SOMUT OLMAYAN KÜLTÜREL MİRAS
KAYSERİ İL TESPİT KURULU TOMARZA´DA TOPLANDI
Tarih: 23.7.2018 17:41:40/ 882okunma / 0yorum

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Teşkilatı (UNESCO) tarafından 17 Ekim 2003 tarihinde Paris´te düzenlenen 32. Genel Konferansında, kültürel mirasın korunması ve desteklenmesi amacıyla  kabul edilen ve Ülkemizin de 19 Ocak  2006 tarihli ve  5448 sayılı Kanunla  27 Mart 2006  tarihinde resmen taraf olduğu “Somut olmayan Kültürel Mirasın Korunması Sözleşmesi” kapsamında; Kültür ve Turizm Bakanlığı (Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğü) talimatları doğrultusunda oluşturulan SOKÜM Kayseri İl Tespit Kurulu, ilimizin somut olmayan kültürel mirasının tespiti çalışmalarının 2018 Yılı 1. Dönem Tomarza Kaymakamlığı ve İlçe Belediye Başkanlığı ev sahipliğinde ilimizin güzide ilçelerinden biri olan Tomarza´da yapıldı.

Toplantıya Tomarza Kaymakamı Burak DERTLİOĞLU, Belediye Başkanı Fahrettin IŞIK, İl Kültür ve Turizm Müdürü İsmet TAYMUŞ ile  komisyon  üyelerinden Doç. Dr. Bayram DURBİLMEZ,  Emekli Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Kadir ÖZDAMARLAR, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Şube Müdürü Erkan ERDOĞAN, Kültür ve Turizm Uzmanı Hasan Fırat İPEK, Türkiye Yazarlar Birliği Kayseri Şubesi Başkanı Selim TUNÇBİLEK, Kayseri Kültür ve Turizm Derneği Başkanı Alim GERÇEL, Türk Halk Oyunları Uzmanı Ahmet NAMALDI katıldı. Ayrıca tespit çalışmalarına katkıda bulunmak üzere İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Bilgi İşlem Şubesinden Mustafa KÖROĞLU, Tomarza İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet KURT, Tomarza Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Nermin AKSOY KARADAVUT beraberinde ilçenin kültürüne hakim çok sayıda konuşmacı toplantıya katılarak ilçe hakkında bilgi verdi.

Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren Kaymakam Burak DERTLİOĞLU kültür üzerine yaptığı konuşmasında; unutulmuş ya da unutulmaya yüz tutmuş kültürel değerlerin gelecek nesillere korunarak bozulmadan aktarılmasının ve gelecek nesiller tarafından yaşatılmasının ne denli önemli olduğunu vurguladı. Daha sonra söz alan İl Kültür ve Turizm Müdürü İsmet TAYMUŞ, bu çalışmalardaki amacın ilimize ait somut olmayan kültürel miras unsurlarını saptama, koruma, yaşatma, arşivleme, araştırma, geliştirme, teşvik etme ve gelecek nesillere aktarma gibi gerekli önlemleri almak olduğunu ve bu kapsamda  ilimiz ve yöresine ait bu güne kadar çok sayıda kültürel unsurun tespitini yaptıklarını, bunlardan birçoğunun da Bakanlığımız tarafından hem il envanterine, hem de ulusal envantere alındığını ifade etti. Bu kapsamda gerçekleştirilen faaliyetler çerçevesinde bizleri kabul eden ve toplantımıza ev sahipliği yapan değerli Kaymakamımız Sayın Burak DERTLİOĞLU ile Belediye Başkanımız Sayın Fahrettin IŞIK´a,  ve katılımcılara  teşekkür ediyorum”  dedi.
Kaynak: KURUM BÜLTENİ

Anahtar Kelimeler: SOMUT OLMAYAN KÜLTÜREL MİRAS
Resmi İlanlar

SAYFA EDİTÖRÜ

/resimler/2015-4/16/1020184616446.jpg

 

    Süleyman ERDOĞAN
     editor@kayserihaber.com.tr 
    

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
26 Mart 2019 Salı
KAYTV

Kaytv kayseri üzerinde

 

İLETİŞİM

Adres : Turgut Reis Mahallesi
İlgi Sok. Şehit İsmal Uygun Ap
No:22/A Kocasinan / KAYSERİ
Telefon : 0 352 235 63 63
Fax : 0 352 235 84 74

 

KANALIMIZA ABONE OL