Emak Asansör

 

KANALIMIZA ABONE OL

YEREL BASINA DESTEK OL

 


EDİTÖR

SAYFA EDİTÖRÜ

 Uğur ALTUNER
 editor@kayserihaber.com.tr

   

GENÇ ASKON BAŞKANI: AHİLİK TİCARETTE DEVAM ETMELİ

“AHİLİK GELENEĞİ TİCARETTEKİ HARİTAMIZDIR”

BOĞAZLIYAN ŞEKER FABRİKASI'NDA 14. KAMPANYA HEYECANI

2020-2021 BOĞAZLIYAN ŞEKER FABRİKASI'NDA 14. KAMPANYA HEYECANI

ALMANYA GIDA TARIM MÜSTEŞARI DR. PETER BOHLEN'DEN KTB'YE ZİYARET

KAYSERİ TÜRKİYE GENELİNDE ÜRETİMDE İLK 3'E GİRMEKTEDİR

ŞAHİN, YEŞİLHİSAR AY ÇEKİRDEĞİ TESİSLERİNİ ZİYARET ETTİ

TARIM VE ORMAN İL MÜDÜRÜ ŞAHİN: “KAYSERİ ÇEREZLİK AY ÇEKİRDEĞİ ÜRETİMİNDE TÜRKİYE BİRİNCİSİ”

YAMULA PATLICANI ÇİFTÇİNİN YÜZÜNÜ GÜLDÜRDÜ

DÜŞÜK REKOLTEYE RAĞMEN FİYATIYLA ÇİFTÇİYİ SEVİNDİRDİ

KSMMMO BAŞKANI YEDİKAYA PANDEMİNİN OLUMSUZ ETKİLERİNİ DEĞERLENDİRDİ

“BİR AN EVVEL KASA AFFI VE MATRAH ARTIRIMI ÇIKARTILMALI”

BAŞKAN TAHİR NURSAÇAN'IN EKONOMİK GÜNDEMİ DEĞERLENDİRDİ

“YATIRIM HAMLELERİNİ DEVAM ETTİRMELİ, EN ZOR DÖNEMLERDE BİLE ÇALIŞMAYA, ÜRETMEYE DEVAM ETMELİYİZ”

BAŞKAN BÜYÜKSİMİTÇİ SANAYİ ÜRETİM VERİLERİNİ DEĞERLENDİRDİ

“PANDEMİYE RAĞMEN SANAYİNİN ÇARKLARI DÖNÜYOR”

BAŞKAN AKAY KAYSERİ ŞEKER’İN ÜRETİM AŞAMALARINI İNCELEDİ

AKAY, “BU YIL HER ZAMANKİNDEN FAZLA DİKKATLİ OLACAĞIZ”

AFGANİSTAN’A KAYSERİ DOSTU BİR İSİM TARIM BAKANI OLARAK ATANDI

ANWAR-UL HAQ AHADY AFGANİSTAN TARIM SULAMA VE HAYVANCILIK BAKANI OLDU

KAYSERİ OSB DIŞ TİCARET İSTİHBARAT MERKEZİ SANAYİCİNİN GÜCÜNE GÜÇ KATIYOR

ÇALIŞMALARI İLE BÜYÜK BEĞENİ TOPLADI

KAYSERİ ŞEKER’İN PROJESİ EN YÜKSEK PUANI ALDI

KOMİSYONDAN MÜKEMMELE YAKIN NOT ALARAK, BÜYÜK BİR BAŞARIYA İMZA ATTI

KULLANILMAYAN TARIM ARAZİLERİ ÇİFTÇİNİN YÜZÜNÜ GÜLDÜRÜYOR

MÜDÜRLÜĞÜMÜZ HER ZAMAN ÜRETEN ÇİFTÇİMİZİN YANINDADIR

KONUT FİYATLARINDAKİ ARTIŞI EV SAHİPLERİ YARATTI

KAYİMDER Başkanı Akdoğan:“ “Hal böyle olunca müteaahit arkadaşlarımız da  maliyetine  yada  zararına yaptıkları  satışları telafi etmek adına fiyatlarını revize ettiler”

YEŞİLHİSAR'DA AYÇEKİRDEĞİ HASADI BAŞLADI

YEŞİLHİSAR KAYMAKAMI FATİH BAYRAM AYÇİÇEĞİ HARMANINDA ZİYARET ETTİ

KAYSERİLİ KARDEŞLER DEVLET DESTEĞİYLE ELMA BAHÇESİ KURDU

Ünal Yağmur: "Devletimizin verdiği teşviki, kardeşimle sırt sırta verip, güzel bir şekilde kullanıp, iş sahibi olduk"

Anahtar Kelimeler: SİCİL GERÇEK MANADA UYGULANMALI
Gürkan Ofis Mobilyaları

SİCİL AFFI GERÇEK MANADA UYGULANMALI

Gülsoy: “Krediler tabana yayılmalı, sicil affı gerçek manada uygulanmalı”

Kayseri Ticaret Odası (KTO) Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Gülsoy, Korona virüs salgınının ekonomide dengeleri değiştirdiğini belirterek, “Finansmana erişim noktasında sıkıntı yaşanıyor. Bankalar sicil sıkıntısından dolayı kredi vermekten kaçınıyor, işletmelerimiz eli boş dönüyor. Sicil affının tam manada uygulanmasını istiyoruz” dedi.

