖRE YAPMALIYIZ

Türkiye Ekonomisi panelinde konuşan Kayseri Ticaret Odası Başkanı Ömer Gülsoy, şirketlerin uzun vadede ayakta kalması için kurumsallaşma, markalaşma ve halka açılmasının şart olduğunu söyledi.

GENÇ NÜFUSUMUZU İYİ DEĞERLENDİRMELİYİZ

Kayseri Sanayi Odası Meclis Başkanı Abidin Özkaya, Erciyes Üniversitesi (ERÜ) İktisat Kulübü tarafından düzenlenen Finans Zirvesi’nde “Türkiye Ekonomisi” konulu panele katıldı.

ERÜ 3. FİNANS ZİRVESİ DÜZENLENDİ

Erciyes Üniversitesi (ERÜ) İktisat Kulübü 2. Finans Zirvesi düzenlendi.

SGK TEŞVİKLERİ 2020 YILINDA DA İŞVERENE SOLUK OLACAK

Sgk İl Müdürü Hacı Ali Hasgül: Sosyal Güvenlik Kurumu olarak gerek iktisadi, gerekse sosyal hayata pozitif müdahale anlamında teşviklerimiz var

SGK İl Müdürü Hacı Ali Hasgül 2020 yılı teşvikleri ile ilgili olarak yaptığı yazılı açıklamada teşviklerin 2020 yılında da işverenlere soluk aldıracak nitelikte olduğunu vurgulayarak “Sosyal Güvenlik Kurumu olarak gerek iktisadi, gerekse sosyal hayata pozitif müdahale anlamında teşviklerimiz var. Bugün 4B sigortalılarımız için uyguladığımız teşvikleri ve Asgari Ücret Desteği’ni de sayacak olursak oldukça cazip toplam 18 teşvik uygulamamız bulunmakta” ifadesini kullandı.

Haber Merkezimizin 2020 teşviklerine yönelik sorularına yazılı açıklama ile cevap veren SGK İl Müdürü Hacı Ali Hasgül işçi çalıştıran işverenlere yönelik Sosyal Güvenlik Kurumunca sağlanan teşviklerin 2020 yılında da devam edeceği müjdesini verip; 2006 yılında kurumlar arası koordinasyon toplantılarında fikir olarak doğan istihdam teşviklerinin bugün kayıtlı sigortalı istihdamın artırılması, kadınlar, gençler ve engelliler gibi dezavantajlı grupların istihdamın arttırılması, bölgesel gelişmişlik farklılıklarını elimine etmek, arge gibi ülkemizin teknolojik gelişimine katkı, kültürel teşviklerle sosyal hayata dokunuş sağlama gibi ekonomik enstrüman olarak teşviklerin çalışma hayatımızın en önemli parçalarından biri haline geldiğini vurgulayarak “İş dünyasında primini düzenli ödeyen işverenlerimiz ve kendi nam ve hesabına çalışan esnaflarımız prim yapılandırmaları ile kendilerinin bir nevi cezalandırıldığı hissine kapılıyordu. Bu haklı serzenişlere karşı kurumumuz düzenli prim ödemesini hemen tüm teşviklerin ön şartı haline getirmiştir. Eski ismi ile Bağ-kur sigortalılarımız için düzenli prim ödemesi yapılması halinde sigortalılarımızın herhangi bir başvuru alınmaksızın sistem tarafından 5 puanlık prim teşviki yapılmaktadır. Bu 147,15 TL teşvik miktarına tekabül etmektedir. Bu da düzenli prim ödeyen Bağ-kur sigortalılarımız için bir avantajdır. Bağ-kur prim borcu olan sigortalılarımız sigorta dosyasının bulunduğu merkez müdürlüğümüze başvurarak Bağ-kur prim borcunu yapılandırılırsa ve taksitlerini cari prim ile zamanında öderse onlar da bu teşvikten faydalanacaktır” değerlendirmesinde bulundu.

Açıklamasının devamında Sosyal Güvenlik Kurumunca uygulanan teşvikler hakkında detaylar veren İl Müdürü Hasgül “Sosyal güvenlik kurumu olarak gerek iktisadi, gerekse sosyal hayata pozitif müdahale anlamında teşviklerimiz var. Bugün Bağkur'da olarak bilinen 4B sigortalılarımız için uyguladığımız teşvikleri ve asgari ücret desteğini de sayarsak oldukça cazip toplam 18 teşvik uygulamamız bulunmakta. Engelli, kadın, sosyal hizmetler kurumunda kalan kişilerin ve genç çalışan istihdamı bunlar sosyal hayata pozitif müdahale anlamda akla gelen ilk teşviklerdir. Kültürel yatırımlar için verilen teşvikler ise yine sosyal boyutlu kültürel bir teşviktir. Ülkemizin sanayi gelişimi için arge teşviki ise bu yönde yapılacak yatırımlara sosyal güvenlik kurumu olarak katkı anlamında bir teşviktir” ifadesini kullandı.

İl Müdürü Hasgül açıklamasının sonunda medyaya yansıyan ilave 6 puanlık indirim teşviki konusunda küçük bir açıklama yapma ihtiyacı hissettiğini dile getirerek “Bu teşvik bölgesel gelişmişlik farklılıklarını elimine etmeye yönelik bir teşvik olarak karşımıza çıkıyor. Bu yönüyle Kayserimiz ekonomik olarak gelişmiş sanayi şehri kategorisine girdiği için şehrimiz bu teşvikin dışında tutulmuş. Ancak şehrimizin gelişmiş sanayi kategorisine girmesi bizim için bir tesellidir” dedi.

Haber Kaynak : KAYSERİ HABER HABER MERKEZİ