KANALIMIZA ABONE OL

YEREL BASINA DESTEK OL

 


EDİTÖR

SAYFA EDİTÖRÜ

 Uğur ALTUNER
 editor@kayserihaber.com.tr

   

88 YAŞINDAKİ ÇERÇİCİ

UZMANLAR’DAN ‘MERDİVEN ALTI EKSPERTİZ’ UYARISI

YÖRESEL ÜRÜNLER FUARI İLİMİZ SAKİNLERİNDEN YOĞUN İLGİ GÖRÜYOR

TEDAVİ EDİLEN HİNT GÖLET BALIKÇIL KUŞU DOĞAYA BIRAKILDI

ERCİYES'TE KAR ETKİLİ OLDU

ARAÇLARINIZIN KIŞ BAKIMINI GECİKTİRMEYİN

TALAS BELEDİYESİ’NDEN GAZİLERE ÇANAKKALE GEZİSİ

METEOROLOJİDEN ZİRAİ DON UYARISI

İNCESU ÜZÜMÜNÜN PEKMEZE DÖNÜŞÜM YOLCULUĞU

DÜĞÜNDE OYNAYARAK ÇEKİM YAPAN KAMERAMANA YARGI TOKADI

'SÜSLÜ KADINLAR' PEDALLADI

ERCİYES DAĞI’NA SEZONUN İLK KARI YAĞDI

BALIKÇI TEZGAHLARI ŞENLENDİ

TOMARZALI KIBRIS GAZİSİ GÜLKAN HAYATINI KAYBETTİ

MELİKGAZİ'DE TABİPLER BAHÇESİ YAPILIYOR

BAŞKAN ÇOLAKBAYRAKDAR’DAN ÇOCUKLARA ÇOK FONKSİYONLU FARKLI BİR PARK

Anahtar Kelimeler: SULAR ÇEKİLDİ ORTAYA ÇIKTI
Gürkan Ofis Mobilyaları

SULAR ÇEKİLDİ KÖY ORTAYA ÇIKTI

Baraj sularının ortasında beliren minare güzel görüntüler ortaya çıkardı

Kayseri’nin Kocasinan ilçesinde baraj sularının çekilmesiyle beraber su altında kalan eski Mollahacı köyünün bir kısmı gün yüzüne çıktı.

Kocasinan ilçesinde 2003 yılında su tutmaya başlayan Yamula Barajı’nın yapılmasıyla beraber Mollahacı köyü su altında kaldı. Kuraklığın da etkisiyle barajdaki su seviyesi 30 metre çekilince, su altında kalan köyün bir kısmı gün yüzüne çıktı. Barajın ortasında beliren cami minaresi de güzel görüntüler ortaya çıkardı.

Mollahacı Mahalle Muhtarı Mustafa Gerçek, “Maalesef son yıllardaki kuraklıktan dolayı barajımızın su seviyesinde sürekli bir düşüş var. Şu anda tahminen 30 metreye yakın bir düşüşümüz mevcut. Köyümüzün geçmişi yaklaşık 1700’lü yıllara dayanıyor. 2000 yılından itibaren resmi olarak işlemler tamamlandı. Yeni köyümüzde de o zaman İl Özel İdare tarafından parselleme işlemleri tamamlandı. 2000’li yıllarda bizim yeni köyümüze yerleşmemiz ile birlikte Yamula Barajı da sularını tutmaya başladı. Baraja bakınca eski okulumuzu ve yerleşim alanlarımızda çıkan yerlerimizi görünce eskiden burada yaşayan insanlarımız gözümüzün önüne geliyor. Bu durumda haliyle bir duygu yüklemesi yapıyor” ifadelerini kullandı.

Vahşi sulamadan vazgeçilmesi gerektiğini kaydeden Gerçek, “Sadece bizim köyümüzde değil, Türkiye’nin her yerinde olan vahşi sulamadan artık kaçınmalıyız. Mümkünse damlama sulama yaparak, sularımızı israf etmeyelim. Çünkü ülkemiz çok su zengini bir ülke değil. Bundan dolayı da sürekli tasarruflu hareket etmeliyiz. Ben mahalle sakinlerimizin çoğu zaman tasarruflu davrandığını görmekteyim. Biz sürekli damlama sistemi ile sulama yapıyoruz” şeklinde konuştu.