Tüm dünyayı etkileyen COVİD-19 salgını küresel bir krize neden oldu. Salgının ekonomik tahribatını azaltmak için ülkeler çeşitli önlemler aldı. Ülkemiz de de birçok yeni düzenlemeler ve destek paketleri devreye alındı. Alınan önlemler ve uygulanan tedbirlerle salgının yavaşlamasıyla normalleşme süreci başladı. Bu süreçte bankalardan kredi kullanamayan KOBİ’ler sıkıntılı günler yaşadığını belirterek yeni taleplerde bulundu.

KTO Başkanı Ömer Gülsoy, üyelerine destek sağlamak için birçok kredi verildiğini söyledi. Bankaların kredi verirken mali yapısı güçlü şirketleri tercih ettiğini ifade eden Başkan Gülsoy, “Krediye asıl ihtiyacı olan üyelerimizin talepleri karşılanmıyor. Sürekli şikayetler geliyor. Bankalar kredi dağıtıyor ancak gerçekte kredi tabana yayılmıyor, reel ekonomiye dönmüyor, piyasayı hareketlendirmiyor.” diye konuştu.

“KAYSERİ’DE KREDİ KULLANIMI YÜZDE 25”

Nefes, Cansuyu, İş’e devam ve Çek Ödeme Kredisi gibi ekonomik tahribatı azaltmak için verilen destekleri hatırlatan Başkan Gülsoy, bu süreç te en büyük zorluğu sicil sıkıntısı olan iş insanları yaşıyor. Kredi kullanmak için KTO’dan bin 500’e yakın üyemiz faaliyet belgesi aldı. Nefes kredisinin başlamasından itibaren 7 milyon 590 bin TL’lik kredi kullandı. Kayseri olarak yüzde 25’lik bir orana sahibiz. Bu çok düşük bir rakam” dedi.

“KREDİYE EN ÇOK İHTİYAÇ DUYAN KESİM SİCİLİ BOZULANLAR”

Sicil sıkıntısı olanların kredi almak için başvurdukları bankaların kapısından eli boş döndüklerini belirten Başkan Gülsoy, “ Son sicil affı 2017 yılı başında çıkarılmıştı. Ancak 2018’in üçüncü çeyreğinde kur artışı ile yaşanan ekonomik krizde birçok işletme kredi ödemelerini yapamamış, takibe düşmüş, ve sicili bozulmuştu. Bu büyük kriz sonrası 2019 yılı toparlanma yılı oldu. Ama bu koronavirüs salgını sonrası yaşanan küresel boyuttaki kriz dengeleri tekrar değiştirdi” ifadelerini kullandı.

Başkan Gülsoy sözlerini şöyle sürdürdü :

“Bu süreçte krediye ve desteğe ihtiyacı olanlar, daha önceden sicili bozulmuş olan KOBİ’lerdir. Türkiye’de kurum hafızası en kuvvetli olan kurumlar bankalar. Hafızalarından hiçbirşeyi silmiyorlar. Bu kesim hiçbir krediden faydalanamıyor. Oysa krediyi alan, kamuya olan yükümlülüklerini yerin getirecek, birikmiş borçlarını yatıracak. Kriz mağduru olmuş, düşmüş, batmış, yeniden tutunmaya çalışan işletmeler maalesef çok zor durumda. Daha önce kredi kartı ödemesi gecikmiş, çeki yazılmış, protestolu senedi bulunan ve bankalarda düşük puana sahip işletmelerde aynı durumda. Finansmana erişim sıkıntısı yaşanan büyük bir kesim bulunuyor. Banka müdürlerimizle konuşuyor, yardımcı olmalarını istiyoruz. Biz üyelerimize kredi vermek için çalışıyoruz, bankalarda vermemek için ellerinden geleni yapıyorlar. Sicil affının gerçek manada uygulanmasını istiyoruz. Ufak tefek problemi olan KOBİ’lerimizin ufak bir dokunuşla çarklarını döndüreceğine inandığımız firmalara kredilerin kullandırılmasını istiyoruz. Birçok üyemiz bu konuda sıkıntılarını dile getiriyor. Piyasadaki birçok işletmenin kurtuluşu sicil affının çıkarılması gereklidir. Firmaların kaldığı yerden yeniden ticaretlerine devam etmesinin yolu açılmalıdır. Sicil affını yaparken tüm firmaları aynı kefeye koymak iyi niyetli, küçük bir destek ile yola devam edebilecek firmalara haksızlık yapmak olacaktır. Çünkü öbür taraftaki zombi şirketler de sicil affına uğrarsa yine ekonominin doğru gitmesine bir şekilde engel olacaklardır. Bunun için de belli rasyolar getirilmeli. İş dünyası olarak sicil affının en kısa çıkarılmasını bekliyoruz”

GÜLSOY : “PANDEMİ SONRASI RUTİNLER DEĞİŞECEK, TİCARET ESKİSİ GİBİ OLMAYACAK”

Başkan Ömer Gülsoy, COVİD-19 salgınının hayatımızı ve iş yapış modellerimizi hiç olmadı kadar dijitalleştirdiğine dikkati çekerek “ E-ticaret ve E-ihracatı merkeze alan çalışmalara öncelik verilmesi gerekiyor. İnternetten alışveriş yapmaya başlayan tüketici için e-ticaret bir alışkanlık haline gelecek. İşletmelerin buna ayak uydurmaları için ürün ve hizmetlerini dijital ortama taşıma için bir strateji geliştirmeleri gerekiyor. Esnek çalışma, uzaktan çalışma, istisna değil bir nevi norm olacak. İşyerleri seyahat yerine video konferansa ağırlık verecek. Donanım ve yazılım üzerinde yükselecek bir aklın olacağını öngörüyorum. Bu konuda da yerlileşmek temel odak olmalı” ifadelerini kullandı.


Haber Kaynak : KURUM BÜLTENİ